Προς το περιεχόμενο

Γινεται να αγορασω χωρις ΦΠΑ;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε την πουλαω στο παιδι και του εξηγω οτι δεν γινεται να το δοσω το τιμολογιο και εγω απλα δεν δηλονω το τιμολογιο στην εφορια και ολα κομπλε εκτος οτι το παιδι δεν θα εχει την εγγυηση.

Τι εννοεις δε δηλωνεις το τιμολογιο... δεν το εχει ηδη δηλωσει;

Με τιμολογιο εχεις αγορασει κατι για επιχειρηση, ειτε ως παγιο αν η επιχειρηση σου δεν εχει αντικειμενο την πωληση ηλεκτρονικων-ηλεκτρικων ειδων, ειτε ως εμπορευμα αν εχει τετοιο αντικειμενο.

Στην πρωτη περιπτωση, πρεπει να το βγαλεις απο τα παγια σου (ο λογιστης σου προφανως), στη δευτερη απλα το πουλας κοβοντας μια αποδειξη.

Αυτα ως προς τον τροπο πωλησης ο οποιος ομως δεν εχει καμμια σχεση με την εγγυση.

Διοτι εστω ας πουμε οτι η εγγυηση στης εν λογω οθονης ειναι 3 χρονια. 3 χρονια απο ποιον; Απο εσενα η απο την εταιρια που την αγορασες; Προφανως απο την εταιρια. Αρα τα 3 χρονια μετρανε απο την ωρα που κοπηκε το τιμολογιο προς εσενα το οποιο μπορει να κοπηκε περισυ (αρα η οθονη εχει αλλα 2 μονο χρονια εγγυηση). Οποτε το αποδεικτικο της εταιριας για την εγγυηση θα ειναι παντα το τιμολογιο προς εσενα. Τον επομενο πελατη η εταιρια δεν τον αναγνωριζει, Που σημαινει, οτι σε περιπτωση βλαβης, ειτε ο πελατης σου θα υποκριθει οτι εισαι εσυ, ειτε θα στη φερει πισω, να κανεις απλα ενα τηλεφωνο (λεγοντας οτι ειναι ακομη δικη σου, και δειχνοντας το τιμολογιο), ωστε να επισκευασθει μεσω εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο ακριβως π ειπες τωρα φιλε μ λεω και στο παιδι π θελει να την αγορασει . Του λεω εγω την πουλαω τοσο αλλα δεν θα σ δοσω το τιμολογιο για ολους αυτους τους λογους π αναφερθηκαν στα προηγουμενα ποστ και οταν και αν παθει καποια βλαβη η οθονη , με περνεις ενα τηλεφωνο και τα κανονιζω εγω με την εταιρεια.Ουτε φωτοτυπια το τιμολογιο ουτε τπτ.Ειναι ολα καλα ετσι ? Η και παλι μπορει να εχω κανα προβλημα ( γτ ειμαι και γκαντεμης γαμοτω. ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Στις 23/12/2012 στις 9:40 ΜΜ, MiDi_MiLiZ είπε

Nα προσθεσω στα παραπανω, οτι ειναι μεγαλη γυφτια να εχουμε ενα φιλο μεσω του οποιου μπορουμε να αγορασουμε κατι με τιμολογιο και μολις παρει επιστροφη ΦΠΑ ~3 μηνες μετα  να ρθουμε εμεις να του ζητησουμε να μας δωσει μετρητα.

 

Ακομα και κολλητο φιλο που εχουμε ολο το θαρρος και εχει την καλη διαθεση να το κανει, παλι το θεωρω γυφτια, διοτι αυτος δεν παιρνει μετρητα, απλα γινεται συμψηφισμος και πληρωνει λιγοτερο ΦΠΑ στο κρατος λογω των επιστροφων και ερχομαστε εμεις και του λεμε "τωρα που εκοψες επιταγη για αποδοση ΦΠΑ στο κρατος κοψε μια και στο ονομα μου για να παρω πισω το ΦΠΑ απο εκεινο το ipad που αγορασα πριν 3 μηνες με τιμολογιο πανω σου". Ε...

 

Συν το γεγονος οτι σε πιθανο ελεγχο θα εχει τον πονοκεφαλο να δικαιολογησει τι ακριβως εκανε το ipad η επιχειρηση του...Αν ειναι επιχειρηση που εμπορευεται ηλεκτρονικα παει κι ερχεται, αν ομως ειναι υδραυλικος τι θα πει? Αγορασα ipad για να ρωταω την siri ποια σωληνα να τοποθετησω πρωτα?

 

Οπως και να χει τετοιες "χάρες" φερνουν σε δυσκολη θεση αυτον απο τον οποιο τις ζητατε...

τι λετε ρε παιδια οτι να ναι πραγματικα..δηλαδη δεν μπορει να χαλασε αυτο που αγορασε η να του το εκλεψαν..προσγειωθειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, babinoc είπε

τι λετε ρε παιδια οτι να ναι πραγματικα..δηλαδη δεν μπορει να χαλασε αυτο που αγορασε η να του το εκλεψαν..προσγειωθειτε

Πολυ καλα τους ειπες αλλα περιμενε να δουμε αν ζουν κιολας μετα απο τοσο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, babinoc said:

τι λετε ρε παιδια οτι να ναι πραγματικα..δηλαδη δεν μπορει να χαλασε αυτο που αγορασε η να του το εκλεψαν..προσγειωθειτε

Το Πασχα εχουμε την Ανασταση, τωρα γιορταζεται η Γεννηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...