Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για τις αγορές απλά πρέπει οι κινέζοι ( κάποιοι ήδη το κάνουν είτε με χρέωση είτε και δωρεάν ) να βρουν τρόπους με τριγωνική κι ας κόψουν τον λαιμό τους με τις αυθαίρετες χρεώσεις και με τις καθυστερήσεις. 

 

 

Γινεται σιγα σιγα..

https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi6-Mi-6-Mobile-Phone-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-835-Octa-Core-5/32815268373.html

Μεσα σε 8 μερες ειχα το κινητο στην πορτα μου. Ουτε τελωνεια ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γινεται σιγα σιγα..

https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi6-Mi-6-Mobile-Phone-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-835-Octa-Core-5/32815268373.html

Μεσα σε 8 μερες ειχα το κινητο στην πορτα μου. Ουτε τελωνεια ουτε τιποτα.

 

Με κανονική αποστολή ? (Οχι DHL κτλ).

Στην τύχη τον βρήκες αυτόν ? Γιατί δε γράφει απο που θα έρθει το πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανονική αποστολή ? (Οχι DHL κτλ).

Στην τύχη τον βρήκες αυτόν ? Γιατί δε γράφει απο που θα έρθει το πακέτο

Ξεκιναει απο Κίνα και περναει μέσω Αγγλίας για να ερθει Ελλαδα και συν 26 δολαρια μεταφορικά.

 

Το θέμα είναι πως για τα μικρής αξιας πακέτα το πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με DHL ηρθε με την υπηρεσια που αναφερει (δηλαδη τριγωνικη). Οι αλλες μεθοδοι που παρεχει εχουν κινδυνο τελωνειου. Το αναφερει κιολας.

Το πακετο ερχεται απο Gatwick. Το πως παει Κινα-Αγγλια δεν ξερω, αλλα δεν σε απασχολει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πληρωσες 3 ευρώ φόρο και 12 στα ΕΛΤΑ

αλλά μάλλον κάτι δεν μας λες σωστά ακόμα και 23 να τα κοστολογισαν το ΦΠΑ έπρεπε να ήταν 5 ευρώ, άρα είτε ήταν ξεχωριστά πακέτα είτε κάτι δεν μας λες

 

ενα δεμα ήταν φίλε και δεν αξία γράψανε 0.

(σορρυ παιδιά πως ανεβάζω φωτογραφία απο το Pc? χωρίς drag & drop ? έψαχνα και δεν το βρήκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ενα δεμα ήταν φίλε και δεν αξία γράψανε 0.

(σορρυ παιδιά πως ανεβάζω φωτογραφία απο το Pc? χωρίς drag & drop ? έψαχνα και δεν το βρήκα)

Από υπολογιστή πατάς πλήρης επεξεργαστής κειμένου η κάπως έτσι

Αν ο Κινέζος έγραφε 0 αξία στο πακέτο για αυτο σταμάτησε καθ είχες χρέωση όμως ακόμα τα νούμερα δεν βγαίνουν, για να χρεώσουν τελωνείο πρέπει να κοστολογισαν τα αντικείμενα από 23 ευρώ και πάνω ακόμα και στο όριο να τα έβαλαν έπρεπε να έχεις περίπου 5,5 ευρώ ΦΠΑ +12 άρα χοντρικά το ελάχιστο κουστούμι είναι γύρω στα 17-18 ευρώ αν γίνει έλεγχος στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από υπολογιστή πατάς πλήρης επεξεργαστής κειμένου η κάπως έτσι

Αν ο Κινέζος έγραφε 0 αξία στο πακέτο για αυτο σταμάτησε καθ είχες χρέωση όμως ακόμα τα νούμερα δεν βγαίνουν, για να χρεώσουν τελωνείο πρέπει να κοστολογισαν τα αντικείμενα από 23 ευρώ και πάνω ακόμα και στο όριο να τα έβαλαν έπρεπε να έχεις περίπου 5,5 ευρώ ΦΠΑ +12 άρα χοντρικά το ελάχιστο κουστούμι είναι γύρω στα 17-18 ευρώ αν γίνει έλεγχος στο τελωνείο

δεν βγάζω συμπέρασμα

στο δέμα έγραφε ""accessories""  value $12

 

(ακόμα δεν βρίσκω άκρη πως μπορω να ανεβάσω φωτογραφία, όταν πάω επεξεργασία μου ζητάει LINK)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο ebay υπάρχουν χιλιάδες προιντα πλέον με την ενδειξη no customs- DHL αλλά ερχονται απο Κίνα χωρις να το διευκρινίζουν μαλλον με τριγωνική αποστολή μεσω Γερμανιας (δεν εχω πετυχει μεσω Αγγλιας). Στο διευκρινίζουν όμως αν τους στείλεις πμ, και οτι αν τύχει να πληρώσεις τελωνειο θα στο πληρώσουν αυτοι...αλλά δεν θα πληρώσεις. Μία φορα που τους προτίμησα παραγγέλνοντας ένα ογκώδες εργαστηριακό όργανο αξίας 60 ευρώ μου ήρθε με DHL στην πόρτα μου σε 6 μέρες χωρίς τελωνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ αγορά απο Κίνα (απο περυσι τον Νοέμβριο την έχουμε πληρώσει πάρα πολύ ακριβά)

παραλαβή σήμερα συστημένο δεματάκι με ακουστικά, φορτιστή, καλώδιο και μια θηκη σιλικόνης (αξίας $12)

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ γ$#@$#@#@$@ 15€ (ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ !!!!!!)

και όχι το συνηθισμένο 3 ευρω

 

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ Τέρμα απο Κίνα για μένα

(ο καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του για όσους ρωτάνε αν μπορει να την γλυτώσουν έτσι)

Αδερφέ με αυτά που μας περιγράφεις (τα γεγονότα όχι τα συναισθηματικά) τα νούμερα δεν βγαίνουν.

Δώσε αναλυτικές λεπτομέρειες.

Πόσα πακέτα, πόσες παραλαβές, πόσες παραγγελίες κλπ κλπ κλπ

Καλή η ύπαρξη βήματος για ξέσπασμα και ψυχοθεραπεία αλλά στην πράξη μόνο με αναλυτικές λεπτομέρειες βοηθούμαστε όλοι εδώ.

 

 

ΔΙΩΡΘΩΝΩ: 15Ευρώ = 12 + 3... Μήπως το πακέτο στα πλαίσια δειγματοληψίας πέρασε στο τελωνείο (3ΕΥΡΩ), το έλεγξε τελωνειακός (12ΕΥΡΩ), διαπίστωσε το αληθές της δήλωσης εισαγωγής (αξία, περιεχόμενο κλπ) και το έδιωξε (0ΕΥΡΩ);

Κάποιος; Γνώμη;

Γινεται σιγα σιγα..

https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi6-Mi-6-Mobile-Phone-6GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-835-Octa-Core-5/32815268373.html

Μεσα σε 8 μερες ειχα το κινητο στην πορτα μου. Ουτε τελωνεια ουτε τιποτα.

post-139092-0-68341600-1500562187_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό το πληκτρολόγιο από Link.png Site: αμαζόνιο-Αμερικής . Δυστυχώς στον Link.png Site: αμαζόνιο-Ηνωμένου-Βασιλείου  λέει ότι το εν λόγω προϊόν δεν κάνει σιππινγ στην Ελλάδα. Επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ από αμαζόνιο, μπορεί κανείς να πει αν θα είναι εύκολο, πως είναι η παράδοση στο σπίτι και τέτοια; Ρωτάω γιατί εγώ είμαι σπίτι μόνο απόγευμα και σαββατοκύριακο. Ξέρουμε ποια εταιρεία κάνεις τις παραδόσεις εδώ, αν υπάρχει συνεννόηση κατά την παράδοση, αν φέρνουν απογεύματα ή σαββατοκύριακα και άλλες τέτοιες πληροφορίες;     

 

Όταν αγοράζουμε από την αμερικάνικη αμαζόνα, στο τέλος υπολογίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (import fees), δηλαδή τον ελληνικό ΦΠΑ και το δέμα έρχεται με το ταχυδρομείο. Εάν αγοράσεις από την αγγλική μπορείς να χρησιμοποιήσεις εταιρεία που το παραλαμβάνει στην Αγγλία και στο στέλνει, με κάποιο έξοδο φυσικά.

 

Εάν το δέμα έρθει με το ταχυδρομείο και δεν σε βρουν στο σπίτι, αφήνουν ειδοποιητήριο και περνάς από το γραφείο για να παραλάβεις.

 

Edit

 

Εκ των υστέρων ειδα ότι έχει απαντηθεί από άλλα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σταθερά από Κίνα και Αμερική, πολλά μικροδέματα, συνήθως κόστος κάτω των 22 ευρώ δεν έχουν περάσει ποτέ τελωνείο και ποτέ δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα. Π.χ. μπαταρίες ΑΑ, κάρτες μνήμης για τη φωτογραφική, θήκες κινητών, αυτοκινητάκια κτλ. Μπορεί και να έτυχε.

 

Περιμένω τώρα κάτι μεγαλύτερο, θα ενημερώσω. Κάποιοι του insomnia με λίγα μηνύματα και ορκισμένοι εχθροί της Κίνας μου κινούν υποψίες... Ίσως και να κάνω και λάθος βέβαια..! Πάντως από Κίνα μικροπράγματα έτσι κι αλλιώς συμφέρουν καλύτερα σε σχέση με Ελλάδα! Για ακριβότερα, μεγαλύτερα και ειδικότερα ηλεκτρονικά συνήθως τα αγοράζω από Ευρωπαϊκή Ένωση. Και πάλι μου βγαίνουν πιο φθηνά σε σχέση με Ελλάδα.

 

Κλείνοντας, οι μαγαζάτορες του insomnia θα πρέπει να τα βάζουν με το κράτος που τους υπερφορολογεί και όχι με τους αγοραστές. Είμαστε υπερκαταναλωτική κοινωνία και θα σύμφεραν το κράτος οι μικρότεροι φόροι. Έτσι θα αγοράζαμε από Ελλάδα, δε θα περιμέναμε μήνες να έρθουν τα πράγματα και θα ήταν όλοι ευτυχισμένοι: Και μαγαζάτορες και αγοραστές.

 

Τέλος, να θυμάστε, όσο τελωνείο και αν πέσει, από Ευρωπαϊκή Ένωση θα είναι συνήθως φθηνότερα και υπάρχουν πωλητές εκεί έξω με εξαιρετικό σέρβις και εγγύηση από όπου και θα αγοράζουμε!

 

Αυτά!

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου απόλυτα. 3ευρα ακούω παντού και 3ευρα δε βλέπω. Έχω παραλάβει πάνω από 50 πακέτα από Κίνα,μόνο το 2017 και ποτέ δεν μου ζητήθηκαν τα 3 ευρό ακόμα και γιά δέματα αξίας 30-40 ευρό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως που παραπονιέστε για την ταχύτητα και την μέθοδο εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, οι Κινέζοιτα ΕΛΤΑ προτιμάνε για εκτελωνισμό στην ΕΕ χαχαχα

 

https://www.metaforespress.gr/taxidromia/στα-25-εκατ-τα-εκτιμώμενα-έσοδα-των-ελτα/

 

Εδώ λέει και για επικείμενη αντίστοιχη συμφωνία με Alibaba

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1247857/sxedio-anadiarthrosis-ton-elta-me-opla-express-kai-e-emporio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο iherb εχει παραλαβει κανεις αυτη την περιοδο? ειχε χρεωσεις τελωνειου?

Ασε αυτοι τις βιταμινες τις περνανε ως αναβολικα και θα σε βαρεσουν ανελεητα..

Θα σου ζητησουν αρκετα € μιας και θα σε περασουν για τον Ελληνα Arnold που φερνει απαγορευμενες ουσιες απο Αμερικα για να κατεβει για Mr.Olympia...

Τραγικες καταστασεις!

Το κωμικοτραγικο ειναι οτι, ποιος ειναι αυτος ο ΚΥΡΙΟΣ που ειναι ο φωτεινος ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ και ξερει τα παντα σε ολα τα ΕΙΔΗ και κοστολογει οτι του κατεβει?

Φυσικα ειναι Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο-Σ επι του θεματος και απλα κοβει ταριφα με βαση οτι κοψει η κουτρα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...