Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή εμπειρία αγοράς, αποφάσισα να τη γράψω εδώ (και όχι στο θέμα αγορές από το internet) γιατί κομμάτι που διαμόρφωσε την εμπειρία ήταν και ο χειρισμός των δασμών.

 

Αγόρασα (pre-order) το παρακάτω notebook από lightinthebox:

 

https://www.lightinthebox.com/xiaomi-laptop-13-3-inch-intel-i5-dual-core-8gb-ram-256gb-ssd-hard-disk-windows10-mx150-2gb_p6180054.html

 

Το μηχάνημα από hardware είναι υπέροχο, softwarικά θέλει format γιατί είχε κινεζική έκδοση των windows, χωρίς δυνατότητας αλλαγής του dispay language στα αγγλικά. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως.

 

Το έστειλαν με DHL στις 11 Οκτωβρίου από Hong Kong. Με εκτελωνισμό στη μέση το παρέλαβα χθες, 23 Οκτωβρίου. Τελωνείο μαζί με την αμοιβή της DHL: 228,14€. Το notebook εκανε 689€ και είχε επιλογή στην παραγγελία να πληρώσεις 18€ για ασφάλεια αποστολής και 18€ για ασφάλεια τελωνείου. Τα πλήρωσα.

 

Χθες τους έστειλα την απόδειξη της DHL, σήμερα έκαναν το refund χωρίς να ρωτήσουν μία λέξη. Το μήνυμα τους ήταν απλά: αφού έχεις πληρώσει ασφάλεια για το τελωνείο, σου πιστώνουμε το σύνολο των χρημάτων που πλήρωσες. Μου ήλθε ειδοποίηση από το Paypal οτι το έκαναν.

 

Και έτσι με 18€ γλύτωσα την αναμονή και το χάλι της παραπάνω φωτογραφίας.

 

Προσωπικά βρήκα κινεζομάγαζο για τις αγορές μου, καλύτερη εμπειρία και από Gearbest και από Banggood, στο δεύτερο είχα τη μεγαλύτερη εκτίμηση μέχρι σήμερα.

Προφανως αυτοι προσφερουν την ασφαλεια με την γνωση/ελπιδα οτι ισχυουν τα παλια και δεν θα εκτελωνιστουν.

Αλλιως ειτε θα μπαινουν μεσα σχεδον 1/3 της τιμης ειτε εχουν ηδη αυξησει τις τιμες για να μετριαζουν την χασουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προβλεπω σε μερικες παραγγελιες ακομα σαν την δικη σου να αλλαζει πολιτικη επιστροφων το συγκεκριμενο site....

 

;)

 

Γιατι δεν νομιζω να βγαινουν με αυτο τον τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ζητώ τη γνώμη σας γιατί εχω πελαγώσει...Παραγγελια απο Αγγλία με αγορά αξίας 46€ και 16€ ταχυδρομικά θα χρεωθεί τιποτα extra? Παλτό για τη μανα μου ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εάν παραγγείλω κάτι από χώρα εκτός ΕΕ με κούριερ και το εκτελωνίσω μόνος μου, μετά η κούριερ είναι υποχρεωμένη να το φέρει στην πόρτα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εάν παραγγείλω κάτι από χώρα εκτός ΕΕ με κούριερ και το εκτελωνίσω μόνος μου, μετά η κούριερ είναι υποχρεωμένη να το φέρει στην πόρτα μου;

Αν το εκτελωνίσεις μόνος φεύγοντας περνεις και το δέμα πάλι όμως η διαφορά ειναι μικρή στο κόστος ειδικά αν μετρήσεις και το μεροκάματο που θα χάσεις

η DHL πάντως αρκετές φορές περνει παζάρι στην αμοιβή εκτελωνιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν το εκτελωνίσεις μόνος φεύγοντας περνεις και το δέμα πάλι όμως η διαφορά ειναι μικρή στο κόστος ειδικά αν μετρήσεις και το μεροκάματο που θα χάσεις

η DHL πάντως αρκετές φορές περνει παζάρι στην αμοιβή εκτελωνιστη

 

Μα δεν θέλω να το πάρω μαζί μου. Θέλω να το εκτελωνίσω για να γλυτώσω την αμοιβή και μετά να το φέρουν στην διεύθυνσή μου, όπως θα έκαναν αν το εκτελώνιζαν αυτοί. Υποτίθεται ότι τα μεταφορικά είναι πληρωμένα μέχρι την πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προέκυψε θέμα με αγορά εκτός ΕΕ και θα ακυρωθεί. Αν γίνει επιστροφή χρημάτων στο paypal θα υπάρξει επιβάρυνση ? (θα θεωρηθεί δηλ. έμβασμα το ποσό) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προέκυψε θέμα με αγορά εκτός ΕΕ και θα ακυρωθεί. Αν γίνει επιστροφή χρημάτων στο paypal θα υπάρξει επιβάρυνση ? (θα θεωρηθεί δηλ. έμβασμα το ποσό) .

 

Η επιστροφή (refund) των χρημάτων θα γίνει στην πηγή από την οποία προήλθαν (balance ή κάρτα).

Εάν πλήρωσες από balance και θέλεις να τα μεταφέρεις στον συνδεδεμένο λογαριασμό (ΙΒΑΝ) θα χρεωθείς την προμήθεια της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα δεν θέλω να το πάρω μαζί μου. Θέλω να το εκτελωνίσω για να γλυτώσω την αμοιβή και μετά να το φέρουν στην διεύθυνσή μου, όπως θα έκαναν αν το εκτελώνιζαν αυτοί. Υποτίθεται ότι τα μεταφορικά είναι πληρωμένα μέχρι την πόρτα μου.

παλιοτερα αν το αναλαμβανες εσυ επερνες και την ευθηνη ου δεματος οποτε το επερνες να φυγεις οταν τελειωνες με την διαδικασια

οπως ειπα και πιο επανω με τα παραβολα της διατακτικες κτλ το κερδος ειναι γυρω στο 30αρι πανω κατω , τα courier οσες φορες εχω παρει απο εξω πανε με το τιμολογιο και δεν τιμολογουν αυθερετα

 

στην ουσια οταν πας για εκτελωνισμο εσυ "παραλαμβανεις" και το δεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δηλαδη ρε παιδια αν ενας εκτελωνιστης , εκτελωνισει 100 δεματα με αξια πανω απο 23 € σε μια μερα θα βγαλει 1500€ τη μερα?

Για να σοβαρευτουμε λιγο. Τι θα πει 15€?? Ο γιατρος πας και περνει 10€ ελεος σε αυτη την χωρα, ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και δηλαδη ρε παιδια αν ενας εκτελωνιστης , εκτελωνισει 100 δεματα με αξια πανω απο 23 € σε μια μερα θα βγαλει 1500€ τη μερα?

Για να σοβαρευτουμε λιγο. Τι θα πει 15€?? Ο γιατρος πας και περνει 10€ ελεος σε αυτη την χωρα, ΕΛΕΟΣ

Πανε στις κουριερ να δεις που παιζει 60-70+ η αμοιβη του εκτελωνιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δηλαδη ρε παιδια αν ενας εκτελωνιστης , εκτελωνισει 100 δεματα με αξια πανω απο 23 € σε μια μερα θα βγαλει 1500€ τη μερα?

Για να σοβαρευτουμε λιγο. Τι θα πει 15€?? Ο γιατρος πας και περνει 10€ ελεος σε αυτη την χωρα, ΕΛΕΟΣ

Εκτος θεματος, προβλεπεται ο εκτελωνιστης να ειναι το επαγγελμα του μελλοντος, πανω απο τους δικηγορους και τους γιατρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...