Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λες ευτυχώς που τους κατάργησαν στην ΕΕ, για σκέψου να τους είχαμε και εδω, και τελος πάντων δεν καταλαβαίνω το λογο υπάρξεις τους, ας βάλουν κανόνες και με τις άλλες χωρες και ας τούς καταργήσουν, πως τους κατάργησαν σε μια νύχτα στην ΕΕ.

 

 

Μπερδεύεις μάλλον τα πράγματα επειδή καταργήθηκαν οι τελωνειακές διατυπώσεις στην ΕΕ.

Σε καμία χώρα της Ευρώπης δεν καταργήθηκαν οι τελωνειακές υπηρεσίες, γιατί, απλά, εξακολουθούν να υπάρχουν οι εισαγωγές από τρίτες χώρες και το νομοθετικό πλαίσιο είναι πλέον κοινό για όλες τις ευρωπαικές χώρες.

Λαμογια ναι, και μη το συζηταμε γιατι το 90% τους -τουλαχιστον!- οπως και οι Πολεοδομοι, Εφοριακοι κλπ

δεν θα εβγαιναν καθαροι με την καμια σε ενα κανονικο ποθεν εσχες, αν ποτε τους γινοταν σε αυτη τη χωρα

(κατι που ουτε τα εγγονια μας δεν θα δουν να γινεται!) Μιλαμε μεχρι για....βιλοπισινατους, κατα τα αλλα Δ.Υ.

:mad:

 

 

Off topic

Σε κάθε επάγγελμα, ιδιωτική και δημόσια υπηρεσία υπάρχουν λαμόγια.

Αυτό, όμως, δεν χαρακτηρίζει το σύνολο των επαγγελματιών.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου απαριθμήσω συγκεκριμένα επαγγέλματα που τα ακούμε κάθε μ'ερα στις ειδήσεις. Το περίεργο είναι ότι επικεντρώθηκες μόνο στους ΔΥ και άφησες απ' έξω όλους τους υπόλοιπους.

 

Αλλά αρκετά με το Off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν λες ευτυχώς που τους κατάργησαν στην ΕΕ, για σκέψου να τους είχαμε και εδω, και τελος πάντων δεν καταλαβαίνω το λογο υπάρξεις τους, ας βάλουν κανόνες και με τις άλλες χωρες και ας τούς καταργήσουν, πως τους κατάργησαν σε μια νύχτα στην ΕΕ.

Δεν μπερδεύω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμόγια γιατί;

Επειδή εφαρμόζουν ένα συγκεκριμένο νόμο και αυτό όχι συστηματικά αλλά σε τυχαίες περιπτώσεις;

 

Στεναχωριέσαι ίσως επειδή έτυχε να σταματήσουν ένα δέμα σου και μα πληρώσεις τον ΦΠΑ αλλά δεν διαμαρτύρεσαι όταν πληρώνεις τον ΦΠΑ σε κάθε καθημερινή σου δραστηριότητα.

 

Τον νόμο τον εφαρμόζουν όποτε θέλουν!!!

Και εγώ μίλησα κυρίως για την κυρία τελωνειακό από την DHL που ήθελε να το εκτελωνίσει η ίδια με διάφορα που μου έλεγε για να με πείσει (όχι ότι οι άλλοι στο τελωνείο είναι καλύτεροι)

Το ΦΠΑ δεν το πληρώνω γιατί δεν το αγόρασα από την Ελλάδα αλλά από την Κίνα και μην μιλήσουμε τώρα για το σωστό τι πρέπει με τους νόμους που εχουμε ένα σύστημα που υπολειτουργεί και είναι όποιος προλάβει τα πήρε!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για να καταλάβεις ότι οι τελωνοιακοί είναι λαμόγια δεν χρειαζεται λύκειο................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Off topic

Σε κάθε επάγγελμα, ιδιωτική και δημόσια υπηρεσία υπάρχουν λαμόγια.

Αυτό, όμως, δεν χαρακτηρίζει το σύνολο των επαγγελματιών.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου απαριθμήσω συγκεκριμένα επαγγέλματα που τα ακούμε κάθε μ'ερα στις ειδήσεις. Το περίεργο είναι ότι επικεντρώθηκες μόνο στους ΔΥ και άφησες απ' έξω όλους τους υπόλοιπους.

 

Αλλά αρκετά με το Off topic

Χαρακτηριζει ακριβως το συνολο αυτων που ανεφερα! Οποιος δεν το καταλαβαινει (?), δεν ξερω τι να πω...

Ειτε ζει σε αλλη χωρα, ειτε ενδεχομενως δεν τον αγγιζει -γιατι ολοι αυτοι (απο) εμας δαγκωνουν, για γευμα!

 

Edit:

Οσα εχουν αποθησαυρησει, δεν δικαιολουνται ουτε αν επαιρναν απο 2πλασιο ως 12πλασιο μισθο! Οποτε..??

Και οχι, δε θα ισχυριστω οτι συμβαινει αντιστοιχως το ιδιο (φαγοποτι, λαδωμα, εκβιασμοι) με ολους τους Δ.Υ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον νόμο τον εφαρμόζουν όποτε θέλουν!!!

Και εγώ μίλησα κυρίως για την κυρία τελωνειακό από την DHL που ήθελε να το εκτελωνίσει η ίδια με διάφορα που μου έλεγε για να με πείσει (όχι ότι οι άλλοι στο τελωνείο είναι καλύτεροι)

Το ΦΠΑ δεν το πληρώνω γιατί δεν το αγόρασα από την Ελλάδα αλλά από την Κίνα και μην μιλήσουμε τώρα για το σωστό τι πρέπει με τους νόμους που εχουμε ένα σύστημα που υπολειτουργεί και είναι όποιος προλάβει τα πήρε!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για να καταλάβεις ότι οι τελωνοιακοί είναι λαμόγια δεν χρειαζεται λύκειο................

 

 

Από τα λεγόμενά σου φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί η αγορά.

Σε κάθε προιόν που εισάγεται στη χώρα από ένα έμπορο είτε από την Κίνα είτε από την Αμερική είτε από την Αργεντινή κ.α. (λεμόνια, ντομάτες, ηλεκτρονικά, αυτ/τα, ρούχα κλπ) προστίθεται ΦΠΑ, και ο καταναλωτής τον πληρώνει όταν αγοράζει το προιόν. Ο ΦΠΑ είναι φόρος που εφαρμόζεται στις περισσότερες πολιτισμένες και οργανωμένες χώρες και διαφέρει, απλά, στο ποσοστό από χώρα σε χώρα. Στην Αμερική επιβάλλεται και φόρος της πολιτείας.

 

Για τα προιόντα που αγοράζουμε από το εξωτερικό, για προσωπική χρήση, υπάρχει νομοθεσία με βάση την οποία πληρώνουμε ΦΠΑ μέχρι αξία 150 ευρώ και πάνω από αυτή και δασμό. Ο έλεγχος στα εισαγόμενα είδη με τη διαδικασία αυτή δεν μπορεί να γίνεται σε κάθε εισαγόμενο δέμα αλλά τυχαία και σε μερικά δέατα, όπως αυτά που εισάγονται με courier, από τρίτη χώρα, υποχρεωτικός.

 

Δεν γνωρίζεις, όμως, και τη λειτουργία του τελωνείου.

Δεν υπάρχει "τελωνειακός της DHL", γιατί ο τελωνειακός είναι δημόσιος υπάλληλος και όχι της εταιρείας courier. Εκτός αν εννοείς τον εκτελωνιστή, ο οποίος είναι ελεύθερος επαγγελματίας που συνεργάζεται με μια ή και περισσότερες εταιρείες. Αυτός ζητάει την αμοιβή του, όπως κάθε επαγγελματίας, άλλωστε, και την ορίζει όπως αυτός νομίζει στην ελεύθερη αγορά που έχουμε. Το αν θα την πληρώσουμε ή όχι είναι άλλο θέμα αφού υπάρχει η δυνατότητα να εκτελωνίσουμε το δέμα μας οι ίδιοι, με διαδικασία εύκολη που περιγράφεται στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Σε ότι αφορά στη λέξη "λαμόγιο" και τη σχέση που έχει με τους τελωνειακούς, όπως υποστηρίζεις, μπορείς, με μια γρήγορη αναζήτηση, να ψάξεις και να βρεις τι σημαίνει. 

Λαμόγιο (Βικιλεξικό) λέμε αυτόν "που υποκρίνεται τον αγοραστή για να προσελκύσει πελάτες για χάρη κάποιου άλλου· που επωφελείται εξαπατώντας κι έπειτα αποχωρεί. Η πράξη στο σύνολό της αποκαλείται λαμογιά".

Συνώνυμα της λέξης είναι "αβανταδόρος, απατεώνας, καιροσκόπος".

 

Φαίνεται ότι μόνον εσύ, και κάποιος άλλος, γνωρίζετε το λόγο και θεωρείτε ότι οι τελωνειακοί είναι "λαμόγια".

 

 

ΥΓ

Διευκρινίζω για άλλη μια φορά ότι δεν έχω σχέση με αυτά τα επαγγέλματα και ειδικότητες αλλά έχω σαν αρχή να ενημερώνομαι, για κάτι που δεν γνωρίζω, και να σκέφτομαι αρκετά πριν γράψω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Makfil, χρειάζομαι κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σου.  :-)

 

Σκοπεύω να αγοράσω, από Ηνωμένες Πολιτείες, ένα δαχτυλίδι για την κοπέλα μου, κι έχω έναν φόβο για κούκο-αηδόνι στο τελωνείο. 

 

Το δαχτυλίδι κοστίζει γύρω στα 43€ και τα μεταφορικά του για Ελλάδα είναι 22€, σύνολο δηλαδή 65€. 

Ο πωλητής αναφέρει πως τα προϊόντα του ταχυδρομούνται εκτός Ηνωμένων Πολιτειών via Global Priority with the United States Postal Service. 

 

Αναφέρει επίσης ρητά πως δεν αναγράφει αξία χαμηλότερη της πραγματικής στο τιμολόγιό του, ούτε αποστέλλει κάτι με την ένδειξη «δώρο», καθώς αυτό απαγορεύεται από τη νομοθεσία της χώρας του. 

 

Και τώρα οι ερωτήσεις...

 

1) Γιατί τα μεταφορικά του είναι τόσα πολλά; Το στέλνει μήπως με courier και θα πρέπει να τους πληρώσω για τον εκτελωνισμό;

 

2) Πόσα ευρώ θα μπορούσε να είναι η λυπητερή γι` αυτό το δαχτυλίδι στο τελωνείο;

Να αναφέρω πως είναι από τιτάνιο, όχι από κάποιο πολύτιμο μέταλλο, και χωρίς πολύτιμους λίθους.  

 

3) Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω έτσι ώστε να βελτιώσω την κατάσταση ή η άρνηση του πωλητή έχει κλείσει όλους τους δρόμους; 

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω κάνει πάρα πολλές αγορές μέσω US (σταλμένα με υπηρεσίες της USPS), σου απαντώ και γω. :)

 

1. Τα μεταφορικά γενικά είναι ακριβά από US, και για ένα απλό πακετάκι. Βέβαια στο ebay ο κάθε πωλητής μπορεί να βάζει περισσότερα μεταφορικά για να είναι καλυμμένος ή ακόμη και για να βγάλει κάποιο κέρδος και από αυτά. Δυστυχώς, δικές του οι επιλογές, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

 

2. Αντικείμενα που μου έχουν σταλεί με USPS Priority Mail, με αναγραφή της τιμής, δεν μου τα έχουν σταματήσει ποτέ στο τελωνείο, ή για την ακρίβεια, σε μεγάλα πακέτα έχω δει σφραγίδα που γράφει "Απλουστευμένη Διαδικασία Εκτελωνισμού". Όπως έχω πει και στο παρελθόν, αναφέρομαι σε προϊόντα αξίας $100-150 με μεταφορικά. Αυτό δεν είναι απόλυτο φυσικά, λογικά θα πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ αν θελήσουν (ας με διορθώσει ο makfil). Προσοχή, σε περίπτωση που το στείλει με Express Mail, αλλάζουν τα πράματα.

 

3. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι... άσε που καλύτερα είναι να μην αναφέρεται καν η λέξη gift στην περιγραφή, αλλά κάτι άλλο, όπως merchandise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνέχεια των απαντήσεων του tonypapadovic, που βασίζονται στη μεγάλη του εμπειρία στις αγορές από Αμερική, θα προσθέσω αυτό που θεωρώ σαν βασική αρχή στις αγορές μας.

 

Αν μπορείς να βρεις αυτό που ζητάς στην ευρωπαική αγορά, προτίμησέ την, έστω και αν το ποσό που θα πληρώσεις είναι ελαφρά μεγαλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Tony, σ` ευχαριστώ για την απάντηση και την εμπειρία σου. :) 

 

Ναι, πράγματι τα μεταφορικά από Ηνωμένες Πολιτείες είσαι συνήθως «φουσκωμένα», πολύ λίγες φορές είχα να κάνω με χαμηλά μεταφορικά για ένα πραγματάκι από εκεί... 

 

Ελπιδοφόρο αυτό που μου λες! :D Άρα αυτό το Global Priority with USPS δεν είναι courier, απλώς μιά πιο προσεγμένη κατηγορία του απλού τους ταχυδρομείου. :) Όπως και να έχει, αυτό που θα τονίσω στον πωλητή, σε περίπτωση αγοράς, είναι να μην το στείλει για κανέναν λόγο με courier.

 

Το δαχτυλίδι υπάγεται προφανώς στα εμπορικά αντικείμενα, επομένως θα βρίσκομαι 43€ πάνω από το αφορολόγητο όριο των 22€. Φορολογείται λοιπόν όλο το ποσό των 65€ ή μόνο τα 43€ πάνω από το όριο; Και πόσο τοις εκατό του ποσού είναι ο Φ.Π.Α.;

Πληρώνω και κάτι άλλο πέρα από Φ.Π.Α, παιδιά;

 

Θα του ζητήσω να αναγράψει "merchandise" αντί για "ring" ή "jewelry" που θα τραβήξουν πολύ περισσότερο την προσοχή, και μακάρι να μην είναι κι εκεί αρνητικός.  

 

 

Φίλε Makfil, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά χλωμά τα πράγματα... Επομένως θα βρεθώ στο έλεος ή το μαστίγιο του τελωνείου.  :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά του δέματος με το ταχυδρομείο έχει, πολλές φορές, διαφορετική αντιμετώπιση, από πλευράς διαδικασίας εκτελωνισμού.

Στην περίπτωση που περάσει από τελωνείο το δέμα σου, ο ΦΠΑ υπολογίζεται επί του συνολικού ποσού κόστους + μεταφορικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τρεις την ώρα βλέπω post για το πόσο θα βγει  το αντικείμενο που αγόρασε κάποιος από Κίνα , Αμερική κτλ.  Εάν θα περάσει τελωνείο ή όχι? Εάν κάνετε τον κόπο και διαβάσετε εξαρχής  τον οδηγό του φίλου makfil αλλά και τα σχόλια των χρηστών ,θα  βρείτε όλες τις απαντήσεις που ψάχνετε. 

 

Υ.Γ.: Φίλε makfil που βρίσκεις την ενέργεια να απαντάς στις ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Αλλά αυτό που λες οφείλεται στο γεγονός ότι κανένας δεν αποφασίζει να αφιερώσει λίγο χρόνο για να διαβάσει και θέλει έτοιμη απάντηση στο ερώτημα που τον απασχολεί, αν και, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, οι περισσότερες απαντήσεις περιλαμβάνονται στον οδηγό και έχουν επαναληφθεί πολλές φορές μέσα στις σελίδες των σχετικών topics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό να απαιτούμε απο κάποιον να διαβάσει 1 οδηγό τεράστιο + >770 σελίδες και να μήν κάνει την ερώτηση.

 

Μπράβο στον makfil για τον οδηγό βεβαίως και στην όρεξη να απαντάει στις ερωτήσεις.

Αλλά ο όγκος της πληροφορίας είναι τεράστιος και απαιτεί ΩΡΕΣ για να διαβαστεί.

 

Θα ήταν προτιμότερο να απαντάνε περισσότερα άτομα. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ.

Το 99.99% των ερωτήσεων έχει απαντηθεί στο νετ αλλά δεν μπαίνουμε στον κόπο να ψάξουμε γιατί κάποιες φορές απαιτεί περισσότερο χρόνο απο ένα ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι δεν έκανες καν τον κόπο να δεις τον οδηγό. Δύο με τρεις σελίδες είναι:

Link.png Site: Αγορές από το εξωτερικό

 

Τώρα για αυτό που γράφεις (+ >770 σελίδες) συμβαίνει για τον λόγο που έχω γράψει στο προηγούμενο μου σχόλιο.

 

Υ.Γ.: Οι δημοσιεύσεις των χρηστών είναι 778. Οι σελίδες είναι 52.


Θα ήταν προτιμότερο να απαντάνε περισσότερα άτομα. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ.

Το 99.99% των ερωτήσεων έχει απαντηθεί στο νετ αλλά δεν μπαίνουμε στον κόπο να ψάξουμε γιατί κάποιες φορές απαιτεί περισσότερο χρόνο απο ένα ποστ.

 

Η απάντηση πρέπει να δύνεται σε ένα πρόβλημα προς λύση. Το να γράφει κάποιος τις ίδιες και τις ίδιες απαντήσεις επανειλημμένα για τον ίδιο ακριβώς λόγο, εμένα μου κάνει κάτι σαν spam και καταλήγουμε στο σημείο να έχουμε 50+ σελίδες να ρωτάμε το ίδιο πράγμα. Εάν κάνω λάθος συχωρέστε με. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μπερδεύτηκα με τα ποστ/σελίδες.)

 

Χάζεψε το φόρουμ και δες ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο ποστ του περιεχομένου του. Όπως και στα περισσότερα φόρουμ.

Ίδιες ερωτήσεις με τις ίδιες απαντήσεις. Αλλάζουν κάποιες λεπτομέρειες και ο καθένας θεωρεί ότι η ερώτησή του είναι ξεχωριστή.

 

Όποιος βαριέται να απαντήσει απλά προσπερνάει (πχ. εγώ τα τελευταία 6 χρόνια). Αν βρείς κάτι που σε ενδιαφέρει να μάθεις και εσύ συμμετέχεις ή απλά παρακολουθείς (αυτό που κάνω). Αν έχεις όρεξη να απαντήσεις απαντάς. Αυτό γινόταν, γίνεται και θα γίνεται. Αν το αφαιρέσεις αυτό θα φύγει το 90% των μελών και θα καταντήσεις με 10-20 ενεργά θέματα και άπειρα FAQs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...