Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον πλακώστε τους στις καταγγελίες http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal με το να τα συζητάμε μεταξύ μας δεν βγαίνει άκρη.

Εγώ έχω καταθέσει ηλεκτρονικά τη καταγγελία και περιμένω τι θα μου απαντήσουν 

Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαδί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τουλάχιστον πλακώστε τους στις καταγγελίες http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal με το να τα συζητάμε μεταξύ μας δεν βγαίνει άκρη.

Εγώ έχω καταθέσει ηλεκτρονικά τη καταγγελία και περιμένω τι θα μου απαντήσουν 

Μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαδί

Κι εγω ηδη εχω στειλει, αλλα δεν ιδρωνει το αυτι τους. Οπως ειπε και καποιος πιο πριν.."κορακας, κορακου ματι δεν βγαζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι γινόταν μέχρι σήμερα και για κάποιο διάστημα ακόμη.

Εάν, πράγματι, το δέμα θα φύγει από Αγγλία και όχι από τρίτη χώρα, δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει η αναζήτηση αντικειμένου στο επισημο site του ELTA? χθες και σημερα που δοκίμασα δεν εδειχνε....

 

Μπορεις να κανεις αναζητηση στο https://www.elta-courier.gr/search

που λειτουργει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτειτε τι θα γινεται τωρα στην αυλη του τελωνειου απο λασπωμενα -βρεγμενα δεματα ,πεταμενα δεματα ,δεξια και αριστερα. λετε να εχουμε κανενα "ανοιγμα" τελωνειου ,να φυγουν πολλα δεματα ? η θα τα αφησουνε να χαλασουνε ολα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση.

 

Θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από μια εταιρεία την Κίνα. Επειδή τα βιάζομαι θέλω να τα πάρω με εταιρεία κούριερ. Είπαμε μακριά από την Dhl. Θέλω να τα πάρω με EMS. παραγγελία μέχρι 150 ευρώ (πάνω από 22) πληρώνουμε 15 ευρώ ΦΠΑ + έξοδα εκτελωνισμού. Την αμοιβή στον τελώνη ποτέ την δίνουμε; Σε ποιες περιπτώσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρώνεις ΦΠΑ 15€ αλλά το 24% στην αξία cif (κόστος και μεταφορικά).

Εκτός απ' αυτά, θα πληρώσεις, με DHL, αμοιβή εκτελωνιστή που ξεκινάει από 55€, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις με πηραν απο τελωνειο. ηταν ενα δεμα για μενα απο αμαζον. με ρωτησε τι ειχε μεσα, μου ζητησε αφμ και δου. μου ειπε εινα ιτυπικο θεμα και δεν θα πληρωσω τιποτα. μιας και οι φοροι ειναι προπληρωμενοι αποτι καταλαβα.

το ρωτησα μετα λιγα πραγματα. μου πε πως για αξια κατω απο 20 ευρω δεν πληρωνουμε τιποτα.

του λεω. περιμενω ενα δισκο που κανει 7 δολαρια καιτα μεταφορικα ειναι 23. μεταχειρισμενο. στην αρχη μου ειπε οτι οτι ειναι πανω απο 20 ευρω πληρωνεις. μετα του ειπα ομως, μα ο δισκος κανει 7 δολλαρια, τα 23 ειναι μεταφορικα αφου τοσο κανουν. μου ειπε ε δεν πληρωνω τιποτα. μαλλον μπερδεμενοι και αυτοι ειναι. παντως ευγενεστατος. πολυ καλος. μηπως πηραν νεους υπαλληλους και το πραγμα κυλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, αναμενουμε refund απο gearbest, τι κανουμε αν μας ειδοποιησουμε να παραλαβουμε;

αγνοουμε; (δεν με ενδιαφερει πλεον το δεμα και εχει και tracking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποια είναι η ιδιότητα  του υπαλλήλου με τον οποίο μίλησες, αλλά και μόνο ότι σου είπε ότι η ατέλεια είναι 20€ δείχνει ότι δεν ξέρει καλά τα πράγματα και κάθε πληροφορία του είναι αναξιόπιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...