Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ήταν το αρχικό σου μήνυμα για το οποίο

 σε ρώτησα επί λέξει:

 

 

Δηλαδή αν πάνε χαρτί απο ΕΟΦ στη συνέχεια τα αποδεσμευουν χωρίς δασμούς; Υπάρχει τέτοια πρόσφατη περίπτωση;

 

 

Δεν καταλαβαίνω ποιός το υπονοεί...

Εγώ δε νομίζω να είπα κάτι τέτοιο, είπα ότι περνάνε από έλεγχο και ζητάνε χαρτιά του ΕΟΦ αν είναι βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής.

Το χαρτί που έβαλα, δεν αναφέρει ούτε υπονοεί ότι δε θα περάσει και δασμολογικό εκτελωνισμό, μετά την έγκριση εισαγωγής.

Τα προϊόντα αυτά, περνούσαν τελωνείο όπως όλα τα υπόλοιπα και άλλαξε και για αυτά το σκηνικό με την αλλαγή που έγινε πρόσφατα στις χρεώσεις. Αυτό είναι επιπλέον έλεγχος γιατί αν δεν πάρει έγκριση, δε μπαίνει καθόλου κι επιστρέφει πίσω.

Πρώτα παίρνει έγκριση από τον ΕΟΦ και μετά περνάει και δασμολογικό εκτελωνισμό.

Απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου!

Αγορες απο αμαζον περνανε απο τελωνειο η τις μπλοκαρει και αυτες????

 

Αν εννοείς από τα ευρωπαικά, όχι.

Αν εννοείς το αμερικάνικο, προσθέτει τα έξοδα εκτελωνισμού (στην ουσία τον ΦΠΑ) πριν οριστικοποιήσεις την παραγγελία.

Να ρωτήσω και εγώ / παραθέσω την έως τώρα εμπειρία μου,

 

Πρώτη μου παραγγελία απο εκτός Ευρώπης λοιπόν 12 Αυγούστου απ το gearbest, ένα Android Tv box με τιμή αγοράς € 59,46, τρόπος αποστολής το δωρεάν unregistered airmail. Απ ότι βλέπω στο site του gearbest στο Invoice έχουν δηλώσει απο μόνοι τους $ 34,95

 

 

* Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς από αυτό; Μπήκε στο τελωνείο και βγήκε μέσα σε 3 ημέρες !?! Δεν το έλεγξαν καθόλου μήπως;; Την γλύτωσα;

 

* Το RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON τι να είναι άραγε και γιατί να άλλαξαν γνώμη τόσο γρήγορα; :P

 

* Αφού ο τρόπος αποστολής μου δεν περιλάμβανε tracking number πως και μου έδωσαν; Αυτό κάνουν πάντα;

 

* Τo Conta που στο καλό είναι; :P

 

Αν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει καμιά απ τις απορίες μου ας το κάνει ελεύθερα :P

 

To "Conta" δεν είναι τόπος αλλά ένα container και σημαίνει ότι το δέμα έφυγε από το σημείο που βρισκόταν.

Το αποτέλεσμα θα το μάθεις όταν σου φέρει ο ταχυδρόμος το ειδοποιητήριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βασικά, κανείς δεν μπορεί να καθοδηγήσει όλους τους παραλήπτες δεμάτων αυτής της κατηγορίας για να κάνουν αυτό που προτείνεις.

 

2. Το να επιστρέψουν στον αποστολέα τα δέματα αυτής της κατηγορίας δεν πρόκειται να επηρεάσει ούτε τους τελωνειακούς ούτε τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ, πολύ περισσότερο αφού αυτές οι περιπτώσεις είναι πολύ λίγες σε σχέση με τα εισαγόμενα δέματα καθημερινά. Αντίθετα, το πιθανότερο είναι να χάσουν οι παραλήπτες τα χρήματα που έδωσαν για την αγορά.

 

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι η διαδικασία που γνωρίζαμε μέχρι τον ΙΟΥΝ, για την αγορά από τρίτες χώρες και ειδικά από Κίνα, έχει αλλάξει σημαντικά σε βάρος μας και πρέπει να συνυπολογίζουμε και τα έξοδα εκτελωνισμού, πριν αποφασίσουμε την αγορά από αυτές τις χώρες.

 

Γενικά, αυτά ίσχυαν και πριν από τον ΙΟΥΝ αλλά αυτό που άλλαξε σημαντικά την κατάσταση είναι 1) η ανάθεση σε ιδιώτη του έργου εκτελωνισμού (με ότι αυτό σημαίνει), 2) τα νέα τιμολόγια των ΕΛΤΑ (και όχι μόνο στο θέμα του εκτελωνισμού δεμάτων που το ελάχιστο τέλος είναι 15€) και 3) οι οδηγίες (γραπτές και προφορικές) για την αύξηση των εσόδων των ελλειμματικών ΕΛΤΑ. 

 

Ξέρουμε ποιος είναι αυτός ο περίφημος ιδιώτης, που του ανατέθηκε το έργο εκτελωνισμού;

Και την συγκεκριμένη απόφαση/νόμο/ΚΥΑ;

 

 

Edit: Μήπως ο ιδιώτης είναι η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων;

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/h-apagogi-ton-dimosion-esodon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί ότι για αγορές χωρίς τελωνείο οι επιλογές είναι

1. GEARBEST - Priority line - EU EXPRESS το οποίο κοστίζε γύρω στα 23~24 ευρώ

2. Banggood - Priority Direct Mail το οποίο όμως είναι σημαντικά φθηνότερ και παίζει 6~8 ευρώ.

 

Οι παραπάνω τιμές είναι για κινητά ενδεικτικού κόστους 100~130 ευρώ.

Πως καταφέρνει να παρακάμπτει το τελωνείο το bangood τοσο φθηνότερα; λεω κάτι λάθος; αν ειναι έτσι τελικά το banggood έχει σημαντικό πλεονέκτημα δεδομένου ότι οι τιμές των 2 καταστημάτων δε διαφέρουν παρά μόνο σε μεμονομένες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε ποιος είναι αυτός ο περίφημος ιδιώτης, που του ανατέθηκε το έργο εκτελωνισμού;

Και την συγκεκριμένη απόφαση/νόμο/ΚΥΑ;

 

 

Edit: Μήπως ο ιδιώτης είναι η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων;

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/h-apagogi-ton-dimosion-esodon

 

Δεν γνωρίζω ποιος αναδείχθηκε αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι η ΑΑΔΕ η οποία είναι Ανεξάρτητη Αρχή και όχι ιδιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω μία θήκη κινητού....αλλά από Γενεύη...

Στην ανάλυση της πληρωμής έχει ως εξής:

 

Subtotal €49.00

Delivery (in Express) €9.90

Incl. Tax (20%) €9.82

Grand Total €58.90

 

Σε μαιλ που έστειλα αν προκύψουν customs fees μου απάντησαν ότι δεν θα πληρώσω φόρους τελωνείου...

 

Ισχύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω μία θήκη κινητού....αλλά από Γενεύη...

Στην ανάλυση της πληρωμής έχει ως εξής:

 

Subtotal €49.00

Delivery (in Express) €9.90

Incl. Tax (20%) €9.82

Grand Total €58.90

 

Σε μαιλ που έστειλα αν προκύψουν customs fees μου απάντησαν ότι δεν θα πληρώσω φόρους τελωνείου...

 

Ισχύει??

 

Η Ελβετία αν και είναι εκτός ΕΕ, έχει σύμβαση για το εμπόριο σαν να είναι μέλος και κατ επέκταση δεν πληρώνεις τελωνείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Σημερα παρελαβα την επιστολη απο το τελωνειο που εχει επισυναψει σε προηγουμενο μηνυμα ο χρηστης Zaytsev... Ηθελα να ρωτησω αν καποιος τα εχει καταφερει με τον ΕΟΦ.Επειδη στα τηλεφωνα δεν απαντανε κ οι ωρες κοινου ειναι 12-3 ενδεχομενως να μην καταφερω να παρω την απαραιτητη εγκριση.Συνεπως πιστευω πως κλαιω τα λεφτα μου....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί ότι για αγορές χωρίς τελωνείο οι επιλογές είναι

1. GEARBEST - Priority line - EU EXPRESS το οποίο κοστίζε γύρω στα 23~24 ευρώ

2. Banggood - Priority Direct Mail το οποίο όμως είναι σημαντικά φθηνότερ και παίζει 6~8 ευρώ.

 

Οι παραπάνω τιμές είναι για κινητά ενδεικτικού κόστους 100~130 ευρώ.

Πως καταφέρνει να παρακάμπτει το τελωνείο το bangood τοσο φθηνότερα; λεω κάτι λάθος; αν ειναι έτσι τελικά το banggood έχει σημαντικό πλεονέκτημα δεδομένου ότι οι τιμές των 2 καταστημάτων δε διαφέρουν παρά μόνο σε μεμονομένες περιπτώσεις.

Σύμφωνα με την επιλογή 1 πόσο σίγουροι είμαστε ότι δεν θα περάσει από τελωνείο? Θέλω να πάρω ένα xiaomi air 13 laptop στα 700ευρω περίπου. Κάτι ανάλογο για geekbuying υπάρχει? 

https://itechnews.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B1-ebay-alie/

Εδώ λέει για τριγωνική αποστολή με sf express που είναι ένας από τους τρόπους αποστολής τους. Το θέμα είναι ότι η εξυπηρέτηση πελατών δεν με βοήθησε καθόλου να καταλάβω πως δουλεύει παρά μόνο μου είπε ότι μπορούν να μου το στείλουν ως low value (το κλασικό δηλαδή που νομίζω δεν πιάνει πλέον και τα ανοίγουν κ αυτά στο τελωνέιο). Απλά επιλέγω sf express ως τρόπο αποστολής? Είναι πιο σίγουρος τρόπος αυτός να μην περάσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνουν ότι θέλουν και όπως το θέλουν σίγουρα με πολιτική εντολή...

τα ΕΛΤΑ είναι ένα βήμα πριν το φαλημέντο οπότε ψάχνουν ρευστό από παντού (εμάς)...τώρα για τον λόγο που έφτασαν εδώ είναι άλλο θέμα..

Στις επόμενες εκλογές ας αλλάξουμε εμείς αυτήν την πολιτική εντολή........ Αν βέβαια κάποιο κόμμα σταθεί "υπέρ" αν και χλωμό το κόβω..... :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...