Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς;

Όπως έγραψα παραπάνω, τα είδη που αγοράζουμε θεωρούνται εμπορικού χαρακτήρα και επιβαρύνονται με ΦΠΑ και δασμό, όπως αναλυτικά αναφέρεται στο κείμενο.

 

και πως μπορω να βρω περιπου ποσο θα μου παει παραπανω αυτο το ΦΠΑ + Ο ΔΑΣΜΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και πως μπορω να βρω περιπου ποσο θα μου παει παραπανω αυτο το ΦΠΑ + Ο ΔΑΣΜΟΣ?

 

Γενικά, για είδη αξίας 600 ευρώ από τρίτη χώρα πληρώνεις ΦΠΑ και δασμό με βάση τη δασμοφορολογική κλάση του είδους.

 

Στο άλλο νήμα που έβαλες την ίδια ερώτηση απάντησα για περιπτώσεις εισαγωγής φορητών από Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, παρακαλω την βοηθεια σας.

Θελω να παρω ενα πακετο απο εναν ιδιοτη στην Μαλεσια. Ο συγκεκριμενος εμπορευεται τοπικα οποτε δεν ξερει και ο ιδιος τι παιζει με μεταφορικες κτλπ για Ελλαδα.

Ψαχνω λοιπον λυση για την μεταφορα του πακετο απο εκει με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος.

Το πακετο ζυγιζει περιπου 10 κιλα.

Ψαχνωντας λοιπον βρηκα τιμη για 10 κιλα πακετο απο Μαλεσια για Ελλαδα με 69 ευρω (απο το ταχυδρομειο της Μαλεσιας). Σαν χρονο αποστολης (για προττευουσες) μου βγαζει 7-15 μερες.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι παιζει με τελωνειο ή φπα. Το πακετο περιλαμβανει τροποποιημενα εξαρτηματα για μηχανη που δεν ειναι σε εμπορικη συσκευασια οποτε λογικα θα μπορω να "παιξω" με την τιμη ή να το δηλωσει σαν δωρο.

 

Τι με συμβουλευετε να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια

Με τέτοιο βάρος πολύ δύσκολα -έως απίστευτο- δε θα πληρώσεις τελωνείο.

Με οποιοδήποτε τρόπο και να έρθει.

Τουλάχιστον πες του να δηλώσει <50$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο βάρος πολύ δύσκολα -έως απίστευτο- δε θα πληρώσεις τελωνείο.

Με οποιοδήποτε τρόπο και να έρθει.

Τουλάχιστον πες του να δηλώσει <50$

 

Και να το ανοιξει τελωνιακος δεν μπορει να κοστολογησει το περιεχομενο καθως δεν ειναι κομματια που πουλιουνται με φιξ τιμη, ποσο μαλλον απο την συγκεκριμενη χωρα που εχει ξεφτιλιστικες τιμες.

Επισης, το ποσο (450 ευρω) θα του το στειλω μεσω τραπεζας οποτε μπορω να του στειλω πχ 100 ευρω και μετα απο 2-3 μερες το υπολοιπο ωστε να τους παω αποδεικτικο αποστολης χρηματων 100 ευρω, μπορω να το κανω αυτο ή θα εκτεθω με καποιον τροπο? Και αν τελικα αυτο "περασει" και εχω δηλωσει 100 ευρω, ποσο θα μου βγει το φπα και οι δασμοι (αν υπαρχουν) ?

Μενω Θεσσαλονικη. Εστω οτι ερχεται το πακετο, θα πρεπει να κατεβω αθηνα να το εκτελωνισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Διάβασα άρθρα που γράψατε και αφορούν τις αγορές από Αμερική τα οποία με βοήθησαν αρκετά. 

 

Βρήκα ένα μηχάνημα (sony bluray player) που με ενδιαφέρει και το οποίο πουλά ένας πωλητής του αμερικάνικου amazon (91% θετικός) μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση. Η τιμή του διαμορφώνεται κάπως έτσι:

 

Items                                       $38.39

Shipping                                  $54.99

Total before tax                       $93.38

estimated tax to be collected   0

estimated order total               $93.38

 

Αναφέρω πως η μοναδική επιλογή για shipping είναι Expedited και πριν την αγορά λέει πως θα χρειαστεί 2-4 εργάσιμες για να έρθει Ελλάδα (πολύ γρήγορο μου φαίνεται). Το βάρος του μηχανήματος διάβασα είναι περίπου 2 κιλά.Το τελικό ποσό σε ευρώ είναι 71,35.

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί τα μεταφορικά είναι τόσο ψηλά (ίσως στείλω ένα mail), με την τιμή αυτή (προϊον+μεταφορικά) έχω να πληρώσω κάτι επιπλέον? Κάποιον ΦΠΑ για παράδειγμα.. και αν ναι που τον πληρώνω? Μέχρι τώρα έχω αγοράσει μικροπράγματα (<20ευρώ) και δεν είχα κανένα θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το ανοιξει τελωνιακος δεν μπορει να κοστολογησει το περιεχομενο καθως δεν ειναι κομματια που πουλιουνται με φιξ τιμη, ποσο μαλλον απο την συγκεκριμενη χωρα που εχει ξεφτιλιστικες τιμες.

Επισης, το ποσο (450 ευρω) θα του το στειλω μεσω τραπεζας οποτε μπορω να του στειλω πχ 100 ευρω και μετα απο 2-3 μερες το υπολοιπο ωστε να τους παω αποδεικτικο αποστολης χρηματων 100 ευρω, μπορω να το κανω αυτο ή θα εκτεθω με καποιον τροπο? Και αν τελικα αυτο "περασει" και εχω δηλωσει 100 ευρω, ποσο θα μου βγει το φπα και οι δασμοι (αν υπαρχουν) ?

Μενω Θεσσαλονικη. Εστω οτι ερχεται το πακετο, θα πρεπει να κατεβω αθηνα να το εκτελωνισω?

 

O πωλήτης το δέχεται αυτό?Όταν λες μέσω τραπέζης,με ποιον τρόπο ακριβώς?Δεν θέλω να σε προβληματίσω αλλά εκτός PAYPAL μην κάνεις κάποια άλλη κίνηση πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jchatz

 

Αρχικά, θα συμβούλευα να μην πάρεις μεταχειρισμένο και μάλιστα με αυτό το κόστος. Υπάρχουν στην ελληνική αλλά και την ευρωπαική αγορά πολλά και φτηνότερα. Λίγο ψάξιμο χρειάζεται.

 

Αφού ο πωλητής δεν σου ζητάει έξοδα εκτελωνισμού μπορεί και να τα γλυτώσεις αν το στείλει με ταχυδρομείο (USPS). Στη χειρότερη πληρώνεις ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αρά λογικά σε αυτά τα λεφτά και βάρος (2 κιλά περίπου) στην χειρότερη θα έχω κάποιο ΦΠΑ.

 

Ακόμα βλέπω τις επιλογές μου αλλά τον player τον θέλω ακριβώς επειδή είναι αμερικάνικος. Γράφει ο seller 100% Functional, Includes All Major Accessories, Shows Normal WEAR (Screen in Good Condition) οπότε νομίζω είναι πιο πιθανό να είναι όλα οκ. Ένα απλό μηχάνημα θέλω που θα κάνει τη δουλειά του. Θα το ψάξω ακόμα εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μειονέκτημα στις αγορές από Αμερική και πέρα από τα προβλήματα με τελωνείο κλπ είναι ότι σε περίπτωση προβλήματος ή δυσλειτουργίας, και πολύ περισσότερο σε μεταχειρισμένο είδος, δεν έχεις εναλλακτικές εγγύησης ή επιστροφής ή άλλης λύσης.

 

Κάποτε ψώνιζα αρκετά από Αμερική αλλά τελευταία το έχω περιορίσει σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πωλήτης το δέχεται αυτό?Όταν λες μέσω τραπέζης,με ποιον τρόπο ακριβώς?Δεν θέλω να σε προβληματίσω αλλά εκτός PAYPAL μην κάνεις κάποια άλλη κίνηση πληρωμής.

Θα του στειλω τα λεφτα σε τραπεζικο λογαριασμο και σκεφτηκα αντι να του τα στειλω ολα μαζι να του στειλω ενα ποσο για να μην πληρωσω κερατιατικα στο τελωνειο και μετα απο 2-3 μερες τα υπολοιπα. Αυτος θα τα παρει τα λεφτα του ετσι κι αλλως, γιατι να μην συμφωνει? Οσο για την ασφαλεια της αγορας, ο τυπος εχει πολυ γνωστο μαγαζι και δινει βαση στο κυρος του (και διαδικτυακα) οποτε δεν παιζει να κανει π@@στια.

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω ποσα θα σκασω στο τελωνειο, αυτο με προβληματιζει.. Αν ειναι να μου βγει +100-150 παει κι ερχεται αλλα αν πληρωσω 200-300 ευρω απλα δεν το κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα σε επαφή με τον πωλητή και μου είπε ότι τις αποστολές τους διαχειρίζεται η FedEx που χρησιμοποιεί μερικές φορές την USPS. 

 

Τελικά το προιον (βάρους κάπου 2κιλά) κοστίζει 31,77 ευρώ και τα μεταφορικά είναι 21,38. Σύνολο δηλαδή 53,15. Θα έχω λέτε πρόβλημα με τελωνείο και άλλα έξοδα ή θα περάσει χωρίς επιπλέον επιβάρυνση λόγω χαμηλού κόστους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,
Έχω διαβάσει αρκετά καλά τόσο τον οδηγό (παρ.8) όσο και αρκετές δημοσιεύσεις αλλά ακόμα έχω μείνει με την απορία!
Όταν το πακέτο μας είναι κάτω των 150€ (αξία+μεταφορικά) έχει ειπωθεί ότι πληρώνουμε μόνο ΦΠΑ και "άλλα έξοδα", δηλαδή όχι δασμούς, εφόσον το εκτελωνίσουμε οι ίδιοι! Ποια είναι όμως αυτά τα "άλλα έξοδα"; Είδα κάτι για Έξοδα Αεροδρομίου 15€, Διατακτική 15,5€, Handling 20€+....
Για να μην τα πολυλογώ.. Εφόσον πάω και εκτελωνίσω μόνος μου το πακέτο, τι θα πληρώσω εκτός του ΦΠΑ, πρώτον, στην περίπτωση που το πακέτο έρθει με USPS, και δεύτερον αν έρθει με FedEx (κακό χρόνο νά'χει... :mad: )!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύγε σε όλους που βοηθάν τον κοσμάκη!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον οδηγό της υπογραφής μου, και ειδικά στο κεφάλαιο 8, όπως έχει επικαιροποιηθεί στα wiki.

 

Στο κείμενο αυτό έχει περιληφθεί (edit 15/1/2014) η περιγραφή του Υπουργείου για τις αγορές εμπορικού χαρακτήρα που κάνουμε συνήθως. Σ' αυτές πληρώνουμε ΦΠΑ για αξίες CIF μέχρι 150 ευρώ και δασμό για πάνω απ' αυτές. Τα "άλλα έξοδα" που διάβασες αφορούν κυρίως στις περιπτώσεις δεμάτων που εισάγονται μέσω courier οπότε οι αγοραστές καλούνται να πληρώσουν αυτά τα έξτρα έξοδα, είτε το δέμα εκτελωνιστεί από την εταιρεία είτε από τον αγοραστή. Αυτό που θα γλυτώσει ο αγοραστής εκτελωνίζοντας το δέμα του είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, η οποία συνήθως ξεκινάει από ένα υψηλό ποσό και κατεβαίνει όταν η εταιρεία καταλαβαίνει ότι χάνει τον πελάτη.

 

Συμπερασματικά, αποφεύγουμε την εταιρεία courier και, αν δεν μπορούμε να βρούμε αυτό που θέλουμε από την ΕΕ, προσπαθούμε με πείσουμε τον πωλητή να το στείλει με το ταχυδρομείο, ελπίζοντας ότι θα τύχει διαφορετικής διαδικασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...