Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελος τα χαμηλης αξιας και gift τα ιδια λεμε τοσο καιρο.

 

Επισεις τελος τα πηρα κινητο η ταμπλετ και δεν περασε τελωνειο.

 

Ολα ελενχονται και περνανε τελωνειο. Οποτε προσοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περίφημα...τέλος η παιδική χαρά λοιπόν. Μόνο τα μαγαζιά στο Aliexpress με χώρα "εκκίνησης" να είναι Ευρωπαική και υπάρχουν αρκετά απλά χρεώνουν λίγο παραπάνω οπότε do the math. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι προσπαθούν να κάνουν τελικά τα ΕΛΤΑ; Να κόψουν τις παραγγελίες απο όλα τα κινεζομάγαζα; :shock: Να παραγγέλνεις απο την πχ. Ουγγρική αποθήκη του κινεζομάγαζου να σου έρχεται το πακέτο και να σου ζητάνε χαρτί εκτελωνισμού του δέματος που πληρώθηκε στην Ουγγαρία (αν πληρώθηκε και δεν μπήκε στη ζούλα) για να μην στο εκτελωνίσουν για δεύτερη φορά, επειδή τολμάς, τολμάς :fear: ως καταναλωτής και παραγγέλνεις κινητό ή tablet απο Κίνα απευθείας ή απο συνεργάτη τους στην ΕΕ και όχι απο την εγχώρια αγορά; πάμε καλά;   :mad:

 

Προσπαθούν να επιβάλουν την Ευρωπαϊκό Τελωνειακό Κανονισμό (που ισχύει στην βάση του από το 1996) μετά από δεκαετίες αδιαφορίας και σταρχιδισμού (όπως πολλά άλλα στην χώρα).

 

Πάμε πολύ καλά.

 

Δεν αφαιρούν τα ΕΛΤΑ το δικαίωμα της επιλογής.

 

Αντίθετα ενίσχυαν την αδικία τόσα χρόνια όταν στις άλλες χώρες η διαδικασία ταχυδρομικής εισαγωγής εφαρμοζόταν ενώ στην Ελλάδα όχι.

 

Εάν εκτελωνίστηκε σε άλλη Ευρωπαϊκή Χώρα δεν σου ζητάνε τίποτε.

Έρχεται στην Ελλάδα με την σφραγίδα που δείχνει πως έγινε εκτελωνισμός στην χώρα άφιξης/εισαγωγής.

Επιφυλάσσομαι ως προς το πού/πότε/εάν καταβλήθηκε ο αναλογούν ΦΠΑ. Εάν όχι πρέπει να τα πληρώσει ο τελικός παραλήπτης.

 

Πρέπει να βλέπουμε την Ε.Ε. σαν μια χώρα. Δεν έχει σημασία πού γίνεται η άφιξη του πακέτου από την Κίνα. Σημασία έχει εάν στο σημείου εισόδου στην Ε.Ε. έγινε εκτελωνισμός ή απλά προωθήθηκε σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα όπου και ΠΡΕΠΕΙ να γίνει εκτελωνισμός.

 

Ναι εάν γίνεται ανασυσκευασία, είναι μια σύννομη διαδικασία (ως προς το δεν εισάγετε στο τελωνείο και ο τελικός παραλήπτης δεν οφείλει δασμούς) αλλά παράνομη ως προς το ότι δεν πληρώθηκε φόρος κατά την εισαγωγή στην Ε.Ε., από τον ενδιάμεσο αποδέκτη.

 

Δηλαδή κατά την νομική έννοια, είναι λαθραίο.

Κάποια στιγμή θα σταματήσει και αυτό.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Έχω αυτούς τους 3 κωδικούς

RT403186398HK

RT403373886HK
RT403373872HK
 
οι οποίοι είναι 3 δέματα που αντιστοιχούν σε 1 παραγγελία.
 
Η παραγγελία έφυγε από Χονγκ Κονγκ στις 13/9 σύμφωνα με το site των ΕΛΤΑ και σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν πως στις 15/9 έφτασε ο σάκος Ελλάδα. Από τότε καμία ενημέρωση/τύχη.
 
Θα φτάσω στους 2 μήνες αναμονή. Τι μπορώ να κάνω; Είναι αγορά μέσω ebay και ο πωλητής δίνει τελευταία ημερομηνία παράδοσης στις 7/11. Να ανοίξω case στο PayPal για να μην χάσω τα λεφτά μου; Μέχρι πότε μπορώ να ανοίξω case; H αγορά έγινε 31/8.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίφημα...τέλος η παιδική χαρά λοιπόν. Μόνο τα μαγαζιά στο Aliexpress με χώρα "εκκίνησης" να είναι Ευρωπαική και υπάρχουν αρκετά απλά χρεώνουν λίγο παραπάνω οπότε do the math. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

 

Εννοεις στην ταξινομηση, να επιλεγεις shipping country ευρωπαϊκη χωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να ενημερώσω πως ρώτησα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν αν θέλω να γίνει επαναπροσδιορισμός των Δασμών/ΦΠΑ παίρνει 2 μήνες οπότε πάει αυτή η λύση.

 

Όσον αφορά το τι γίνεται μετά τις 20 μέρες κράτηση στα ΕΛΤΑ απλά επιστρέφεται στον αποστολέα γιατί καταχωρείται ώς αζήτητο για να γνωρίζεται χωρίς καμμία χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

   Το δέμα δεν είναι στο τελωνείο όμως είναι στα ΕΛΤΑ και στο ειδοποιητήριο γράφει πως θα κρατηθεί για 20 μέρες. Οπότε μετά τι γίνετια? Refund θα το πάρω πίστεψε με ξέρω να χειρίζομαι τα "κινεζομάγαζα" δεδομένου βέβαια ότι θα επιστραφεί το προϊόν. 

 

   Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί και πώς βάσει ποιών κριτηρίων κοστολογούν το tablet 40 με 50€ παραπάνω. Μεταφορικά, όπως λες, δεν υπήρχαν μιας και ότι παραγγέλνεις από Κίνα είναι free shipping λόγω της επιδότησης που λαμβάνουν από την κυβέρνηση οπότε μένει η ασφάλεια. Αλλά και πάλι δεν στέκει. Δηλαδή αν τους δείξω την απόδειξη, η οποία υπάρχει και μέσα στο δέμα μιας και το άνοιξαν, δεν γλιτώνω? Βέβαια να μου πεις έχεις και πάλι δίκιο διότι δεν αξίζει όλο αυτό για 10€ κέρδος.

 

   Οπότε η μόνη λύση να επιστραφεί το προϊόν και να πάρω refund εφ' όσον το συννενοηθώ με τον πωλήτη. Το κύριο ερώτημα λοιπόν μετά απο 20 μέρες θα επιστραφεί το προϊόν στον αποστολέα?

 

Ευχαριστώ!

 

Το tablet κοστολογήθηκε 192€, ο ΦΠΑ προκύπτει 46,08€ και το τέλος εκτελωνισμού 20€, επειδή η αξία ορίστηκε από τον τελωνειακό στα 192€.

Τα τέλη εκτελωνισμού μέχρι 150€ είναι 15€ και από 150 μέχρι 500€ είναι 20€.

 

Οι τελωνειακοί έχουν τιμοκαταλόγους και χρησιμοποιούν και το διαδίκτυο, όπως καθένας από εμάς.

 

Το να ζητήσεις αναδασμολόγηση είναι απόφασή σου, αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι μέχρι σήμερα καμία από όσες ζητήθηκαν δεν έχει ολοκληρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να ενημερώσω πως ρώτησα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν αν θέλω να γίνει επαναπροσδιορισμός των Δασμών/ΦΠΑ παίρνει 2 μήνες οπότε πάει αυτή η λύση.

 

Όσον αφορά το τι γίνεται μετά τις 20 μέρες κράτηση στα ΕΛΤΑ απλά επιστρέφεται στον αποστολέα γιατί καταχωρείται ώς αζήτητο για να γνωρίζεται χωρίς καμμία χρέωση.

 

Τα ελτα δεν έχουν καμία ευθύνη στα μη εκτελονισθέντα δέματα. Από φίλο τελωνιακό, εάν δεν τα αναζητήσει ο κάτοχος στον προβλεπόμενο χρόνο χάνουν την κυριότητα τους και συνεπώς είναι στην ευχέρεια των τελωνιακών το μέλλον τους. Συνήθως τα μοιράζονται μεταξύ τους.

 

Εάν περάσουν στα ελτα, τότε ισχύει αυτό που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτα δεν έχουν καμία ευθύνη στα μη εκτελονισθέντα δέματα. Από φίλο τελωνιακό, εάν δεν τα αναζητήσει ο κάτοχος στον προβλεπόμενο χρόνο χάνουν την κυριότητα τους και συνεπώς είναι στην ευχέρεια των τελωνιακών το μέλλον τους. Συνήθως τα μοιράζονται μεταξύ τους.

 

Εάν περάσουν στα ελτα, τότε ισχύει αυτό που λες.

Αυτες ειναι δουλειες.

Και μισθαρες, και βαρας στο κεφαλι με φορο γιατι ετσι γουσταρεις συμφωνα με οτι εκτιμας αφου το βλεμμα σου διαπερνα τα πακετα,

και κανεις και πλιατσικο σε ότι μείνει.

Αλλοιμονο στους δυστυχους που περιμενουν τα δεματάκια τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tablet κοστολογήθηκε 192€, ο ΦΠΑ προκύπτει 46,08€ και το τέλος εκτελωνισμού 20€, επειδή η αξία ορίστηκε από τον τελωνειακό στα 192€.

Τα τέλη εκτελωνισμού μέχρι 150€ είναι 15€ και από 150 μέχρι 500€ είναι 20€.

 

Οι τελωνειακοί έχουν τιμοκαταλόγους και χρησιμοποιούν και το διαδίκτυο, όπως καθένας από εμάς.

 

Το να ζητήσεις αναδασμολόγηση είναι απόφασή σου, αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι μέχρι σήμερα καμία από όσες ζητήθηκαν δεν έχει ολοκληρωθεί.

 

Με αυτή την λογική και αφού έχουν ανοίξει το πακέτο έχουν δεί τον αποστολέα, το τιμολόγιο/απόδειξη και ξέρουν πόσο κοστίζει, γιατί όπως λες έχουν internet και αυτοί, πάλι δεν στέκει η 200€ χρέωση γιατί λέει ξεκάθαρα και στο site και στην απόδειξη 140€. Απλά, όπως τονίζει και ο φίλος παραπάτω, σε γ*****ε στις χρεώσεις ούτως ώστε να αγανακτήσεις, να τα παρατήσεις και να τα μοιραστούν μεταξύ τους.

 

Βέβαια στην δική μου περίπτωση, όπως λέω παραπάνω, το δέμα είναι στα ΕΛΤΑ οπότε απλά θα επιστραφεί πίσω όπως με επιβεβαίωσε η υπάλληλος. Με το που μου έρθει το ΟΚ από κινέζο για refund μπορούν να τα βάλουν όλα where the sun doesn't shine. Τώρα αν δεν μου δώσει refund ο κινέζος, που δεν υπάρχει περίπτωση, τότε αναγκατστηκά θα το πληρώσω γιατί δεν μπλέκω με αναδασμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι άνοιξαν το δέμα;

Αυτό σπανίως γίνεται, από όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό και σε άλλα fora.

 

Η κοστολόγηση στο δέμα σου έγινε με τον ίδιο (αυθαίρετο) τρόπο που κοστολογούν τη θήκη κινητού στα 30€ κι ας το έχει πληρώσει ο παραλήπτης 10€ ή και λιγότερα.

 

Να μην είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Κινέζος θα σου επιστρέψει τα χρήματα αφού δεν έχει ευθύνη για τα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αν δεν έχει μέθοδο αποστολής "priority line", ΟΛΑ περνάνε απο τελωνείο. Σκανάρουν τα πάντα και χρεώνουν ανάλογα. 

 

Περιμένω και εγώ μια microsd απο gearbest, και στο tracking έχει φανεί ελλάδα απο 18/10/2017. Μετά καμία ενημέρωση. Πήρα σήμερα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι έχει σταματήσει ΚΑΙ αυτό, όπως όλα, στο τελωνείο. Αν δε φάει εξοδα εκτελωνισμού θα πληρώσω τα 3 ευρώ και θα το παραλάβω.

 

Για το πότε περίπου θα το έχω, μου απάντησαν ότι ακόμα κοιτάνε δέματα ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ!!! Tragic τελείως η φάση.  

 

Ελπίζω να μη συμβεί το ίδιο σε μερικούς μήνες και για τα δέματα απο UK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μπέρδεμα με αυτές τις τιμολογήσεις!

 

Ερώτηση:

 

Παίρνω DVD ταινία από Αμερική, η οποία είναι ανεπίσημη κυκλοφορία, δεν υπάρχει πουθενά στο νετ να δει κάποιος. Απλώς το προσέφερε κάποιος σε ένα φόρουμ με ένα αντίτιμο.

Θα σταματήσει κι αυτό τελωνείο; Και αν ναι, πόσο θα το κοστολογήσουν; Μέσα θα είναι ένα δισκάκι σε ένα χάρτινο φακελάκι, και πολύ πιθανό να μην έχει και τίτλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε ότι άνοιξαν το δέμα;

Αυτό σπανίως γίνεται, από όσα έχουν γραφτεί σ' αυτό και σε άλλα fora.

 

Η κοστολόγηση στο δέμα σου έγινε με τον ίδιο (αυθαίρετο) τρόπο που κοστολογούν τη θήκη κινητού στα 30€ κι ας το έχει πληρώσει ο παραλήπτης 10€ ή και λιγότερα.

 

Να μην είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Κινέζος θα σου επιστρέψει τα χρήματα αφού δεν έχει ευθύνη για τα έξοδα εκτελωνισμού.

2 δεματα με ems εφερα εσχατως και τα 2 ηταν ανοιγμενα (απο κατω) και μαλιστα στο ενα ελειπαν και κατι καλωδια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...