Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ειναι απο πωλητη αλλα λεει Fulfilled by Amazon και AmazonGlobal shipping οποτε λογικα προπληρωμενα ειναι. Ξερεις μηπως εαν και αυτα καθυστερουν στο τελωνειο ή εαν τα αφηνουν να περνανε γρηγοροτερα? Με βλεπω να παραγγελνω με 2-4 μερες delivery γιατι το 9-14 εργασιμες μου φαινεται πολυ και το θελω πριν τα Χριστουγεννα.

Όλα στέλνονται με courier, τα παραλαμβάνεις είτε με γενική ταχυδρομική, είτε με dhl. Και οι χρόνοι παράδοσης δεν έχουν καμία σχέση με τα ΕΛΤΑ. Νομίζω εσένα λόγο ότι θα είναι μικρό δέμα θα σου έρθει με την γενική ταχυδρομική στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά σήμερα έγινε κάτι παράξενο στο Gearbest στην επιλογή EU Express, μου βγάζει αυτό EU Express(Please provide English address&city)!!! Ξέρει κανείς γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ειναι απο πωλητη αλλα λεει Fulfilled by Amazon και AmazonGlobal shipping οποτε λογικα προπληρωμενα ειναι. Ξερεις μηπως εαν και αυτα καθυστερουν στο τελωνειο ή εαν τα αφηνουν να περνανε γρηγοροτερα? Με βλεπω να παραγγελνω με 2-4 μερες delivery γιατι το 9-14 εργασιμες μου φαινεται πολυ και το θελω πριν τα Χριστουγεννα.

Ναι, είναι προπληρωμένα. Το Amazon Global Shipping διατίθεται μόνο αν αγόρασεις από το ίδιο το Amazon η από πωλήτη Fulfilled by Amazon. Δε θα καθυστερήσει στο τελωνείο, απλά ίσως καθυστερήσει να στο απόστείλουν, γιατί ο πωλητής θα πρέπει πρώτα να στείλει το προϊόν σε κάποιο Fulfillment center (αποθήκη) της Amazon και από κει και πέρα αναλαμβάνει η Amazon τη παραγγελία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αμα ξερει κανεις το priority shipping tou cafago ειναι ιδιο με του gearbest,δηλαδη να περναει το τελωνειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,την γλίτωσα?ή μπορεί ακόμα να μπει τελωνείο?

ειναι ηδη τελωνειο , ακριβως και μενα ετσι ειναι απο τις 12 /11 

Ειπαμε πως ολα μπαινουν τελωνειο , το θεμα ειναι εκει αν θα ειναι ελευθερα η με δασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξανά πεταχτώ εγώ και θα ρωτήσω, αν το έκλεισαν από κεντρο διαλογής αττικης την Παρασκευή Δευτέρα λέτε να έχω το πακέτο?

Αυτη η κοπέλα στην εξυπηρέτηση μου είπε ότι θα το παραδώσουν σπίτι το πακέτο αλλά δεν νομίζω.....(μπήκε τελωνείο και έμεινε μόνο 2 ώρες μέσα και όταν ρώτησα στο τηλ μου είπαν ότι πέρασε ελεύθερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμα μου (μικρο πακετακι)μικρης αξιας 3 ευρω απο L.A USA εμεινε στο Κεντρο διαλογης Αθηνα 2 μερες.Το παρελαβα χτες απο τον ιδιο τον ταχυδρομο βαζοντας του υπογραφη μου στα τεφτερια του τελοςπαντων...Με USPS η αποστολη με tracking κανονικα.Το γραφω γιατι σε μερικα παιδια εχει κατσει κ 6 μερες απ'οτι διαβασα..Ελπιζω να βοηθησα.

Κατι ακομα....στην πολυκατοικια μου ερχονται καποια δεματακια me China Post untracked απ'οτι ειδα και ο ταχυδρομος τα αφηνει στο καλοριφερ η στα γραμματοκιβωτια.Εχει ερθει κ φακελος μεγαλυτερος απο Καναδα untracked.Εχει κατι κινεζικα γραμματα πανω ο αποστολεας (για τα κινεζικα πακετακια)κ δεν καταλαβαινω απο ποιο μαγαζι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β. Η dpd που εχει το εργο της διανομής επελεξε να το προωθήσει με ΕΛΤΑ και οχι με courier.

 

Αν θες να σιγουρευτεός ακομα περισσοτερο επικοιωνησε με την dpd ελλαδος και ρωτα ΕΥΓΕΝΙΚΑ με ποιο τρόπο παραδιδουν στην Ελλαδα. Δωσε τους και το tracking number σου. Ισως πραγματικά να αλλαξανε πάροχο διανομης και εσένα να σου εκατσε στην αλλαγή (αν εγινε ετσι ειναι μεγαλη γκαντεμια)

 

Με μπέρδεψες αρκετά. Γιατί να μπει τελωνείο επειδή η DPD αποφάσισε να συνεργαστεί με τα ΕΛΤΑ, αν οντως έγινε κάτι τέτοιο; Δεν υποτίθεται ότι η DPD βρίσκεται εντός ευρωπαϊκής ένωσης; Τα ΕΛΤΑ που ακριβώς κολλάνε;

 

 

Και ρωταω ξανά γιατί δεν απαντήθηκε πριν. Γίνονται έλεγχοι στα δέματα εάν έρχονται εντός Ε.Ε; Και με ποιον τρόπο; Δλδ μπορώ να φέρω σουγιά δες και ηλεκτρονικό τσιγαρο/μπαταρίες, που κανονικά απαγορευόταν ή όχι;

 

Τα δέματα που έρχονται εκτός Ε.Ε s στην ουσία περνάνε διπλό έλεγχο; Πρώτα στο τελωνείο και μετά σε σκάνερ στο αεροδρόμιο; Εάν έρθουν οδικώς, το γίνεται;

 

Μήπως απλά το gearbest/banggood έχουν απαγορέψει τις μπαταρίες/power bank επειδή είχε γίνει ένα ατύχημα;

 

Και ποια η νομοθεσία σχετικά με τους σουγιά δες μαχαίρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες αρκετά. Γιατί να μπει τελωνείο επειδή η DPD αποφάσισε να συνεργαστεί με τα ΕΛΤΑ, αν οντως έγινε κάτι τέτοιο; Δεν υποτίθεται ότι η DPD βρίσκεται εντός ευρωπαϊκής ένωσης; Τα ΕΛΤΑ που ακριβώς κολλάνε;

 

Προφανώς, δεν διάβασες το post #8885

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...