Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια χαρά σε όλους μια ερώτηση σκέφτομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο μεταχειρισμένο όχι καινούργιο από Αμερική μέσω ebay θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε γερά..έλαβαν την έγκριση του ΕΟΦ και προχώρησε το δέμα

Από το βότανο.

Εμένα είναι από τις 14/08. Τι στο καλό; Να πάρω τηλέφωνο;

 

Πόσες ημέρες αφότου εστειλες την εγκριση 0ερασαν για να σου στείλουν το δέμα;

 

 

Επισης παραγγελια απο Gearbest 450 ευρω, στο invoice γραφει 50 ευρω.. Για ποιο λογο το κανουν αυτο;

 

post-248498-0-43415900-1506050089_thumb.png

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.newegg.com/global/gr/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127963 

Αυτήν εδώ ξέρει κανείς πως μπορώ να την φέρω και με τι τρόπο ώστε να γλυτώσω το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους μια ερώτηση σκέφτομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο μεταχειρισμένο όχι καινούργιο από Αμερική μέσω ebay θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο ;

 

Το πιθανότερο, ναι.

https://www.newegg.com/global/gr/Product/Product.aspx?Item=N82E16814127963 

Αυτήν εδώ ξέρει κανείς πως μπορώ να την φέρω και με τι τρόπο ώστε να γλυτώσω το τελωνείο;

 

Δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος από Αμερική.

Μόνο αν τη φέρει κάποιος γνωστός/συγγενής/φίλος θα έχει λιγότερες πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο, ναι.

 

Δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος από Αμερική.

Μόνο αν τη φέρει κάποιος γνωστός/συγγενής/φίλος θα έχει λιγότερες πιθανότητες.

Κάποιο κόλπο του στύλ Gift δεν υπάρχει; π.χ. να συνεννοηθώ να το βάλει ως καμένη επιστροφή η σαν έπαθλο κάποιου διαγωνισμού με μηδενική αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαρακτηρισμός ενός δέματος ως "δώρου" έχει σταματήσει να φέρνει αποτελέσματα από καιρό.

Όσο για λύσεις του τύπου "έπαθλο" κλπ, δεν προβλέπονται στην ευρωπαική τελωνειακή νομοθεσία.

 

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, από τον ΙΟΥΝ έχουν σφίξει τα πράγματα και τα περισσότερα δέματα περνάνε από το τελωνείο και εάν η αξία CIF είναι πάνω από 22€ χρεώνεται ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου το στείλει με ταμπελάκι προς επισκευή η καμένο η κάτι που να δείχνει πως το αντικείμενο δεν είναι λειτουργικό;

Η αν τον βάλω να βάλει αξία 20€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου το στείλει με ταμπελάκι προς επισκευή η καμένο η κάτι που να δείχνει πως το αντικείμενο δεν είναι λειτουργικό;

Η αν τον βάλω να βάλει αξία 20€?

Ασχετα από τελωνείο πάντως ,αν δηλώσεις αξία 20 ευρώ και χαθεί, κλαπεί ή καταστραφεί στην διαδρομή το πολύ να πάρεις 20 ευρώ πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα από τελωνείο πάντως ,αν δηλώσεις αξία 20 ευρώ και χαθεί, κλαπεί ή καταστραφεί στην διαδρομή το πολύ να πάρεις 20 ευρώ πίσω

Ε μια η αλλη ρίσκο είναι.

Μπορώ αν το όριο είναι 150€ να το βάλω 140€ και να το γλυτώσω απο εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλεφωνο στο τελωνειο και το σηκωσαν αμεσως. Ρωτησα για το δεμα που ειναι εκει απο 14/08 και μου ειπαν οτι τους τελευταιους 2 μηνες υπαρχει πολλη δουλεια για αυτο και αργει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ατέλεια είναι 22€ και όχι 150€.

Πάνω από 150€ έχει και δασμό.

Ναι εννοώ πως αν δηλωθεί με χαμηλότερη αξία δε θα έχει λιγότερους δασμούς; θέλω να παραγγείλω μια κάρτα γραφικών στα 260€ αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα πάει γιατί δεν έχω ιδέα απο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοώ πως αν δηλωθεί με χαμηλότερη αξία δε θα έχει λιγότερους δασμούς; θέλω να παραγγείλω μια κάρτα γραφικών στα 260€ αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο θα πάει γιατί δεν έχω ιδέα απο αυτά.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, η κατάσταση έχει αλλάξει από τον ΙΟΥΝ και τα περισσότερα δέματα περνάνε από τελωνείο. Ο τελωνειακός δεν μένει σ' αυτό που έχει δηλώσει ο πωλητής στο αυτοκόλλητο αλλά βρίσκει την αξία CIF και πάνω σ' αυτήν χρεώνεται ο ΦΠΑ και το τέλος των ΕΛΤΑ.

 

Το αρνητικό στις περιπτώσεις μεταχειρισμένων είναι ότι δεν το ξέρει ο τελωνειακός (σπανίως ανοίγουν δέματα) και χρεώνει αξία καινούργιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...