Προς το περιεχόμενο

Γινεται να αγορασω χωρις ΦΠΑ;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ:Ασχετο , εβλεπα σημερα στην τιβι τους τυπους απο το ΣΔΟΕ που ειχαν βγει για ελεγχους στην Ερμου.Με φωσφοριζε μπλουζακι σαν τους τροχονομους!!Αμα πιασουνε κανεναν ετσι που ντυθηκαν σαν πυγολαμπιδες να με χεσουν...

Καλα και με πολιτικα να κατεβαιναν, θα επεφτε συρμα σε δευτερολεπτα απο το ενα καταστημα στο αλλο οτι εχουν επισκεψεις, κανα δυο αγαθοι θα την παταγαν απλως. Για να μη σου πω οτι για τετοιου τυπου ελεγχους οι καταστηματαρχες (οπως και τα καναλια που ολως τυχαιως βρεθηκαν εκει να καταγραψουν την απροειδοποιητη βολτα των ραμπο) ειναι ενημερωμενοι απο την προηγουμενη για να ειναι "καθως-πρεπει". Αυτο πρεπει να δειξουν στις 8 τα καναλια εξαλλου, οτι το κρατος πατα τη φοροδιαφυγη στον λαιμο! Και για να το δειξουν, πρεπει κατ'αρχην οι ραμπο να ξεχωριζουν απτους απλους πολιτες στο τηλεοπτικο πλανο, αρα φωσφοριζε και αν χρειαστει και Φλωρινιωτηδες την επομενη φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@midi

 

Μωρε ναι ετσι ειναι αλλα μην το μαμας τοσο με τα φωσφοριζε.Δειξε στις ειδησεις στο ρεπορταζ να κανουν τους ελεγχους..να δει ο κοσμακης "νααα η σδοε κανει ελεγχους..νααα θα παταξουμε (και καλα)  την φοροδιαφυγη"

Αντ'αυτου εδειχνε τις "πυγολαμπιδες" , να κοβουν βολτες...σε κανενα πλανο δεν εδειξε να ελεγχουν καποιον!! ημαρτον

 

Τεσπα...σε δουλεια να βρισκομαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να μη σου πω οτι για τετοιου τυπου ελεγχους οι καταστηματαρχες (οπως και τα καναλια που ολως τυχαιως βρεθηκαν εκει να καταγραψουν την απροειδοποιητη βολτα των ραμπο) ειναι ενημερωμενοι απο την προηγουμενη για να ειναι "καθως-πρεπει". 

Δεν παιζει αυτο. Τουλαχιστον οχι τοσο χαλαρα οπως παρουσιαζεται. 

Βεβαια στην Ερμου ειδικα που πηγαν σιγα μην πιασουν κανεναν αφου τα περισσοτερα καταστηματα εκει ειναι αλυσιδες που δεν υπαρχει περιπτωση να δωσουν κατι χωρις αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει αυτο. Τουλαχιστον οχι τοσο χαλαρα οπως παρουσιαζεται. 

Βεβαια στην Ερμου ειδικα που πηγαν σιγα μην πιασουν κανεναν αφου τα περισσοτερα καταστηματα εκει ειναι αλυσιδες που δεν υπαρχει περιπτωση να δωσουν κατι χωρις αποδειξη.

Tα καναλια τυχαια βρεθηκαν εκει?

 

Εχοντας γνωση απο αλλες παρομοιες περιπτωσεις "ελεγχων απο το οργανο με συνοδεια καμερων" σου λεω οτι καναλια-κρατος-καταστηματαρχες γυριζαν ταινια σημερα. Αν δεν γυριζαν ταινια η ειδηση "ελεγχοι ΣΔΟΕ στην Ερμου" με πλανα, θα ηταν "στο αυτοφωρο 3 καταστηματαρχες στην Ερμου" και τα πλανα θα ηταν του αρχειου.

 

Νταξει το σκηνικο μπορει να μη στηνεται τοσο ακραια -διοτι τα προσχηματα καλο ειναι κρατουνται- αλλα να στηνεται καπως αλλιως πχ με ενα κοινο μυστικο τυπου "στις γιορτες προσεχετε με τις αποδειξεις", οπως στο στρατο που λεγαμε "προσοχη και τεντα σημερα που εχει υπηρεσια ο ταδε, τις επομενες μερες του μηνα χυμα!". Ε σου σκαει μυτη και με στολη το οργανο, σου φερνει και 2 καμερες παρεα, oποτε οκ, δε στο λεει απτο τηλεφωνο οτι θα ειναι εκει γιατι δε χρειαζεται να στο πει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρε μαζι σου για τα καναλια και το γενικο φιασκο, οι καταστηματαρχες ειναι που δε νομιζω πως εχουν ενημερωσεις :)

 

Παντως ειναι γενικη γνωση ομολογουμενως πως στις γιορτες παιζει ελεγχος.

 

Γνωμη μου ειναι (αν και καραοφφτοπικ τωρα ολο αυτο) πως αν θελει καποιος να πιασει οσους φοροδιαφευγουν, το να καθεται και να περιμενει μηπως τσιμπησει κανεναν διχως αποδειξη δεν ειναι ειναι και ο,τι πιο αποτελεσματικο. Με καμερες ή χωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε φυσικό κατάστημα ίσως αρκετά συχνότερα.

 

Σε επαγγελματία με έδρα το σπίτι του ίσως να μη του γίνει και ποτέ στη ζωή του (ειδικά αν κάνει και καμιά περαίωση που και που).

 

Εκανα έναρξη το 2003 και μέχρι το 2010 που έκανα την περαίωση δε με είχε ενοχλήσει ποτέ κανείς από την εφορία.

 

 

Εξαρτάται από την περίπτωση.

Αν κάποιος έχει μεγάλη επιστροφή φόρου ή επιστροφή φπα δύσκολο να μην του κάνουν έλεγχο είτε έχει έδρα το σπίτι είτε όχι.

 

Βρε μαζι σου για τα καναλια και το γενικο φιασκο, οι καταστηματαρχες ειναι που δε νομιζω πως εχουν ενημερωσεις :)

 

Παντως ειναι γενικη γνωση ομολογουμενως πως στις γιορτες παιζει ελεγχος.

 

Γνωμη μου ειναι (αν και καραοφφτοπικ τωρα ολο αυτο) πως αν θελει καποιος να πιασει οσους φοροδιαφευγουν, το να καθεται και να περιμενει μηπως τσιμπησει κανεναν διχως αποδειξη δεν ειναι ειναι και ο,τι πιο αποτελεσματικο. Με καμερες ή χωρις.

 

 

Μπορεί να είναι κάπως αναποτελεσματικό όπως λες, όμως είναι πολύ βασικό να περάσει στη νοοτροπία του Ελληνα το να κόβει και να παίρνει αποδείξεις.Αν σε αυτό μπορούν να βοηθήσουν και τα ΜΜΕ δεν είναι κακή κίνηση.

 

Το ότι υπάρχουν μεγαλύτεροι απατεώνες είναι σίγουρο. Υπάρχουν πολυεθνικές εταιρείες με ουρές 100 ατόμων στα καταστήματά τους, παρουσιάζουν μονίμως ζημίες και ελλείμματα για να μην φορολογούνται.

Αυτό όμως δεν αναιρεί και την ευθύνη του απλού καταστηματάρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την περίπτωση.

Αν κάποιος έχει μεγάλη επιστροφή φόρου ή επιστροφή φπα δύσκολο να μην του κάνουν έλεγχο είτε έχει έδρα το σπίτι είτε όχι.

 

Στα χρόνια αυτά (όπως όλοι οι μηχανικοί) είχα πάντα (όσο εργαζόμουν) επιστροφή πάνω των 1.500 (οπότε μου ζητούσαν τα επιπλέον χαρτιά) μέχρι και 11.000 κάποια χρονιά.

 

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έξοδα έβαζα πάντα σχεδόν μηδενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ας μη το παραξηλώσουμε. Εγώ μιλησα για μια μικρή ατομική επιχείρηση, πχ το τεχνικό μου γραφείο... Δε μιλάμε για "εργοστάσια". Εκεί γινεται το χάος!

Και αν πούμε (πούνε) να τηρηθεί το γράμμα του νόμου, πρεπει να υπάρχει πρωτόκολλο καταστροφής όταν κατι το πετάμε (πχ ενα παλιο πισι) και κατι τέτοιες παπαριές.

Οπως και να έχει, ο ελέγξας, δεν ειναι κανας μαλάκας. Αντε να του πω πως την 7950 την πηρα επειδή σχεδιάζω 3δ (παπατζα). Τα 7.1 πχ ηχεία τι να του πείς οτι τα κανεις;;; χαχαχα.

Απο αλλού βέβαια ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε. Αν βολεύονται παντως αμφοτερες οι πλευρές, γιατί οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι πληρώνουν ΦΠΑ,αλλά στους επαγγελματίες συμψηφίζεται με το ΦΠΑ το εισπράττουν.

Υποθέτω ότι θες να πεις " με το ΦΠΑ ΠΟΥ εισπράτουν.

 

Απλά Ελληνικά το έγραψα και για να διευκολύνω το νήμα,το βάφτισα "εισφορές".Η δεν είναι εισφορά η απόδοση ΦΠΑ;

 

 

 

 

 

 

@all:Το παράθυρο ανοίγει στη λέξη "πάγια έξοδα".Μπορείς νάχεις δέκα laptops,αρκεί να μπορέσεις να τα παρουσιάσες σε εύλογο χρονικό διάστημα,σε ενδεχόμενο έλεγχο του μηχανισμού.Τον οποίο έλεγχο μετά χαράς θα τον δεχόταν ο διψασμένος εμπορικός κόσμος,γιατί αυτό θα σήμαινε ότι το μπουρδ κράτος δουλεύει και όλα πάνε καλά κι η αγοραστική δύναμη του καταναλωτή σηκώνει λιμιτάπς και δάνεια περπατάνε και ο έφορας της ΙΓ δεν έχει μερτσέντε απ´ τα μιστά του και του συνταξιούχου του περισσεύουν να χαρτζηλικώσει τα εγγονάκια του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι γιατί να το κάνει κάποιος...

 

Είναι τόσο παραπάνω ανάγκη η DSLR, το laptop, το iPad και το κάθε gadget από το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; 

 

Κάνοντας τα παραπάνω, και γνωστά σε όλους, τερτίπια ναι μεν έχεις φθηνότερα κάποια πράματα αλλά πρέπει να έχεις τον νου σου σε τυχόν ελέγχους κτλ...

 

 

Γιατί λοιπόν να γίνουν αυτά; Χώρια που, στην ουσία, κοροϊδεύεις το κράτος. Δηλαδή... φταίμε όλοι για την κρίση αλλά μόλις είναι να γλιτώσουμε 230, 460 ή/και 690 € τότε τα ξεχνάμε όλα και προσπαθούμε να φυλάξουμε το τομάρι μας; 

 

 

Οπότε... γιατί να αγοράσει κανείς χωρίς ΦΠΑ; Γιατί να μην δώσει όσα πρέπει στο κράτος και, κατ' επέκταση, στους συνανθρώπους του; Γιατί να μπει στον κόπο να το σκεφτεί αυτό; 

Επεξ/σία από Timonkaipumpa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι θες να πεις " με το ΦΠΑ ΠΟΥ εισπράτουν.

 

Απλά Ελληνικά το έγραψα και για να διευκολύνω το νήμα,το βάφτισα "εισφορές".Η δεν είναι εισφορά η απόδοση ΦΠΑ;...

 

ΟΧΙ δεν είναι.

 

 

Ναι ... "που" ήθελα να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ δεν είναι.

 

 

Ναι ... "που" ήθελα να γράψω.

Κοίτα,εσύ κι εγώ είμαστε νόμιμοι και έντιμοι πολίτες και αποδίδουμε τα "του καίσαρος τω καίσαρι."

 

Για τους άλλους εκεί έξω όμως ο μηδενικός έλεγχος καθιστά τον φιπιά ένα είδος προαιρετικής απόδοσης φόρου,οπότε εγώ έχω δίκιο που χαρακτηρίζω την υποχρεωτική απόδοση του φιπιά εισφορά,ένα είδος δηλαδή προαιρετικής συνένεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,εσύ κι εγώ είμαστε νόμιμοι και έντιμοι πολίτες και αποδίδουμε τα "του καίσαρος τω καίσαρι."

 

Για τους άλλους εκεί έξω όμως ο μηδενικός έλεγχος καθιστά τον φιπιά ένα είδος προαιρετικής απόδοσης φόρου,οπότε εγώ έχω δίκιο που χαρακτηρίζω την υποχρεωτική απόδοση του φιπιά εισφορά,ένα είδος δηλαδή προαιρετικής συνένεσης.

 

:-D :-D  εντάξει το σωσες τώρα..

 

Εγώ είμαι της παρακάτω άποψης (πλέον) :

ΟΧΙ ΡΕ θα γλυτώνουμε από όπου μπορούμε , με τους αλήτες !!!

Όταν αποφασίζουν ότι οι δαπάνες κινητής πχ. δεν εκπίπτουν κατά το ήμισυ ,

επειδή έτσι γουστάρουν,

κι εγώ που έχω data κάρτες για τη δουλειά , και κινητά που το 90% απασχολούνται επαγγελματικά πληρώνω ένα κάρο φόρους οι οποίοι μετά δεν εκπίπτουν και από τα έσοδα.

 

Το ίδιο και με τα εταιρικά ΙΧ, ενώ έχω και όχημα στο όνομα μου..

 

ή όταν αποφασίζουν να φορολογήσουν βαριά από το πρώτο ευρώ όλους τους επαγγελματίες ,

επειδή οι περισσότεροι είναι απατεώνες και δεν κόβουν τίποτα

να την πληρώνω κι εγώ που κόβω τα πάντα και θα με γδάρουν φέτος;

 

Ο νούμερο ένα κλέφτης είναι το επίσημο ανίκανο ελληνικό κράτος, από τη στιγμή που οι σπατάλες και οι κλοπές είναι απίστευτες και τα λεφτά μας σε μεγάλο βαθμό πάνε για πληρωμές αργόμισθων - μιζών - υπερτιμολογημένων έργων - εργολαβιών υμετέρων κλπ.

 

Οπότε, αφού αυτοί κοιτάνε να τα αρπάξουν από όπου μπορούν, με χαράτσια και με αρπαχτές για να πληρώσουν τις δικές τους βρωμοδουλειές και τη ληστεία που έχουν κάνει στα ασφαλιστικά ταμεία από το 1998 και μετά με το χρηματιστήριο, τα δομημένα και αδόμητα ομόλογα και όλες τις αφαιμάξεις για να πληρώνουν τη μάσα τους,

αυτό πρέπει να κάνουμε κι εμείς.

Μπορεί όχι νόμιμα (κατ' αυτούς), αλλά σίγουρα ηθικά!

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάμε ούτε για φοροαποφυγή ούτε για φοροδιαφυγή,είναι κατακριτέα εγκλήματα αυτά.Αποδείξεις και τιμολόγια σε ότι μπαινοβγαίνει,ακόμη και σε "μέγεθος καρφίτσας".

 

Γι αυτό ο καλύτερος φίλος του επαγγελματία είναι ο φοροτεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον kryfos.

 

Κυριολεκτικά απο όπου μπορώ να γλυτώσω, θα το κάνω.

 

Το άλλο αστείο; Οι δαπάνες που πληρώνει ο ΕΕ, για ασφάλιση, πχ το τσμέδε μου. Μεχρι πρότινος, (τι πιο λογικό) εξέπιπτε ολόκληρο. Ας πούμε χοντρικά 3000ε το χρόνο.

Απο φέτος (αν δεν απατώμαι) θα εκπίπτει 20% που σημαίνει πως τα υπόλοιπα χρήματα, φορολογούνται! Δηλαδή ναι μεν, εσκασα 3000ε για ασφάλιση, και θα φορολογηθώ για το μεγαλύτερο ποσοστό τους, σα να τα έχω στη τσέπη μου.

Σκέφτονταν να το επαναφέρουν στην παλαιότερη κατάσταση, αλλα δεν ξέρω τι θα γίνει φέτος...

 

Καλά ολα τα υπόλοιπα με ΦΠΑ, φόρο απ'το 1ο ευρώ, τι να πω...δεν εχω να σχολιάσω καν. Βαρέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...