Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το ακομα χειροτερο ειναι οτι σε αρκετα πακετα απο οτι διαβαζω εδω δεν ανοιγουν καν το δεμα κοστολογουν τελειως στην τυχη (πχ θηκη tablet αξιας 50 ευρω το κοστολογισαν ως κινητο αξιας 100 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Επεξεργαστής του 2009 , μτχ , συγκεκριμένα ο X3470 , που πωλείται 49 λίρες, θα πληρώσει τελωνείο αν αγοραστεί από ebay από hong kong ;

Πλέον καλό είναι να τα πάμε με τι λογική ότι όλα σταματάνε

Οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ Κανονικά πάει τελωνείο και μπαίνει ΦΠΑ +15ευρώ για τα έλτα για αξίες έως 150 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναφερθει αρκετες φορες πως γινεται αμφισβήτηση του ποσου αγορας/κοστους απο τους τελωνειακους, και στη πραγματικοτητα δεν εχει σημασια αν κατι κοστιζει κατι συνολικα κατω απο 22€.

Ο υπολογισμος γινεται βαση του ποσου που πιστευουν οτι αξιζει και τιποτα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο sticky post με τις χρεώσεις τελωνείων υπάρχει? Από όσο θυμάμαι είχαν αλλάξει τα ποσά μέσα στον Αύγουστο, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο post που να τα λέει αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του τελωνείου είναι ο ΦΠΑ 24% μέχρι την αξία CIF 150€ και δασμό για πάνω απ' αυτήν.

Τα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ είναι 15€ για αξία CIF μέχρι 150€, 20€ από 150 έως 500€, 25€ από 500 έως 1000€ και 50€ για αξία πάνω από 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση του τελωνείου είναι ο ΦΠΑ 24% μέχρι την αξία CIF 150€ και δασμό για πάνω απ' αυτήν.

Τα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ είναι 15€ για αξία CIF μέχρι 150€, 20€ από 150 έως 500€, 25€ από 500 έως 1000€ και 50€ για αξία πάνω από 1000€

 

Όταν λες δασμό? Πως καθορίζεται η χρέωση μετά τα 150€ δηλαδή? Και επίσης ακόμα και για τα πολύ μικρά ποσά πλέον αν περάσει τελωνείο είναι 15€ χρέωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε αντικείμενο ανήκει σε διαφορετική δασμολογική κλάση και, επομένως, το ποσοστό του δασμού δεν είναι σταθερό.

Για τα αντικείμενα κάτω των 22€ είτε περνάνε χωρίς να μπουν στο τελωνείο και χωρίς ΦΠΑ είτε μπαίνουν στο τελωνείο (μην ρωτήσεις το λόγο) και εάν διαπιστωθεί ότι η πραγματική αξία είναι κάτω των 22€, το πολύ να χρεωθεί με το τέλος παρουσίασης των ΕΛΤΑ (3€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν λες δασμό? Πως καθορίζεται η χρέωση μετά τα 150€ δηλαδή? Και επίσης ακόμα και για τα πολύ μικρά ποσά πλέον αν περάσει τελωνείο είναι 15€ χρέωση?

Αν θεωρηθεί δέμα έχει χρέωση 3 ευρώ (αν είναι κάτω από 22 ευρώ

οι δασμοί ειναι 2,5%, οπότε πάει 24%φπα+2,5%δασμούς +τα τα τέλοι για τα έκτα ανάλογα την αξία cif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή ότι ίσχυε για τις αγορές κάτω των 22 ευρώ, συνεχίζει να ισχύει. Επίσης το ποσοστό των δασμών εξαρτάται από το που αγοράζεις? Δηλαδή άλλο ποσοστό θα έχει από Κίνα και άλλο ποσοστό από Αμερική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Πάω σήμερα το πρωί να παραλαβω φάκελο αξιας 2,5 ευρώ. Μου είπαν να πάω το μεσημέρι. Πάω το μεσημέρι και μου λένε στο ταχυδρομείο ότι αν πηγαινα πρωί θα πλήρωνα 3 ευρώ γιατί μολις μετά έφτασε ή εγκύκλιος που καταργεί τα 3ευρα. Μάλιστα ή διευθύντρια μου είπε ότι όλο τον Αυγουστο χρεωνανε 3 ευρα παρανομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή ότι ίσχυε για τις αγορές κάτω των 22 ευρώ, συνεχίζει να ισχύει. Επίσης το ποσοστό των δασμών εξαρτάται από το που αγοράζεις? Δηλαδή άλλο ποσοστό θα έχει από Κίνα και άλλο ποσοστό από Αμερική?

 

ΦΠΑ και δασμός χρεώνονται μόνο στις αγορές από τρίτες χώρες και δεν έχουν διάκριση αν είναι από Αμερική ή από Ασία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω παραγγειλει κατι απο Ιαπωνια στα 200 Ευρω με SAL Registered το οποιο το παραλαμβανω απο ΕΛΤΑ . Σημερα μου εκανε ενημερωση : 

1/9/2017, 00:14:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Μπηκε τελωνειο δηλαδη . Επειδη μπηκε τελωνειο παλι το παραλαμβανω απο το κοντινο μου ΕΛΤΑ με ειδοποιηση χαρτακι που θα μου στειλουν ? Η μου το φερνουν σπιτι ? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκε στο τελωνείο και η αξία είναι τόσο μεγάλη, ο ταχυδρόμος θα σου φέρει ειδοποιητήριο για να πας στο γραφείο να πληρώσεις και να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον καλό είναι να τα πάμε με τι λογική ότι όλα σταματάνε

Οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ Κανονικά πάει τελωνείο και μπαίνει ΦΠΑ +15ευρώ για τα έλτα για αξίες έως 150 ευρώ

Οπότε δεν τον αγοράζω από κίνα, τόσο απλά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...