Προς το περιεχόμενο

Panasonic TX-P50UT50 Plasma 3D TV 50"@Plaisio = 599


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν ασχετος που ειμαι αναπαραγωγη απο stick ταινιες σε MP4 MKV AVI φορτωνει; Και για κανα 2Κ13 στο σαλονι θα κανει; Επισης για ποση διαφορα στην καταναλωση μιλαμε σε σχεση με αντιστοιχα μοντελα LCD-LED;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ασχετος που ειμαι αναπαραγωγη απο stick ταινιες σε MP4 MKV AVI φορτωνει; Και για κανα 2Κ13 στο σαλονι θα κανει; Επισης για ποση διαφορα στην καταναλωση μιλαμε σε σχεση με αντιστοιχα μοντελα LCD-LED;

 

Μιλάμε για τάξη μεγέθους 40€ το χρόνο εάν παίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο αρνητικό είναι οι στατικές εικόνες. Χρειάζεται ένα στρώσιμο στην αρχή και λίγη προσοχή να μην αφήνεις στατικές εικόνες για ώρες (δεν μιλάμε για λεπτά).

Για ισάξια ποιότητα εικόνας σε lcd, όπως είπαν και προηγουμένως, θα δώσεις πάνω από 1000ρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το ρεύμα!!!

 

Έστω ότι έχουν 100watt διαφορά.

 

Άρα αν υπολογίσουμε 0,1kwh x 8 ώρες την ημέρα x 365 ημέρες = 292 κιλοβατώρες τον χρόνο x 0.07€ (περίπου) = 20,44€ παραπάνω το χρόνο σε σχέση με μία led.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ισάξια ποιότητα εικόνας σε lcd, όπως είπαν και προηγουμένως, θα δώσεις πάνω από 1000ρικο

Αν με 1000 - 1500 ευρώ υπήρχε ισάξια lcd δεν θα έπαιρνα πλάσμα.

Η ποιότητα εικόνας (χρώμα - μαύρο - γωνίες) μιας πλάσμα panasonic είναι πολύ καλύτερη μιας lcd.

 

Όσον αφορά τα μοντέλα και τις τιμές, μην παρασύρεστε από τα smart option που προσφέρουν.

Όσο smart και να είναι η tv δεν ξεπερνά ένα καλό media player.

Στην ζωή της τηλεόρασης θα αλλάξετε κάμποσα media player.

 

Δώστε προσοχή και χρήματα για καλή εικόνα και όχι για smart δυνατότητες που σε ένα εξάμηνο θα είναι ξεπερασμένες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την πηρε καποιος ας πει εντυπωσεις...Τελικα αξιζει στα λεφτα αυτα ή υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα αυτα εστω και σε λιγοτερες ιντσες;

Επισης εδω λεει http://www.plaisio.g...TX-P50UT50E.htm δυναμικη αντιθεση 4000000:1 ενω εδω http://www.public.gr...p/#.UM98oncu8uI αντίθεση εικόνας 2000000:1....Εχει καποια διαφορα;....Bρηκα και το μοντελο των 42' στα 499e...

http://www.skroutz.gr/s/445187/Panasonic-TX-P42UT50E.html?keyphrase=Panasonic+TX-P50UT42E+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Αγόρασα σημερα εύχομαι να μην το μετανιωσω..διότι υπαρχει στο δωμάτιο μου μια εξίσου καλη led την lg 8500'infinia 42.ειναι ενα πολυ καλο μοντελο..ο λόγος που την πήρα ειναι λόγο ινττσες αν και μικρή διαφορα οσο για 3d δεν ξέρω αν αξίζει...δηλαδή αν ειναι τόσο εντυπωσιακό όπως το σινεμά..αυριο θα την παραλάβω και θα σας πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περιπου εναμιση μηνα το μοντελο των 42 ιντσων και μετανοιωσα που δεν περιμενα αυτην την προσφορα για την 50αρα.

Οσον αφορα την τηλεοραση, φορτωστε HD περιεχομενο καλης ποιοτητας, και θα σας πεσει το σαγονι.Το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει antiglare φιλτρο, οποτε προτιματε να την πεζετε με οσο το δυνατον λιγοτερο φωτισμο δωματιου.

Για το στρωσιμο τωρα, εγω την εστρωσα περιπου για 150 ωρες συνεχομενης λειτουργιας(με ελαχιστες ωρες ξεκουρασης) παιζοντας στο repeat ταινιες απο στικακι.Προσοχη στο στρωσιμο να χρησιμοποιητε ηπιες ρυθμισεις αντιθεσης και φωτεινοτητας.Οπως επισης οι ταινιες να ειναι καθαρο 16:9 aspect ratio, δηλαδη να γεμιζει ολη η εικονα με την ταινια, να μην υπαρχουνε κενα πουθενα.

Το 3d της ειναι τρομερο , αλλα είναι λιγο παιδεμα εαν δεν έχετε 3d media player, και παιζετε απο το ενσωματομενο player που εχει.Οι υποτιτλοι ειναι βασανο,και εγω μόνη λύση που έχω βρει ειναι να τους κάνω hardcode, πανω στην ταινια.Για γυαλια προτιμηστε αυτά που είναι φθηνα και καλά.

http://www.skroutz.gr/s/2156450/Samsung-SSG-4100GB.html

Εκτος και εαν προτιματε τα μαμα της panasonic , που εχουνε καπου στα 60 ευρω , εαν δεν κανω λαθος.Διαφορα στην εικονα εγω προσωπικα δεν ειδα, η μονη διαφορα τους ειναι η μπαταρια που δεν ειναι επαναφορτιζομενη σε αυτα της samsung,και επισης τα γυαλια της πανασονικ "κρυβουνε" τυχον εξωτερικο φωτισμο καλυτερα απο τα samsung.

Για υποτιτλους : εαν εχετε κλασικα avi αρχεια, θα τα κανετε mkv(matroska).θα ενσωματωνετε τους υποτιτλους στο αρχειο.θα τους κανετε merge στο mkv αρχειο της ταινιας (εγω χρησιμοποιω το mkvmerge).

Εαν θελετε υποτιτλους σε 3d ταινια τοτε κάντε τα εξης..

πρωτα απολα χρειαζομαστε την ταινια(να ειναι 3d SBS(side by side) h 3d OU(over under)) και τους κλασικους υποτιτλους σε srt αρχειο(2d subs).Ελεγχουμε εαν η ταινια ειναι συγχρονισμενη με τους υποτιτλους.Εαν δεν ειναι κατεβαστε αλλους που να ειναι synced η συγχρονιστε τους manual εσεις με το subtitle workshop.

Μετατρεπουμε τους 2d υποτιτλους σε 3d υποτιτλους με το προγραμμα 3dsubtitler(απο γοογλε το βρισκετε).

Ρυθμιστε ωστε να παρετε αρχειο Vobsub idx/sub.Περνουμε ολα τα αρχεια(3d tainia και 3d υποτιτλους) και τα πεταμε σε εναν φακελο.

Τρεχουμε το Ripbot264 και του λεμε να μας κανει reencode την ταινια, χρησιμοποιοντας τα αρχεια με τους 3d υποτιτλους.Επισης διαλεξτε να σας εξαγει αρχειο .mkv, και απο τα properties pernament subtitle, built in picture.

Οσοι σκεφτονται να αγορασουνε 3d τηλεοραση και να βλεπουνε 3d ταινιες να εχουνε υποψην τους τα εξης.Δεν υπαρχει μεγαλη γκαμα ταινιων 3d.Δεν ξερω στο μελλον τι θα γίνει αλλά προς το παρων δεν κυκλοφορει πολυ πραμα.

Εαν δεν εχετε υπομονη να "ετοιμασετε" τις 3d ταινιες με την παραπανω διαδικασια που σας περιεγραψα , τότε θα χρειαστειτε και ενα 3d blueray player(ειναι extra λεφτα) , οπως επισης και 3d blueray δισκακι(ενοικιαση απο videoclub, ή αγορα).Και εννοειται γυαλια 3d.

Για το ρευμα που λενε οτι καινε παραπανω οι plasma είναι οντως αληθεια.Οπως επισης ειναι και πολυ πιο βαριες.Και πιο χοντρες.

Αλλα αληθεια ειναι και οτι η εικονα που έχει η σωστα ρυθμισμένη plasma, δεν γινεται να την δεις ουτε στην καλυτερη LED-LCD τηλεοραση που υπαρχει.και εξηγουμαι πριν πεσουνε οι καλοπροαιρετοι να με φανε.

Τα επιπεδα αντιθεσης που πιανει η plasma , το απολυτο μαυρο , τις γωνιες θεασης που εχει , οι led-lcd ουτε στα πιο τρελα τους ονειρα.Και βεβαιως να μην μιλησουμε για πιστοτητα χρωματων.Στο μονο που υπερεχει μια LEd ειναι η φωτεινοτητα της οθονης,για αυτο και σε ολα τα μαγαζια που πουλανε τηλεορασεις, οι led δειχνουνε πιο εντυπωσιακες,λογω φωτεινοτητας και μονο, γιατι το ανθρωπινο ματι λογω υπερβολικου φωτισμου , συστελει την κορη του ματιου και "προσαρμοζεται" στις πιο φωτεινες πηγες φωτος,οποτε όταν τις κοιτας με τους προβολεις ανοιχτους πανω απο το κεφαλι σου το ματι βλεπει σκοτεινη την εικονα της plasma και φτωχη.Οταν θα κατσεις σπιτι σου να δεις ταινια, δεν θα εχεις ανοιχτα 200 watt λάμπα πάνω απο το κεφάλι σου.

Αυτα απο εμενα.

P.S. το 3d στο σινεμα ειναι passive 3d , εδω μιλαμε για active 3d.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...