Προς το περιεχόμενο

Πολύ χαμηλές επιδόσεις με 5850


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εδώ και κάποιο καιρό η Ati 5850 saphire extreme 1gb μου δεν με ικανοποιεί καθόλου...

 

Έχω την εντύπωση πως έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι ,σε κάποια παιχνίδια αποδίδει ικανοποιητικά αλλά σε άλλα δεν τραβάει μια ,φίλος μου με την ίδια κάρτα δεν έχει τα ίδια προβλήματα,σκέφτηκα μήπως τρώει bottleneck από τον επεξεργαστή αλλά τόσα λίγα fps ?

 

Να αναφέρω λίγο τα παιχνίδια που είναι λες και έχω intel ενσωματωμένη

 

Cryostasis όλα στο low 1280x1024 και μίνιμουμ fps 3 !!!!!!

Saints row the third όλα στο low 1680χ1050 fps min 12

Half Life mod Black Mesa 1920χ1080 medium fps min 18

 

πείτε μου παιχνίδια που δεν σας κολλάνε και να τα κατεβάσω να σας πω πόσα fps έχω.

 

Ρε παιδιά είναι λογικό αυτό το πράγμα...???

 

 

Να αναφέρω πως έχω τους 12.11 beta αλλά και με τους 12.10 τα ίδια προβλήματα έχω.

Σύντομα θα προσθέσω φωτογραφίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε καλά όχι και τόσο!!!  3 fps δεν είναι αποτέλεσμα bottleneck. Κάτι δεν παίζει καλά. Έχω την ίδιαx2 (CF) αλλά και με μία καμία σχέση.

 

Κάνε σωστή απεγκατάσταση και ξανά να δοκιμάσεις.

http://www.insomnia.gr/topic/471281-amd-7950-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7-tv/?do=findComment&comment=5174119

 

Αυτό πάντως με το PSU να το δεις. Η 5850 το θέλει το ρευματάκι της ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ανανέωσα την υπογραφή μου και έβαλα όλα τα στοιχεία του υπολογιστή...Λογικά δεν έχω θέμα με το τροφοδοτικό γιατί είναι coolermaster.

Κανένας με τον ίδιο επεξεργαστή να μου πει τι fps έχει?

 

Επίσης εγκατέστησα και τους 12.10 και τους 11.80 (αυτούς τώρα έχω) αλλά πάλι τα ίδια...

 

Όσο για την απεγκατάσταση πρώτα κάνω απεγκατάσταση μέσω του πίνακα ελέγχου και μετά μέσω driver sweeper..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-105515-0-19653300-1357588642_thumb.jpg

post-105515-0-88618300-1357588691_thumb.jpgpost-105515-0-42332600-1357588725_thumb.jpgpost-105515-0-47964000-1357588750_thumb.jpg

 

 

Παιδιά σας στέλνω φωτογραφίες του κουτιού να μου πείτε μήπως έκανα κανένα λάθος στις συνδέσεις.

 

Όπως βλέπετε το ένα καλώδιο είναι συνδεμένο απευθείας στο τροφοδοτικό ,ενώ το άλλο περνάει και από τον σκληρό (είναι προέκταση του καλωδίου του σκληρού) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως να το συμμαζέψω?

ιο δεν έχω αφού συνεχώς κάνω scan και δεν βρίσκει τίποτα

 

full load κοντά 70c

idle 34-36c

 

windows 7 64 έχω

 

ορίστε και τα αποτελέσματα του heaven dx 11

 

 

post-105515-0-51183900-1357591084_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις τα εξής :

 

Καταρχήν κάνε ένα ωραιότατο φορμάτ. Πολλά προβλήματα λύνονται κάνοντας ένα φορμάτ και κατοπίν καθαρή εγκατάσταση των windows. Κάνε λοιπόν φορμάτ και clean install και μετά εγκατάσταση τους drivers της AMD. Μη βάλεις τους beta γιατί έχουν προβλήματα, εγώ μια φορά τους είχα βάλει και είχα συνεχώς blue screen.Επίσης έλεγξε αν έχεις συνδέσει σωστά τη καρτά (η 5850 θέλει 2 6pin καλώδια). Αν παρ όλα αυτά το πρόβλημα παραμείνει τότε:

 

α) Αλλάζεις κάρτα. Δε θα στο συνιστούσα γιατί οποιαδήποτε σύγχρονη καλή κάρτα θα τρώει bottleneck απο τον 7500. Ήδη τρώς bottleneck.

 

β) Ψάχνεις για μεταχειρισμένο intel core 2 quad Q9XXX. Μη πάρεις Q8XXX γιατί είναι μάπες. Επίσης αλλάζεις και τη κάρτα.

 

γ) Αγοράζεις καινουργιο PC. :-D

 

Η 5850 έχει <<γεράσει>> πλέον και φαίνεται η ηλικία της. Γι αυτο και εγώ την άλλαξα με μία GTX 660(non Ti) και είδα μπορώ να πώ καλή διαφορά σε σχέση με πρίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Bottleneck το ξεχνάμε. Να έχεις 3 FPS διαφορά από ένα πιο καλό CPU μπορεί. Να έχεις 3 FPS γενικά, δεν μπορεί. Ούτε Pentium 4 να έχεις δεν συμβαίνει αυτό.

Αρχικά χρειάζεται ένα σωστό στήσιμο το σύστημα. 

1) Συμμάζεμα στο χάος που επικρατεί μέσα στο κουτί.

2) Αναβάθμιση BIOS μητρικής.

3) Εκ νέου εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος

4) Εγκατάσταση τελευταίων οδηγών για κάθε υποσύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Bottleneck το ξεχνάμε. Να έχεις 3 FPS διαφορά από ένα πιο καλό CPU μπορεί. Να έχεις 3 FPS γενικά, δεν μπορεί. Ούτε Pentium 4 να έχεις δεν συμβαίνει αυτό.

Αρχικά χρειάζεται ένα σωστό στήσιμο το σύστημα. 

1) Συμμάζεμα στο χάος που επικρατεί μέσα στο κουτί.

2) Αναβάθμιση BIOS μητρικής.

3) Εκ νέου εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος

4) Εγκατάσταση τελευταίων οδηγών για κάθε υποσύστημα

 

 

 

Το θέμα bottleneck ΔΕΝ το ξεχνάμε. Είχα ακριβώς τη ίδια κάρτα. Και δεν είχα πρόβλημα σε κανένα game εκτός αν έβαζα στο υψηλότερο επίπεδο τα γραφικά. Τα ίδια fps με μένα έχει που έχω Phenom II X4 965 3.4 Ghz ; Άλλο διπύρηνος και άλλο τετραπύρηνος. Και 5 fps να είναι η διαφορά είναι μια διαφορά. Άλλο 25 άλλο 30 fps. Επίσης τα 1) και 2) που αναφέρεις δε πάιζουν ρόλο. Αν η θερμοκρασίες είναι σε ανεκτά επίπεδα εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.3dmark.com/3dm11/5492463

 

ρε παιδιά το cryostasis είναι παιχνίδι του 2007 !!!!

 

Μα τόσο μικρό σκορ?

 

Αν δεν βρω άκρη θα κάνω φορμάτ ,αλλά έχω πολλά παρτίσιονς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...