Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,
Γνωρίζει κανείς όταν το tracking number απο NL Post γράφει "The item is pre-advised" τι σημαίνει; Ο κινέζος λέει ότι το έχει στείλει, υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να μην το έχει πάει ακόμα στο τοπικό ταχυδρομείο; Ρωτάω γιατί μέχρι και την επόμενη ενημέρωση μπορεί να πάρει και βδομάδα ή και περισσότερο!

 

Καλησπέρα αδελφέ. Κι εμένα στην ίδια φάση είναι το δεματάκι μου, στο pre-advised, αλλά μου γράφει "origin country Netherlands".
Βέβαια η παραγγελία έγινε από Banggood, και τρόπο αποστολής Priority direct mail. Αν στέλνει από Κίνα η από οπουδήποτε αλλου, δεν γνωρίζω.
Αποτι φαίνεται πάντως μάλλον από Ολανδια έρχεται απευθείας, αν και κινεζομαγαζο.
Ορίστε και το νούμερο RS984310750NL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως, για να πω κι εγώ την εμπειρία μου, έχω παραγγείλει πολλά και διάφορα από κινεζοκαταστήματα τον τελευταίο μήνα και έχω παραλάβει τα περισσότερα ήδη. Ούτε ένα δεν πέρασε τελωνείο (όλα πέρα από 1 τα είχα πάρει με αξία κάτω από 20 ευρώ, αλλά μερικά ήταν ογκώδη και μερικά περίεργα - πχ smartwatch).

 

Το 1 πράγμα που είχε αξία άνω των 20 ευρώ, είχε αξία αρκετά παραπάνω από 20 ευρώ (μεγαλούτσικο drone με GPS, full HD camera etc) και το παρέλαβα σήμερα σε μια συσκευασία 45*30*15 εκατοστά χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Στάλθηκε με Belgium Post (πρώτη μου εμπειρία) και ενώ περίμενα το έκαναν για να είναι unregistered, στο site των ΕΛΤΑ το tracking number εμφανιζόταν κανονικά από το αεροδρόμιο Αθήνα και μετά.

 

Πάω να παίξω τζόκερ μου φαίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 



 έκανα νωρίτερα μία παραγγελία από gearbest στα 18€ με NL Post.

 Θα πάρω κάποιο Tracking Number για αυτό;

 Υπάρχει κάποια περίπτωση να περάσει τελωνείο; Το ότι θα κάνει καιρό το γνωρίζω, όμως έχω χρόνια να ασχοληθώ με παραγγελία από εξωτερικό.

 Βαρβάρα

 

Προσωπικά οσες παραγγελίες έκανα από εκεί μου έδωσε tracking number και μου έστειλε φωτό από το πακέτο όταν το έστελνε.
Μάλλον θα περάσει τελωνείο αν στο έστειλε από χώρα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης. Το gearbest έχει αποθήκες και στην Ευρώπη βέβαια, αλλά αν δεν δώσεις περισσότερες πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα αυτό εδώ

 

https://m.gearbest.com/smart-lighting/pp_361555.html

 

Σε ευρωπαϊκή αποθήκη δεν υπήρχε και η διαφορά με την εδώ τιμή είναι σχεδόν τα διπλά χρήματα.

Βαρβάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάρβαρα με βάση αυτά που έχω διαβάσει σε αυτό το νήμα, κατά πάσα πιθανότητα το δέμα θα μπει στο τελωνείο. Αν ο τελωνειακός βασιστεί στην αξία που τυχόν αναγράφει πάνω το δέμα η οποία είναι ~15€ τοτε περνάει ατελώς. Υπάρχει ατέλεια μέχρι τα 22€. Αν ο τελωνειακός ανοίξει το δέμα και ορίσει σαν αξία αντικειμένου cif τα 25€ πχ τοτε θα πληρώσεις 24% ΦΠΑ επι της αξίας που όρισε ο τελωνειακός και το τέλος των ΕΛΤΑ που αν δεν κάνω λάθος είναι 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγχώθηκα λίγο για να πω την αλήθεια, στο τέλος θα πω "καλύτερα να το έπαιρνα από Ελλάδα να τελείωνα και μια ώρα νωρίτερα" μου φαίνεται.

Ελπίζω μόνο να μου δώσουν tracking number ώστε να έχω μια εικόνα του τι θα ακολουθήσει.

Βαρβάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει κινητό αξιας 92 ευρώ από Banggood με αποστολή Priority direct mail

Η εξέλιξη της παραγγελίας με το tracking number είναι η εξής:

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-09-2017 15:33Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

-ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-09-2017 19:14

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-09-2017 21:38

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Τι λέτε, θα περάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Additionally, if this order didn't reach you until October 03, 2017, please contact us back and we will process full refund."

 

 

 

τζαμι απο το iherb. αν δεν παραλαβω το δεμα, που ειναι σιγουρο μεχρι τις 3 οκτωβρη θα παρω τα λεφτα μου πισω.

 

μετα θα σκασει και το τελωνειο τουλαχιστον θα εχω ρεφαρει το κοστος :-D

 

 

απο το vitacost που κολλησε γερμανια και περασαν δυο μηνες μου εδωσαν τα λεφτα μου πισω

αντε να παιξουμε και εμεις μπαλα, γιατι δε θα κατσει να μας πηδηξει το τελωνειο

ο αποστατης FarCry ξαναχτυπα :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμι απο το iherb. αν δεν παραλαβω το δεμα, που ειναι σιγουρο μεχρι τις 3 οκτωβρη θα παρω τα λεφτα μου πισω.

 

μετα θα σκασει και το τελωνειο τουλαχιστον θα εχω ρεφαρει το κοστος :-D

 

 

απο το vitacost που κολλησε γερμανια και περασαν δυο μηνες μου εδωσαν τα λεφτα μου πισω

 

αντε να παιξουμε και εμεις μπαλα, γιατι δε θα κατσει να μας πηδηξει το τελωνειο

 

ο αποστατης FarCry ξαναχτυπα :devil:

πότε έγινε η παραγγελια και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει κινητό αξιας 92 ευρώ από Banggood με αποστολή Priority direct mail

Η εξέλιξη της παραγγελίας με το tracking number είναι η εξής:

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 25-09-2017 15:33Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

-ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-09-2017 19:14

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-09-2017 21:38

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Τι λέτε, θα περάσει τελωνείο;

Δεν έστηλες όμως ολόκληρη την πορεία του δέματος, παρά ΜΟΝΟ μετα το κλείσιμο στο Κ.Α.Τ. αεροδρομίου (πριν απο αυτό γράφει για είσοδο στο τελωνείο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποια χωρα ερχεται το δεμα σου; Εγω τώρα ειναι να παραλαβω ενα απο Κινα και εφτασε σε χρονο ρεκορ 9μερες αν το φερουν το πρωι οπως παει το πραγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Λόγω γραφειοκρατικών ελέγχων στις τελωνειακές υπηρεσίες του Ηνωμένου Βασιλείου, παραγγελίες που έχουν τοποθετηθεί με PriortityLine EuExpress αντιμετωπίζουν έκτακτες καθυστερήσεις. Αναμένεται να απελευθερωθούν στις 7 Οκτωβρίου.

Η Gearbest σας ευχαριστεί για την υπομονή σας και σας διαβεβαιώνει ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόσθετο κόστος.

Νέες παραγγελίες δεν διατρέχουν κίνδυνο.

Σε λιγο θα κοπει η Κινα δια παντος..

 

 

 

τζαμι απο το iherb. αν δεν παραλαβω το δεμα, που ειναι σιγουρο μεχρι τις 3 οκτωβρη θα παρω τα λεφτα μου πισω.

 

μετα θα σκασει και το τελωνειο τουλαχιστον θα εχω ρεφαρει το κοστος :-D

 

 

απο το vitacost που κολλησε γερμανια και περασαν δυο μηνες μου εδωσαν τα λεφτα μου πισω

αντε να παιξουμε και εμεις μπαλα, γιατι δε θα κατσει να μας πηδηξει το τελωνειο

ο αποστατης FarCry ξαναχτυπα :devil:

Ποτε εκανες την παραγγελια; Εμενα ειναι κολλημενη τελωνειο 1+ μηνα.. Τι περιθωριο δινει το iherb για να σου κανει refund; Αλλα και παλι δεν ειναι σα να κοροϊδευεις το μαγαζι; Αν το κανουμε ολοι αυτο, θα μας αποκλεισει το μαγαζι απο μελλοντικες αγορες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί στο σύστημα αναζήτησης των ΕΛΤΑ έβγαλε ότι το δέμα μου(από USA) έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Τώρα από δω και πέρα τι διαδικασία υπάρχει;Είναι θέμα ημερών να με ειδοποιήσουν για την χρέωση κτλ;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε έγινε η παραγγελια και θα σου επιστρέψουν τα χρήματα;

 

 

Ποτε εκανες την παραγγελια; Εμενα ειναι κολλημενη τελωνειο 1+ μηνα.. Τι περιθωριο δινει το iherb για να σου κανει refund; Αλλα και παλι δεν ειναι σα να κοροϊδευεις το μαγαζι; Αν το κανουμε ολοι αυτο, θα μας αποκλεισει το μαγαζι απο μελλοντικες αγορες..

 

 

 

22 αυγουστου. μιλησα με τον εκπροσωπο στο chat live και μου εδωσε την απαντηση που παρεθεσα.

 

φιλε δε με νοιαζει τι θα κανει το μαγαζι. αφου βαρανε τελωνειο, δεν προκειται να αγορασω αλλη φορα απο iherb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...