Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουμε πει επανειλημμένα ότι "δώρο" και αναγραφόμενη αξία στο δέμα δεν συμβαδίζουν.

Αλλά το θέμα εκτελωνισμού ενός δέματος από τρίτη χώρα εμπίπτει στην αποκλειστική αρμοδιότητα (και κέφι) του τελωνειακού που έχει υπηρεσία τη συγκεκριμένη στιγμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επιβεβαίωση και μία συμβουλή!

 

Μου ήρθε η IP camera απο aliexpress με 69 ευρώ και δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω, πάντα αποστολή με China post.

 

Σε 10 μέρες τελειώνει η δοκιμαστική της περίοδος και θα αγοράσουμε άλλες 10-15 μάλλον για προσωπική χρήση (όχι για πώληση).

Αν τις αγοράσω όλες μαζί (~690 ευρώ) εκτός του μεγάλου ποσού, θα είναι μεγάλο και βαρύ το δέμα.

Οι πιθανότητες να περάσει απο τελωνείο είναι αυξημένες σωστά?

Αν περάσει πληρώνω ΜΟΝΟ το φόρο 23%?

 

Μάλλον καλύτερα να κάνω μεμονωμένες αγορές έτσι?

 

 

Καμιά ιδέα?

μία-μία ή όλες μαζί για να γλυτώσουμε το τελωνείο?

Αν είναι βέβαια μόνο το 23% ΦΠΑ μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα από Κίνα ένα προιόν στα 124$ . Πήραν τηλ. από την DHL και μου είπαν ότι το δέμα μου κόλησε στο τελωνείο και μου ζητούσαν τιμολόγιο και την αυθεντικότητα του προιοντος(tattoo machine)Επίσης και 33e για την μεταφορά? και εξτρά για τον εκτελωνισμό? Έστειλα email στον κινεζο να μου στείλει το τιμολόγιο,μου το εστειλε και γράφει κόστος προιόντος 28$ .Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσώ εκτελωνισμό ή μεταφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα από Κίνα ένα προιόν στα 124$ . Πήραν τηλ. από την DHL και μου είπαν ότι το δέμα μου κόλησε στο τελωνείο και μου ζητούσαν τιμολόγιο και την αυθεντικότητα του προιοντος(tattoo machine)Επίσης και 33e για την μεταφορά? και εξτρά για τον εκτελωνισμό? Έστειλα email στον κινεζο να μου στείλει το τιμολόγιο,μου το εστειλε και γράφει κόστος προιόντος 28$ .Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσώ εκτελωνισμό ή μεταφορά?

Την απόδειξη του παυπαλ θα σου ζητήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα από Κίνα ένα προιόν στα 124$ . Πήραν τηλ. από την DHL και μου είπαν ότι το δέμα μου κόλησε στο τελωνείο και μου ζητούσαν τιμολόγιο και την αυθεντικότητα του προιοντος(tattoo machine)Επίσης και 33e για την μεταφορά? και εξτρά για τον εκτελωνισμό? Έστειλα email στον κινεζο να μου στείλει το τιμολόγιο,μου το εστειλε και γράφει κόστος προιόντος 28$ .Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσώ εκτελωνισμό ή μεταφορά?

 

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε με την αποστολή του δέματος με courier.

Είναι γνωστό ότι τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες μέσω courier σταματούν οπωσδήποτε στο τελωνείο και εκτός των εξόδων εκτελωνισμού η εταιρεία σου ζητάει να πληρώσεις και έξτρα έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).

 

Εάν αμφισβητήσει ο τελωνειακός την αξία του αντικειμένου, ζητάει, συνήθως, απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας. Εάν μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνος σου, θα βρεις τη διαδικασία στην τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου 8 του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εχω κανει μια παραγγελια απο το minideal.net για ενα κινητο στο site ειχα ζητηση να στελει με lowcost μεσω της EMS εχουν περασει 20 μερες απο τοτε που εγινε η παραγγελια. Μπαινω στο tracking system των ΕΛΤΑ για να δω που βρισκεται και μου εμφανιζει αυτο:

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-07-2014 12:58 IPS ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-08-2014 06:14 IPS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 03-08-2014 06:26 IPS ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 03-08-2014 09:27 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-08-2014 07:30 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 11-08-2014 07:56 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

ειναι εδω και 6 μερες στην ΥΕΔ Θεσσαλονικης υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνιο και αν ναι ποσο θα μου κοστισει??Το κοστος της παραγγελιας ειναι 143 € +17 € τα μεταφορικα.

 

Πληροφοριακα στο http://www.dutycalculator.com/μου λεει οτι υπολογιζεται πληρωμη +37€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστότερο θα ήταν να επιλέξεις να σταλεί το δέμα με SingPost και όχι με EMS.

Το δέμα σου παραμένει στην ΥΕΔ από 11/8 και το πιιθανότερο είναι να επικοινωνήσουν μαζί σου αύριο για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Το ποσό που υπολογίζει το dutycalculator αντιστοιχεί στον ΦΠΑ (170*23%= 36,80) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμόγια γιατί;

Επειδή εφαρμόζουν ένα συγκεκριμένο νόμο και αυτό όχι συστηματικά αλλά σε τυχαίες περιπτώσεις;

 

Στεναχωριέσαι ίσως επειδή έτυχε να σταματήσουν ένα δέμα σου και μα πληρώσεις τον ΦΠΑ αλλά δεν διαμαρτύρεσαι όταν πληρώνεις τον ΦΠΑ σε κάθε καθημερινή σου δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμογια ναι, και μη το συζηταμε γιατι το 90% τους -τουλαχιστον!- οπως και οι Πολεοδομοι, Εφοριακοι κλπ
δεν θα εβγαιναν καθαροι με την καμια σε ενα κανονικο ποθεν εσχες, αν ποτε τους γινοταν σε αυτη τη χωρα
(κατι που ουτε τα εγγονια μας δεν θα δουν να γινεται!) Μιλαμε μεχρι για....βιλοπισινατους, κατα τα αλλα Δ.Υ.
:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμογια ναι, και μη το συζηταμε γιατι το 90% τους -τουλαχιστον!- οπως και οι Πολεοδομοι, Εφοριακοι κλπ

δεν θα εβγαιναν καθαροι με την καμια σε ενα κανονικο ποθεν εσχες, αν ποτε τους γινοταν σε αυτη τη χωρα

(κατι που ουτε τα εγγονια μας δεν θα δουν να γινεται!) Μιλαμε μεχρι για....βιλοπισινατους, κατα τα αλλα Δ.Υ.

:mad:

Δεν λες ευτυχώς που τους κατάργησαν στην ΕΕ, για σκέψου να τους είχαμε και εδω, και τελος πάντων δεν καταλαβαίνω το λογο υπάρξεις τους, ας βάλουν κανόνες και με τις άλλες χωρες και ας τούς καταργήσουν, πως τους κατάργησαν σε μια νύχτα στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...