Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φταιει το iherb. 100+ παραγγελιες χωρις θεμα ειχα. Και για να λεμε και την αληθεια, οι παρανομοι ειμαστε εμεις.. Αρκετα λεφτα φαγαμε τοσα χρονια. Κακα τα ψεμματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί στο σύστημα αναζήτησης των ΕΛΤΑ έβγαλε ότι το δέμα μου(από USA) έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Τώρα από δω και πέρα τι διαδικασία υπάρχει;Είναι θέμα ημερών να με ειδοποιήσουν για την χρέωση κτλ;

 

Είναι θέμα ημερών, αλλά πόσο ημερών....

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι και εδώ θέμα τύχης πόσο γρήγορα θα πάνε στο δικό σου δέμα.

Εμένα πάντως μπήκε τελωνείο 29/8, στις 12/9 μου είχε έρθει συστημένη επιστολή να τους στείλω παραστατικά για την αξία, τα έστειλα κατ' ευθείαν στο μέιλ που είχαν και από τότε ούτε φωνή ούτε εξέλιξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 αυγουστου. μιλησα με τον εκπροσωπο στο chat live και μου εδωσε την απαντηση που παρεθεσα.

 

φιλε δε με νοιαζει τι θα κανει το μαγαζι. αφου βαρανε τελωνειο, δεν προκειται να αγορασω αλλη φορα απο iherb.

 

ποιος σε βαραει εσενα και μενα και ολους μας ??? απλα ειχαμε μαθει αλλιως (τζαμπα) και τωρα μας κακοφαινεται....

 

αν δεν αγορασεις απο το μαγαζι τους παλι τι λες θα κλεισει ???? μαλλον οχι ,απλα πρεπει να βρεις αλλο τροπο να  παιρνεις

 

τα προιοντα τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε δε με νοιαζει τι θα κανει το μαγαζι. αφου βαρανε τελωνειο, δεν προκειται να αγορασω αλλη φορα απο iherb.

Με το να τραβας ομως εσυ* στο μαγαζι πιστολι,

αντιλαμβανεσαι πως θα το πληρωνουμε ολοι? :fear:

 

*οπου "εσυ" = οποιοσδηποτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να τραβας ομως εσυ* στο μαγαζι πιστολι,

αντιλαμβανεσαι πως θα το πληρωνουμε ολοι? :fear:

 

*οπου "εσυ" = οποιοσδηποτε..

 

 

δεν ειναι κατι παρανομο αυτο που κανω. ειναι μεσα στην πολιτικη τoυ μαγαζιου. οπως και το vitacost σου λεει 2 μηνες

δεν το κανω επιτηδες. οντως δεν πιστευω πως μεχρι τις 3 οκτωβρη θα εχω παραλαβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί στο σύστημα αναζήτησης των ΕΛΤΑ έβγαλε ότι το δέμα μου(από USA) έγινε εισαγωγή στο τελωνείο. Τώρα από δω και πέρα τι διαδικασία υπάρχει;Είναι θέμα ημερών να με ειδοποιήσουν για την χρέωση κτλ;

 

 

Παρακολουθείς αυτό και άλλα νήματα από τότε που σκεφτόσουν να αγοράσεις το μεταχειρισμένο drone από Αμερική.

Επομένως, πρέπει να γνωρίζεις, από τις καταγραφές συμφορουμιτών με εισαγωγή δέματος στο τελωνείο, ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που θα ελέγξουν το δικό σου δέμα.

 

Χρειάζεται υπομονή, που φαίνεται ότι δεν την έχεις, και το άγχος αυξάνεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι παρανομο αυτο που κανω. ειναι μεσα στην πολιτικη τoυ μαγαζιου. οπως και το vitacost σου λεει 2 μηνες

δεν το κανω επιτηδες. οντως δεν πιστευω πως μεχρι τις 3 οκτωβρη θα εχω παραλαβει

Ναι αλλα εαν παραλαβεις καποια στιγμη, το Iherb θα το δει, και θα καταλαβει οτι ειπες ψεμματα. Καταλαβαινεις τι θα γινει εαν θελησεις να αγορασεις κατι μελλοντικα απο το μαγαζι, σωστα; Γιατι σιγουρα πιστευω οτι συντομα θα βαλει το iherb επιλογη με προπληρωμενα τα τελωνειακα εξοδα ή κατι σε στυλ EuExpress που εχουν και τα Gearbest/Banggood. Μετα το χαιρετας το μαγαζι.

 

Εγω φουστια στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν προκειται να παιξω. Ειχαν κανει μια παραγγελια λαθος, και μου την εστειλαν δωρεαν, κρατησα και αυτη που μου εστειλαν τζαμπα. Ειναι αριστοι ολα αυτα τα χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα κανείς που να έχει φτάσει το δέμα του Ελλάδα από τέλη Ιούνη (!) και να μην έχει παραλάβει τίποτα;

 

 

Απο ποια χωρα ερχεται το δεμα σου; Εγω τώρα ειναι να παραλαβω ενα απο Κινα και εφτασε σε χρονο ρεκορ 9μερες αν το φερουν το πρωι οπως παει το πραγμα)

 

Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

 

Το ίδιο ερώτημα έχει απαντηθεί πολλές φορές.

Είτε ζητάς αναδασμολόγηση με αβέβαιο αποτέλεσμα σε αβέβαιο χρόνο ολοκλήρωσης της διαδικασίας, είτε πληρώνεις και το παίρνεις (μάλλον απίθανο σενάριο), είτε δεν παραλαμβάνεις αφού συνεννοηθείς προηγουμένως με τον πωλητή και δεχτεί την επιστροφή του και στη συνέχεια refund (φυσικά, δεν ευθύνεται για τα έξοδα εκτελωνισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, δεν ξερω με ποιο κριτηριο το αποφασιζουν αλλα σιγουρα το θεμα του τελωνειου ειναι δειγματοληπτικο και δεν μπαινουν ολα τα πακετα. Ειχα παραγγειλει μια θηκη για υπολογιστη και ηθελα να δω αν θα τους «τραβηξει» το ματι αλλα αγνοηθηκε παντελως καιδ εν μπηκε καν τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εαν παραλαβεις καποια στιγμη, το Iherb θα το δει, και θα καταλαβει οτι ειπες ψεμματα. Καταλαβαινεις τι θα γινει εαν θελησεις να αγορασεις κατι μελλοντικα απο το μαγαζι, σωστα; Γιατι σιγουρα πιστευω οτι συντομα θα βαλει το iherb επιλογη με προπληρωμενα τα τελωνειακα εξοδα ή κατι σε στυλ EuExpress που εχουν και τα Gearbest/Banggood. Μετα το χαιρετας το μαγαζι.

 

Εγω φουστια στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν προκειται να παιξω. Ειχαν κανει μια παραγγελια λαθος, και μου την εστειλαν δωρεαν, κρατησα και αυτη που μου εστειλαν τζαμπα. Ειναι αριστοι ολα αυτα τα χρονια.

 

 

 

δεν θα το δει γιατι το τρακινγκ σταματαει στην Αθηνα. επισης μπορει να κανω και αρνηση παραλαβης. αν εχω παρει τα λεφτα μου πισω κανω οτι θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έστηλες όμως ολόκληρη την πορεία του δέματος, παρά ΜΟΝΟ μετα το κλείσιμο στο Κ.Α.Τ. αεροδρομίου (πριν απο αυτό γράφει για είσοδο στο τελωνείο?)

 

Έχεις δίκιο. Ανέβασα όλη την πορεία του δέματος σε ένα screenshot. Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ.

Courier.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το νήμα έχει πάρα πολλά posts πλέον και μου είναι αδύνατο να ψάξω να βρω αν έχει αναφερθεί ξανά, μπορεί κάποιος να μου πει αν προκύπτει πλέον έξτρα κόστος για μικρές αγορές από Κίνα, της τάξης των 5-15€?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το νήμα έχει πάρα πολλά posts πλέον και μου είναι αδύνατο να ψάξω να βρω αν έχει αναφερθεί ξανά, μπορεί κάποιος να μου πει αν προκύπτει πλέον έξτρα κόστος για μικρές αγορές από Κίνα, της τάξης των 5-15€?

 

Ευχαριστώ!

Νομικα βαση κοστους, οχι.

Αλλα υπαρχει η ταση να γινεται αμφισβητηση του κοστους, και να δασμολογουν προιοντα βαση του κοστους που πιστευουν αυτοι πως πραγματικα αξιζει.

Στη δευτερη περιπτωση, καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...