Προς το περιεχόμενο

Panasonic TX-P50UT50 Plasma 3D TV 50"@Plaisio = 599


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

makfil εγω προσωπικα μεσω HDMI , δεν καταφερα να δω σωστο 3d.

ασχετα με το τι θα κανεις με τους υποτιτλους.

 

Και εγώ είμαι ικανοποιημένος με το hdmi αλλα είναι κουραστική η διαδικασία αφενός να προετοιμάσεις την προβολή αφετέρου να αποκαταστήσεις τα εικονίδια του desktop στη θέση τους, μετά τη λήξη της διαδικασίας.

 

Υπάρχει, βέβαια, και το πρόβλημα με το χειρισμό στην περίπτωση που θέλεις να διακόψεις την προβολή, για κάποιο λόγο. Έχω αγοράσει ένα φτηνό σύστημα remote χειρισμού του pc γι' αυτή τη διαδικασία αλλά και αυτό δεν είναι λύση. Ψάχνομαι για φτηνό mp που θα λύνει το πρόβλημα των ελληνικών υπότιτλων σε 3D αλλά είναι ακριβοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει 1.4 νομιζω καλωδιο

Τι ειναι το 1.4 καλωδιο???

 

 

μια χαρά παίζει 3d μέσω HDMI

Εμενα μου βγαζει τις 2 εικονες μεν αλλα βγαζεις όλη την εικονα  side by side (όλα δυσδιακριτα με γυμνό μάτι) ενώ μεσω του mp της τηλεόρασης τα αντικείμενα πρόσωπα που είναι πχ μπροστά ή ξεχωρίζουν διακρίνονται και με γυμνό μάτι (δημιουργόντας το αντιστοιχο 3d efftect στο background...) Sorry αν δεν καταφερα να το εξηγήσω επαρκώς... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται Hdmi 1.4 για τα SBS (side-by-side) και O/U (over-under ή top/bottom)

σε αυτές τις περιπτώσεις η εικόνα είναι μάξιμουμ 1920χ1080 (fullHD)

και οποιδήποτε player τα στέλνει κανονικά στην TV σαν να είναι κανονικά (2D) αρχεία

και παίζουν και με τα κλασσικά HDMI (1.3)

Η TV αναλαμβάνει να καταλάβει πως πρόκειται για 3D (ή το 'υποδεικνύουμε' εμείς στην TV)

 

το frame-packing format, θέλει HDMI 1.4 player και καλώδιο

 

http://www.avsforum.com/t/1301544/3d-format-confusion-frame-packing-vs-top-and-bottom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου βγαζει τις 2 εικονες μεν αλλα βγαζεις όλη την εικονα  side by side (όλα δυσδιακριτα με γυμνό μάτι) ενώ μεσω του mp της τηλεόρασης τα αντικείμενα πρόσωπα που είναι πχ μπροστά ή ξεχωρίζουν διακρίνονται και με γυμνό μάτι (δημιουργόντας το αντιστοιχο 3d efftect στο background...) Sorry αν δεν καταφερα να το εξηγήσω επαρκώς... :P

Το προβλημα που μου παρουσιάζει  μέσω pc και η διαφορα με την tv θα μου λυθεί με το 1.4???  Δεν το θέλω για να στείλω σήμα μέσω κάποιου media player αλλά μέσω pc και εν δυνάμη θέλω την ίδια ποιήτητα (αν όχι και καλυτερη ) μεσω pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει 1.4 νομιζω καλωδιο

hdmi version 1.4

τι εννοείς? το 3D θέλει hdmi 1.4 cable...

δεν χρειάζεται Hdmi 1.4 για τα SBS (side-by-side) και O/U (over-under ή top/bottom)

το frame-packing format, θέλει HDMI 1.4 player και καλώδιο

 

http://www.avsforum.com/t/1301544/3d-format-confusion-frame-packing-vs-top-and-bottom

1.4 ειναι το καλωδιο μου αλλα δεν...

Δεν υπαρχει καλωδιο version 1.4! Μη σας πιανουν κορόιδο οι πλανωδιοι του ebay κλπ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Audio-Video-Cables/Turbo-X-Cable-HDMI-14-18M-HC28AWG.htm

 

Δοκιμασα αυτό το καλωδιο το οποιο ομολογουμένως δείχνει καλυτερα απο το προηγουμενο (αυτο που είχε στην συσκευασια η 7970 μου )  αλλά πάλι το 3d δεν είναι σωστό, το πρόβλημα μου εντοπίζετε γενικα στην εικόνα αλλά γίνεται πιο έντονο στα άκρα.

 

Αν κάποιος έχει καταφέρει αποτελεσμα μεσω pc αν μπορεί να αναφέρει (καλώδιο, software media player κτλ κτλ ) έτσι ώστε να γλυτώσουμε λίγο κόπο σε αναζητησεις στο ιντερνετ και γενικο troubleshooting... Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Audio-Video-Cables/Turbo-X-Cable-HDMI-14-18M-HC28AWG.htm

 

Δοκιμασα αυτό το καλωδιο το οποιο ομολογουμένως δείχνει καλυτερα απο το προηγουμενο (αυτο που είχε στην συσκευασια η 7970 μου )  αλλά πάλι το 3d δεν είναι σωστό, το πρόβλημα μου εντοπίζετε γενικα στην εικόνα αλλά γίνεται πιο έντονο στα άκρα.

 

Αν κάποιος έχει καταφέρει αποτελεσμα μεσω pc αν μπορεί να αναφέρει (καλώδιο, software media player κτλ κτλ ) έτσι ώστε να γλυτώσουμε λίγο κόπο σε αναζητησεις στο ιντερνετ και γενικο troubleshooting... Ευχαριστω :)

Και εγω ακριβως το ιδιο βλεπω, το οποιο ειναι λαθος και κουραστικο.απο τον εσωτερικο player παιζει τζαμι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...