Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή συνήθως αναφερόμαστε μόνο στα αρνητικά, ας πω και τη δικιά μου εμπειρία με τα ΕΛΤΑ. Σήμερα παρέλαβα ειδοποίηση για δέμα από Banggood που στάλθηκε στις 20/8 με priority direct mail. Είχε προηγηθεί παραγγελία από Tomtop με standard shipping η οποία έφθασε στα χέρια μου μέσα σε 21 μέρες.

 

* Πρόκειται για δέματα αξίας περίπου 45 ευρώ τα οποία δεν πέρασαν από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρη, αν κυκλοφορεί ένα σκεύασμα νόμιμα σε ευρωπαϊκή χώρα δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Δε νομίζω να ισχύει αυτό. Υπάρχουν κάποια σκευάσματα που κυκλοφορούν σε ευρωπαικές χώρες αλλά ο ΕΟΦ μπορεί να τα κόψει...

Επειδή γίνεται λόγος για τον ΕΟΦ, για αγορές από το ευρωπαϊκό Amazon υπάρχει περίπτωση να υπάρξει παρόμοιο πρόβλημα;

Eφόσον στέλνονται απο ΕΕ όχι. Κάποια όμως δε στέλνονται απο ΕΕ αλλά απο αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ισχύει αυτό. Υπάρχουν κάποια σκευάσματα που κυκλοφορούν σε ευρωπαικές χώρες αλλά ο ΕΟΦ μπορεί να τα κόψει...

Eφόσον στέλνονται απο ΕΕ όχι. Κάποια όμως δε στέλνονται απο ΕΕ αλλά απο αλλού

Τι εννοείς; Μπορώ να τα παραγγείλω από το γερμανικό Amazon και να έρθουν ας πούμε από την Σερβία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στα γρηγορα.Οταν το δεμα φτανει αεροδρομιο απο εκει και περα ειναι αρμοδιοτητα των ΕΛΤΑ; Εννοω συγκεκριμενα για δεμα μου που ηταν αεροδρομιο 18/7 και προχωρησε απο εκει ενα μηνα αργοτερα.Στην υπαιτιοτητα των ΕΛΤΑ ανηκει η φταινε οι εκ του αεροδρομιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα στις 23 Ιουνιου κατι μασκες προσωπου συνολικης αξιας κατω απο 12 ευρω(ειχα επιλεξει free shipping).

Στελνει λοιπον ο seller και μου λεει οτι το στελνει με Expedited International Shipping (EMS δηλαδη) επειδη ημουν απο τους πρωτους αγοραστες(ειχε λιγα αλλα καλα ratings και οι τιμες  καλες) και ενω σπαστηκα δεν ειπα κατι μιας και ειχε γινει το κακο ηδη. 

 

 

Link.png Site: Trackorder status απο την EMS

 

Καταλαβα καλα οτι το πακετο ηρθε στην αθηνα στις 30 Ιουνιου?

 

 

Ερχεται 25 αυγουστου συστημενο και το παραλαμβανω σημερα. Το ανοιγω και λεει οτι απαιτειται εγκριση απο τον ΕΟΦ.

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και αν αξιζει τον κοπο?Μπορω να επιστρεψω το αντικειμενο και να επικοινωνησω με τον seller?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Μπορώ να τα παραγγείλω από το γερμανικό Amazon και να έρθουν ας πούμε από την Σερβία;

Κάποιοι πωλητές πωλούν στα Ευρωπαικά amazon αλλά έχουν τα προιόντα τους εκτός ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις επέστρεψα από τον ΕΟΦ.Η διαδικασία τελικά είναι εύκολη,αλλά θέλει υπομονή,οι εργαζόμενοι είναι πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.

Απαραίτητα δικαιολογητικά

Υπεύθυνη δήλωσης που βρίσκομαι στο site του ΕΟΦ.Εγω την πήγα στην αστυνομία για το γνήσιο της υπογραφής.

Αίτηση όπου αναφαίρετο ποια συμπληρώματα θες ξα σου εγκρίνουν

2 Φορές εκτυπωμένο το τιμολόγιο της παραγγελίας.(Το ένα το κρατάνε αυτοί,το άλλο στο πίσω μέρος μπαίνει υπογραφή από την διευθύντρια όπου είναι και η έγκριση)

Τα συστατικά των συμπληρωμάτων μάχη με την ονομασία τους,δηλαδή καλό θα ήταν να βγάλουνε της φωτογραφίες που έχει το κάθε συμπληρώμα μπρος-πίσω.

Επίσης δίνουμε και φωτοτυπία το χαρτί που μας ήρθε από το τελωνείο.Το πρωτότυπο κρατήστε το,θα χρειαστεί να το στείλουμε με επιστολή στο ΓΕΤΑ Αερολιμένα μαζί με την έγκριση.

Ολα αυτά τα αφήνουμε στο πρωτόκολλο και μετά από 2 ημέρες έχουμε απάντηση.

 

Υ.Γ 3 συμπληρώματα (μόνο 2 ίδια) περνάνε χωρίς έγκριση από ΕΟΦ αλλά με δασμούς πλέον ΦΠΑ κτλ.Περιστατικο που έγινε μπροστά μου ,είναι ότι και για 3 συμπληρώματα τα είχαν κρατήσει τελωνείο για έγκριση,αλλά είπαν αυτό είναι θέμα τελωνείου που δεν ξέρουν τον Νόμο που υπάρχει από το 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση στα γρηγορα.Οταν το δεμα φτανει αεροδρομιο απο εκει και περα ειναι αρμοδιοτητα των ΕΛΤΑ; Εννοω συγκεκριμενα για δεμα μου που ηταν αεροδρομιο 18/7 και προχωρησε απο εκει ενα μηνα αργοτερα.Στην υπαιτιοτητα των ΕΛΤΑ ανηκει η φταινε οι εκ του αεροδρομιου;

 

Όλα τα ταχυδρομικά δέματα φτάνουν στην πύλη εισόδου των ΕΛΤΑ στη χώρα που είναι στο αεροδρόμιο.

Εκεί παραμένουν μέχρι να ανοιχτούν οι συσκευασίες και να σκαναριστούν τα δέματα.

Αυτό μπορεί να γίνει σε μία μέρα αλλά και σε ένα μήνα και παραπάνω, αφού δεν κρατιέται σειρά.

Αφού καταγραφούν, που σημαίνει ότι έφτασε το συγκεκριμένο δέμα στην Ελλάδα αρχίζει η διαδικασία του διαχωρισμού σε εκείνα που θα μπουν στο τελωνείο και σ' εκείνα που θα προωθηθούν στον παραλήπτη.

Τελευταία, παρατηρείται και η διαδικασία της διαλογής και των δεμάτων με σκευάσματα κλπ που απαιτείται πρώτα η έγκριση εισόδου από τον ΕΟΦ και στη συνέχεια, αν χρειαστεί, στο τελωνείο.

Παρηγγειλα στις 23 Ιουνιου κατι μασκες προσωπου συνολικης αξιας κατω απο 12 ευρω(ειχα επιλεξει free shipping).

Στελνει λοιπον ο seller και μου λεει οτι το στελνει με Expedited International Shipping (EMS δηλαδη) επειδη ημουν απο τους πρωτους αγοραστες(ειχε λιγα αλλα καλα ratings και οι τιμες  καλες) και ενω σπαστηκα δεν ειπα κατι μιας και ειχε γινει το κακο ηδη. 

 

 

Καταλαβα καλα οτι το πακετο ηρθε στην αθηνα στις 30 Ιουνιου?

 

 

Ερχεται 25 αυγουστου συστημενο και το παραλαμβανω σημερα. Το ανοιγω και λεει οτι απαιτειται εγκριση απο τον ΕΟΦ.

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια και αν αξιζει τον κοπο?Μπορω να επιστρεψω το αντικειμενο και να επικοινωνησω με τον seller?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Για τη διαδικασία έχουν γραφτεί πολλά στις τελευταίες σελίδες και δεν χρειάζεται επανάληψη.

Στο συστημένο σου έβαλαν προθεσμία 10 ημερών για το πιστοποιητικό του ΕΟΦ και εάν δεν το πας το δέμα θα πάει στα αζήτητα και όχι επιστροφή στον πωλητή.

 

Σ' αυτή την περίπτωση χάνεις και τα χρήματά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γιατί τα ΕΛΤΑ χρεώνουν την υπηρεσία εκτελωνισμού και αργά το ξεκίνησαν κατά την γνώμη μου, δεν γίνεται να έχει απελευθερωθεί η ταχυδρομική αγορά, ο ανταγωνισμός να χρεώνει τα υπερδιπλάσια για εκτελωνιστικές εργασιες και εσύ να συνεχίζεις να πληρώνεις από το ήδη μεγάλο έλλειμα σου εκτελωνιστές να παρέχουν δωρεάν την υπηρεσία

Καλα, η ιδιωτικη εταιρια ειναι ιδιωτικη. Ο εκτελωνιστης των ΕΛΤΑ δεν εχει μισθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, η ιδιωτικη εταιρια ειναι ιδιωτικη. Ο εκτελωνιστης των ΕΛΤΑ δεν εχει μισθο?

Δεν αρκούν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ με τις νέες διαδικασίες εκτελωνισμού, έκαναν διαγωνισμό και προσέλαβαν ιδιώτες.

Και άν κρίνουμε από τα παράπονα για τις καθυστερήσεις θα πρέπει να προσληφθούν ακόμη περισσότεροι.

 

http://www.elta.gr/DesktopModules/Orizonti_NukeNews/getLink.aspx?pid=0&tid=829&newsid=1271

 

Αλλά και μόνο υπάλληλοι ΕΛΤΑ να ήταν, γιατί να μην είναι στην διανομή και να κάθονται να εκτελωνίζουν τσάμπα τα πακέτα του κάθε σκρουτζομάγαζου ή ακόμη και των ανταγωνιστών τους αφού πλέον η ταχυδρομική αγορά είναι ανοιχτή; Δηλαδή η πχ η ΑCS θα μπορούσε να χρησιμοποιεί τα ΕΛΤΑ τζάμπα για κάνει τους εκτελωνισμούς των δεμάτων της και μετά να σε χρεώνει για τον εκτελωνισμό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και απο εμένα

 

περιμένω ενα πακετάκι απο Ηong Kong και το 17track αναφέρει

 

Destination Country Origin Country - Cache Time: 2017-08-31 01:59
2017-08-17 05:29

End of the tracking, Item being handed over to the local courier, tracking ended.

2017-08-15 05:28

GRC, Arrived

2017-08-11 05:17

Guangzhou, Shipped

2017-08-07 05:05

Guangzhou, Exchanged;

2017-08-05 07:49

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Mutual development

2017-08-03 19:43

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Arrived

2017-08-03 07:26

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Received

2017-08-03 02:18

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Item dispatched. PKG#:PKG03987875

2017-08-02 15:17

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Item in transit

2017-08-02 14:17

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Acceptance

 

Με το συγκεκριμένο έχω αρχισει να αγανακτώ πλέον.Αύριο θα πάω στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω αλλά επειδή ΔΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ να βρίσκω άκρη τι θα μπορουσα να κάνω ; αναφορά στην ΕΕΤ ; ναφορά σε κάποιο υπουργείο ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γεια σας και απο εμένα

 

περιμένω ενα πακετάκι απο Ηong Kong και το 17track αναφέρει

Destination Country Origin Country - Cache Time: 2017-08-31 01:59

2017-08-17 05:29

End of the tracking, Item being handed over to the local courier, tracking ended.

2017-08-15 05:28

GRC, Arrived

2017-08-11 05:17

Guangzhou, Shipped

2017-08-07 05:05

Guangzhou, Exchanged;

2017-08-05 07:49

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Mutual development

2017-08-03 19:43

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Arrived

2017-08-03 07:26

Guangzhou Intl Post Centre,Guangzhou, Received

2017-08-03 02:18

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Item dispatched. PKG#:PKG03987875

2017-08-02 15:17

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Item in transit

2017-08-02 14:17

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou, Acceptance

 

Με το συγκεκριμένο έχω αρχισει να αγανακτώ πλέον.Αύριο θα πάω στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω αλλά επειδή ΔΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ να βρίσκω άκρη τι θα μπορουσα να κάνω ; αναφορά στην ΕΕΤ ; ναφορά σε κάποιο υπουργείο ;

 

 

Όλα φαινονται μια χαρα.Δεν βλέπω κάποια υπερβολική καθυστέρηση στο δεμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...