Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, kasp123 είπε

το banggood λεει πως τριτη θα επιστρεψει το pdm για κινητα και tablet

Που ακριβώς το λέει αυτό? Σε κάποια ανάρτηση στο σαιτ? Ή επικοινώνησες μαζί τους?

Κι ο λόγος όλης αυτής την αναστάτωσης?? Όντως  αυξήσεις μεταφορικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vicky_g είπε

Aliexpress μικρά πακέτα αξίας 5-10ευρώ

  • Unregistered, παραγγελία 19/10 (!!!) παραλαβή 18/01 τρεις μήνες δηλαδή.
  • Registed air mail παραγγελία 01/01 παραλαβή επίσης 18/01 

Έννοείται κανένα από αυτά με έξτρα χρεώσεις.

Έχω την εντύπωση ότι έχουν μείνει πίσω οι παραγγελίες από Οκτώβρη-Νοέμβρη, ενώ ότι έχει γίνει παραγγελία από Δεκέμβρη και μετά έρχεται σε λογικούς χρόνους.

Εχεις δοκιμασει 20 ευρω απο ali express? Βρηκα κατι που κανει  21,45 (21.18 αν το παρω μεσω του app) αλλα δεν το εχω βρει πουθενα αλλου απο ευρωπη.

Λετε να σταματησει τελωνιο?

Επεξ/σία από serdakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, serdakis είπε

Εχεις δοκιμασει 20 ευρω απο ali express? Βρηκα κατι που κανει  21,45 (21.18 αν το παρω μεσω του app) αλλα δεν το εχω βρει πουθενα αλλου απο ευρωπη.

Λετε να σταματησει τελωνιο?

Τελωνείο θα σταματήσει σίγουρα. Τώρα το αν θα του επιβληθεί δασμός είναι άλλη υπόθεση. Έχω πάρει καμιά 15αρια παραγγελίες από τον Αύγουστο, δεν έχω πληρώσει τίποτα για κανένα αντικείμενο αλλά έχει τύχει να μου αργήσει πάνω από 2μηνο. Αλλά δεν έχω πάρει τίποτα που να έχει μέσα μεγάλη μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Τελωνείο θα σταματήσει σίγουρα. Τώρα το αν θα του επιβληθεί δασμός είναι άλλη υπόθεση. Έχω πάρει καμιά 15αρια παραγγελίες από τον Αύγουστο, δεν έχω πληρώσει τίποτα για κανένα αντικείμενο αλλά έχει τύχει να μου αργήσει πάνω από 2μηνο. Αλλά δεν έχω πάρει τίποτα που να έχει μέσα μεγάλη μπαταρία. 

Τι αξιας ηταν τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, serdakis είπε

Εχεις δοκιμασει 20 ευρω απο ali express? Βρηκα κατι που κανει  21,45 (21.18 αν το παρω μεσω του app) αλλα δεν το εχω βρει πουθενα αλλου απο ευρωπη.

Λετε να σταματησει τελωνιο?

Κανονικά, και αν δεν είναι απαγορευμένο είδος, θα πρέπει να το αφήσουν να περάσει. Στην περίπτωση που το κρατήσουν γιατί έχουν αμφιβολία για το πόσο πραγματικά πλήρωσες, θα σου ζητήσουν απόδειξη πληρωμής (paypal ή κίνηση κάρτας) θα τους την στείλεις και κανονικά θα πρέπει να στο αφήσουν ελεύθερο. 

Προσωπικά έχω κάνει αγορές από ali μέχρι 18 -20 ευρώ. Η μόνη αγορά που είχα πρόβλημα ήταν αξίας 12.5 ευρώ ηλεκτρική συσκευή αλλά και αυτό τακτοποιήθηκε ως άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Κανονικά, και αν δεν είναι απαγορευμένο είδος, θα πρέπει να το αφήσουν να περάσει. Στην περίπτωση που το κρατήσουν γιατί έχουν αμφιβολία για το πόσο πραγματικά πλήρωσες, θα σου ζητήσουν απόδειξη πληρωμής (paypal ή κίνηση κάρτας) θα τους την στείλεις και κανονικά θα πρέπει να στο αφήσουν ελεύθερο. 

Προσωπικά έχω κάνει αγορές από ali μέχρι 18 -20 ευρώ. Η μόνη αγορά που είχα πρόβλημα ήταν αξίας 12.5 ευρώ ηλεκτρική συσκευή αλλά και αυτό τακτοποιήθηκε ως άνω.

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Το ali δεν εχει καποια υπηρεσια PDM οπως το banggood ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, serdakis είπε

Τι αξιας ηταν τα πραγματα?

Από 2 ευρώ έως 74. Αν και τα χαρτιά δείχνουν διαφορετικά, η εμπειρία μου μου λέει ότι η αξία των προϊόντων έχει σημασία, αφού έχει αποφασιστεί η επιβολή δασμών.

Όχι δεν έχει PDM το ali δυστυχώς...

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

PDM is back, αλλά πράγματα που ήταν στα 2,30€ (κινητά), είναι πλέον στα 10€.

Πράγματι έγινε το αναμενόμενο. Οι τιμές του PDM του BG έγιναν ίδιες με το παλιό PDM του GB. Για το Mi Mix 2 αυτή τη στιγμή χρεώνει 19,20€ μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Questioner είπε

Πράγματι έγινε το αναμενόμενο. Οι τιμές του PDM του BG έγιναν ίδιες με το παλιό PDM του GB. Για το Mi Mix 2 αυτή τη στιγμή χρεώνει 19,20€ μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Questioner είπε

Πράγματι έγινε το αναμενόμενο. Οι τιμές του PDM του BG έγιναν ίδιες με το παλιό PDM του GB. Για το Mi Mix 2 αυτή τη στιγμή χρεώνει 19,20€ μεταφορικά.

Κατι ειχα διαβασει παντως πως θα ξαναεπιστρεψουν στα κανονικα επιπεδα μετα απο λιγο καιρο, γιατι και αυτοι το ψαχνουν ακομα. Απλα τωρα το εβαλαν για να εξυπηρετήσουν κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Μήπως θα μπορούσε κάποιον να μου απαντήσει,έκανα μια παραγγελία από GB,ένα printer αξίας 125€,προχώρησα σε παραγγελία και μέθοδος αποστολής με τρένο από Κίνα(Europe Railway) που είχε και δωρεάν αποστολή,από αλλά φόρουμ διάβασα ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι για να αποφύγεις το τελωνείο επειδή πάει το δέμα Καζακστάν,μετά Λευκωσία,Πολωνία και στο τέλος σπίτι στην Ελλάδα με UPS χωρίς να υπάρχει κίνδυνος τελωνείου,με το αριθμό αποστολής που μου δώσανε,μου βγάζει ότι έρχεται από Singapore με EMS στα ΕΛΤΑ courier,η απόδειξη πληρωμής λέει 23$,τι λέτε για το τελωνείο ;ευχαριστώ

Επεξ/σία από Cigareocec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...