Προς το περιεχόμενο

Γινεται να αγορασω χωρις ΦΠΑ;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Εχει ενας φιλος μαγαζι και εχει επαγγελματικο ΑΦΜ (ΤΕΒΕ πληρωνει).

Εχω ακουσει πως οι επαγγελματιες, οταν αγοραζουν με τιμολογιο δεν πληρωνουν το ΦΠΑ.

Ισχυει κατι τετοιο;

Το ρωταω γιατι σκοπευει το παιδι να κανει μεγαλη παραγγελια και θελω να παρω 2-3 πραγματα, οποτε αν ισχυει κατι τετοιο, θα μας βγει αρκετα κατω.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια.Εχει ενας φιλος μαγαζι και εχει επαγγελματικο ΑΦΜ (ΤΕΒΕ πληρωνει).Εχω ακουσει πως οι επαγγελματιες, οταν αγοραζουν με τιμολογιο δεν πληρωνουν το ΦΠΑ.Ισχυει κατι τετοιο;Το ρωταω γιατι σκοπευει το παιδι να κανει μεγαλη παραγγελια και θελω να παρω 2-3 πραγματα, οποτε αν ισχυει κατι τετοιο, θα μας βγει αρκετα κατω.Ευχαριστω!
Μπερδεύτηκες....

Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ,αλλά στους επαγγελματίες συμψηφίζεται ανάλογα με τις εισφορές τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη;

Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα;

 

Αν αγοράσω κάτι που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου (πχ ένα laptop) θα το αγοράσω με τιμολόγιο αγοράς αντία απόδειξης.

 

Αν κοστίζει πχ το laptop 1230 ευρώ τα 1000 είναι η "καθαρή αξία" και τα 230 το ΦΠΑ.

 

Στο ταμείο θα πληρώσω  1230.

 

Εστω λοιπόν ότι μέσα σε αυτό το τρίμηνο που αγόρασα το laptop κάνω μια μελέτη (πχ μια εγκατάσταση Φυσικού αερίου στο σπίτι σου) και με πληρώνεις 2460 ευρώ (2000 καθ. αξία και τα 460 το ΦΠΑ).

 

 

Στο τέλος κάθε τριμήνου πρέπει να επιστρέψω στην εφορία το ΦΠΑ που εισέπραξα από τους πελάτες μου (τα 460 που σου χρέωσα εσένα σαν ΦΠΑ) μείον το ΦΠΑ των επαγγελματικών μου εξόδων (τα 230 του  laptop).

 

Έτσι στο τέλος του τριμήνου θα πρέπει να επιστρέψω στην εφορία 460-230 = 230 ευρώ.

 

Έτσι κατά κάποιο τρόπο το ΦΠΑ του laptop μου δε το πληρώνω στο τέλος αφού θα συμψιφιστεί με το ΦΠΑ που εισέπραξα.

 

Μπερδεύτηκες....

Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ,αλλά στους επαγγελματίες συμψηφίζεται ανάλογα με τις εισφορές τους.

 

Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ,αλλά στους επαγγελματίες συμψηφίζεται με το ΦΠΑ το εισπράττουν.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω στα παραπανω, οτι ειναι μεγαλη γυφτια να εχουμε ενα φιλο μεσω του οποιου μπορουμε να αγορασουμε κατι με τιμολογιο και μολις παρει επιστροφη ΦΠΑ ~3 μηνες μετα  να ρθουμε εμεις να του ζητησουμε να μας δωσει μετρητα.

 

Ακομα και κολλητο φιλο που εχουμε ολο το θαρρος και εχει την καλη διαθεση να το κανει, παλι το θεωρω γυφτια, διοτι αυτος δεν παιρνει μετρητα, απλα γινεται συμψηφισμος και πληρωνει λιγοτερο ΦΠΑ στο κρατος λογω των επιστροφων και ερχομαστε εμεις και του λεμε "τωρα που εκοψες επιταγη για αποδοση ΦΠΑ στο κρατος κοψε μια και στο ονομα μου για να παρω πισω το ΦΠΑ απο εκεινο το ipad που αγορασα πριν 3 μηνες με τιμολογιο πανω σου". Ε...

 

Συν το γεγονος οτι σε πιθανο ελεγχο θα εχει τον πονοκεφαλο να δικαιολογησει τι ακριβως εκανε το ipad η επιχειρηση του...Αν ειναι επιχειρηση που εμπορευεται ηλεκτρονικα παει κι ερχεται, αν ομως ειναι υδραυλικος τι θα πει? Αγορασα ipad για να ρωταω την siri ποια σωληνα να τοποθετησω πρωτα?

 

Οπως και να χει τετοιες "χάρες" φερνουν σε δυσκολη θεση αυτον απο τον οποιο τις ζητατε...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω στα παραπανω, οτι ειναι μεγαλη γυφτια να εχουμε ενα φιλο μεσω του οποιου μπορουμε να αγορασουμε κατι με τιμολογιο και μολις παρει επιστροφη ΦΠΑ ~3 μηνες μετα  να ρθουμε εμεις να του ζητησουμε να μας δωσει μετρητα.

 

Ακομα και κολλητο φιλο που εχουμε ολο το θαρρος και εχει την καλη διαθεση να το κανει, παλι το θεωρω γυφτια, διοτι αυτος δεν παιρνει μετρητα, απλα γινεται συμψηφισμος και πληρωνει λιγοτερο ΦΠΑ στο κρατος λογω των επιστροφων και ερχομαστε εμεις και του λεμε "τωρα που εκοψες επιταγη για αποδοση ΦΠΑ στο κρατος κοψε μια και στο ονομα μου για να παρω πισω το ΦΠΑ απο εκεινο το ipad που αγορασα πριν 3 μηνες με τιμολογιο πανω σου". Ε...

 

Συν το γεγονος οτι σε πιθανο ελεγχο θα εχει τον πονοκεφαλο να δικαιολογησει τι ακριβως εκανε το ipad η επιχειρηση του...Αν ειναι επιχειρηση που εμπορευεται ηλεκτρονικα παει κι ερχεται, αν ομως ειναι υδραυλικος τι θα πει? Αγορασα ipad για να ρωταω την siri ποια σωληνα να τοποθετησω πρωτα?

 

Οπως και να χει τετοιες "χάρες" φερνουν σε δυσκολη θεση αυτον απο τον οποιο τις ζητατε...

Και ο υδραυλικός μια χαρά θα δικαιολογήσει το ipad ... αν το έχει μαζί του στον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω στα παραπανω, οτι ειναι μεγαλη γυφτια να εχουμε ενα φιλο μεσω του οποιου μπορουμε να αγορασουμε κατι με τιμολογιο και μολις παρει επιστροφη ΦΠΑ ~3 μηνες μετα  να ρθουμε εμεις να του ζητησουμε να μας δωσει μετρητα.

 

Ακομα και κολλητο φιλο που εχουμε ολο το θαρρος και εχει την καλη διαθεση να το κανει, παλι το θεωρω γυφτια, διοτι αυτος δεν παιρνει μετρητα, απλα γινεται συμψηφισμος και πληρωνει λιγοτερο ΦΠΑ στο κρατος λογω των επιστροφων και ερχομαστε εμεις και του λεμε "τωρα που εκοψες επιταγη για αποδοση ΦΠΑ στο κρατος κοψε μια και στο ονομα μου για να παρω πισω το ΦΠΑ απο εκεινο το ipad που αγορασα πριν 3 μηνες με τιμολογιο πανω σου". Ε...

 

Συν το γεγονος οτι σε πιθανο ελεγχο θα εχει τον πονοκεφαλο να δικαιολογησει τι ακριβως εκανε το ipad η επιχειρηση του...Αν ειναι επιχειρηση που εμπορευεται ηλεκτρονικα παει κι ερχεται, αν ομως ειναι υδραυλικος τι θα πει? Αγορασα ipad για να ρωταω την siri ποια σωληνα να τοποθετησω πρωτα?

 

Οπως και να χει τετοιες "χάρες" φερνουν σε δυσκολη θεση αυτον απο τον οποιο τις ζητατε...

περα απο οτι ειναι παρανομο και για σενα και για τον επαγγελματια,γιατι αμα σκασει ελεγχος θα πει οτι το λαπτοπ το εχει ο γιωργαρας στο γαλατσι?

ο επαγγελματιας κερδιζει πολυ περισσοτερο απο τον αλλο,γιατι και θα παρει τα 230 ευρω του φπα ,και τα 1000 ευρω θα φανουν ως εξοδα της επιχειρησης και θα πληρωσει λιγοτερο φορο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλο με ατομικη επιχειρηση και μου προτεινει κατα καιρους (οπως και τωρα που ψηνομαι να παρω κανα κινητο) , να κοψει το προιον τιμολογιο σε αυτον και να μου δωσει απευθειας το φπα στο χερι.(προφανως το προιον θα το πληρωσω εγω)

 

Ισως τον συμφερει , ισως θελει να δειξει εξοδα κλπ κλπ.Δεν ξερω ακριβως.Αλλα το χει κανει και με αλλους γνωστους του καθως και με προιοντα που δεν εχουν αμεση σχεση με την δουλεια του.

Δεν νομιζω οτι θα σκασει στο ξαφνικο ελεγχος και θα του πει που ειναι το κινητο του ταδε τιμολογιου και που το εχεις.Εκτος και αν παει καρφωτο αλλα και παλι χλωμο το κοβω να καθονται να τα ελεγχουν.

Τα παντα τα αγοραζει με τιμολογιο...μεχρι και τα ταξιδια που παει διακοπες...οποτε δεν πρεπει να τιθεται θεμα τετοιων ελεγχων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλας ο φίλος σου...Οπότε οτι αγοράζεις, κόβε το τιμολόγιο σε αυτόν, να παίρνεις κατι πίσω.

 

Κι εγώ που εχω ατομική επιχείρηση, τα πάντα τα κόβω σε αυτήν. Το πισί του σπιτιού, τη dslr και πάει λέγοντας. Παράτυπο φυσκά, διότι οτι αγοράζεις πρέπει να βρίσκεται στην έδρα της επιχείρησης.

 

Είναι ρισκο, να αγοράζουν ομως πράγματα διαρκώς άλλοι στα στοιχεία σου, διότι βγαίνεις και καρτα σε ενα πιθανό έλεγχο. Δε μπορεί πχ να δηλώσεις οτι αγόρασες 5 λαπτοπ ή 10 κινητά σε ένα χρόνο...

 

Εχω παρατηρήσει αγγελίες εδώ, προιοντων "στο κουτί" τους, που εντελώς συμπτωματικά πουλούνται στη Χ τιμή, η οποία βγαίνει αν αφαιρέσεις το φπα απ'τη τιμή που πωλούνται.

Αγοράζει δηλαδή ο Χ 5 πράματα των 1230ε, συμψηφίζει το φπα αν ειχε τιμολόγια εσόδων, εμφανίζει και 1230ε εξοδα και παίρνει και το 1000ρικο πίσω απ'τα "σφραγισμένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kanesaxo ...δεν ειναι θεμα "απλας" , ειναι θεμα αντικειμενου εργασιας που καταγινεται με πολλα..χιλιαρικα (3d designer)

 

Παντως εγω προσωπικα δεν του λεω ποτέ να τα κοψει σε αυτον κατι που θελω να αγορασω...αν μου το προτεινει εχει καλως..αλλιως δεν χαθηκε και ο κοσμος.Το θεωρω λιγο γυφτια..και στην τελικη ισως τοτε που θελω εγω να κοψει αυτος τιμολογιο για μενα να μην το συμφερει απο αποψη εσοδων/εξοδων.

 

Οπως τα λες , πρεπει να βρισκονται τα προιοντα στην εδρα της εταιριας..αλλα σοβαρα τωρα..εχει γινει ποτε ελεγχος ?

 

Βεβαια το να παρεις μαζεμενες ποσοτητες (και να μην ειναι του αντικειμενου σου) ναι ισως αυτο να χτυπαει στο ματι..αλλα π.χ. στην διαρκεια ενος ετους , να παρεις 2 κινητα , 2 φορητα , μια ψηφιακη , αναλωσιμα κλπ..εε ενταξει...δεν εγινε και κατι ...

 

ΥΓ: εδω παλιοτερα (στις καλες εποχες) πηγε ενα καλοκαιρι σε κατι εξωτικα μερη..και το κοστος ταξιδιου/διαμονης το κοψε τιμολογιο.Και δεν νομιζω οτι τα εξωτικα μερη πιανονται για επαγγελματικα ταξιδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ρισκο, να αγοράζουν ομως πράγματα διαρκώς άλλοι στα στοιχεία σου, διότι βγαίνεις και καρτα σε ενα πιθανό έλεγχο. Δε μπορεί πχ να δηλώσεις οτι αγόρασες 5 λαπτοπ ή 10 κινητά σε ένα χρόνο...

 

Γϊνονται αυτά που λέει το παιδί ειδικά σε μεγάλες επιχειρήσεις να μη μιλήσω τι παρτυ γίνεται με υπολογιστές και λάπτοπ...Ξέρω περίπτωση εταιρίας που με το που έφτασαν τα πράγματα στην εταιρία έκαναν όλα φτερά από μέσα. Δεν μιλάμε να πας να πάρεις πολυθρόνες, ηλεκτρική κουζίνα και φωτιστικά για το σπίτι μέσω της εταιρίας έτσι... Ούτε πάει κανείς να αγοράζει κινητά  σε όλους τους φίλους του μέσω της εταιρίας. Είπαμε...

 

 Στα @@ του ο έλεγχος αν το λάπτοπ τα πήρε ο Μήτσος ή ξάδερφος του Μήτσου από την απέναντι περιοχή. Αυτοί θέλουν να δουν ότι είναι εντάξει στις υποχρεώσεις της η επιχείρηση με φπα, δηλώσεις εσόδων-εξόδων και δε συμμαζεύεται.

Αλλά πιστεύει κανείς ότι θα κάτσουν να κοιτάνε τέτοια πράγματα σε ένα έλεγχο;

 

Και σε μικρές επιχειρήσεις γίνονται απλά εκεί λογικά φαίνονται πιο εύκολα αλλά γίνονται. Αλλά αν είναι του αντικειμένου σου δεν τρέχει θέμα για 2 λάπτοπ και 2 κινητά... Σε μεγάλες επιχειρήσεις γίνεται πάρτυ πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως τα λες , πρεπει να βρισκονται τα προιοντα στην εδρα της εταιριας..αλλα σοβαρα τωρα..εχει γινει ποτε ελεγχος ?

Ναι, αμέ, πολύ συχνά γίνεται έλεγχος. Τουτέστιν, κάθε 3-4 χρόνια, αναλόγως του μεγέθους τις επιχείρησης.

 

Γίνεται αυτό με τα τιμολόγια και τον συμψηφισμό για ότι προϊόν γουστάρει ο καθένας. Το θέμα είναι αν αξίζει να γλυτώσει κάποιος τα 50 ευρώ ΦΠΑ του PS3 ή τα 150 του ipad με κίνδυνο να φάει πρόστιμο ένα τριχιλιαράκι σε πιθανό έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αμέ, πολύ συχνά γίνεται έλεγχος. Τουτέστιν, κάθε 3-4 χρόνια, αναλόγως του μεγέθους τις επιχείρησης.

 

Γίνεται αυτό με τα τιμολόγια και τον συμψηφισμό για ότι προϊόν γουστάρει ο καθένας. Το θέμα είναι αν αξίζει να γλυτώσει κάποιος τα 50 ευρώ ΦΠΑ του PS3 ή τα 150 του ipad με κίνδυνο να φάει πρόστιμο ένα τριχιλιαράκι σε πιθανό έλεγχο.

 Δεν ξερω ακριβως ποσο σχολαστικοι ειναι στην Ελλαδα αλλα για αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει ενα πολυ πιο απλο σεναριο:

Στην καλη περιπτωση που εισαι μαγαζι που πουλα ηλεκτρονικα ή κατι παρεμφερες πχ, και δειξεις οτι στοκαρες 1-2 ipad μεσα σε ενα 3μηνο, αλλα δεν παρουσιασεις αποδειξεις πωλησης τους τοτε μπορει να ψαχτουν. Πολυ πιο ευκολα θα ψαχτουν αν δουν οτι και το επομενο 3μηνο στοκαρες αλλο 1-2 ipad παλι χωρις να παρουσιαζεις αποδειξεις πωλησης. Kαι εκει θα στην πεσουν ως οτι δεν κοβεις αποδειξεις, ενω το "στοκ" λειπει απτα ραφια και τις αποθηκες του μαγαζιου, δηλαδη το εχεις πουλησει. Δε θα κατσουν να ψαξουν αν το εδωσες στον κολλητο σου και του εδωσες και το ΦΠΑ πισω και εν τελει ειχες 0 κερδος. Σε τσιμπανε οτι πουλας μαυρα χωρις αποδειξεις και καληνυχτα.

 

Στην πιο τραβηγμενη περιπτωση, αν εχεις μαγαζι μανικιουρ-πεντικιουρ και παρουσιαζεις τιμολογια καθε 3μηνο κι απο μια ηλεκτρικη συσκευη, πχ iphone την μια, ηλεκτρικη κουζινα την αλλη, ψυγειο την παραλλη, κομπιουτερ 2000 ευρω την επομενη, παλι ειναι πολυ ευκολο να σου πουν οτι στοκαρεις και τα πουλας μαυρα χωρις αποδειξεις ή οτι φοροδιαφευγεις παρουσιαζοντας πλασματικα εξοδα.

 

Δεδομενου οτι σφιγγουν οι κωλοι οσο περνα ο καιρος σχετικα με το ζητημα της φοροδιαφυγης, εγω προσωπικα θα ημουν πολυ προσεκτικος στα τιμολογια αγορων που θα παρουσιαζα ως εξοδα επιχειρησης. Σε καμια περιπτωση, δεν θα εξυπηρετουσα τριτους με αυτη τη μεθοδο και αν ειχα παραθυρακια να το κανω για την παρτη μου θα το εκανα μονο εκει που με επαιρνε και θα μπορουσα ανα πασα στιγμη να δικαιολογησω.

 

 

Και ο υδραυλικός μια χαρά θα δικαιολογήσει το ipad ... αν το έχει μαζί του στον έλεγχο.

 

 

Ναι, αλλα δεν θα το εχει αφου θα το εχει αγορασει ο μπατζανακης του κουμπαρου του για να γλυτωσει το ΦΠΑ μεσω τιμολογιου...Αυτο λεμε εδω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα δεν θα το εχει αφου θα το εχει αγορασει ο μπατζανακης του κουμπαρου του για να γλυτωσει το ΦΠΑ μεσω τιμολογιου...Αυτο λεμε εδω :P

Ναι ΟΚ,

 

Απλά απαντησα στο ότι ο υδραυλικός δεν μπορεί να δικαιολογήσει το ipad γιατί και καλά δεν είναι της δουλειάς του (εννοείται να το έχει).

 

Μια χαρά της δουλειάς του είναι,

 

 

Στη τελική από τη στιγμή που μπορεί να κρατά σημειώσεις και να έχει κομπιουτεράκι όπιοι επαγγελματίες μπορούν να έχουν agnenda ή filofax μπορούν να έχουν και ipad.

 

Φυσικά το να έχει 7 iPad είναι άλλη υπόθεση.

 

Ναι, αμέ, πολύ συχνά γίνεται έλεγχος. Τουτέστιν, κάθε 3-4 χρόνια, αναλόγως του μεγέθους τις επιχείρησης.

Σε φυσικό κατάστημα ίσως αρκετά συχνότερα.

 

Σε επαγγελματία με έδρα το σπίτι του ίσως να μη του γίνει και ποτέ στη ζωή του (ειδικά αν κάνει και καμιά περαίωση που και που).

 

Εκανα έναρξη το 2003 και μέχρι το 2010 που έκανα την περαίωση δε με είχε ενοχλήσει ποτέ κανείς από την εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε φυσικό κατάστημα ίσως αρκετά συχνότερα.

 

Σε επαγγελματία με έδρα το σπίτι του ίσως να μη του γίνει και ποτέ στη ζωή του (ειδικά αν κάνει και καμιά περαίωση που και που).

 

Εκανα έναρξη το 2003 και μέχρι το 2010 που έκανα την περαίωση δε με είχε ενοχλήσει ποτέ κανείς από την εφορία.

 

 

Ακριβως αυτο.Σε ελευθερους επαγγελματιες (ατομικες επιχειρησεις δηλ) με εδρα το σπιτι ...δεν νομιζω να τους ενοχλει κανενας ελεγχος.

Το καταστημα (με φυσικη υποσταση εννοω) ειναι αλλη φαση.Οταν παραγγελνεις ενα προιον πρεπει να μπει στο μαγαζι , να περαστει στο συστημα , να καταγραφει στην αποθηκη σαν ποσοτητα κλπ.

Δεν μπορεις να εχεις αγορασει 10 πραγματα να τα χεις μοιρασει δεξια και αριστερα και η αποθηκη να δειχνει ο,τι ναναι υπολοιπα.

 

 

ΥΓ:Ασχετο , εβλεπα σημερα στην τιβι τους τυπους απο το ΣΔΟΕ που ειχαν βγει για ελεγχους στην Ερμου.Με φωσφοριζε μπλουζακι σαν τους τροχονομους!!Αμα πιασουνε κανεναν ετσι που ντυθηκαν σαν πυγολαμπιδες να με χεσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...