Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Περιμένει κανείς άλλος συστημένο δέμα (όχι απλό) από τον Αύγουστο το οποίο να μην έχει φανεί Ελλάδα ακόμα; Μου έχει κάνει εντύπωση γιατί ενώ έχει φθάσει Ελλάδα 1/9 (σύμφωνα με απάντηση των ΕΛΤΑ σε  email) δεν έχει σκαναριστεί, ενώ όσα από τα υπόλοιπα δέματα μου εστάλησαν έως και 27/10, είτε έχουν σκαναριστεί και περιμένουν στο αεροδρόμιο να μπουν τελωνείο, είτε βρίσκονται ήδη τελωνείο, είτε κάποια τα έχω παραλάβει (ενδεικτικά, μιλάμε για 16 δέματα). Αυτό όμως καίτοι παλαιότερο, δεν έχει σκαναριστεί (μέχρι τώρα max δύο μήνες αναμονής έπαιρνε το σκανάρισμα στα πακέτα μου) αν και λόγω μεθόδου αποστολής θα έπρεπε να έχει μια κάποια προτεραιότητα, φοβάμαι μήπως με τον κακό χαμό που γίνεται στις (υπαίθριες) αποθήκες, κάποια δέματα χάνονται. Με καίει μάλιστα λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα δέματα γιατί περιέχει και καναδυό αντικείμενα που δεν είναι δικές μου παραγγελίες, ενώ επειδή δεν ήταν ασφαλισμένο, ο αποστολέας δεν δέχεται να ξεκινήσει διαδικασία αναζήτησης μέσω του Japan post.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 31/8/2017, 06:20:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 30/8/2017, 16:30:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

16/09 ειμαι κι εγω φιλε με Japan Post και ακομα τιποτα. Μεταγενεστερα δεματα απο αυτο εχω λαβει αρκετα.

Βιβλίο από Ινδία με κόστος 25 περίπου  € και μεταφορικά άλλα 9 περίπου €. DHL. Ακούω στοιχήματα για τελωνείο, μου έστειλαν sms σήμερα.

35 ευρω ειναι η διατακτικη της DHL + 50-60 εκτελωνισμος (αυτο γλιτωνεται αν το εκτελωνισεις εσυ ο ιδιος) + ΦΠΑ του τελωνειου + 5+ ευρω φυλακτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πιο απλή λύση, μην κλαίγεστε:

1. Μαζεύετε 5-6 παραγγελίες και για φίλους.

2. Βλέπετε πότε πετάει η Air China, και κλείνετε εισιτήρια για Πεκίνο ή Hong Kong τον Ιανουάριο από 450 μετ' επιστροφή (4 μέρες πηγαιν' έλα).

3. Στη συνέχεια κλείνεται και ένα ξενοδοχείο από 20€ σε πολύ καλό hostel ή το πολύ 90€ σε 5στερο για 2 βραδιές. Τις άλλες δύο θα τις φάτε στο δρόμο...

Σύνολο 470 με 500 ευρώπουλα.

Με δέκα-δώδεκα πραγματάκια (τηλεφωνάκια, συστήματα ασφαλείας, drone, παιχνίδια για τα παιδιά σας, έναν 3d PRINTER κλπ) το βγάλατε το τελωνείο με το παραπάνω και κάνατε και το ταξιδάκι σας.

ΩΡΑΙΟΣ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα λειτουργει αλλα ολες αυτες τις μερες που ηταν πεσμενο

το tracking του elta-courier λειτουργουσε κανονικα και μαλιστα δινει περισσοτερες πληροφοριες!

όντος φίλε σήμερα ακόμη το φτιάξανε και μπήκα στο elta courier και έβλεπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πιο απλή λύση, μην κλαίγεστε:

1. Μαζεύετε 5-6 παραγγελίες και για φίλους.

2. Βλέπετε πότε πετάει η Air China, και κλείνετε εισιτήρια για Πεκίνο ή Hong Kong τον Ιανουάριο από 450 μετ' επιστροφή (4 μέρες πηγαιν' έλα).

3. Στη συνέχεια κλείνεται και ένα ξενοδοχείο από 20€ σε πολύ καλό hostel ή το πολύ 90€ σε 5στερο για 2 βραδιές. Τις άλλες δύο θα τις φάτε στο δρόμο...

Σύνολο 470 με 500 ευρώπουλα.

Με δέκα-δώδεκα πραγματάκια (τηλεφωνάκια, συστήματα ασφαλείας, drone, παιχνίδια για τα παιδιά σας, έναν 3d PRINTER κλπ) το βγάλατε το τελωνείο με το παραπάνω και κάνατε και το ταξιδάκι σας.

ΩΡΑΙΟΣ;

Δεν παίζει αυτό γιατί και εκεί πληρώνεις τελωνείο για χώρες εκτός Σένγκεν και  αρχίζει το ξεσκόνισμα.

Έχετε κάτι να δηλώσετε Κύριε έλεγαν παλιά και άνοιγαν τις βαλίτσες.  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μολις περασεις και μπεις ελλαδα θα φας τετοια εξοδα που θα κλαψεις με μαυρο δακρυ μολις φερεις drone,3d printer κτλπ ακριβα αντικείμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πιο απλή λύση, μην κλαίγεστε:

1. Μαζεύετε 5-6 παραγγελίες και για φίλους.

2. Βλέπετε πότε πετάει η Air China, και κλείνετε εισιτήρια για Πεκίνο ή Hong Kong τον Ιανουάριο από 450 μετ' επιστροφή (4 μέρες πηγαιν' έλα).

3. Στη συνέχεια κλείνεται και ένα ξενοδοχείο από 20€ σε πολύ καλό hostel ή το πολύ 90€ σε 5στερο για 2 βραδιές. Τις άλλες δύο θα τις φάτε στο δρόμο...

Σύνολο 470 με 500 ευρώπουλα.

Με δέκα-δώδεκα πραγματάκια (τηλεφωνάκια, συστήματα ασφαλείας, drone, παιχνίδια για τα παιδιά σας, έναν 3d PRINTER κλπ) το βγάλατε το τελωνείο με το παραπάνω και κάνατε και το ταξιδάκι σας.

ΩΡΑΙΟΣ;

Χαχαχαχα φίλε μακάρι να είχαμε όλοι άνετο πορτοφόλι για το πάμε αλλά δεν και πάλι θα σε έσκιζε εδώ το τελωνείο και θα υπήρχαν και κατασχέσεις γιατί μέχρι ένα όριο μπορείς να φέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μολις περασεις και μπεις ελλαδα θα φας τετοια εξοδα που θα κλαψεις με μαυρο δακρυ μολις φερεις drone,3d printer κτλπ ακριβα αντικείμενα.

Από ένα άρθρο ενός φίλου εδω σε άλλο παρόμοιο θέμα (λέει για Αμερική αλλά και για Κίνα το ίδιο ισχύει):

...

(Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο)

makfil   -Δημοσίευση 24 Φεβρουάριος 2013 - 07:57 πμ

Κατά την είσοδο στη χώρα σε κάποιο αεροδρόμιο και, μάλιστα, ερχόμενος από χώρα της Ευρώπης, όπως είναι το πιθανότερο αφού οι απ' ευθείας πτήσεις από πόλεις της Αμερικής είναι ελάχιστες, είναι απίθανο έως αδύνατο να σε σταματήσουν για έλεγχο, εκτός αν σταματήσεις εσύ στο τελωνείο.

---

andrewstas -Δημοσίευση 24 Φεβρουάριος 2013 - 05:00 μμ

Όσο απίθανο και αν λες ότι είναι, το 2008 με είχαν σταματήσει λίγο πριν την έξοδο από τον ελεγχόμενο χώρο παραλαβής αποσκευών. Να σημειώσω ότι είχα επιστρέψει μέσω Γερμανίας.

Είμασταν 2 άτομα με 2 μεγάλες βαλίτσες ο καθένας και αγορές κυρίως σε ρούχα (παπούτσια, μπουφάν, παντελόνια) αλλά να έχουμε κάνει το λάθος λόγω βιασύνης να μην εχουμε βγάλει ετικέτες κτλ. Ευτυχώς δεν τα έψαξαν ενα-ένα (σίγουρα όμως πρέπει να ήξεραν, να είχαν ειδοποιηθεί ότι έχουμε κάνει αγορές από κάποιο έλεγχο που να άνοιξαν τις βαλίτσες (χωρίς να το ξέρουμε φυσικά)) αλλά πίστεψαν το ποσό των συνολικών αγορών που τους είπαμε (περίπου το 1/4) ότι κάναμε. Να φανταστείς κουβαλούσα και 2 iphone τότε που είχαν πρωτοβγεί και αυτά μέσα στο κουτί τους αλλά στις χειραποσκευές. Από τις χειραποσκευές τσέκαραν τα λάπτοπ που είχαμε που ευτυχώς ήταν παλιά αυτά και δεν έψαξαν περαιτέρω.

Οι τελωνιακοί μας είπαν ποιο είναι το όριο που δικαιούμαστε (κάτι σε 475ευρώ το άτομο θυμάμαι) και πληρώσαμε φόρο μόνο για το παραπάνω ποσό που είχαμε υπερβεί. Νομίζω πληρώσαμε 100-150 ευρώ (βάση του ποσού που μας πίστεψαν ότι κόστιζαν οι αγορές μας και ξαναλέω ότι ήταν πολύυυυ περισσότερο, τα iphone μονο είχαν περίπου $1000) και τη γλιτώσαμε φθηνά σχετικά αφού τα ψώνια αν τα είχαμε κάνει Ελλάδα θα ήταν 2 και 3 φορές ακριβότερα.

Έκτοτε είμαι πολύ πιο προσεκτικός και φυσικά ταμπελάκια, συσκευασίες κτλ πάνε περίπατο αμέσως μετά την όποια αγορά.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά τον έλεγχο που λέω ότι πρέπει να έγινε σε κάποιο σημείο και να ανοίχτηκαν οι βαλίτσες και να ήξεραν οι τελωνιακοί, το βασίζω και στο γεγονός ότι οι βαλίτσες μας άργησαν να έρθουν και τελικά τις παραλάβαμε και τις 4 τελευταίες και οι δύο μας που περιμέναμε... τυχαίο; Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια παραγγελία αππ Αμερική 90 ευρο στις 23 του Οκτώβρη μπήκε Ελλάδα και σήμερα μου γράφει ότι μπήκε τελωνείο. Πόσο καιρό ακόμα θα κάνει να έρθει και πόσο θα φάω από το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια παραγγελία αππ Αμερική 90 ευρο στις 23 του Οκτώβρη μπήκε Ελλάδα και σήμερα μου γράφει ότι μπήκε τελωνείο. Πόσο καιρό ακόμα θα κάνει να έρθει και πόσο θα φάω από το τελωνείο?

τώρα φίλε ειδικά με τα τελωνεία και της καθυστερήσεις που γίνονται λογικά θα αργήσει και πάλι δεν είναι σίγουρο όσο για το πόσα θα πληρώσεις 15+€  τελωνείο και αλλά τόσα όσα θα το κοστολογήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...