Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο τελωνειακός είναι υπάλληλος του Υπ.Οικονομικών και μερικοί τον λένε τελώνη, για δικούς τους λόγους.

Ο εκτελωνιστής είναι ιδιώτης που κάνει τη χαρτούρα (και πληρώνεται γιαυτό) για να βγει ένα εμπόρευμα από το τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

priority direct mail

 

και ησυχασες ;)

 

+ το αργοτερο μεσα σε 15 μερες θα σ εχει ερθει.

 

Έκανα 3 με priority direct, άντε να δούμε.

 

Έχω κάνει άλλες 2 με SG από fasttech από τις 6/10 και χθες έγραψαν K.D AERODROMIOU, για να δούμε. Η λάμπα της xiaomi ακόμα έρχεται, 10/10 με NL και γράφει The item has arrived in the country of destination. Ελλάς 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επίσης νομίζω το σύστημα των ελτα για τα tracking έχει πέσει και βγάζει πρόβλημα άχρηστοι και εκεί...

 

Τωρα λειτουργει αλλα ολες αυτες τις μερες που ηταν πεσμενο

το tracking του elta-courier λειτουργουσε κανονικα και μαλιστα δινει περισσοτερες πληροφοριες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας είναι η πρώτη φορά που γραφωραία η παραγγελία μου είναι από 1/11 εδω13/10/2017 02:57 - The item is pre-advised

13/10/2017 04:26 - The Item is at the shippers warehouse

13/10/2017 17:09 - The item is lodged to airport warehouse in originating country

16/10/2017 02:32 - The item has left the originating country

16/10/2017 02:37 - The item is ready for shipment

18/10/2017 10:40 - The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

19/10/2017 13:36 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ

19/10/2017 13:37 - The item is at the PostNL sorting center

19/10/2017 13:37 - The item is processed at the PostNL sorting center

20/10/2017 07:56 - The item is on transport to the country of destination, GREECE

20/10/2017 07:56 - The item is on transport to the country of destination

28/10/2017 07:41 - Track added

1/11/2017 08:40 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

1/11/2017 10:40 - The item has arrived in the country of destination, GREECE

1/11/2017 10:40 - The consignment has arrived in the country of destination

ξέρει κανείς γιατί τόση καθυστέρηση ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα παρέλαβα κάτι αντάπορες που είχα παραγγείλει απο Aliexpress και ήταν ελλάδα απο 24/9. Πάνω στο δέμα υπήρχε πράσινο αυτοκόλλητο που έγραφε ''τελωνειακώς ελεύθερο). Κόστος 17 ευρώ.

 

Υπομονή παιδιά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μεχρι στιγμης παντως η ιστορια εχει δειξει ότι στο τελωνειο παντα βαζουν παραπανω ότι εχει ένα αντικειμενο,ποτε υποτιμολογηση...

 

εκτος και αν εχει γινει σε κανεναν και δεν μας το εχει πει.

 

Μιλώντας για υποτιμολόγηση εννοούσα να αναγράφει μειωμένη χρέωση ο πωλητής στο αυτοκόλητο του δέματος. Ισως δεν το είπα σωστά και έγινε παρανόηση.Συγγνώμη. Δεν αναφερόμουν στις υπηρεσίες του τελωνείου.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένει κανείς άλλος συστημένο δέμα (όχι απλό) από τον Αύγουστο το οποίο να μην έχει φανεί Ελλάδα ακόμα; Μου έχει κάνει εντύπωση γιατί ενώ έχει φθάσει Ελλάδα 1/9 (σύμφωνα με απάντηση των ΕΛΤΑ σε  email) δεν έχει σκαναριστεί, ενώ όσα από τα υπόλοιπα δέματα μου εστάλησαν έως και 27/10, είτε έχουν σκαναριστεί και περιμένουν στο αεροδρόμιο να μπουν τελωνείο, είτε βρίσκονται ήδη τελωνείο, είτε κάποια τα έχω παραλάβει (ενδεικτικά, μιλάμε για 16 δέματα). Αυτό όμως καίτοι παλαιότερο, δεν έχει σκαναριστεί (μέχρι τώρα max δύο μήνες αναμονής έπαιρνε το σκανάρισμα στα πακέτα μου) αν και λόγω μεθόδου αποστολής θα έπρεπε να έχει μια κάποια προτεραιότητα, φοβάμαι μήπως με τον κακό χαμό που γίνεται στις (υπαίθριες) αποθήκες, κάποια δέματα χάνονται. Με καίει μάλιστα λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα δέματα γιατί περιέχει και καναδυό αντικείμενα που δεν είναι δικές μου παραγγελίες, ενώ επειδή δεν ήταν ασφαλισμένο, ο αποστολέας δεν δέχεται να ξεκινήσει διαδικασία αναζήτησης μέσω του Japan post.
 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση 31/8/2017, 06:20:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ 30/8/2017, 16:30:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για υποτιμολόγηση εννοούσα να αναγράφει μειωμένη χρέωση ο πωλητής στο αυτοκόλητο του δέματος. Ισως δεν το είπα σωστά και έγινε παρανόηση.Συγγνώμη. Δεν αναφερόμουν στις υπηρεσίες του τελωνείου.

 

Ευχαριστώ,

Κ πάλι αυτά πλέον δεν ισχύουν.

 

Ότι τιμή κ να λέει επάνω ή και gift και τέτοια δεν περνάνε πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...