Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς πολιτική εντολή;

Κανονικό ΦΕΚ υπάρχει, ακόμη και άλλη ιδιωτική εταιρεία στην οποία δεν έχει λόγο το κράτος πχ ΑCS να αναλάβει ως πάροχος της καθολικής υπηρεσίας υποχρεούται να ακολουθήσει τις ίδιες τελωνειακές διαδικασίες οι οποίες θα τις κοστίζουν λογικά το ίδιο άρα θα τις χρεώνει και ανάλογα. Η ταχυδρομική αγορά έχει απελευθερωθεί και πλέον στα ΦΕΚ αναφέρεται απλά ο πάροχος καθολικής υπηρεσίας , όποιος και να είναι αυτός εκείνη την στιγμή , όχι τα ΕΛΤΑ μόνο.

Από 21.06.2017 τα ΕΛΤΑ εφαρμόζουν την ΔΤΔ Α 1181957 ΕΞ 2016/9-12-2016 (ΦΕΚ Β΄4092/20-12-2016) Κοινή Υπουργική Απόφαση των συναρμόδιων Υπουργών Οικονομικών και Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης, η οποία εισάγει νέες τελωνειακές διαδικασίες για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών αντικειμένων που διακινούνται μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας

 

http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Όσο γιατί τα ΕΛΤΑ χρεώνουν την υπηρεσία εκτελωνισμού και αργά το ξεκίνησαν κατά την γνώμη μου, δεν γίνεται να έχει απελευθερωθεί η ταχυδρομική αγορά, ο ανταγωνισμός να χρεώνει τα υπερδιπλάσια για εκτελωνιστικές εργασιες και εσύ να συνεχίζεις να πληρώνεις από το ήδη μεγάλο έλλειμα σου εκτελωνιστές να παρέχουν δωρεάν την υπηρεσία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σύμφωνα με την επιλογή 1 πόσο σίγουροι είμαστε ότι δεν θα περάσει από τελωνείο? Θέλω να πάρω ένα xiaomi air 13 laptop στα 700ευρω περίπου. Κάτι ανάλογο για geekbuying υπάρχει? 

https://itechnews.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B1-ebay-alie/

Εδώ λέει για τριγωνική αποστολή με sf express που είναι ένας από τους τρόπους αποστολής τους. Το θέμα είναι ότι η εξυπηρέτηση πελατών δεν με βοήθησε καθόλου να καταλάβω πως δουλεύει παρά μόνο μου είπε ότι μπορούν να μου το στείλουν ως low value (το κλασικό δηλαδή που νομίζω δεν πιάνει πλέον και τα ανοίγουν κ αυτά στο τελωνέιο). Απλά επιλέγω sf express ως τρόπο αποστολής? Είναι πιο σίγουρος τρόπος αυτός να μην περάσει τελωνείο?

 

και αν σου κατσει καμμια στραβη τι θα κανεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει απο πολλα μαγαζια οπως ebay, gearbest, bangood, aliexpress κ.τ.λ. και απο κινα και απο αμερικη και γενικως απο οπουδηποτε και ποτε δεν εχω πληρωσει τελωνειο.

Παντα μα παντα απλα ερχονται τα προιοντα σπιτι μου χωρις εξοδα αποστολης κ.τ.λ. αφου αν υπαρρχουν για Ελλαδα τα εχω πληρωσει στον εκαστοτε πωλητη.

 

Μπορειτε να μου πειτε σε οσους εχουν πληρωσει τελωνειο με τι κριτηρια πληρωνεις τελωνειο, ποσο, και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπορειτε να μου πειτε σε οσους εχουν πληρωσει τελωνειο με τι κριτηρια πληρωνεις τελωνειο, ποσο, και γιατι?

 OXI Αυτο ψάχνουμε, κανουν οτι ναναι.  Περιμένω πραγματάκια και γενικά φοβάμαι  να παρω οτιδήποτε απο εξω. 

Λενε για 24% της αξιας.. +15 ευρο.. 

Εγω άκρη δεν έβγαλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Σημερα παρελαβα την επιστολη απο το τελωνειο που εχει επισυναψει σε προηγουμενο μηνυμα ο χρηστης Zaytsev... Ηθελα να ρωτησω αν καποιος τα εχει καταφερει με τον ΕΟΦ.Επειδη στα τηλεφωνα δεν απαντανε κ οι ωρες κοινου ειναι 12-3 ενδεχομενως να μην καταφερω να παρω την απαραιτητη εγκριση.Συνεπως πιστευω πως κλαιω τα λεφτα μου....!!!

Αυτό το μέρος της διαδικασίας είναι προς καταγγελία.

Σου λέει το τελωνείο ότι θέλει τα έγγραφα σε δέκα ημέρες.

Καταθέτεις με αριθμό πρωτοκόλλου το αίτημα στον ΕΟΦ επισυνάπτοντας το έγγραφο του τελωνείου και αναφέροντας πως η απάντησή τους πρέπει να δωθεί σε οκτώ ημέρες (για να έχεις και μια να πας στο τελωνείο).

Σιγά μην απαντήσουν σε οκτώ ημέρες.

Το τελωνείο σου στέλνει το δέμα στα αζήτητα.

Πας μετά από τις 108 ημέρες που σου απάντησε ο ΕΟΦ με το έγγραφο στο τελωνείο.

Δεν υπάρχει το δέμα.

Το στέλνεις στον ΣτΠ μαζί με την αγάπη σου.

Εχω αγορασει απο πολλα μαγαζια οπως ebay, gearbest, bangood, aliexpress κ.τ.λ. και απο κινα και απο αμερικη και γενικως απο οπουδηποτε και ποτε δεν εχω πληρωσει τελωνειο.

Παντα μα παντα απλα ερχονται τα προιοντα σπιτι μου χωρις εξοδα αποστολης κ.τ.λ. αφου αν υπαρρχουν για Ελλαδα τα εχω πληρωσει στον εκαστοτε πωλητη.

 

Μπορειτε να μου πειτε σε οσους εχουν πληρωσει τελωνειο με τι κριτηρια πληρωνεις τελωνειο, ποσο, και γιατι?

Με τα νόμιμα κριτήρια...... 

 OXI Αυτο ψάχνουμε, κανουν οτι ναναι.  Περιμένω πραγματάκια και γενικά φοβάμαι  να παρω οτιδήποτε απο εξω. 

Λενε για 24% της αξιας.. +15 ευρο.. 

Εγω άκρη δεν έβγαλα 

Εάν το αντικείμενο δεν μπει στο τελωνείο δεν πληρώνεις κάτι.

Εάν μπει στο τελωνείο και διαπιστωθεί ότι δεν χρήζει εκτελωνισμού πληρώνεις τρία ΕΥΡΩ.

Εάν μπει στο τελωνείο και διαπιστωθεί ότι χρήζει εκτελωνισμού πληρώνεις 15 ΕΥΡΩ + 24% ΦΠΑ επί της αξίας εάν είναι μέχρι 150ΕΥΡΩ

 

Προβλήματα:

Ότι έρχεται από Κίνα δεν έχει επισυναπτόμενο παραστατικό.

Αφού δεν έχει παραστατικό πρέπει να δώσει τεκμήρια ο παραλήπτης.

Τον παραλήπτη δεν τον καλούν ποτέ.

Χρεώνουν ότι νομίζουν ως αξία και αυτό είναι το σκοτεινό σημείο στο όλο θέμα που ανέκυψε.... 

Στις επόμενες εκλογές ας αλλάξουμε εμείς αυτήν την πολιτική εντολή........ Αν βέβαια κάποιο κόμμα σταθεί "υπέρ" αν και χλωμό το κόβω..... :(

Πώς ακριβώς θα αλλάξεις μέσω των εκλογών, έναν Ευρωπαϊκό Νόμο που βασίζεται σε συνθήκες του Παγκοσμίου Οργανισμού Εμπορείου, που απλά η Ελλάδα αποφάσισε έστω και αργά να εφαρμόσει;

 

 

Και κάτι για αλλαγή κλίματος.

Κοιτάξτε παρακάτω κάτι που παρήγγειλα με απλή αποστολή Ali Express (tracked)!!!!!!

Σιγκαπούρη Αθήνα Δύο Ημέρες. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ!!! 

Θα το παρακολουθήσω να δω πότε θα ανοιχτεί.

 

 

2017-08-29 11:29

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-08-27 19:01

Despatched to overseas (Country code: GR)

Επεξ/σία από taksidiotis2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα, 2 μέρες έκανε από Σιγκαπούρη...27/7-29/7...

Μετά όμως πήρε 1 μήνα (!!) να ανοιχτεί, πήγε τελωνείο και τα κλασικά....39€ (15+24 φπα)... :mad:

Τελικά φαίνεται ότι όλα τα κινητά τα κοστολογούν χονδρικά στα 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taksidiotis2003 σευχαριστω για την απαντηση σου...δυστυχως μαθαινουμε πληρωνοντας...αν παραγγειλω συμπληρωματα διατροφης απο ΕΕ παλι πρεπει να περασει τελωνειο?η ισχυει οτι κ για τα λοιπα προιοντα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taksidiotis2003 σευχαριστω για την απαντηση σου...δυστυχως μαθαινουμε πληρωνοντας...αν παραγγειλω συμπληρωματα διατροφης απο ΕΕ παλι πρεπει να περασει τελωνειο?η ισχυει οτι κ για τα λοιπα προιοντα??

Απο ΕΕ δεν περνάει τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

taksidiotis2003 σευχαριστω για την απαντηση σου...δυστυχως μαθαινουμε πληρωνοντας...αν παραγγειλω συμπληρωματα διατροφης απο ΕΕ παλι πρεπει να περασει τελωνειο?η ισχυει οτι κ για τα λοιπα προιοντα??

Υπάρχουν προϊόντα των οποίων η εισαγωγή στην χώρα (ασχέτως από που προέρχονται - Ε.Ε. ή όχι) είναι ελεγχόμενη.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα έως και βεβαιότητα να σταματήσουν στο τελωνείο και να σου ζητηθεί να πάρεις σχετική βεβαίωση από τον ΕΟΦ πριν συνεχιστεί ο εκτελωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνεις στοιχεία για το δέμα (περιεχόμενο, αξία, τρόπο αποστολής, μέγεθος, βάρος κλπ)

To δεμα θα περιεχει ενα drone (phantom 4 pro) μεταχειρισμενο απο ιδιωτη. Αξία γυρω στα 800 δολλαρια και βαρος περιπου 2.5 κιλά... Υπάρχει μία περιπτωση να το στειλει με conteiner.Iδαλως με αμερικανικο ταχυδρομειο.Το πιο πιθανο ειναι να σταματησει τελωνειο αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κανενα παραθυρακι. Εαν σταματησει τελωνειο, την αξια σαν μεταχειρισμενο θα την βγαλουν η σαν καινουργιο; 

Παιζεις με τη τυχη σου Γιωργο

Τι να κανω βρε Κωστα.Αφου εδω οι τιμες ειναι πολυ υψηλες για αυτο που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δεμα θα περιεχει ενα drone (phantom 4 pro) μεταχειρισμενο απο ιδιωτη. Αξία γυρω στα 800 δολλαρια και βαρος περιπου 2.5 κιλά... Υπάρχει μία περιπτωση να το στειλει με conteiner.Iδαλως με αμερικανικο ταχυδρομειο.Το πιο πιθανο ειναι να σταματησει τελωνειο αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κανενα παραθυρακι. Εαν σταματησει τελωνειο, την αξια σαν μεταχειρισμενο θα την βγαλουν η σαν καινουργιο; 

 

 

Αν θυμάμαι καλά, είχαμε ξανασυζητήσει αυτή την περίπτωση.

Ο τελωνειακός δεν ανοίγει, συνήθως, το δέμα και ορίζει αξία σαν καινούργιο.

Η αποστολή με container είναι χειρότερη γιατί στον Πειραιά υπάρχει scanner και ελέγχονται όλα.

 

Μπορεί να είναι καλή αγορά η Αμερική αλλά, ειδικά, αυτή την εποχή που ελέγχονται σχεδόν όλα, μια τέτοια αγορά μπορεί να σου κοστίσει πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...