Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Singles day σήμερα στην Κίνα. Εδώ πρέπει να καθιερωθεί ως εθνική ημέρα τελωνείων. Πάρτυ θα κάνουν.

 

Πάντως πολύ περίεργο που δεν άνοιξε νήμα για την 11.11 στις προσφορές. Έχουν παίξει πολύ ωραία πράγματα σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια σημερα εκανα μια παραγγελια που ηταν λιγο κατω απο 22 ευρω, λογο προσφορας κανονικα το πακετο κοστολογειτα κοντα στα 60$ ,με singapore post .Οταν περασει τελωνειο που λογικα θα περασει με το που φτασει εκει σκεφτομαι να επικοινωνησω μαζι τους και να τους ρωτησω τι χρειαζεται να τους στειλω ωστε να γινει σωστα η χρεωση.
το ερωτημα μου ειναι το εξεις:1) Αν τους στειλω την αποδιξει απο τον κινεζο και ενα Screenshot της παραγγελιας απο το aliexpress θα ειμαι καλημενος 2) Γιατι η παραγγελια εγινε απο χρεωστικη που θα μπορεσω να δω το ιστορικο μου? (AlphaBank)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι, για τον απλούστατο λόγο ότι, δεν θα γνωρίζεις πότε θα ανοίξουν το σάκο με το δέμα σου και θα μπει στο τελωνείο.

 

Επιπλέον, δεν μπορείς να παρέμβεις στη διαδικασία εκτελωνισμού αλλά μόνο μετά την κοστολόγηση και τη χρέωση, με αναδασμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να υποτιμηθεί η αξία από τον πωλητή, φαίνεται ότι δεν χαμπαρίζουν οι τελωνειακοί και κοστολογούν με βάση δικά τους κριτήρια.

 

Εξαρτάται, λοιπόν, από την αξία CIF που θα ορίσει ο τελωνειακός για να υπολογιστεί ο ΦΠΑ + 15€ τέλος ΕΛΤΑ αν η αξία είναι κάτω των 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε απο οτι μου ειπαν θα το κανουν declare στα 20$ αν περασει τελονειο συμφερει να ασχοληθώ η θα μου βγει πανω κατω το ιδιο κοστος??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 -  Ζητάω αναδασμολόγηση και γίνεται αφού υπάρχουν όλα τα αποδεικτικά. Κόστος 10€(αναδασμολόγηση) +15€(τέλη)+9,36€(ΦΠΑ)= 34,36€ και αναμονή 2-3 μήνες από ότι λέτε.

Η αίτηση είναι ατελώς και είναι  αυτή http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%9E%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97%CE%A3%202.pdf

 

Διάβασε την αντίστοιχη σελίδα των ΕΛΤΑ [http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx] για να έχεις ιδέα τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε απλα καθομαι με την ελπιδα να μην περασει ή να χρεωθει 3 ευρω 
εγινε παιδια ευχαριστω πολυ οσους βοηθησαν

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οι ίδιοι μου το είπαν αφού τους έστειλα μαιλ ότι δεν έχω παραλάβει ακόμη. Θα περιμένω μέχρι να συμπληρωθούν 2 μήνες και μετά θα τους στείλω για refund.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... αρα σε μένα έχει σχεδόν ωριμάσει για refund αφου ταχυδρόμησαν 18/9. Θα τους ενοχλήσω κατά τις 20 του μήνα.  Και φυσικά ούτε λόγος για υποτιμολόγηση κλπ... δες καθώς και οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι πιο κάτω..

 

Thank you for contacting iHerb.

Our apologies for the inconvenience and we are more than willing to assist you with your concern.

Please be advised that for Global Post, DHL will only serve as the carrier and will be transferred to the local post office for delivery. Once the the order has been transferred to the post office, the shipping carrier DHL will no longer be able to track the package. Please be noted that all orders are processed on our warehouses located at the USA and will imported to your country for delivery.

Unfortunately we are unable process such requests. Customs officials use the shipment's declared value for customs along with the description of the goods to determine duties and taxes. It is important to ensure that the declared value is accurate and consistent. Inaccurate declared value is one of the most prevalent reasons for duty and tax disputes which leads to delay in delivery and even excessive fines. However, may we suggest that you contact your local customs for further details regarding the duties and taxes.

 

Please keep in mind that Rewards Credits and Loyalty Credits(if applied) are not deducted from the Declared Value on your invoice. The Declared Value will be the cost of your items, minus any discounts(if applied). The shipping cost will be listed as Freight. This is because Rewards Credits are a form of payment, and if accumulated can be cashed out as income.

Please let us know if you need any additional assistance. We look forward to serving your needs in the future.

Thank you for choosing iHerb and have a healthy day.

Regards,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μεχρι στιγμης παντως η ιστορια εχει δειξει ότι στο τελωνειο παντα βαζουν παραπανω ότι εχει ένα αντικειμενο,ποτε υποτιμολογηση...

 

εκτος και αν εχει γινει σε κανεναν και δεν μας το εχει πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? τα ελτα δεν ξέρω τη τους την βαράει και δεν παίρνουν της ευθύνες τους και ρίχνουν και το τελωνείο και τα ελτα το μπαλάκι ο ένας στων άλλον και χεστήκαν για τα παράπονα που κάνουμε αν δεν τους στάξει κρύος υδρότας να πάρει διάστασης το θέμα μην περιμένετε να γίνει θαύμα εκτός αυτού που ανάφερα και επίσης νομίζω το σύστημα των ελτα για τα tracking έχει πέσει και βγάζει πρόβλημα άχρηστοι και εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω επειδή είμαι δουλειά και δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα προηγούμενα σχόλια για μια παραγγελία που θέλω απο aliexpres στα 17€ απο 30 θα πληρώσω ελτα και τέτοια είμαι εντελώς άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...