Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηρθε κ σε εμενα το δεμα απο αμερικη με USPS Priority Mail International

η αποστολη εγινε 17-10-2017

CF667079953US

παπουτσια ΝΙΚΕ 97,10ευρω + 35,71ευρω τα μεταφορικα

συνολο το ραβασακι απο τα ελτα 47,49..

τον αντιχριστο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ηρθε κ σε εμενα το δεμα απο αμερικη με USPS Priority Mail International

 

η αποστολη εγινε 17-10-2017

 

CF667079953US

 

παπουτσια ΝΙΚΕ 97,10ευρω + 35,71ευρω τα μεταφορικα

 

συνολο το ραβασακι απο τα ελτα 47,49..

 

τον αντιχριστο τους

Σου ήρθε στα ελτα και πηγές και το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ηρθε κ σε εμενα το δεμα απο αμερικη με USPS Priority Mail International

 

η αποστολη εγινε 17-10-2017

 

CF667079953US

 

παπουτσια ΝΙΚΕ 97,10ευρω + 35,71ευρω τα μεταφορικα

 

συνολο το ραβασακι απο τα ελτα 47,49..

 

τον αντιχριστο τους

 

Δυσκολεύομαι να δω που ακριβώς είναι το πρόβλημα σου πληρωσες το ΦΠΑ που έπρεπε

 

 

Επειδή καλό μάθαμε ως τώρα δεν σημαίνει ότι είναι και κανόνας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως.. καλο μαθαμε γιαυτο μ καθεται ασχημα

 

το μονο π μ αρεσει απο την ολη ιστορια ειναι οτι ηταν τελευταιο ζευγαρι κ δεν υπηρχε σε αλλη σελιδα..

 

τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι:

Αν πάρω κάτι από αμερικάνικο ebay, και είναι ήδη κάτω από 22€ (με τα ταχυδρομικά μέσα), θα πρέπει να πω του πωλητή να το βάλει και σε ταμπέλα απ'έξω στο φάκελο να φαίνεται;

Ή ακόμα και να το γράφει, αυτοί στο τελωνείο θα το ανοίξουν και θα το κοστολογήσουν όπως τους έρθει εκείνη τη μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να παραγγείλω κάτι από gearbest για φίλο αξίας 27€ με έκπτωση.

Στις αποστολές πέραν των DHL EMS κλπ, βγάζει μόνο την επιλογή Sweden registered ή το κλασσικό χωρίς tracking number. Να το επιχειρήσω ή θα πάει καρφί για τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να παραγγείλω κάτι από gearbest για φίλο αξίας 27€ με έκπτωση.

Στις αποστολές πέραν των DHL EMS κλπ, βγάζει μόνο την επιλογή Sweden registered ή το κλασσικό χωρίς tracking number. Να το επιχειρήσω ή θα πάει καρφί για τελωνείο;

Με sweden θα σταματήσει σιγουρα.

Με unregistered μπορει να σταματήσει αλλά με λιγοτερες πιθανοτητες απο το sweden. Αν μάλιστα πεισετε το gb να δηλώσει και γενική περιγραφή και αξια CIF μικρότερη των 19 ευρω, ακομα περισσότερες πιθανότητες να περάσει αέρα. 

 

Βέβαια σε ολες τις περιπτώσεις, τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα γλυτώσει την ταρίφα και η αναμονή θα ειναι μεγάλη. Αν μάλιστα πέσει και σε "τελώνη" με κακή διάθεση, μπορει να το ανοιξει, να δει τι ειναι, να googlarei τιμή στο gb και να σας βγαλει "δωράκι" με την πλήρη τιμή. 

να ρωτήσω κάτι:

Αν πάρω κάτι από αμερικάνικο ebay, και είναι ήδη κάτω από 22€ (με τα ταχυδρομικά μέσα), θα πρέπει να πω του πωλητή να το βάλει και σε ταμπέλα απ'έξω στο φάκελο να φαίνεται;

Ή ακόμα και να το γράφει, αυτοί στο τελωνείο θα το ανοίξουν και θα το κοστολογήσουν όπως τους έρθει εκείνη τη μέρα;

Με βάση τη νομοθεσία πρεπει να γραφει απέξω τι περιεχει ο φακελος και την αξία cif, εκτός αν ειναι ιδιωτική αποστολή (υπάρχουν προυποθέσεις) 

 

Απο εκεί και πέρα γράφει ή δε γράφει οι τελωνειακοί υπάλληλοι μπορει να το ανοιξουν. Εφόσον ειναι κατω απο 22 ευρω πες του να το γράψει και μέσα (σαν αποδειξη), ωστε αν ανοιχτει και δουν το χαρτί να στο περασουν ελευθερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζω για ωρα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι γυαλιών ηλίου από το εξής σάιτ https://www.giantvintage.com από Αμερική τα οποία μαζί με τα έξοδα αποστολής βγαίνουν στα 30 δολάρια (25.7€) τι θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση με το θέμα του τελωνείου; Να επισημάνω ότι στέλνεται με USPS

Επεξ/σία από theo.fanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι εδώ μέσα λένε ότι πολύ σωστά πρέπει να πληρώνουμε το ΦΠΑ τους φόρους κτλ.
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν θα πρέπει και οι σάκοι να είναι πεταμένοι μέσα στις αλάνες του αεροδρομίου για μήνες με αποτέλεσμα πολλές παραγγελίες να αχρηστεύονται λόγω της υγρασίας και των θερμοκρασιών.
Σε αυτό τι έχουν να μας απαντήσουν; Μούγκα στη στρούγκα!
Για την οικονόμα γίνονται όλα. Όταν θα βλέπουν σε λίγο αυτοί που τα λένε αυτά This item does not ship to Greece τότε να δούμε ποια θα είναι η άποψη τους εκτός αν έχουν τίποτα μαγαζάκια που σου πουλάνε έναν αντάπτορα του μισού ευρώ στα 15 ευρώ Για αυτό και τα λένε αυτά για τις αγορές από το εξωτερικό και τις βλέπουν με κακό μάτι. Θέλουν να πουλάνε οι ίδιοι σε τριπλή και τετραπλή τιμή πάνω. Τα καλά και τα συμφέροντα ασφαλώς!

Αλλά και οι δικές τους παραγγελίες αφού περνάνε από τα ίδια τελωνεία σάπιες θα τις παραλαμβάνουν γιατί και αυτές μέσα στη λάσπη και την υγρασία θα περιμένουν την σειρά τους. Να δούμε εκεί πόσο θα χαίρονται!

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζω για ωρα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι γυαλιών ηλίου από το εξής σάιτ https://www.giantvintage.com από Αμερική τα οποία μαζί με τα έξοδα αποστολής βγαίνουν στα 30 δολάρια (25.7€) τι θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση με το θέμα του τελωνείου; Να επισημάνω ότι στέλνεται με USPS

υπολογισε συν 22 ευρω και την αναμονη να γινει εκτελωνισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζω για ωρα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι γυαλιών ηλίου από το εξής σάιτ https://www.giantvintage.com από Αμερική τα οποία μαζί με τα έξοδα αποστολής βγαίνουν στα 30 δολάρια (25.7€) τι θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση με το θέμα του τελωνείου; Να επισημάνω ότι στέλνεται με USPS

 

θα πληρωσεις τελωνειο και θα περιμενεις και κανενα 2μηνο στην αναμονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με sweden θα σταματήσει σιγουρα.

Με unregistered μπορει να σταματήσει αλλά με λιγοτερες πιθανοτητες απο το sweden. Αν μάλιστα πεισετε το gb να δηλώσει και γενική περιγραφή και αξια CIF μικρότερη των 19 ευρω, ακομα περισσότερες πιθανότητες να περάσει αέρα. 

 

Βέβαια σε ολες τις περιπτώσεις, τιποτα δεν ειναι σιγουρο οτι θα γλυτώσει την ταρίφα και η αναμονή θα ειναι μεγάλη. Αν μάλιστα πέσει και σε "τελώνη" με κακή διάθεση, μπορει να το ανοιξει, να δει τι ειναι, να googlarei τιμή στο gb και να σας βγαλει "δωράκι" με την πλήρη τιμή. 

Με βάση τη νομοθεσία πρεπει να γραφει απέξω τι περιεχει ο φακελος και την αξία cif, εκτός αν ειναι ιδιωτική αποστολή (υπάρχουν προυποθέσεις) 

 

Απο εκεί και πέρα γράφει ή δε γράφει οι τελωνειακοί υπάλληλοι μπορει να το ανοιξουν. Εφόσον ειναι κατω απο 22 ευρω πες του να το γράψει και μέσα (σαν αποδειξη), ωστε αν ανοιχτει και δουν το χαρτί να στο περασουν ελευθερο.

 

Αυτό με την ιδιωτική αποστολή, τι εννοείς? Για παράδειγμα, ο αδερφός μου μένει Αμερική. Αν μου στείλει κάποιο πακέτο με πράγματα αξίας, τότε θα πληρώσω τελωνείο ?

Πχ. μπορεί να μου στείλει κινητό (χρησιμοποιημένο ή καινούριο)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με sweden θα σταματήσει σιγουρα.

Με unregistered μπορει να σταματήσει αλλά με λιγοτερες πιθανοτητες απο το sweden. Αν μάλιστα πεισετε το gb να δηλώσει και γενική περιγραφή και αξια CIF μικρότερη των 19 ευρω, ακομα περισσότερες πιθανότητες να περάσει αέρα.

Οπότε δεν το διακινδυνεύω, παίζει να του βγει περισσότερο από ότι να πάρει κάτι αντίστοιχο εδώ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ιδιωτική αποστολή, τι εννοείς? Για παράδειγμα, ο αδερφός μου μένει Αμερική. Αν μου στείλει κάποιο πακέτο με πράγματα αξίας, τότε θα πληρώσω τελωνείο ?

Πχ. μπορεί να μου στείλει κινητό (χρησιμοποιημένο ή καινούριο)?

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...