Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα μας κοροιδευουν τα ελτα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οταν λεει αμοιβη τελωνιακου. Λαμογια οπως ολοι σε αυτη την χωρα. Ευχομαι σε 1 χρονο να φυγω τελικα και να μην παω ουτε στρατο ουτε να ξανα αφησω χρηματα εδω.

Είσαι επιπέδου John Rambo; Να ξέρουμε τουλάχιστον εάν είναι δυσαναπλήρωτο το κενό στο στράτευμα να τσοντάρουμε το 15ευρώ για τον εκτελωνιστή να μείνεις :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Αρα μας κοροιδευουν τα ελτα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οταν λεει αμοιβη τελωνιακου. Λαμογια οπως ολοι σε αυτη την χωρα. Ευχομαι σε 1 χρονο να φυγω τελικα και να μην παω ουτε στρατο ουτε να ξανα αφησω χρηματα εδω.

Στο Καλό Και να μην μας γράφεις, δεν θα μας λείψεις αυτό ειναι σίγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μας κοροιδευουν τα ελτα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οταν λεει αμοιβη τελωνιακου. Λαμογια οπως ολοι σε αυτη την χωρα. Ευχομαι σε 1 χρονο να φυγω τελικα και να μην παω ουτε στρατο ουτε να ξανα αφησω χρηματα εδω. 

 

Μπορείς να μας πεις που διάβασες για αμοιβή τελωνειακού;

Μήπως δεν γνωρίζεις τη διαφορά ανάμεσα σε τελωνειακό και εκτελωνιστή;

Εκτός αν, πριν φύγεις από την Ελλάδα, θέλεις να εξασκηθείς στο τρολάρισμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι επιπέδου John Rambo; Να ξέρουμε τουλάχιστον εάν είναι δυσαναπλήρωτο το κενό στο στράτευμα να τσοντάρουμε το 15ευρώ για τον εκτελωνιστή να μείνεις :)

Oχι δεν ειμαι επιπεδου John Rambo. Oυτε είναι δυσαναπλήρωτο το κενό στο στράτευμα οπως και απο κανενα μας ωστοσο και παλι μας αναγκαζουν, μονο ανθρωπος με IQ αρνητικο θα ηθελε να παει στρατο και στο τζαμπα. Απλα ευχομαι να καταστραφει αυτη η χωρα

Στο Καλό Και να μην μας γράφεις, δεν θα μας λείψεις αυτό ειναι σίγουρο

 

Ναι γιατι θα μου λειψετε εσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα ένα μικρό πακετάκι από τέλη Αυγούστου

Όλα τα στοιχεία είτε είχαν φύγει τελείως είτε με το ζόρι φαινόντουσαν, άρα η υγρασία ή ο ήλιος έχει κάνει καλή παρέα στο πακέτο. Πάλι καλά τελευταία όλα τα ηλεκτρονικά μου έχουν έρθει γρήγορα, δε θα ήθελα να παραλάβω ηλεκτρονικό μέσα σε πακέτο που έχει τέτοια κατάσταση.

2laev50.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε ποιος είναι ο ιδιώτης, αν είναι δηλαδή καμιά εταιρία κούριερ;

 

 

Κάποια Εταιρία Με Εκτελωνιστες Θα Είναι ΔΕΝ Έχει Σχέση Με Τη Μεταφορά Τον Δεμάτων

 

Σε αυτό τον σύνδεσμο μπορεί να δει κάποιος αναφέρονται 4 τέρμιναλ εμπορευμάτων. Τα 3 από αυτά τα έχουν ιδιώτες, το ένα η Goldair Handling, το άλλο η DHL και η Skyserv. Ωστόσο υπάρχουν και άλλες μικρότερες ιδιωτικές εταιρίες που χρησιμοποιούν το τέταρτο τέρμιναλ.

 

Από την άλλη τα Ελτα στην ανάθεση έργου  στις εταιρίες εκτελωνισμών αναφέρουν ότι ο εκτιμώμενος όγκος δεμάτων προς εκτελωνισμό είναι 500 την ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας πεις που διάβασες για αμοιβή τελωνειακού;

Μήπως δεν γνωρίζεις τη διαφορά ανάμεσα σε τελωνειακό και εκτελωνιστή;

Εκτός αν, πριν φύγεις από την Ελλάδα, θέλεις να εξασκηθείς στο τρολάρισμα ...

Kολλησες ρε φιλε εσυ. Τι εισαι εκτελωνιστης και σου χαλαμε την πιατσα; Λες και εχω ορεξη να τρολλαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kολλησες ρε φιλε εσυ. Τι εισαι εκτελωνιστης και σου χαλαμε την πιατσα; Λες και εχω ορεξη να τρολλαρω

αν ηρθες εδω να το παιξεις μαγκας,λαθος φορουμ βρηκες.ο makfil σε εκανε μια σωστη διορθωση.δεν ειχε καμια ορεξη να το παιξει μαγκας ή εξυπνος σε αντιθεση με σενα.επισης εισαι πολυ off-topic και αναγκαζεις και εμας να δημοσιευουμε off-topic posts.απλα σταματα και αν θες να βοηθησεις,γραφε,αν οχι,απλα εισαι ταγαρι και βλαχος.

Σήμερα παρέλαβα ένα μικρό πακετάκι από τέλη Αυγούστου

 

Όλα τα στοιχεία είτε είχαν φύγει τελείως είτε με το ζόρι φαινόντουσαν, άρα η υγρασία ή ο ήλιος έχει κάνει καλή παρέα στο πακέτο. Πάλι καλά τελευταία όλα τα ηλεκτρονικά μου έχουν έρθει γρήγορα, δε θα ήθελα να παραλάβω ηλεκτρονικό μέσα σε πακέτο που έχει τέτοια κατάσταση.

 

2laev50.jpg

οι ταχυτητες χελωνας των ελτα και ο αυξανομενος ογκος δεματων ειναι λογικο να προκαλει τετοια προβληματα.τωρα για την κατασταση του δεματος πιστευω φταει η εταιρεια η οποια ανελαβε την φυλαξη του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηρθες εδω να το παιξεις μαγκας,λαθος φορουμ βρηκες.ο makfil σε εκανε μια σωστη διορθωση.δεν ειχε καμια ορεξη να το παιξει μαγκας ή εξυπνος σε αντιθεση με σενα.επισης εισαι πολυ off-topic και αναγκαζεις και εμας να δημοσιευουμε off-topic posts.απλα σταματα και αν θες να βοηθησεις,γραφε,αν οχι,απλα εισαι ταγαρι και βλαχος.

οι ταχυτητες χελωνας των ελτα και ο αυξανομενος ογκος δεματων ειναι λογικο να προκαλει τετοια προβληματα.τωρα για την κατασταση του δεματος πιστευω φταει η εταιρεια η οποια ανελαβε την φυλαξη του

 

Οκ ok αφου το παιζω μαγκας. Μαλλον εσυ δεν βλεπεις την ουσια σε αυτα που γραφω. Πλεον τα λαμογια δν σε αφηνουν κανεις τιποτα χωρις να σε γδαρουν με φορους. Σου βαλαν Capital Controls, φορους στα ελτα, ερχεται και το net neutrality να γουσταρουμε.

 

Προφανως δεν εχω ορεξη να το παιξω μαγκας, ειδικα πισω απο το πληκτρολογιο ( λες και θα κερδισω κατι). Προσπαθω εδω και μερες να παρω ενα mi band και εχω σκασει να ξερω αν θα περασει τελωνειο και αν θα κανει 3 μηνες να ερθει. Τωρα αν τα παιρνει εκτελωνιστης αν τα παιρνει το ελτα ουτε που με νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οκ ok αφου το παιζω μαγκας. Μαλλον εσυ δεν βλεπεις την ουσια σε αυτα που γραφω. Πλεον τα λαμογια δν σε αφηνουν κανεις τιποτα χωρις να σε γδαρουν με φορους. Σου βαλαν Capital Controls, φορους στα ελτα, ερχεται και το net neutrality να γουσταρουμε.

 

Προφανως δεν εχω ορεξη να το παιξω μαγκας, ειδικα πισω απο το πληκτρολογιο ( λες και θα κερδισω κατι). Προσπαθω εδω και μερες να παρω ενα mi band και εχω σκασει να ξερω αν θα περασει τελωνειο και αν θα κανει 3 μηνες να ερθει. Τωρα αν τα παιρνει εκτελωνιστης αν τα παιρνει το ελτα ουτε που με νοιαζει

Από πάντα έπρεπε να πληρώνεις φπα στις εισαγωγές από 3ες χώρες απλά δεν εφαρμοζόταν, η για την ακριβεια οι πιθανότητες να κάτσει τελωνείο ήταν μηδαμινές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πάντα έπρεπε να πληρώνεις φπα στις εισαγωγές από 3ες χώρες απλά δεν εφαρμοζόταν, η για την ακριβεια οι πιθανότητες να κάτσει τελωνείο ήταν μηδαμινές

 

+φωνω ΑΛΛΑ, γιατι ξαφνικα αρχισε τωρα? Μηπως καταλαβαν οτι ο κοσμος αγοραζει "αβερτα" κινεζικα κινητα αντι για τα υπερκοστολογιμενα εδω μαζι με τα αξεσουαρ τους? 

Σου λενε αν τους βαλω να πληρωνουν μονο το φπα τοτε πολυς κοσμος θα συνεχιζει να αγοραζει, οποτε βαλε και ενα 15€ να σταματησουν τα ψιλοπραγματα(powerbanks, watches, ....)

Επιπλεον γιατι στην αγγλια και στις αλλες "πλουσιες" χωρες δν υπαρχει αυτο το πραγμα? Αυτη τη στιγμη εχω στειλει σε φιλο μ το band σε ελβετια να το φερει οταν ερθει αυτος.

Επιπλεον, ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να πληρωνεις απο εκει που δεν πληρωνες και να 3-4πλασιαζετε ο χρονος παραδοσης. Οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια, αν δν μπορουν να τα βγαλουν περα, ή να προλαβουν κοσμο (εστω εποχιακους) ή να ακυρωσουν το μετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω εδω και μερες να παρω ενα mi band και εχω σκασει να ξερω αν θα περασει τελωνειο και αν θα κανει 3 μηνες να ερθει.

Αν είναι να πάθεις κάτι για ένα mi band, δώσε 30 ευρώ να το πάρεις από εδω, να ξεμπερδευεις... Διπλή τιμή σε σχέση με τα 14-15 που το βρίσκεις έξω, αλλα, αν είναι να τα δώσεις στους γιατρούς (με τόσο άγχος που έχεις), μια η άλλη θα σου βγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιπλεον γιατι στην αγγλια και στις αλλες "πλουσιες" χωρες δν υπαρχει αυτο το πραγμα? 

gdim καλύτερα να σταματήσεις γιατί εκτείθεσαι κι αλλο. Μην ψάχνεις μάγισες και δράκους

 

Ημουν Αγγλία το 2008-2010. Το εκεί ταχυδρομικό σύστημα δουλευε απο τότε οπως δουλευει τώρα στην Ελλάδα, δηλαδή οτιδήποτε εκτος ΕΕ ερχονταν πέρναγε απο τελωνεί-ειδικό γραφείο και έμπαιναν vat-φπα και δασμοι αναλογα με ενα καταλογο. Οπως σου εγραψαν και νωριτερα αυτό γινονταν ΚΑΙ στην Ελλάδα αλλά με πολύ πιο χαλαρούς τρόπους. Σε κόβω απο τους τυπους που τότε θα έλεγες "γιατί στην Ελλάδα να μην γινεται αυτό και χάνει το κράτος έσοδα" ενω τώρα λες "γιατί ξεκίνησαν ΤΩΡΑ να το κάνουν και δεν το έκαναν πριν" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdim καλύτερα να σταματήσεις γιατί εκτείθεσαι κι αλλο. Μην ψάχνεις μάγισες και δράκους

 

Ημουν Αγγλία το 2008-2010. Το εκεί ταχυδρομικό σύστημα δουλευε απο τότε οπως δουλευει τώρα στην Ελλάδα, δηλαδή οτιδήποτε εκτος ΕΕ ερχονταν πέρναγε απο τελωνεί-ειδικό γραφείο και έμπαιναν vat-φπα και δασμοι αναλογα με ενα καταλογο. Οπως σου εγραψαν και νωριτερα αυτό γινονταν ΚΑΙ στην Ελλάδα αλλά με πολύ πιο χαλαρούς τρόπους. Σε κόβω απο τους τυπους που τότε θα έλεγες "γιατί στην Ελλάδα να μην γινεται αυτό και χάνει το κράτος έσοδα" ενω τώρα λες "γιατί ξεκίνησαν ΤΩΡΑ να το κάνουν και δεν το έκαναν πριν" ;

 

Ημουν αγγλια 2016-2017 οτι πηρα ΠΟΤΕ δεν περασε τελωνειο Π Ο Τ Ε.  Μαλιστα οταν μιλησα με ενα πωλητη και του ειπα να τα στηλει ελλαδα μου ειπε, "ασε καλυτερα, εχουμε θεματα με ελλαδα και το τελωνειο"

 

 

Οσο για το "γιατί στην Ελλάδα να μην γινεται αυτό και χάνει το κράτος έσοδα"   

Με κοβεις λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...