Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, valantis544 said:

Εδώ συγκριτικό με alpha ...

το pc του D2EA: Ryzen R9 3950X, 32GB 3200, 2080ti, NVME SSD και έχει το Odyssey σε 4k. Για 1080 δεν είπε τίποτα, νομίζω ότι θα παίζει καλά.

.

1 hour ago, GjokerR said:

... αλλά αυτός πήγε απ τα 20 unplayable στα 60 fps σε high 1440p. ...

μπράβο του, άξιος. Μήπως μπορεί να πάει και από τα 3GB στα 2GB? ας μήν είναι 1440, 1080 και 50 fps μας φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, eyw είπε

το pc του D2EA: Ryzen R9 3950X, 32GB 3200, 2080ti, NVME SSD και έχει το Odyssey σε 4k. Για 1080 δεν είπε τίποτα, νομίζω ότι θα παίζει καλά.

.

μπράβο του, άξιος. Μήπως μπορεί να πάει και από τα 3GB στα 2GB? ας μήν είναι 1440, 1080 και 50 fps μας φτάνουν.

Την λύση που χρησιμοποιεί την παρέθεσα και αυτός ήταν και ο λόγος του μηνύματος μου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

το pc του D2EA: Ryzen R9 3950X, 32GB 3200, 2080ti, NVME SSD και έχει το Odyssey σε 4k. Για 1080 δεν είπε τίποτα, νομίζω ότι θα παίζει καλά.

.

μπράβο του, άξιος. Μήπως μπορεί να πάει και από τα 3GB στα 2GB? ας μήν είναι 1440, 1080 και 50 fps μας φτάνουν.

Το βιντεο δεν το εβαλα για να δουμε πως παει το πισι του d2ea, αλλα για να δουμε πραγματικες μετρησεις, για το πριν και το μετα. Αν εκαναν καποιο optimize σοβαρο οπως ελεγαν, νομιζω αυτο θα καθρεπτιζοταν σε ολες τις αναλυσεις σε γενικες γραμμες.

Κι εγω σε 1080 παιζω με καλυτερη καρτα απο τα recomended και cpu λιγο κατω απο αυτα, αλλα σπανιως χτυπαω 100% cpu και σε ενημερωνω οτι σε αλλα μερη παιζει καλα και σε αλλα παιζει χαλια. Σε ground combat zone χτυπανε 20 fps παιδια με καλα rigs και σε σταθμο με ποδια επιβεβαιωνω κι εγω οτι εχει τρελλα drops σε ανεξηγητα σημεια, οπως οταν κοιτας το πατωμα Η οταν μπαινεις στο ασανσερ. Σιγουρα δεν το λες καλα. Playable θα το ελεγα αλλα μονο σε ακριβα πισι, ομως δεν εχουν ολοι τετοια πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς, είναι η παράδοση των νέων μεγάλων features / expansions για την Frontier να μην βγαίνουν ποτέ σωστά.
Εδώ πλανήτες που ήταν ωραίοι στην Alpha, έχουν αλλάξει τελείως στο full και φαίνεται ότι κάτι (heh) έχει πάει τελείως στραβά.
Πάντως, δεν θα πω ψέματα, περίμενα ότι θα στρωνόταν το performance, που οκ, είναι για μένα πιο καλό από την Alpha αλλά όχι με τρελή διαφορά... :(
Να δούμε αν θα φτιάξει μέχρι να βγει στις κονσόλες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω με το release στις κονσολες πιστευω θα ειναι οπως πρεπει. Για την ωρα τρεχει η beta phase κατ εμε. Οκ περιμενουμε..

Επεξ/σία από valantis544
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, valantis544 said:

Το βιντεο δεν το εβαλα για να δουμε πως παει το πισι του d2ea, ...

Ναι, σύμφωνοι. Είδα το βίντεο και πόσταρα εδώ για τι συνδυασμό cpu+gpu και resolution μιλάει όταν δείχνει fps, τίποτα άλλο. Δεν έχω Odyssey, υποθέτω ότι στα 1080 θα είναι καλά, νομίζω, αλλά μπορεί και να μην είναι, μπορεί. Θα το δείτε όσοι έχετε Odyssey. Το Elite ήταν οικονομικό σε hardware, τώρα όχι πια, μακάρι να κάνω λάθος και να διορθωθούν τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

Ναι, σύμφωνοι. Είδα το βίντεο και πόσταρα εδώ για τι συνδυασμό cpu+gpu και resolution μιλάει όταν δείχνει fps, τίποτα άλλο. Δεν έχω Odyssey, υποθέτω ότι στα 1080 θα είναι καλά, νομίζω, αλλά μπορεί και να μην είναι, μπορεί. Θα το δείτε όσοι έχετε Odyssey. Το Elite ήταν οικονομικό σε hardware, τώρα όχι πια, μακάρι να κάνω λάθος και να διορθωθούν τα πράματα.

Εγώ που μπήκα παίζω 1080 όπως είπα και ενημερώνω ότι δεν είναι καλά, χωρίς να υποθέτω. Εκτός αυτού τα games δεν φτιάχνονται μόνο για 1080 (το αναφέρω επειδή βλέπω επαναλαμβανόμενα για την 1080). Και η 1440 είναι συχνότατη ανάλυση και μια 2080 π.χ., με τίποτα δεν θα έπρεπε να πέφτει κάτω από 60 fps, αλλά και πόσο μάλλον κάτω από 30 fps σε released product, από την στιγμή που ανακοινώθηκαν τα recomended specs από την εταιρεία. Ομοίως κι αυτός που έχει π.χ. μια 3080 απαράδεκτο να πέφτει σε τέτοια frames με τέτοιο εξοπλισμό σε 4Κ ανάλυση. To cyberpunk έπαιζε καλύτερα την πρώτη μέρα 😂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, agreed.
Βάλε με το νου πως θα παίζει σε R9 280X 3GB... ή πόσες ρυθμίσεις θα θέλει στα graphics για να συνέλθει και αν. Ελπίζω να το φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... Με nvidia 1050 με 2 γιγα ραμ, θα παίζει τίποτα???

16 γίγα ραμ, σε ssd εγκατεστημένο με i5 6400...

Με ενδιαφέρει να παίζει το παιχνίδι σε αξιοπρεπή ανάλυση, με αξιοπρεπή γραφικά (medium)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Horizons ναι παίζει, το Odyssey  μάλλον όχι. Mε R9 380 2GB σε 1080 το Horizons είναι ok, ρυθμισμένο στα 50 fps, μπορεί να ζορίζεται κάπως σε asteroid rings και planet surfaces.

 edit: δες Exigeous για graphics ρυθμίσεις 01:15. Spreadsheet του.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα 1000 ζόρια τελείωσα μια αποστολή και πήγα στο lobby να εισπράξω...

Connection with server failed... Δεν με άφηνε.

Βγαίνω στο main menu, ξαναμπαίνω, άφαντη η αποστολή...

Την πήρα ή την έχασα???

Δεν ξέρω, πολύ περπάτημα, πολύ ταλαιπωρία να φτάσεις σε ένα σημείο και άντε να γυρνάς πίσω πάλι...
Το σπαστικό είναι πως ψοφάω συνέχεια και η αποστολή γίνεται fail, οπότε άντε να γυρίσω πίσω, άντε να πάρω ξανα την ίδια αποστολή.

Με το πιστολίδι, δύσκολο. Τα mechanics είναι χάλια. Σε crash site, είσαι σε ανοιχτό χώρο, χωρίς δυνατότητα να καλυφθείς, πέφτουν τα πιστολίδια κι όποιος πεθάνει πρώτος. Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια τακτική ούτε από μέρους του ΑΙ αλλά ούτε και να μπορείς να εφαρμόσεις ο ίδιος. Μου θύμισε το 1ο Rainbow SIX, το ΑΙ των εχθρών. Αυτό που έκανα ήταν να τρέξω μακριά και άντε να κρυφτώ πίσω από το πόδι του σκάφους μου.

Επίσης με το damage τι παίζει; Δεν έχει καμια διαφορά αν βαράς κεφάλι ή θώρακα (αφού πέσει η ασπίδα βέβαια)

Οι χειροβομβίδες άχρηστες γιατί σε εξωτερικό χώρο λόγω έλλειψης βαρύτητας, τις πετάς και πάνε στο γάμο του Καραγκιόζη. Ρεαλιστικό μεν άλλα άχρηστη προσθήκη για εξωτερικό χώρο.... Λογικά σε εσωτερικό χώρο θα παίζουν.

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για μάχη σε settlement, καλύτερα να χρησιμοποιείς το 2ο jump για να ανέβεις σε κτίρια και να βαράς από ψηλά.
Το ΑΙ από τακτικές, συνήθως είναι ντου, αλλά όταν τις τρώει μπορεί και να πάει να κρυφτεί πίσω από κάπου.
Συμφωνώ για τις χειροβομβίδες.
Δεν είμαι σίγουρος για τα headshots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμος και σε μενα με τις αποστολες κι εμενα μου χαθηκαν. 

Το πιστολιδι ειναι αστα θελει πολυ φτιαξιμο. Χτες πηγαμε με φιλους για πρωτη φορα σε ground conflict zone και παραλιγο να χτυπησουμε μονοψηφια νουμερα στα frames. Οι εχθροι αιωρουταν, αλλοι τους πυροβολουσες και δεν επαιρναν damage. Σε μια φαση ενας δικος μας εξφενδονιστηκε σε orbit οπως ηταν με τη στολη του lol. Μετα απο κανα 5 λεπτο πτησης εσκασε στο πατωμα. Μαυρα χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι χρησιμοποιείτε εσείς; Έχω πάρει ότι υπάρχει σε όπλο και δεν μπορώ να καταλήξω. Το Oppressor φαίνεται καλή περίπτωση συγκριτικά με τα άλλα, αλλά ρίχνει πολύ αργά την ασπίδα. 

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...