Προς το περιεχόμενο

Στο φουλ τα τζάκια και η... ρύπανση


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολην την συζητηση αναφερεις μονο τον δεικτη της θερμοκρασιας και αφου γραφω για την συμβολη του παραγοντα ανεμου και υγρασιας στην αισθηση του κρυου, τους επαναλαμβανεις μεσα σε καποια στατιστικα που και να τα παρεθετες δεν θα αλλαζε κατι.

 

Απογοητευμενος, καλυτερα για ολους να το σταματησω εδω. Ή μαλλον με αυτο: σε παρακαλω μην επικαλεισαι την συνθεση πληροφοριας οταν αυτοαναιρεισαι παρουσιαζοντας μια παρωδια της, δηλαδη τις υψηλοτερες θερμοκρασιες στην επικρατια και την συχνοτητα σε ισχυρους βοριαδες τον χειμωνα. Γιατι αυτο δεν ειναι συνθεση αλλα ΟΥΓΚ, ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!

 

γεν'κα, ασ' το να πα' στο δια'λο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς οι πρώην αθηναίοι και νυν ευρωπαίοι, όταν ήσασταν ακόμα Αθήνα ήσασταν το ίδιο σκληρόπετσοι με τώρα;

 

Ή είναι κάτι που το αποκτήσατε μετά την μετάβαση σας στα εξωτερικά;

 

Όχι τίποτα, πλανάρω μετανάστευση και είναι μια πληροφορία που τη χρειάζομαι. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που έχω μείνει εξωτερικό μακροπρόθεσμα σπάω το δικό μου ρεκόρ στα ρούχα που φοράω ταυτόχρονα. Κι Αθήνα κρύωνα. Οι σκληρόπετσοι είναι παντού σκληρόπετσοι. (τι σκατοσοφία πρωινιάτικα- καταλαβες τι εννοώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεν'κα, ασ' το να πα' στο δια'λο.

 

Σχετικά υψηλές θερμοκρασίες το χειμώνα ,χαμηλότερη υγρασία κ συχνότητα ισχυρών ανέμων(κ δη βοριάδων) από μεγάλο μέρος της ηπείρου.Άρα τι μας κάνει με αντικειμενικούς δείκτες?Μη με τρολάρεις.Συμπλήρωσα στο ποστ σου κ στην είπα άπλα.

 

Πάντως η Αθήνα έχει όντως από τα ξηρότερα κλίματα στην Ευρώπη.Ειδικά τα νότια προάστια κ η νότια Αττική.Τυπικά ο σταθμός της ΕΜΥ στον Ελληνικό σύμφωνα με τους Κόπεν τύπους έχει hot semi-arid κλίμα ούτε δλδ Μεσογειακό.Η υγρασία πραγματικά δεν είναι ισχυρός φάκτορ για την Αθήνα ακόμα κ σε κλιματικούς τύπους που εκτός της δυνητικής εξατμισοδιαπνοής λαμβάνουν υπόψη κ τη σχετική υγρασία.

 

Τώρα εσείς γιατί κρύωνετε go figure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσείς γιατί κρύωνετε go figure.

Δεν εγραψα οτι "κρυωνουμε" οπως και δεν υπερασπιστηκα ξερα οσους λεν απλα οτι εδω εχει κρυο, γενικα βρισκω την ελλαδα προνομιουχο κλιματολογικα.

 

ΑΛΛΑ

 

Επιμενεις να ριχνεις σε ενα τσουκαλι διαφορα μετεωρολογικα στατιστικα τα οποια αν και αληθη και καποια κατα περιπτωσεις σχετικα δεν σε φερνουνε προσωπικα σε συμπερασμα. Όπως και στα οικονομικα δεν μπορεις να πεις ααα, η οικονομια της Ψ χωρας ειναι καλυτερη της Χ γιατι τοσο το χρεος, τοσο το ΑΕΠ, τοσος ο πληθυσμος.

 

Δεν θα κατσω να εξηγησω για θερμοδυναμικο ισοζυγιο εδω.

Σορρυ αλλα δεν πηρα στα σοβαρα το προηγουμενο μηνυμα σου που μου θυμισε το ανέκδοτο "μην με πλησιαζεις, ξερω κουγκφου,σιου ζιτσου και λοιπες κινεζικες λεξεις.

 

Γενικα επειδη το θεμα μας ειναι το κρυο σου υπενθυμιζω δεν ειναι ξερα ασυνδετα στατιστικα αλλα λαμβανουμε υποψιν και την φαινομενη θερμοκρασια και το heat index.

 

Οποτε τοξοβολε μου μην στεναχωριεσαι, ουτε με συμπληρωσες, ουτε μου την ειπες.

 

Απλα στην μετεωρολογια δεν κανουμε αχταρμαδες, ουτε παιζουμε σουπερ ατου με τα ετησια στατιστικα.

 

Γενικοτερα ουτε στις φορουμικες συζητησεις δεν μου αρεσει να παιζω σουπερ ατου, κατι που δεν ειναι της παρουσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ασύνδετα'' με το έτσι θέλω όμως. 3 αντικειμενικοί δείκτες (θερμοκρασία,σχετική υγρασία,ένταση επικρατούντων ανέμων) το χειμώνα συν ένας κλιματικός τύπος (έξτρα δωράκι από μένα για να πιάσεις το ξηρό Αττικό κλίμα).Όλα που ανέφερες δλδ στο πρώτο πόστ σου κ στα έβαλα στις σωστές τους διαστάσεις.

 

Δείτε πχ το σταθμό της Νέας Σμύρνης από το Αστεροσκοπείο στα κεντρό-νότια προάστια.Μέση ελάχιστη Δεκεμβρίου οι 10 βαθμοί ως τώρα μέση μέγιστη οι 15.6

 

Τώρα πάει ο άλλος και μου ανάβει τζάκι όταν ούτε κάτω από 10 βαθμούς κατά μ.ο το βράδυ δεν έχει πέσει η θερμοκρασία.Τράτζικ δλδ εντελώς.Γι αυτό τους είπα φλωράκια

 

http://penteli.meteo.gr/stations/neasmyrni/NOAAYR.TXT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγραψα οτι "κρυωνουμε" οπως και δεν υπερασπιστηκα ξερα οσους λεν απλα οτι εδω εχει κρυο, γενικα βρισκω την ελλαδα προνομιουχο κλιματολογικα.

 

ΑΛΛΑ

 

Επιμενεις να ριχνεις σε ενα τσουκαλι διαφορα μετεωρολογικα στατιστικα τα οποια αν και αληθη και καποια κατα περιπτωσεις σχετικα δεν σε φερνουνε προσωπικα σε συμπερασμα. Όπως και στα οικονομικα δεν μπορεις να πεις ααα, η οικονομια της Ψ χωρας ειναι καλυτερη της Χ γιατι τοσο το χρεος, τοσο το ΑΕΠ, τοσος ο πληθυσμος.

 

Δεν θα κατσω να εξηγησω για θερμοδυναμικο ισοζυγιο εδω.

Σορρυ αλλα δεν πηρα στα σοβαρα το προηγουμενο μηνυμα σου που μου θυμισε το ανέκδοτο "μην με πλησιαζεις, ξερω κουγκφου,σιου ζιτσου και λοιπες κινεζικες λεξεις.

 

Γενικα επειδη το θεμα μας ειναι το κρυο σου υπενθυμιζω δεν ειναι ξερα ασυνδετα στατιστικα αλλα λαμβανουμε υποψιν και την φαινομενη θερμοκρασια και το heat index.

 

Οποτε τοξοβολε μου μην στεναχωριεσαι, ουτε με συμπληρωσες, ουτε μου την ειπες.

 

Απλα στην μετεωρολογια δεν κανουμε αχταρμαδες, ουτε παιζουμε σουπερ ατου με τα ετησια στατιστικα.

 

Γενικοτερα ουτε στις φορουμικες συζητησεις δεν μου αρεσει να παιζω σουπερ ατου, κατι που δεν ειναι της παρουσης.

 

Έχοντας επισκεφθεί το Μόντρεαλ μερικές φορές, λόγω συγγενών, και με τη σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με τον ξάδελφό μου εκεί, έχω εντυπωσιαστεί από το επίπεδο ανάπτυξης της επιστήμης της μετετεωρολογίας στη Βόρεια Αμερική, γενικότερα.

 

Είναι εκπληκτικό, νομίζω, να σε ενημερώνουν ότι στις 5 το απόγευμα θα ρίξει 10 πόντους χιόνι, ώστε να προετοιμαστείς ανάλογα. Βέβαια, οι θερμοκρασίες του -10 έως -25 κα πολλές φορές πιο κάτω, που πιάνει το χειμώνα (ΔΕΚ ώς και ΜΑΡ) είναι κάτι που δεν το έχουν γνωρίσει οι περισσότεροι κάτοικοι της Ελλάδας. Θυμάμαι, όταν σε ένα ταξίδι στο Μόντρεαλ (ΝΟΕ 2008), ο ξάδελφός μου οργάνωσε μια βδομάδα διακοπές στην Κούβα, ο (Έλληνας) ταξιτζής που μας πήγε στο αεροδρόμιο μας είπε ότι εκείνος πηγαίνει δυο βδομάδες στην Κούβα (η Κούβα είναι το θέρετρο των Καναδών) κάθε χρόνο το ΦΕΒ που είναι ο βαρύτερος χειμώνας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα και ηλεκτρικό και πετρελαίου και έιρκοντίσιον και πιστολάκι 2000 watt σε διαμέρισμα 15 τετραγωνικών

Και δεν εχεις σκασει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε το θέμα και με μερικές άλλες παραμέτρους;

1. Τα "ζώα" που υπονοείς, δεν έβαλαν έξτρα φόρο στο πετρέλαιο αλλά μείωσαν την έκπτωση του ειδικού φόρου που υπάρχει, ειδικά στο πετρέλαιο θέρμανσης, σε σχέση με τον ίδιο φόρο στο πετρέλαιο κίνησης, με προφανή στόχο την αύξηση των εσόδων του κράτους και όχι τόσο την πάταξη της φοροδιαφυγής με το πετρέλαιο, όπως έχει ανακοινωθεί.

2. Όλη η υπόλοιπη Ευρώπη και η Βόρεια Αμερική, εξ όσων γνωρίζω, δεν έχουν διαφορετική φορολογική πολιτική στο φόρο πετρελαίου είτε πρόκειται για θέρμανση είτε για κίνηση και η τιμή του πετρελαίου κινείται στα ίδια περίπου επίπεδα με την ελληνική. Και, βέβαια, οι χώρες της βόρειας Ευρώπης έχουν βαρύτερο και μεγαλύτερης διάρκειας χειμώνα, σε σχέση με τον ελληνικό.

3. Το πρόβλημα με τους ρύπους που εγκλωβίζονται στην ατμόσφαιρα παρατηρείται εδώ και 30-40 χρόνια περίπου στις μεγάλες πόλεις της χώρας και προκαλείται, κυρίως το καλοκαίρι, από τους ρύπους των αυτ/των, αν και έχει μειωθεί σημαντικά ο αριθμός των ρυπογόνων αυτ/των παλαιάς τεχνολογίας.

 

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχουμε κατακλυστεί από κείμενα και ρεπορτάζ "δημοσιογράφων" και μη, γύρω από διάφορα θέματα που, όπως αποδεικνύεται, έχουν άλλο στόχο από εκείνο που φαίνεται εξ αρχής, μήπως, τελικά, και το συγκεκριμένο άρθρο συγκαταλέγεται στην ίδια κατηγορία;

Βασικο ομως ειναι οτι δεν εχουν τους ιδιους μισθους!!!!!!

 

Midi, σωστός ο προβληματισμός σου. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Αλλά από όσα ξέρω, το τζάκι είναι το χειρότερο απ'όλα, αν λάβουμε υπόψη τις συνολικές επιπτώσεις.

Ένα σχήμα με συγκρίσεις που βρήκα είναι αυτό εδώ και δείχνει τα μικροσωματίδια ανά μονάδα παραγόμενης θερμότητας.

Μα και το φυσικο αεριο που ναι ειναι το καταλληλοτερο ειναι πανακριβο και σαν αγορα λεβητα και σαν αγορα αεριου.Μετα ο κοσμος που θα στραφε΄΄ι αν ειναι ολα πανακριβα,φυσικαστο ξυλο.Αλλα ναμην καιμε και οτι ναναι εχει διαφορα

 

Δάφνη θυμόμουν.Γουατέβα.Το ποιντ είναι ότι οι Αθηναίοι είναι φλωράκια κ κυράτσες με το κρύο.

και γω το αντεχω το κρυο πολυ αλλα 2 μικρα και γυναικα ομως δεν οποτε!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακφιλ αμα πιστεύεις ότι η τιμή του πετρελαίου/ βενζίνης είναι ίδια παντού χέσε μέσα. Φούλαρα σήμερα με 0.90 σεντ καναδικά (γύρω στα 0.65 ευρώ το λίτρο) και με μισθούς που ελλάδα μοιάζουν άπιαστο όνειρο.

 

Και γώ πίστευα ότι άντεχα το κρύο, μέχρι που μετανάστευσα. έχει -5 σήμερα και ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ. μια εβδομάδα πριν είχε -30.

 

Αλλά το κρύο, είναι θέμα συνήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μακφιλ αμα πιστεύεις ότι η τιμή του πετρελαίου/ βενζίνης είναι ίδια παντού χέσε μέσα. Φούλαρα σήμερα με 0.90 σεντ καναδικά (γύρω στα 0.65 ευρώ το λίτρο) και με μισθούς που ελλάδα μοιάζουν άπιαστο όνειρο.

 

Και γώ πίστευα ότι άντεχα το κρύο, μέχρι που μετανάστευσα. έχει -5 σήμερα και ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ. μια εβδομάδα πριν είχε -30.

 

Αλλά το κρύο, είναι θέμα συνήθειας.

 

Θα ήταν βλακεία να υποστηρίξει κανείς κάτι τέτοιο.

Αυτό που έγραψα και μάλλον δεν κατάλαβες είναι ότι δεν υπάρχει στην Ευρώπη και στη Βόρεια Αμερική σύστημα πώλησης του πετρελείου με διαφορετική τιμή για το θέρμανσης και διαφορετική τιμή για το κίνησης, όπως ίσχυε στην Ελλάδα.

 

Μια και ζεις στον Καναδά, γνωρίζεις πολύ καλά ότι παράγει πολύ ηλεκτρική ενέργεια από τα υδροηλεκτρικά έργα και πολλοί Καναδοί επιλέγουν να θερμαίνονται με ηλεκτρικό και όχι με πετρέλαιο.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...