Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορίς να τα παραγγείλεις και με κάποια καθυστέρηση δηλαδη ενα σήμερα ενα μετα δυο μερες κλπ, οπότε την γλυτώνεις στα σίγουρα.

 

Το εχω κάνει είναι ο πιο ασφαλής τρόπος, βέβαια αν ειναι πολλα υπάρχει μια σχετική καθυστέρηση

 

ευχαριστω πολυ _τωρα θα κανω κ αλλη παραγγελεια μεσα στην βδομαδα 6 ζευγαρια (ναι δεν υποφερομαι το ξερω) λες να την γλιτωσω κ αυτη την φορα ? ναι ναι προκαλω την τυχη μου χαχαχχαχα  :devil:  :devil:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά χίλια ευχαριστώ. Έστειλα email εχθές και περιμένω απαντηση. Εαν το δεχθεί καλώς θα την κάνω την παραγγελία. ;-)

Να προσθέσω ότι τον βρήκα μέσω etsy. Δεν αλλάζει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

 

αυτό είναι η πρώτη ανάρτησή μου στο συγκεκριμένο φόρουμ. Διάβασα προσεκτικά πολλές ερωτοαπαντήσεις για παραλαβή ειδών από χώρες εκτός ΕΕ και νομίζω ότι έχω καλυφθεί από τις απαντήσεις των μελών. Θέλω όμως μια διευκρίνηση παραπάνω.

 

Πρόκειται να παραγγέιλω από την Κίνα, ένα προιόν το οποίο στοιχίζει ($ 280),  μου είπαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους ότι θα το ταχυδρομήσουν μέσω EMS και τα μεταφορικά θα στοιχίσουν $ 60 (το βάρος σχετικά μικρό, δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2 κιλά).

Εάν τους πω να γράψουν ως αναγραφόμενη τιμή, μία χαμηλότερη , ώστε το άθροισμα αγοράς συν μεταφορικά να μην ξεπερνά τα 150 Ευρώ ($ 205 περίπου) και τελικά περάσει τελωνείο στα ΕΛΤΑ και μου ζητήσουν απόδειξη της κάρτας ή του PayPal και δουν πόσο μου κόστισε, θα πληρώσω το ΦΠΑ 23% στο άθροισμα = ($ 340) και αυτό μόνο, ή και ειπλέον πρόστιμα και δασμούς? 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Υποθετω οτι) την πληρωμη μπορεις να τη "σπασεις" σε 2 εκροες = 205$+135$,
και αν σου ζητηθει κατοπιν, να δειξεις μονο την πρωτη, απο τις 2 μεταφορες $  :shifty:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ταχυδρομήσουν με αλλη εταιρεια ποσο ειναι?

 

Καλησπέρα σας,

 

αυτό είναι η πρώτη ανάρτησή μου στο συγκεκριμένο φόρουμ. Διάβασα προσεκτικά πολλές ερωτοαπαντήσεις για παραλαβή ειδών από χώρες εκτός ΕΕ και νομίζω ότι έχω καλυφθεί από τις απαντήσεις των μελών. Θέλω όμως μια διευκρίνηση παραπάνω.

 

Πρόκειται να παραγγέιλω από την Κίνα, ένα προιόν το οποίο στοιχίζει ($ 280),  μου είπαν σε επικοινωνία που είχα μαζί τους ότι θα το ταχυδρομήσουν μέσω EMS και τα μεταφορικά θα στοιχίσουν $ 60 (το βάρος σχετικά μικρό, δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2 κιλά).

Εάν τους πω να γράψουν ως αναγραφόμενη τιμή, μία χαμηλότερη , ώστε το άθροισμα αγοράς συν μεταφορικά να μην ξεπερνά τα 150 Ευρώ ($ 205 περίπου) και τελικά περάσει τελωνείο στα ΕΛΤΑ και μου ζητήσουν απόδειξη της κάρτας ή του PayPal και δουν πόσο μου κόστισε, θα πληρώσω το ΦΠΑ 23% στο άθροισμα = ($ 340) και αυτό μόνο, ή και ειπλέον πρόστιμα και δασμούς? 

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Υποθετω οτι) την πληρωμη μπορεις να τη "σπασεις" σε 2 εκροες = 205$+135$,

και αν σου ζητηθει κατοπιν, να δειξεις μονο την πρωτη, απο τις 2 μεταφορες $  :shifty:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, καθόλου απίθανο, θα το κοιτάξω αυτό που λες να δω αν γίνεται και θα ενημερώσω περί αυτού.

Αν το ταχυδρομήσουν με αλλη εταιρεια ποσο ειναι?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, μου είπαν ότι αυτή είναι η καλύτερη τιμή. Έτσι κι αλλιώς με την EMS πάει στα ΕΛΤΑ, όπως αναφέρεται σε προηγούμενες αναρτήσεις, οπότε είναι σίγουρα συμφέρει περισσότερο από courier εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η ΕΜΣ δεν ειναι courier?

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, καθόλου απίθανο, θα το κοιτάξω αυτό που λες να δω αν γίνεται και θα ενημερώσω περί αυτού.


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, μου είπαν ότι αυτή είναι η καλύτερη τιμή. Έτσι κι αλλιώς με την EMS πάει στα ΕΛΤΑ, όπως αναφέρεται σε προηγούμενες αναρτήσεις, οπότε είναι σίγουρα συμφέρει περισσότερο από courier εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η ΕΜΣ δεν ειναι courier?

Ναι νομίζω courier είναι, αλλά αυτή την εταιρεία θεωρούν ως ταχυδρομείο. Η απάντηση τους σε σχετικό μου ερώτημα ήταν η εξής: "If you want Post service, in China, we use EMS." Συμπεραίνω λοιπόν και σύμφωνα με αυτά που διάβασα οτί με αυτή την εταιρεία θα προωθηθεί στα ΕΛΤΑ κατευθείαν. Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από Κίνα και δεν είμαι 100% σίγουρος για τίποτα. Έχω ζήσει όμως πολλά χρόνια σε χώρες εκτός ΕΕ και όταν έστελνα πακέτα στην Ελλάδα είτε προσωπικά αντικείμενα είτε όχι, πάντα με τα couier πλήρωνα πολλά παραπάνω. Ενώ με τα ταχυδρομεία των χωρών που έμενα πήγαιναν στα ΕΛΤΑ και όλα ήταν πιο εύκολα και φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελησω να παρω ενα λαπτοπ απο το amazon.com ρε παιδια τι προβλημα θα εχω με το τελωνειο??? ποσο θα μου παει? υπαρχει τροπος να το υπολογισουμε ακριβως να ξερω τι με συμφερει? η ειναι ολα ρευστα??? τιμη λαπτοπ μεχρι 600 ευρω.... 

 

για την παρακατω εικονα τι γνωμη εχετε? ισχυει?? 

post-220333-0-96742800-1404733469_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμήτες καλησπέρα!!

 

Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας για μια παραγγελία που σκέφτομαι να κάνω από Αμερική. Έχω ήδη διαβάσει τον οδηγό του makfil (τα συγχαρητήρια μου, ήταν πραγματικά πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστώ!!) και μεγάλο μέρος της συζήτησης, αλλά, παρότι έχει πέσει πολύ διάβασμα, εξακολουθώ δυσκολεύομαι να καταλήξω ως προς την πιο ενδεδειγμένη λύση...

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για ένα σίδερο μαλλιών (ναι ναι, άμα δεν είναι από Αμερική δε μου κάνει, ψωνάρα... :S) και έχω καταλήξει στις εξής εναλλακτικές μεθόδους αγοράς:

 

1.) από το e-shop της εταιρίας που το κατασκευάζει, το οποίο δεν στέλνει Ελλάδα και με τη βοήθεια του Price USA.

Επικοινώνησα μαζί τους και τα οικονομικά στοιχεία τις παραγγελίας μου είναι τα κάτωθι:

 

Items: US$119.00
Shipping within the USA: US$0.00
Delivery Insurance: US$2.98
Return Insurance: US$4.02
Damage Insurance: US$3.49
Detailed Inspection Service: Yes
Fragile Repack: Yes
Shipping & Handling to Greece (estimate): First Class | 1.5 lbs [0.7kg] lbs | US$20.10
Estimated Final Cost: US$174.31

 

(όπως θα δείτε επέλεξα διάφορες προαιρετικές χρεώσεις υπέρ της ασφαλείας που δεν ξέρω κατά πόσον είναι υπερβολικές...)

 

Υπάρχει σημείωση ότι τα ακριβή μεταφορικά δεν μπορούν να υπολογισθούν με ακρίβεια αυτή τη στιγμή διότι δεν γνωρίζουμε τις ακριβείς διαστάσεις του δέματος και ίσως εκεί υπάρχει μεταβολή.

 

2.) από πωλητή του E-bay με 95,2% possitive feedback στα 134.99 usd + 44.80 usd για μεταφορικά μεUSPS Priority Mail International

 

3.) από άλλο πωλητή του E-bay με με 97,1 % possitive feedback στα 139.99 usd + 36.08 usd για μεταφορικά με International Priority Shipping to Greece + import charges στα 34,37 usd περίπου.

 

Τι από τα παραπάνω θεωρείτε ότι είναι πιο ασφαλές;

Εάν επιλέξω τον πωλητή e-bay που χρεώνει import charges είναι βέβαιο ότι δεν θα προκύψει άλλη χρέωση στο τελωνείο; 

Αξίζει να ρισκάρω με μια από τις άλλες δύο επιλογές αφού το άθροισμα της αξίας αγοράς + το κόστος των μεταφορικών εξόδων δεν υπερβαίνει τα 150 ευρώ (οπότε αν έχω καταλάβει καλά στη χειρότερη περίπτωση θα κληθώ να καταβάλω μόνο τον αναλογούντα ΦΠΑ και στην καλύτερη το δέμα θα περάσει στο ντούκου από το τελωνείο και θα τη σκαπουλάρω;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, παρακαλω την βοηθεια σας.

Θελω να παρω ενα πακετο απο εναν ιδιοτη στην Μαλεσια. Ο συγκεκριμενος εμπορευεται τοπικα οποτε δεν ξερει και ο ιδιος τι παιζει με μεταφορικες κτλπ για Ελλαδα.

Ψαχνω λοιπον λυση για την μεταφορα του πακετο απο εκει με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος.

Το πακετο ζυγιζει περιπου 10 κιλα.

Ψαχνωντας λοιπον βρηκα τιμη για 10 κιλα πακετο απο Μαλεσια για Ελλαδα με 69 ευρω (απο το ταχυδρομειο της Μαλεσιας). Σαν χρονο αποστολης (για προττευουσες) μου βγαζει 7-15 μερες.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι παιζει με τελωνειο ή φπα. Το πακετο περιλαμβανει τροποποιημενα εξαρτηματα για μηχανη που δεν ειναι σε εμπορικη συσκευασια οποτε λογικα θα μπορω να "παιξω" με την τιμη ή να το δηλωσει σαν δωρο.

 

Τι με συμβουλευετε να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελησω να παρω ενα λαπτοπ απο το amazon.com ρε παιδια τι προβλημα θα εχω με το τελωνειο??? ποσο θα μου παει? υπαρχει τροπος να το υπολογισουμε ακριβως να ξερω τι με συμφερει? η ειναι ολα ρευστα??? τιμη λαπτοπ μεχρι 600 ευρω.... 

 

για την παρακατω εικονα τι γνωμη εχετε? ισχυει?? 

 

Τα είδη που αγοράζουμε από το εξωτερικό κατατάσσονται στα εμπορικού χαρακτήρα.

Για τα μη εμπορικού χαρακτήρα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά οι προυποθέσεις που αναφέρονται στο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδη που αγοράζουμε από το εξωτερικό κατατάσσονται στα εμπορικού χαρακτήρα.

Για τα μη εμπορικού χαρακτήρα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά οι προυποθέσεις που αναφέρονται στο κείμενο.

 

και τι συνεπαγεται αυτο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι συνεπαγεται αυτο??? 

 

 

Τι εννοείς;

Όπως έγραψα παραπάνω, τα είδη που αγοράζουμε θεωρούνται εμπορικού χαρακτήρα και επιβαρύνονται με ΦΠΑ και δασμό, όπως αναλυτικά αναφέρεται στο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...