Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vicky_g είπε

Για αυτό έχετε καμία άποψη; Ο Κινέζος εξακολουθεί να μου απαντάει να μην ανησυχώ, λόγω αυστηρών ελέγχων στο τελωνείο αργεί η παράδοση και ότι θα παραλάβω το προϊον σύντομα. Άλλο τον ρωτάω εγώ, άλλο μου απαντάει. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει dispute μονο για τα μεταφορικά και αν τελικά δεν παραλάβω για ολόκληρο το ποσό; Ή να περιμένω και αν δεν παραλάβω να κάνω μια και καλή για το σύνολο;

Θα σου προτεινα να μιλήσεις με το support του Aliexpress και αυτοι θα σε καθοδηγησουν

Πάντως σε καθε περιπτωση δεν ειναι καλο να κανεις dispute  για τα μεταφορικά χωρις να εχεις παραλάβει ακόμα .

Σου προτεινω να περιμενεις και σε περιπτωση που δεν παραλάβεις ζητας όλο το ποσό,

σε περιπτωση που παραλάβεις και όντως το εστειλε απλό και οχι συστημενο ζητας τα χρήματα που πληρωσες για τα μεταφορικά

Επεξ/σία από zato23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι το banggood μας άφησε με χαλαρά βηματακια. 

https://forum.banggood.com/forum-topic-457631.html

Ελπίζω να ξαναέρθει το priority γιατί αν δεν, εμένα με έχασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Μου φαίνεται ότι το banggood μας άφησε με χαλαρά βηματακια. 

https://forum.banggood.com/forum-topic-457631.html

Ελπίζω να ξαναέρθει το priority γιατί αν δεν, εμένα με έχασαν.

Στη δευτερη σελιδα του link που εδωσες εχει και σχετικη απάντηση που εχουμε γράψει και στο forum απο χτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Μου φαίνεται ότι το banggood μας άφησε με χαλαρά βηματακια. 

https://forum.banggood.com/forum-topic-457631.html

Ελπίζω να ξαναέρθει το priority γιατί αν δεν, εμένα με έχασαν.

συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες το αγαπημενο σας νομιμο priority  θα επιστρεψει ξανα κοντα σας στις 17/01/..μαλιστα μου ειπαν οτι εκει στην ελλαδα τα εχετε κανει μπουρδ@λο ε??λεω τι ενοειτε??μου λεει μαθαμε οτι κλαιγοσαστε στα forum και τσακωνοσαστε καποιοι μεταξυ σας,,καποιοι λενε μπραβο για τα νομιμα που εφαρμοσε το σπουδαιο ελληνικο κρατος φπα+εκτελωνιστικα τελη και καποιοι αλλοι κλαιγονται γιατι δεν θελουν να πληρωνουν...τους απαντησα οτι γινεται αυτο αλλα μην δινετε σημασια στην ελλαδα ειμαστε ετσι γινοταν παντα ο ενας να παει να φαει τον αλο...μαλιστα με ενημερωσαν να μην ανυσηχουνε οι ελληνες καταναλωτες και μας προτειναν να μην μιλαμε πολυ και να διαβαζουμε πρωτα πριν αρχισουμε τις ερωτησεις τυπου??θα πληρωσο τελωνειο??θα πληρωσο κουστουμακι??θα πληρωσο γραβατουλα και αλλα τετοια...ηρεμηστε...το priority ερχεται ξανα...17/01 η μεγαλη επιστροφη....ξεχασα...κατα 90% οι κινεζοι εχουν βρει ενα νεο παραθυρακι για την ελλαδα καθως εχουν καταλαβει τι κανει φανατικα, η συγκεκριμενη κυβερνηση παντα με την υποστηριξη της ευρωπαικης ενωσης και καποιων μεγαλων καταστηματων στην ελλαδα ναι ναι που δεν θελουνε ο ελληνας να ψωνιζει για αυτον η και να πουλαει κινεζικα αλλα θελουν να εχουν ολη την πιτα δικια τους....(δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι οι τελωνειακοι πρακτορες κυνηγανε σαν τρελοι το κινητο τηλεφωνο λες και ειναι μακαρονια με κιμα)θα κανω 2 τεστ και αν ειναι ετσι οπως μου ειπανε και ειδα θα το πω εδω σε καποια ατομα τα οποια γραφουν πολυ καιρο περι τελωνειου..απο εκει και περα ας το διαχειριστουν,οπως θελουνε αυτοι.απο εκει και περα προτεινω να μην τσακωνομαστε μεταξυ μας,δεν υπαρχει κανενας λογος..εχουμε ολοι πολλα προβληματα για να μπαινουμε σε αυτες τις διαδικασιες.. κανενας δεν θα μας πει μπραβο ουτε θα μας βαρεσει παλαμακια...καλο θα ηταν να εχουμε παντα ηρεμο διαλογο μεταξυ μας ητε συμφωνουμε ητε οχι.

Επεξ/σία από filos00
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filos00 είπε

o xeonanot εγραψε στο banggood  Είμαστε μια μεγάλη ομάδα από την Ελλάδα, αγοράζοντας από εσάς με άμεση αλληλογραφία προτεραιότητας. Εάν αυτή η μέθοδος αποστολής δεν εμφανιστεί, δεν θα αγοράσουμε ξανά από εσάς. Πολύ αντιεπαγγελματική και είμαστε πολύ απογοητευμένοι.   ΑΠΛΑ ΘΕΟΥΛΗΣ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινη εμπειρια με τα 3 ευρω στα ΕΛΤΑ

Μου ηρθε δεμα απο Ali ενα καλωδιο για μοτοσυκλετα αξιας 17 ευρω.Το πακετο εγραφε σε ενα πρασινο στικερ "Τελωνειαος ελευθερο" και διπλα του με στυλο χειρογραφα γραμμενο 3 ευρω.

Δεν ηταν η πρωτη φορα που μου τα ζηταγανε απο τα ΕΛΤΑ (ειμαι και VIP4 τρομαρα μου).Τα πηρωσα και εφυγα.Μετα απο 20 δευτερολεπτα επιστρεφω να παρω την αποδειξη διοτι το πακετο δεν ηταν δικο μου αλλα φιλου και επρεπε να του δικαιολογησω το 3ευρω και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν την ειχε κοψει ακομα και οτι θα την...εκοβε αργοτερα!!

Πραγματικα προβληματιζομαι,επειδη εχω διαβασει και απο αλλους πολλα για αυτο το 3ευρω.Ποιος το καρπώνεται?Πρεπει να το πληρωνουμε στην τελικη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, exitpc1 said:

Σημερινη εμπειρια με τα 3 ευρω στα ΕΛΤΑ

Μου ηρθε δεμα απο Ali ενα καλωδιο για μοτοσυκλετα αξιας 17 ευρω.Το πακετο εγραφε σε ενα πρασινο στικερ "Τελωνειαος ελευθερο" και διπλα του με στυλο χειρογραφα γραμμενο 3 ευρω.

Δεν ηταν η πρωτη φορα που μου τα ζηταγανε απο τα ΕΛΤΑ (ειμαι και VIP4 τρομαρα μου).Τα πηρωσα και εφυγα.Μετα απο 20 δευτερολεπτα επιστρεφω να παρω την αποδειξη διοτι το πακετο δεν ηταν δικο μου αλλα φιλου και επρεπε να του δικαιολογησω το 3ευρω και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν την ειχε κοψει ακομα και οτι θα την...εκοβε αργοτερα!!

Πραγματικα προβληματιζομαι,επειδη εχω διαβασει και απο αλλους πολλα για αυτο το 3ευρω.Ποιος το καρπώνεται?Πρεπει να το πληρωνουμε στην τελικη? 

Αυτά τα 3 Ευρώ μου φαίνεται πάνε στην τσέπη του υπαλλήλου έχω την εντύπωση γιατί αλλιώς δεν θα το είχε χειρόγραφο το 3 Ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έκανα στις 20 του δεκεβρίου μια παραγγελια 4 πράματα όχι κάτι ιδιαιτερα ακριβό
χωρα αποστολής κίνα το site ήταν το tomtop
τώρα τι παίχτηκε, η παραγγελια μου ταχυδρομηθεί στις 22 του δεκέβρη
έφτασε στη ελλάδα στο αεροδρόμιο του ελευθεριου βενιζέλου στις 5 αυτού του μηνα που διανύουμε του ιανουραρίου
έκτοτε οποτε επιχειρώ να κάνω search τον κωδικό του δέματος μου δείχνει κολλημένο στο ελληνικό αερολιμένα αθηνας κατ
θέλω να ρωτήσω 2 πραματάκια αν ξέρετε να με βοηθήσετε
πρώτα από όλα θα αργήσει πολύ ακόμη το δέμα να ertei στα χερια μου
και δεύτερον όλα τα πράματα είναι μέχρι 22 ένα ρολοι όμως κάνει 32 λέτε να φάω κάνα μανίκι?

ευχάριστο πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Runner25 είπε

έκανα στις 20 του δεκεβρίου μια παραγγελια 4 πράματα όχι κάτι ιδιαιτερα ακριβό
χωρα αποστολής κίνα το site ήταν το tomtop
τώρα τι παίχτηκε, η παραγγελια μου ταχυδρομηθεί στις 22 του δεκέβρη
έφτασε στη ελλάδα στο αεροδρόμιο του ελευθεριου βενιζέλου στις 5 αυτού του μηνα που διανύουμε του ιανουραρίου
έκτοτε οποτε επιχειρώ να κάνω search τον κωδικό του δέματος μου δείχνει κολλημένο στο ελληνικό αερολιμένα αθηνας κατ
θέλω να ρωτήσω 2 πραματάκια αν ξέρετε να με βοηθήσετε
πρώτα από όλα θα αργήσει πολύ ακόμη το δέμα να ertei στα χερια μου
και δεύτερον όλα τα πράματα είναι μέχρι 22 ένα ρολοι όμως κάνει 32 λέτε να φάω κάνα μανίκι?

ευχάριστο πολύ 

Απο τις 5 του Γεναρη...ουτε 10 μερες δηλαδη.Προσωπικα ειχα δεμα 40 μερες κολλημενο εκει,μεχρι που απελπιστηκε ο πωλητης και μου επεστρεψε τα χρηματα πισω.Υπομονη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...