Προς το περιεχόμενο

Panasonic TX-P50UT50 Plasma 3D TV 50"@Plaisio = 599


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κερδιζω σε ρυθμισεις απο αυτο το μενου; Για στειλε μου επειδη μαλλον θα την τσιμπησω. Απλα θα περιμενω μεχρι και την παραμονη Χριστουγεννων μπηπως και την κατεβασουν και αλλο.

 

Ευχαριστω.

 

Η τηλεοραση τα σπάει!!

 Μη περιμενεις καθολου δεν νομιζω να πεσει αλλο και αυτο το βασιζω οτι πουθενα στο κοσμο δεν την βρήκα φθηνοτερα.  Και για τα λευκοτερα λευκα που εκανα καποια παραπονα μόλις ρυθμισα το white balance απο το service menu το αποτελεσμα με ενθουσιασε.

 

Πως μπαίνεις στο service menu? (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΙ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ, ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΞΕ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ κτλ κτλ κτλ)

Πατας Vol(-) απο την τηλεοραση και 3 φορες το 0 απο το τηλεκοντρολ ανα 2 δευτερα .

 

1 & 2 Move you through the menus. Once at the White Balance menu you want to change the picture mode to Cinema

 

9 cycles the picture mode Vivid, Standard, Cinema

 

7 cycles the picture temp warm, normal & cool

 

3 & 4 Move you through the RGB Cut & RGB Drv <- This is where you will have to press the volume +/- to change the value (Make sure you record your defaults)

 

Once you are finished turn the TV off with the power button on the side of the TV.

 

R-cut 80 +9 = R-cut 89

G-cut 80 -2 = G-cut 7E

B-cut 80 +2 = B-cut 82

 

R-drv FF -2 = R-drv FD

G-drv F0 -1 = G-drv EF

B-drv 7F +4 = B-drv 83

 

Αν δεν έχετε μια σχετική εμπειρία ΜΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ καθως κινδυνευετε να πειραξετε και να χαλασετε σημαντικα πράγματα, επαναλαμβάνω πως δεν φέρω καμια ευθυνη για οτιδηποτε κανετε στην TV σας

 

Επισης NR,  Motion ταδε δεν θυμαμαι στο off

 

έχει κάποιος εμπειρία απο την τηλεόραση να με βοηθήσει σε αυτό που λέω για τις αντανακλάσεις;

 

Καθρεπτιζει και δεν έχει δυνατο back light , προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου καθως παντα βράδυ βλεπω ταινιες σειρουλες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Orgios καλησπέρα καλοριζικη την πήρα κ εγω προχθές τέλεια!!!αν και δεν ειμαι γνωστης σε plasma.το πρόβλημα μου ειναι με 3d ταινίες τι γίνεται με τους υπότιτλους ενώ τους εχω σε έναν φάκελο δεν τους βλέπει και πάντα μιλάμε για 3d υποτιτλους..χρεισημοποιησα ενα προγραμμα το mkv για να τους ενσωματώσει αλλα τιποτα..μου είπανε για κάποιο προγραμμα ribot264 αν δεν κανω λάθος και κει προσπάθησα αλλα τιποτα...οποία βοήθεια πολύτιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω τις ταινιες μέσω του υπολογιστη που ειναι μονιμως συνδεδεμενος με την TV μέσω hdmi οπότε δεν έχω κάποιο θέμα απο κει. Θα πρέπει να δοκιμάσω και γω με την σειρά μου όλα αυτα με κάποιο στικακι ή εξωτερικό σκληρό για να έχω αποψη, αν καταφέρεις τίποτα πες μου και μένα :) Το ποστ στην 3η σελίδα του babinosman το είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αλλα δεν κατάλαβα πως λειτουργεί το προγραμμα πήρα το MTV πηρα τους υποτιτλους πατησα start είπα που να το σώσει αλλα δεν βρήκα τιποτα σε λιγότερο απο λεπτό τελείωσε.μου έδωσες ιδέα μέσω laptop έτσι και αλλιώς ειναι συνδεδεμένο.ποιο player χρεισημοποιηεις..α ξέχασα εχω έναν media player wd δοκίμασα και κει αλλα τους βλέπει χωρισμενους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3d εχω καταφερει να παιξω σωστα ΜΟΝΟ απο τον εσωτερικο player της τηλεορασης. Δοκιμασα με media player μεσω HDMI, απο το pc μεσω HDMI, και δεν ητανε σωστο το αποτελεσμα.

Εαν θελετε και υποτιτλους στις 3d ταινιες τότε καντε αυτα που σας έιπα στην τριτη σελιδα. Εχει κοπο και μεχρι να κανετε σωστα την πρωτη σας ταινια θα πειραματηστητε αρκετα.Μετα γινεται ρουτινα , και θα μαθετε και 2-3 πραματακια για κωδικοποιηση video.εαν ψαξετε στο google εχει τα παντα που θα χρειαστητε.Και οσον αφορα τις γνωσεις και τα προγραμματα που θα χρησιμοποιησετε.

Εγω απλως στην τριτη σελιδα σας περιεγραψα την μεθοδο που δουλεψε σωστα για μενα , και πλεον την χρησιμοποιω κατα κορον.

Επεξ/σία από babinosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιας και ειναι καπως σχετικο το θεμα..μηπως εχετε να μου προτεινετε η ξερετε τι γυαλια μπορω να παρω για την p42ut30 ?τα αυθεντικα ξεφευγουν πολυ σε τιμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σορρυ που σε ζαλισα δοκίμασα το προγραμμα που είπες με ξεχωριστούς 3d υποτιτλους παταω start τελειώνει αμέσως και στην διαδρομή που του εχω δώσει δεν υπαρχει τιποτα..αν δεν σου ειναι κόπος λίγη βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orgios καλησπέρα καλοριζικη την πήρα κ εγω προχθές τέλεια!!!αν και δεν ειμαι γνωστης σε plasma.το πρόβλημα μου ειναι με 3d ταινίες τι γίνεται με τους υπότιτλους ενώ τους εχω σε έναν φάκελο δεν τους βλέπει και πάντα μιλάμε για 3d υποτιτλους..χρεισημοποιησα ενα προγραμμα το mkv για να τους ενσωματώσει αλλα τιποτα..μου είπανε για κάποιο προγραμμα ribot264 αν δεν κανω λάθος και κει προσπάθησα αλλα τιποτα...οποία βοήθεια πολύτιμη...

 

Γενικά, ο mp της panasonic (έχω την 50VT30) δεν εμφανίζει τους ελληνικούς υπότιτλους σε 3D ταινίες sbs.

Η μέθοδος babinosman φέρνει αποτέεσμα αλλά είναι χρονοβόρα και καίει την ταινία μαζί με τους υπότιτλους, δηλαδή εάν θέλεις είτε να παίξεις την ταινία χωρίς είτε σε άλλη γλώσσα πρέπει να ξανακατεβάσεις την ταινία και φτου κι απ' την αρχή.

 

Για όσους μπορούν, η λύση με το παίξιμο από το pc είναι μια ευκολία αλλά και αυτή έχει μειονεκτήματα.

 

Τελικά, χρειάζεται ένας mp που να παίζει αυτού του είδους τις ταινίες αλλά αξίζει να πετάξει λεφτά κάποιος μόνο γι' αυτό το λόγο;

 

Προσωπικά, προβληματίζομαι ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα καταρχην θελω να ευχαριστησω τον τοπικ σταρτερ.μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι η τηλεοραση οταν συνδεω το λαπτοπ σε οτι αναλυση και να βαλω μεσω ηδμι μου κοβει αριστερα,δεξια,πανω και κατω τα πλαισια??για παραδειγμα δεν μπορω να δω την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα καταρχην θελω να ευχαριστησω τον τοπικ σταρτερ.μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι η τηλεοραση οταν συνδεω το λαπτοπ σε οτι αναλυση και να βαλω μεσω ηδμι μου κοβει αριστερα,δεξια,πανω και κατω τα πλαισια??για παραδειγμα δεν μπορω να δω την ωρα

ψάξε για επιλογή OverScan

και στην TV και στο laptop (ιδιότητες/control panel κάρτας γραφικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω μακισ τελικα απενεργοποιησα το overscan απο το μενου της τηλεορασης,απο τη καρτα γραφικων δεν εκανε τιποτα
επαιξες με το aspect ratio?

της τηλεορασης εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου με το aspect ratio μπορει να τα εφερνε πιο κοντα αλλα παλλι δεν τα εβλεπα,ουτε με την αλλαγη αναλυσης εγινε τιποτα.το θεμα λυθηκε μονο μεσα απο το μενου της τιβι οταν απενεργοποιησα το overscan θα ψαξω να δω σε τι χρησιμευει αν βρω λιγο χρονο.κατι αλλο που πρεπει να προσεξουμε ??τη ψιλοστρωνω τωρα βλεπωντας τα καναλια μεμεγενθυση αν και δε νομιζω να εχει καποιο θεμα εχω αλλαξει δυο τρεις plasma lg χωρις στρωσιμο και δεν μου εκαναν τιποτα βεβαια θα μου πεις ο καιρος θα δειξει τεσπα ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο overscan πρέπει να λειτουργεί τις πρώτες 200 ώρες περίπου γα να μην φαίνονται τα logos ορισμένων σταθμών που δεν είναι διαφανή και αφήνουν σημάδι στις plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...