Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνε και τα arduino πάνε κι'ολα....δλδ αν πάρω ένα σκατό 2cm module arduino που δεν πουλάνε εδώ στο Ελλάντα και κάνει 0.50€ θα με βάλουν προσωπικά να πάω στα ΕΛΤΑ να πληρώσω 3€ ή 15€ ? Τον ταχυδρόμο τι τον έχουμε τότε ? Να φέρνει τους λογαριασμούς μόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα δεν υπάρχει παραθυράκι σε αυτό. Ατέλεια 22 € σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι δεν χρεώνεσαι τίποτα,ούτε το 3ευρο δικαιολογείται όταν η αγορά σου είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια. Αν δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους δεν φταίνε οι καταναλωτές.

Το θεμα φιλε ειναι οτι ..."ξερουν" το τι κανουν... δυστυχως...

Το θεμα τους ειναι να εισπραξουν εξτρα λεφτα...εδω σε αλλα πραγματα εαν ακουσατε για λιγους τοκους καποιοι πρεπει να καταβαλουν χιλιαδες ευρω στην εφορια....και θα κολησουν στα ταχυδρομια ????

 

Απλα μεχρι τωρα δεν περνανε απο τα ταχυδρομεια και τωρα που περασανε σε ιδιωτες, χρεωνουν χωρις να υπολογιζουν...δεν τους νοιαζει εαν ειναι μικροποσο η οχι.

Αληθεια, εαν αγοραζες κατι απο εδω και σου ελεγαν οτι πχ μεχρι 12 ευρω αγορας θα πληρωσεις με το ετσι θελω 15, τι θα φινοταν?Δηλ εαν αγοραζες ενα πακετακι τσιχλες 1 ευρω και σου ελεγε οτι θα πληρωσεις 15 ευρω πως θα μας φαινονταν???

Απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έρχεται η ανάπτυξη" φίλε μου...τώρα μισό να ανοίξω την πόρτα να μπει μέσα....κάτσε να βάλω και ένα παντελόνι να πάω να 'βγω και στις αγορές'..

 

Δλδ 0 αγορές από το εξωτερικό και 0 εξαγωγές αφού σε μαδάνε όταν βγάζεις πράγματα έξω.....ζιγκολό στα νησιά μου φαίνεται θα γίνουμε όλοι...0 έξοδα, μόνο έσοδα από τουρίστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν "Έρχεται η ανάπτυξη"...ΗΡΘΕ (ειρωνικα το λεω μην παρεξηγηθω κιολας)...μονο που εφερε μαζι της και ...γρασο,με ρινισματα ομως.... :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτέλους απο 24-6 αποφάσισε τελικά ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο να ανοιχτεί ο σάκος απο την εξωτική Κίνα και να εμφανιστεί το πακετάκι http://prntscr.com/fyf0kn   :confused:  

Τώρα αναμένουμε την λυπητερή....


Eπιτέλους απο 24-6 αποφάσισε τελικά ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο να ανοιχτεί ο σάκος απο την εξωτική Κίνα και να εμφανιστεί το πακετάκι http://prntscr.com/fyf0kn   :confused:  

Τώρα αναμένουμε την λυπητερή....

Ντάξει... να μην είμαι και αχάριστος, ούτε μήνα δεν έκατσε ο σάκος στην αποθήκη του αεροδρομίου  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτέλους απο 24-6 αποφάσισε τελικά ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο να ανοιχτεί ο σάκος απο την εξωτική Κίνα και να εμφανιστεί το πακετάκι http://prntscr.com/fyf0kn :confused:

Τώρα αναμένουμε την λυπητερή....

 

Ντάξει... να μην είμαι και αχάριστος, ούτε μήνα δεν έκατσε ο σάκος στην αποθήκη του αεροδρομίου :-D

Περιμένω 7 δεματάκια αξίας από 2-5 €.Με αυτά που ακούω,μακάρι να τα κρατήσουν 2 μηνες να πάρω refund.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα επιτελους μετα απο 2 μηνες σχεδον απο την παραγγελια και 40 μερες απο την εισοδο στο τελωνειο και ΑΦΟΥ περασε 2 φορες (Το ξανα ανακαλειψανε οτι ηταν στο τελωνειο 33 μερες μετα απο την πρωτη του εισαγωγη) ηρθε επιτελους στην περιοχη μου.

 

2017_07_21_113318.png

 

Το θεμα εχει και συνεχεια...

Τηλ στο ταχυδρομειο...

"Καλημερα σας, ειδα οτι επιτελους εχει ερθει το δεμα μου σημερα στο ταχυδρομειο.Ειναι ευκολο σας παρακαλω πολυ να μου πειτε το τι εχει χρεωθει για να εχω μαζι μου το αντιστοιχο ποσο ?Υποψην οτι ειναι στο ονομα της γυναικας μου......"
ΑΠ: "Μαλιστα, εχει ερθει αλλα και η γυναικα σας να παρει τηλ δεν μπορω να σας δωσω αυτη την πληροφορια γιατι ειναι προσωπικο δεδομενο (!!!!!!) "
 

:X  :whistle:  :fear:  :fear:  :fear:  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stonecityboys

Άσχετο αλλά εάν πας να το παραλάβεις μπορείς σε παρακαλώ να τσεκάρεις τι γράφει η ετικέτα να δούμε εάν ήταν περίπτωση priority line που έφαγε τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα drone που λέτε από gearbest με τρόπο αποστολής priority line/EU express. Έπειτα από επικοινωνία με το ομολογουμένως πρόχειρο site της gearbest για την Ελλάδα μου απάντησε ο φερόμενος ως admin του site και με διαβεβαίωσε πως η παραγγελεία δεν θα περάσει τελωνείο, πως θα είναι ήδη εκτελωνισμένη και πως το priority line είναι η νέα πατέντα του Gearbest για να στέλνει Ελλάδα χωρίς μπλεξίματα με τελωνεία. Χτες μου ήρθε και το invoice στο οποίο αναγράφεται ότι η παραγγελία είναι RC toy με value 49.99 που προφανώς δεν είναι τόσο. Αναμένω λοιπόν. Χρόνος παράδοσης λέει 10-25 μέρες. Να σημειώσω ότι γενικά τα μεταφορικά ήταν λίγο ανεβασμένα, γύρω στα 15 Ε + 9 insurance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συστημένο δέμα μεγάλου μεγέθους (ολόκληρο κιτ πλαστικά για Gsxr k8) πέρασε με 3 ευρώ μόνο τίποτα άλλο, το παράδοξο αξία πάνω στο αυτοκόλλητο γράφει την κανονική 270 δολάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ απ'ότι καταλαβαίνω είναι ψιλοτυχαία η φάση...

Ακόμα στέλνουν τυχαία σάκους/δέματα προς τελωνείο, αλλά αρκετά παραπάνω σε σχέση με παλιότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα ογκωδες αντικείμενο απο Αυστραλία (ιδιώτης). Διαστασεις κουτιου περιπου 60χ45χ43. Μιας και το Αυστραλιανο ταχυδρομειο επιτρεπει πακετα μεχρι 140 εκατοστα girth (υψος + πλατος επι 2), δυστυχως δεν παίζει σαν επιλογή.

 

Η μονη λυση είναι κουριερ. Το ερώτημα μου ειναι, μιας και μιλαμε για πολυ ακριβό αντικείμενο, αν σπασω την πληρωμη μεσω πεηπαλ στα 2, κ στειλω πχ αρχικά ενα μικρο ποσο (150 δολάρια πχ) και μετα το υπολοιπο, μπορω με την αποδειξη του paypal για τα 150 δολαρια να πεισω τον τελωνειακο οτι αυτη ειναι η αξια του αντικειμενου; Τι αλλο αποδεικτικό ζητάνε για εκτελωνισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα ογκωδες αντικείμενο απο Αυστραλία (ιδιώτης). Διαστασεις κουτιου περιπου 60χ45χ43. Μιας και το Αυστραλιανο ταχυδρομειο επιτρεπει πακετα μεχρι 140 εκατοστα girth (υψος + πλατος επι 2), δυστυχως δεν παίζει σαν επιλογή.

Η μονη λυση είναι κουριερ. Το ερώτημα μου ειναι, μιας και μιλαμε για πολυ ακριβό αντικείμενο, αν σπασω την πληρωμη μεσω πεηπαλ στα 2, κ στειλω πχ αρχικά ενα μικρο ποσο (150 δολάρια πχ) και μετα το υπολοιπο, μπορω με την αποδειξη του paypal για τα 150 δολαρια να πεισω τον τελωνειακο οτι αυτη ειναι η αξια του αντικειμενου; Τι αλλο αποδεικτικό ζητάνε για εκτελωνισμο;

Να ξέρεις αν σπάσεις την παραγγελία θα πληρώσεις 200 ευρώ ταρίφα μόνο για τον εκτελωνισμο συν ότι αρπάξει το τελωνειο. Για μένα κάνε μια αναζήτηση στο google μηπως βρεις καποια εταιρια parcel forward που στελνει από Αυστραλία και σου έρθει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσταξα νεο τριευρω σημερα...

Τελειωσε πια και η Κινα και η Αμερικη..

Ακομα και για τα φθηνα αντικειμενα θα ζητανε στην ξεφτιλα 3€ για παραλαβη.

Ηρθε η αναπτυξη του αισχους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...