Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μη μπερδευεσαι.Μιλαμε για το Priority του Gearbest.Οχι του Bangood

Με priority 3 παραγγελίες μου ήρθα μέσα σε 14 μέρες

 

Δεν πέρασαν τελωνείο.

 

Μου τις έφεραν όλες τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδευεσαι.Μιλαμε για το Priority του Gearbest.Οχι του Bangood

 

Ααα οκ.

 

Sorry δεν το είδα.

 

Αλλά απ' ότι ξέρω του gearbest το priority δεν το φέρνουν τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.Αυτο θελουμε να κατανοησει ο φιλος πιο πανω αλλα δεν θελει να το καταλαβει.Το κακο ειναι οτι τωρα θα διαβασει αυτο που εγραψες και για αλλες 2 σελιδες θα λεει τα δικα του

 

Ααα οκ.

 

Sorry δεν το είδα.

 

Αλλά απ' ότι ξέρω του gearbest το priority δεν το φέρνουν τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η κατάσταση έχει καταλήξει καταστροφική.Έχω ένα δέμα china post που έχει κολλήσει στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ) εδώ και 6 μέρες.Το καταστροφικό είναι ότι το δέμα κστίζει 2€ και όταν παίρνω τηλ. στα ΕΛΤΑ μου λένε ότι είναι σε αναμονή να ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!Μάλιστα σήμερα μου έφτασε Ελλάδα ένα δέμα 24€ με bpost και τώρα,μέσα σε μια μέρα,έφτασε στο Κ.Δ Αττικής.Ούτε το 3€ θα χρειαστεί να πληρώσω!ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμερικανικό Amazon στέλνει είτε με dhl είτε με αμερικάνικη courier που τα παραδίδει η γενική ταχυδρομική? Έχω προπληρώσει το τελωνείο και έχει σταλεί με dhl, να ανησυχώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ειπε οτι του το φερανε τα ΕΛΤΑ εκει τελειωνει η ιστορια.

H gearbest το δίνει στην dpd και η dpd κάνει τι διανομή αναλογα με τις συμφωνίες που εχει με τους τοπικους παροχεις. Η dpd συνεργάζεται και με την acs και με την speeded. Αν έκανε νεα συμφωνία διανομής και με τα ΕΛΤΑ και πλέον όλτα τα eu express dpd αρχισουν να ερχονται με ελτα, πως τελειώνει εδώ η ιστορία; Στα γράφω για να μην είσαι απολυτος για το τώρα, οχι το παρελθόν.

οριστε λοιπον αποδεικτικα screenshot απο τον λογαριασμο στο gearbest οτι οντως η μεθοδος αποστολης που επιλεχθηκε κ πληρωθηκε ηταν priority/eu express για αποφυγη τελωνειου 

 

οποτε το gearbest εκανε κακως αλλου ειδους αποστολη η κατι εχει αλλαξει με το priority/eu express του gearbest

 

https://s8.postimg.org/mlb16ksth/image.png

 

https://s8.postimg.org/yn6f0t22t/image.png

crashburn ειναι σημαντικό να βρεις και τα 3 emails που εστειλαν στον πατέρα σου (εγραψα νωρίτερα). Απο την παραγγελία φαίνεται οτι ο πατέρας σου εκανε σωστά την παραγγελία αλλά απο το email (βασικά το πρώτο και το τριτο) θα φανει αν η παραγγελία εγινε με eu express και αν εστάλη με eu express. Αν και απο εκει έχουμε confirmation τοτε δυο ειναι τα πιθανα σενάρια. 

 

Α.Το gearbest εστειλε με Austria Post και δεν ενημερωσε το συστημα

 

Β. Η dpd που εχει το εργο της διανομής επελεξε να το προωθήσει με ΕΛΤΑ και οχι με courier.

 

Σε κάθε περιπτωση επικοινωνησε "εντονα" με το gearbest και πες το προβλημα και οτι ενω πλήρωσες eu express για να μην μπει τελωνειο, αυτό μπήκε. Ζητα να επιβεβαιώσουν οτι το εστειλαν με eu express και οχι με απλό registered austria post. Θεωρώ σχεδόν σιγουρο οτι θα σου απαντησουν eu express (αληθες ή οχι δεν το εξετάζω) αλλά αμεσως μετα θα βγάλουν έξω την ουρίτσα τους λεγοντας οτι ετσι κι αλλιως τα τελωνεία ειναι του πελάτη (και δεν υπάρχει ξασφάλιση)

 

Για το Β, θα φανεί τις επομενες ημέρες οπου τα αναλογα fora θα γεμίσουν απο μηνύματα τυπου "πλήρωσα eu express και εκατσε τελωνείο" αντί για το "αγορασα απο gearbest περιμενω 2 μηνες και μπήκε και τελωνείο"

 

Αν θες να σιγουρευτεός ακομα περισσοτερο επικοιωνησε με την dpd ελλαδος και ρωτα ΕΥΓΕΝΙΚΑ με ποιο τρόπο παραδιδουν στην Ελλαδα. Δωσε τους και το tracking number σου. Ισως πραγματικά να αλλαξανε πάροχο διανομης και εσένα να σου εκατσε στην αλλαγή (αν εγινε ετσι ειναι μεγαλη γκαντεμια)

Προσπαθείς να δημιουργήσεις λάθος εντυπώσεις και γίνεται κουραστικό +ότι πάρα πληροφορίες το κόσμο, όπως σου έγραψαν ήδη αρκετοί εφόσον ήρθε με ελτα κάτι έγινε λάθος στο τρόπο αποστολής

 

 

οχι εσυ παραπληροφορεις τωρα

 

επιτελους δειτε τα σκρηνσοτς

 

 

Επιτελους σταματα να επιμενεις

 

 

Σου ξανά γράφω με priority ΔΕΝ ΣΤΟ ΦΈΡΝΟΥΝ ΤΑ ΕΛΤΑ

 

Παιδιά ηρεμήστε λίγο. Εδώ ειμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Ολοι εχετε δικιο αλλά δεδομένων των στοιχείων ΜΠΟΡΕΙ να εχει γινει κάποια αλλαγή που μπαινει τώρα στην πράξη και να αρχίσουν ολα τα gearbest eu epxress πάνω απο 22 ευρω να σκάνε τελωνείο.  Και εγώ ειμαι φανατικός υπέρμαρχος του priority mail του banggood αλλά ανα πάσα στιγμή μπορει να αλλάξει.

μετα απο 2 μηνες παρελαβα σημερα το beelink απο gearbest.

Εντάξει έπαθες και έμαθες. Τώρα αν τολμάς κάνε ξανα παραγγελία απο gearbest κίνας. Πέρα απο το πειραγμα η καταάσταση εχει παγιωθεί. Για αγορές πάνω απ 22 ευρω, μονο ευρωπαικές αποθήκες ή banggood Κίνας με priority mail. Οτιδήποτε άλλο (*) σημαίνει διμηνη καθυστέρηση και ταρίφα τελωνείου. 

 

(*) βάζω αστερίσκο γιατί ειναι και το eu express του gearbest που περα οτι ειναι για πάνω απο 100 ευρω, βλέπουμε σε αυτ´ο το νημα μια εξέλιξη που αν δεν εχει γινει ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ τοτε σημαίνει ταφοπλακα του eu express (γιατί θα μπαινει και αυτό τελωνειο). Θα δειξει τις επομενες μερες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου εξηγησεις πως μια εταιρια κουριερ θα συνεργαστει με απλο ταχυδρομειο; Με καμια δοση ειρωνιας δεν ρωταω απλα δεν το καταλαβαινω.Ο λογος που ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω ειναι γιατι ψωνιζω σχεδον σε καθημερινη βαση απο Gearbest και Bangood ειτε για μενα ειτε για φιλους και φροντιζω να ενημερωνομαι για ολες τις εξελιξεις.Επομενως αν αλλαζε κατι στη γνωστη διαδικασια να εισαι σιγουρος οτι θα το γνωριζα.Οσο για το υφος των απαντησεων που παρεθεσες το οποιο ειναι οντως εντονο,εχει να κανει με το οτι ο συμφορουμιτης με του οποιου την παραγγελια ασχολουμαστε εγω και αλλοι,επιμενει να μη δινει σημασια σε οτι του λεμε και να αραδιαζει τα δικα του αποπροσανατολιντας και τους υπολοιπους.Και οπως ειπες και εσυ εδω ειμαστε για να βοηθαμε οχι για να το παιζουμε εξυπνοι ουτε να αποπροσανατολιζουμε και αλλους που δεν ψωνιζουν συχνα απεξω επομενως ειναι πιο "ανησυχοι" οταν κανουν μια παραγγελια.

H gearbest το δίνει στην dpd και η dpd κάνει τι διανομή αναλογα με τις συμφωνίες που εχει με τους τοπικους παροχεις. Η dpd συνεργάζεται και με την acs και με την speeded. Αν έκανε νεα συμφωνία διανομής και με τα ΕΛΤΑ και πλέον όλτα τα eu express dpd αρχισουν να ερχονται με ελτα, πως τελειώνει εδώ η ιστορία; Στα γράφω για να μην είσαι απολυτος για το τώρα, οχι το παρελθόν.

 

crashburn ειναι σημαντικό να βρεις και τα 3 emails που εστειλαν στον πατέρα σου (εγραψα νωρίτερα). Απο την παραγγελία φαίνεται οτι ο πατέρας σου εκανε σωστά την παραγγελία αλλά απο το email (βασικά το πρώτο και το τριτο) θα φανει αν η παραγγελία εγινε με eu express και αν εστάλη με eu express. Αν και απο εκει έχουμε confirmation τοτε δυο ειναι τα πιθανα σενάρια.

 

Α.Το gearbest εστειλε με Austria Post και δεν ενημερωσε το συστημα

 

Β. Η dpd που εχει το εργο της διανομής επελεξε να το προωθήσει με ΕΛΤΑ και οχι με courier.

 

Σε κάθε περιπτωση επικοινωνησε "εντονα" με το gearbest και πες το προβλημα και οτι ενω πλήρωσες eu express για να μην μπει τελωνειο, αυτό μπήκε. Ζητα να επιβεβαιώσουν οτι το εστειλαν με eu express και οχι με απλό registered austria post. Θεωρώ σχεδόν σιγουρο οτι θα σου απαντησουν eu express (αληθες ή οχι δεν το εξετάζω) αλλά αμεσως μετα θα βγάλουν έξω την ουρίτσα τους λεγοντας οτι ετσι κι αλλιως τα τελωνεία ειναι του πελάτη (και δεν υπάρχει ξασφάλιση)

 

Για το Β, θα φανεί τις επομενες ημέρες οπου τα αναλογα fora θα γεμίσουν απο μηνύματα τυπου "πλήρωσα eu express και εκατσε τελωνείο" αντί για το "αγορασα απο gearbest περιμενω 2 μηνες και μπήκε και τελωνείο"

 

Αν θες να σιγουρευτεός ακομα περισσοτερο επικοιωνησε με την dpd ελλαδος και ρωτα ΕΥΓΕΝΙΚΑ με ποιο τρόπο παραδιδουν στην Ελλαδα. Δωσε τους και το tracking number σου. Ισως πραγματικά να αλλαξανε πάροχο διανομης και εσένα να σου εκατσε στην αλλαγή (αν εγινε ετσι ειναι μεγαλη γκαντεμια)

 

 

 

 

 

 

 

 

Παιδιά ηρεμήστε λίγο. Εδώ ειμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Ολοι εχετε δικιο αλλά δεδομένων των στοιχείων ΜΠΟΡΕΙ να εχει γινει κάποια αλλαγή που μπαινει τώρα στην πράξη και να αρχίσουν ολα τα gearbest eu epxress πάνω απο 22 ευρω να σκάνε τελωνείο. Και εγώ ειμαι φανατικός υπέρμαρχος του priority mail του banggood αλλά ανα πάσα στιγμή μπορει να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H gearbest το δίνει στην dpd και η dpd κάνει τι διανομή αναλογα με τις συμφωνίες που εχει με τους τοπικους παροχεις. Η dpd συνεργάζεται και με την acs και με την speeded. Αν έκανε νεα συμφωνία διανομής και με τα ΕΛΤΑ και πλέον όλτα τα eu express dpd αρχισουν να ερχονται με ελτα, πως τελειώνει εδώ η ιστορία; Στα γράφω για να μην είσαι απολυτος για το τώρα, οχι το παρελθόν.

 

Να προσθέσω και τη δική μου (ταπεινή) άποψη στον προβληματισμό, που απασχολεί επί τόσο χρονικό διάστημα όλους.

 

Αφού το δέμα ήρθε με το αυστριακό ταχυδρομείο (τρίτη χώρα και δεν εξετάζω το γιατί και το πως ταξίδεψε με αυτή τη μεταφορική) ήταν επόμενο ότι θα σταματούσε στο τελωνείο.

 

Θυμίζω την άλλη περίπτωση που το δέμα ξεκίνησε από την Ιταλία, με επιλογή του πωλητή να το στείλει με το αυστριακό, και αποτέλεσμα να χρεωθεί ο αγοραστής με έξοδα εκτελωνισμού. Αφού, βέβαια, ο αγοραστής διαμαρτυρήθηκε στον πωλητή, αυτός του επέστρεψε τα έξοδα.

 

Κάτι αντίστοιχο πρέπει να κάνει και ο πατέρας του συμφορουμίτη, με το Gearbest, και να απαιτήσει την επιστροφή των εξόδων αφενός του τελωνείου αφετέρου της μεταφοράς με EU express.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...