Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίσκο δεν είναι μόνο στα έξοδα εκτελωνισμού κλπ αλλά και σε θέματα επιστροφών, εγγύησης κλπ.

 

Είναι τελείως διαφορετική η αγορά της ΕΕ από την αγορά από τρίτη χώρα.

Το κίνητρο, βέβαια, της μειωμένης αξίας είναι σημαντικό αλλά στις αγορές μας πρέπει να συνεκτιμάμε και τους υπόλοιπους παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ηρθα παλιι !!! την προηγουμενη φορα πακετο απο αμερικα με 5 ζευγαρια παπουτσια μπηκε τελωνειο κ την επομενη μερα μου το ελευθερωσαν κ το παρελαβα_η αναγραφομενη αξια ηταν 25$ !!αυτη την φορα πακετο με 6 ζευγαρια αναγραφομενη αξια 30$ απο τις 17 μου εχει μπει μεσα τελωνειο ημερα πεμπτη _περιμενα παρασκευη δεν βγηκε _ σημερα παλι στο τρακ μου δειχνει ακομη τελεωνειο _ να περιμενω τι να κανω ? υπαρχει περιπτωση μετα απο τοσες μερες να το ελευ8ερωσουν η την εφαγα την κατραπακιαα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά και γιατί κατραπακια μιλάμε;;; Γιατί είμαι και λίγο φοβητσιαρης. Το πραγματικό κόστος είναι γύρω στα 190 ευρώ αλλά θα μου τα στείλει φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πληρη ενημερωση απο τα κωλοτελονια της dhl..
Σας ενημερώνουμε σχετικά με την άφιξη της αποστολής σας με Αρ. Φορτωτικής DHL******* στον Αερολιμένα Αθηνών, η οποία θα χρειαστεί εκτελωνισμό. Σχετικά με την διαδικασία εκτελωνισμού έχετε δύο επιλογές:

  1. Ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην DHL, η εταιρεία μας αναλαμβάνει τον εκτελωνισμό και τη μεταφορά της αποστολής σε εσάς - κόστος 36,00€ (για αποστολές με αξία μέχρι 150,00€) + Έξοδα Τελωνείου ή κόστος 50,00€ (για αποστολές με αξία 151,00€-800,00€) + Έξοδα Τελωνείου
2. Ανάληψη από εσάς των τελωνειακών διαδικασιών που απαιτούνται. Στην περίπτωση αυτή τα φορτωτικά έγγραφα παραλαμβάνονται από τα γραφεία μας στο Αεροδρόμιο και θα πρέπει να φροντίσετε για τον εκτελωνισμό και την μεταφορά του δέματός σας. Το κόστος είναι Πρακτορειακά δικαιώματα 33,20 ευρώ + Εργατικά 12,96 ευρώ (έως 5 κιλά) ή 22 ευρώ (από 5 έως 50 κιλά), Αποθήκευτρα (6,65 ευρώ την ημέρα ανά δέμα από την 2η ημέρα της ενημέρωσης άφιξης της αποστολής) + Έξοδα Τελωνείου.

Παρακαλώ βρείτε σε επισύναψη την ενημέρωση σχετικά με τις επιλογές εκτελωνισμού σας, τις σχετικές χρεώσεις καθώς και τα απαραίτητα έγγραφα που θα χρειαστούν για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Επιπλέον, επισυνάπτουμε προς διευκόλυνσή σας και τις οδηγίες ηλεκτρονικής εξουσιοδότησης προς την DHL σε περίπτωση που επιθυμείτε την ανάθεση της διαδικασίας εκτελωνισμού στην εταιρεία.

Παρακαλούμε ενημερώστε μας σχετικά με την επιλογή σας για τον εκτελωνισμό της αποστολής απαντώντας στο παρόν email και το Τμήμα Εισαγωγών της εταιρείας μας θα επικοινωνήσει άμεσα μαζί σας.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Μεεκτίμηση,
http://bayfiles.net/file/1idjx/hlSpxa/ΟΔΗΓΙΕΣ_ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ_ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗΣ_DHL.pdf
http://bayfiles.net/file/1idjH/VVUJ...notification_150.01_800_euro_CIF_value_GR.pdf
http://bayfiles.net/file/1idjN/kfLyd1/Private_Individual_notification_150.00_euro_CIF_value_GR.pdf
Μεχρι και κλειδαριθμο απο εφορια θελουν τα καθηκια!
22 ευρω λενε το οριο εν ετη 2014....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα συνειδητοποιησα αφου τσεκαρα ολα τα tracking number απο τα δεματα απο αμερικα πως αν στο track+trace των ελτα σου γραψει ''εισαγωγη σε τελωνειο'' κ ''κλεισιμο απο ΚΕΔΑ ταδε'' την εχεις γλιτωσει _! αυτη τη φορα δεν την γλιτωσα _περιμενω την λυπητερη την δευτεραααα  :cry:  :cry:  :cry:  :angry:   :angry:   :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σίγουρο οτι θα πληρώσεις

 

τελικα συνειδητοποιησα αφου τσεκαρα ολα τα tracking number απο τα δεματα απο αμερικα πως αν στο track+trace των ελτα σου γραψει ''εισαγωγη σε τελωνειο'' κ ''κλεισιμο απο ΚΕΔΑ ταδε'' την εχεις γλιτωσει _! αυτη τη φορα δεν την γλιτωσα _περιμενω την λυπητερη την δευτεραααα  :cry:  :cry:  :cry:  :angry:   :angry:   :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να κάνω μια σχετική ερώτηση. Αγόρασα από το amazon.com (ΗΠΑ) στις 29/6/2014 2 βιβλία συνολικού κόστους μαζί με τα μεταφορικά 45,38 ευρώ. Ως εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης το amazon μου ανέφερε τις 23/7/2014. Ακόμα όμως δεν τα έχω παραλάβει. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κολλήσει στο τελωνείο; Αν ναι πως θα το μάθω; Θα πρέπει να ρωτήσω εγώ ή θα επικοινωνήσουν μαζί μου;

 

Σαν επιλογή αποστολής διάλεξα το standard international shipping, που συνεπάγεται να υποθέσω USPS/ΕΛΤΑ; Δυστυχώς δεν μου έχουν στείλει κάποιο tracking ID.

 

Σας ευχαριστώ όλους. Καλό ΣΚ.

Επεξ/σία από an8rwpas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο φακουδάκι 

http://www.ebay.com/itm/TAMRON-A001E-Large-Aperture-Telephoto-ForCanon-Zoom-Lens-SP-70-200mm-F2-8-Di-VC-/121395561731?pt=Camera_Lenses&hash=item1c43bd4503

 

Είναι στην μισή τιμή απ'οτι παιζει στην Ευρώπη, Ελλάδα ειναι στα 1250

Ψωνίζω συνέχεια απο ebay αλλα το πολύ μέχρι 60 ευρώ

 

Τι προτείνεται? Άμα το στείλει με απλο ταχυδρομειο, χωρις insurance και με τιμη κανένα 50euro λέτε να το γλυτώσω το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο φακουδάκι 

http://www.ebay.com/itm/TAMRON-A001E-Large-Aperture-Telephoto-ForCanon-Zoom-Lens-SP-70-200mm-F2-8-Di-VC-/121395561731?pt=Camera_Lenses&hash=item1c43bd4503

 

Είναι στην μισή τιμή απ'οτι παιζει στην Ευρώπη, Ελλάδα ειναι στα 1250

Ψωνίζω συνέχεια απο ebay αλλα το πολύ μέχρι 60 ευρώ

 

Τι προτείνεται? Άμα το στείλει με απλο ταχυδρομειο, χωρις insurance και με τιμη κανένα 50euro λέτε να το γλυτώσω το τελωνείο?

όσο για το προιόν δεν ξέρω όμως το βλέπω ότι το στέλνει με ems όπου θα στο φέρει το ελτα courier και ίσως να γλιτώσεις τελωνείο 50% αυτό βέβαια εξαρτάται την αξία-αιτιολογία που θα γράφει το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα ειναι μικρό, οπότε πιστευω δεν κινει την προσοχή. Αυτο μου δινει κάποιες ελπίδες....

Τώρα λέω να του ζητήσω να το στειλει συστημένο με απλο ταχυδρομειο και όχι ΕMS για να δω τι θα μου πει....Το insurance 60USD που λέει τι σημαινει ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα ειναι μικρό, οπότε πιστευω δεν κινει την προσοχή. Αυτο μου δινει κάποιες ελπίδες....

Τώρα λέω να του ζητήσω να το στειλει συστημένο με απλο ταχυδρομειο και όχι ΕMS για να δω τι θα μου πει....Το insurance 60USD που λέει τι σημαινει ακριβώς?

Συμαίνει ασφάλιση δέματος για 60$. Δηλαδή εάν πάθει κάτι κατά την διαδρομή και χαλάσει από το ταχυδρομείο ή από το καράβι-αεροπλάνο θα σε πληρώσει το ελληνικό ή το ξένο 60$ ταχυδρομείο ως αποζημείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σίγουρο οτι θα πληρώσεις

92ε παρακαλω μου εκοψαν !!! φυσικα κ δεν το παρελαβα σημερα απο τα ελτα κ πηρα τηλεφωο στην υεδ κ την ξεχεσα την πικροχωλη σκυλα !!! της λεω τα 92Ε απο που προεκυψαν οταν το δεμα μου κοστιζει 147? (δηλαδη μεχρι 150Ε πληρωνω μονο φπα) μου λεει δεν ειχε αποδειξη μεσα το δεμα _ τοτε λεω γιατι δεν με πηρατε τηλ ? κ η απαντηση της ?? ''σε ποσους να πρωτοπαρουμε??'' της λεω α και κοβεται οτι φεσι σας κατεβει ? _ θα το επιστρεψω αυριο το δεμα με την αποδειξη αγορας απο το paypal_κ θα το δωσει προτεραιοτητα ειπε !!!το κορυφαιο_ εγω το δεμα το πηρα με εκπτωτικο κουπονι _ 50%_κ μου λεει το τελωνειο δεν κοιταει εκπτωσεις !!! κ της λεω καλα θα κανεις να το υπολογισεις οσο λεει η αποιδειξη γιατι αλλιως θα σε τρεχω !!! παλιο κλεφταραδεςςς !!! οπως το υπολογιζα απο το χαρτι που μου εδωσαν απο το ελτα με τα 147Ε π πληρωσα κανονικα το δεμα στο τελωνειο βγαινει να πληρωσω 54ε!!! ενω αυτη το κοστολογισαν 300Ε το δεμα κ προεκυψαν τα 92Ε!! καθικια κλεφτες κωλοελλαδα ΦΤΟΥ !! ξεφτιλες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...