Προς το περιεχόμενο

Intel Core i5 3470 ή AMD FX 8320 για GAMING?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι kyr .... είσαι ένα μπλε fan boy το καταλάβαμε . είναι ανάγκη να παραθέσεις τα ίδια και τα ίδια 2-3 φορές ?(μιλάω και για αυτό το τοπικ http://www.insomnia.gr/topic/449437-piledriver-preview/) ή δες μια σελίδα πίσω  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hitman_graf.png

 

CPU_01_zpsb29faef1.png

 

Τι να πιστέψω τώρα ....

 

Να πιστέψω πως μόλις ανεβάσεις (ΑΑ) το cpu  των 320€ τραβάει χειρότερα από των 120€ ??

Μάλλον αυτό θες να μας πεις τόση ώρα. ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε amdαδες ,γιατι τα sites που παραθετετε ειναι παντα στα σλαβικα ή στα σουηδικα? 

 

Τελικα φιλε αγορασες ή ακομη? Σε εχουμε μπερδεψει τοσο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε amdαδες ,γιατι τα sites που παραθετετε ειναι παντα στα σλαβικα ή στα σουηδικα?

 

Τελικα φιλε αγορασες ή ακομη? Σε εχουμε μπερδεψει τοσο πολυ.

Γιατί εκεί δεν περνάνε τα λεφτά της intel..... Λοιπόν έχει καταντήσει κουραστικό το όλο θέμα. Μια κι έχω πάρει πρόσφατα αmd και είναι ο πρώτος μου επεξεργαστής αmd (όλοι οι προηγούμενοι μου ήταν intel) δεν μπορώ να έχω άποψη για το πόσο καλός ή κακός είναι. Αλλα βλέπω ότι τα περισσότερα fanboys είναι τα μπλε.. Μου θυμίζεται τα αντίστοιχα fanboys της apple. Επειδή τα σκάσατε παραπάνω προσπαθείτε να ξεγελάσετε πρώτα τον εαυτό σας κ μετά τους άλλους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάχνω πισι για στούντιο μουσικής κοντά μια δεκαετία τώρα.

 

πάντα μα πάντα έβαζα ιντελ (ακόμα και την περίοδο τον επικών athlon) είτε γιατί τα ήθελε ο πελατης είτε γιατί ειμουνταν fanboy.

 

από την εποχή τον phenom χ6 και τώρα με τη σειρά 8000 στο audio κομμάτι και στο βαρύ multitasking οι amd είναι ΜΑΚΡΑΝ πιο αποδοτικοί.

είναι πεταμένα χρήματα οποιοσδήποτε intel.

 

δε ξέρω τι γίνεται στα games αλλά για μένα έστησα ενα σύστημα με έναν phenom 1100t (used 90e) μετά απο έναν i7 920 που είχα.. και έχω να πω οτι πραγματικά είναι πεταμένα λεφτά ο ιντελ.

φίλος έχει τον ι7 2600κ και πάλι στο θέμα πόσα plugins στο cubase ανοίγει αυτός και πόσα εγώ (φοράμε ακριβώς τους ίδιους ssd intel 180g 8g ram sta 1600. ati 4890 που μας έχουν ξεμείνει από το κάποτε και ιδιες καρτες ηχου) είναι τεράστια η διαφορά (average 138 synths and fx AMD, 112 INTEL)

 

ε χουν βέβαια κάνα 2 μείον..

είναι αρκετά θερμή και θέλουν καλή ψύξη για να είναι ήσυχοι.

και καταναλώνουν παραπάνω ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρωσταίνω με το πόσο κοστολογεί η intel το hyper threading . Τόση διαφορά τιμής ο 3570K με τον 3770K για ένα future που πριν λίγο καιρό η intel το είχε ενσωματωμένο σε επεξεργαστές των μηδέν ευρώ. π.χ atom 330 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάχνω πισι για στούντιο μουσικής κοντά μια δεκαετία τώρα.

 

πάντα μα πάντα έβαζα ιντελ (ακόμα και την περίοδο τον επικών athlon) είτε γιατί τα ήθελε ο πελατης είτε γιατί ειμουνταν fanboy.

 

από την εποχή τον phenom χ6 και τώρα με τη σειρά 8000 στο audio κομμάτι και στο βαρύ multitasking οι amd είναι ΜΑΚΡΑΝ πιο αποδοτικοί.

είναι πεταμένα χρήματα οποιοσδήποτε intel.

 

δε ξέρω τι γίνεται στα games αλλά για μένα έστησα ενα σύστημα με έναν phenom 1100t (used 90e) μετά απο έναν i7 920 που είχα.. και έχω να πω οτι πραγματικά είναι πεταμένα λεφτά ο ιντελ.

φίλος έχει τον ι7 2600κ και πάλι στο θέμα πόσα plugins στο cubase ανοίγει αυτός και πόσα εγώ (φοράμε ακριβώς τους ίδιους ssd intel 180g 8g ram sta 1600. ati 4890 που μας έχουν ξεμείνει από το κάποτε και ιδιες καρτες ηχου) είναι τεράστια η διαφορά (average 138 synths and fx AMD, 112 INTEL)

 

ε χουν βέβαια κάνα 2 μείον..

είναι αρκετά θερμή και θέλουν καλή ψύξη για να είναι ήσυχοι.

και καταναλώνουν παραπάνω ρεύμα.

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει σε CUBASE πάει καλύτερα ο FX  από τον I5 /I7 ? 

 

Εγώ μέχρι τώρα ξέρω πως οι X6 τους πάταγαν τους FX σε cubase ...

 

Για πες γιατί με ενδιαφέρει !

 

Γενικά τα FX CHIP της AMD όπως και στην εποχή τους τα X6 έκρυβαν πολύ δύναμη μέσα τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παιδια ,μια ερωτηση κ απο μενα αυτο το site με τα benchmark

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+FX-8320+Eight-Core

 

ειναι αξιοπιστο ? Στον 8320 εχει 8246 κ στον 6624 εδω τι μετραει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλό είναι να βλέπεις σε πραγματικές συνθήκες και προγράμματα τι κάνει ο κάθε επεξεργαστής καθώς και από τι αποτελείται όλο το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω Μillenium κ το καταλαβαινω αυτο απλα εδω τι μετραει δηλαδη με τι κριτηρια τον καθε επεξεργαστη ? Ισχυει καπου αυτη η διαφορα κ αν ναι που ? με τι κριτηρια ? τους 8 πυρηνες εναντι 4ρων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η καραμέλα με το far cry 2 στα τεστ AMD vs Intel πότε θα τελειώσει επιτέλους ?!

 

είναι ενασ τίτλος παλιός ο οποίος έπαιζε άνετα ακόμα και με έναν Ε6300 που είχα. ακόμα και όταν άλλαξα σε Q9550 δεν υπήρχε διαφορά! ανάθεμα και αν εκμεταλλευόταν όλους τουσ πόρους του 1core απ τον Q9550.

και σιγά το παιχνίδι στην τελική!

 

αν θέλετε να κάνετε συγκρίσεις σε επεξεργαστες καινούρια γενιάς να βάζετε καινούρια παιχνίδια και μάλιστα πάνω από 10 τίτλους οι οποίοι να είναι μέχρι 2ετίας.

με το να τρολαρετε μερικοί μερικοί έναν AMD Γιατί χάνει στο Χ παιχνίδι απ τον ιντελ είναι καθαρά ηλίθιο!

το πρόβλημα το έχει το παιχνίδι και οι προγραμματιστές που το έφτιαξαν, και δεν το έχει κανένας επεξεργαστής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λενε πολυ και ειμαι ενας απο αυτους ολα αυτα ειναι ενας μυθος για τον gamer στην ελλαδα... ειναι μια πιπιλα η οποια βολευει πολλους αλλα κανενας δεν εχει την διακριτικη ικανοτητα να καταλαβει σε real life διαφορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...