Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Little feedback απο απο αποστολές-παραδόσεις.

Χτες και σήμερα ο ταχυδρόμος έφερε 4 φακελάκια, όλα φθηνοπαραγγελίες απο zapals, 3 frebies και μια κανονική. Ολες πολύ παρακάτω απο 10 ευρω και δωρεαν μεταφορικά. Δυο ήρθανε με sing post και δυο με HK Post. Ολες χωρίς επιπλεον χρεώσεις. 

Ημερομηνίες (αποστολή - παραλαβή)

  • 18/12-18/1
  • 20/11-18/1
  • 12/12-18/1
  • 14/11-17/1

Κοιτώντας το αρχείο παραγγελιων, δεν εχουν καμια σειρα. Εκκρεμουν αρκετές που εστάλησαν πριν απο αυτες τις ημερομηνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επιβεβαιωση για 2 μικρα φακελακια απο e-bay και Deal Extreme αξιας 6€ και 14€ αντιστοιχα , Κινα και τα δυο , δεν ειχαν τελωνειακη προσαυξηση.Περασαν σαν τελωνειακως ελευθερα και χωρις καν να τα ανοιξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aliexpress μικρά πακέτα αξίας 5-10ευρώ

  • Unregistered, παραγγελία 19/10 (!!!) παραλαβή 18/01 τρεις μήνες δηλαδή.
  • Registed air mail παραγγελία 01/01 παραλαβή επίσης 18/01 

Έννοείται κανένα από αυτά με έξτρα χρεώσεις.

Έχω την εντύπωση ότι έχουν μείνει πίσω οι παραγγελίες από Οκτώβρη-Νοέμβρη, ενώ ότι έχει γίνει παραγγελία από Δεκέμβρη και μετά έρχεται σε λογικούς χρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Εσυ μάλλον έχεις προβλήματα νοητικά και αντίληψης.. Νταξ η προσπάθεια μετράει... Δε σε κατακρινει κανείς......

Δηλαδή όντως πιστεύεις ότι η πρόταση που παρέθεσες πριν δεν έχει τεράστια συντακτικά και νοηματικά προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ~Joker~ είπε

Κατάλαβα απόλυτα.. Ρώτησα αυτό που είπες και αναμένω απάντηση τους!! Απο ευρωπαϊκή αποθήκη δεν το βρίσκω το συγκεκριμένο λαπτοπ (δεν το έχει επιλογή) και από όσο γνωρίζω μόνο σε Bangood και Gearbest υπάρχει..

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες :)

Με Gearbest και priority δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, βέβαια, παρήγγειλα όταν υπήρχε η επιλογή και παραλαμβάνω μετά απο 45 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

ΜΗΝ αγοράσεις απο gearbest με απευθειας χρήση κάρτας (και μη ρωτήσεις γιατί). 

Αν δεν μπορείς να εχεις paypal, βρες κάποιον δικό σου που εχει, δώσε του τα χρήματα που θα χρεωθεί και ζητα του να βαλει παραγγελια για σενα (με τα δικά του στοιχεία όμως, γιατί αν κάτσει το τελωνειο θα ζητάνε στοιχεια απο το δικο του paypal). 

η παραγγελια εγινε μεσω καρτας...δεν ειχα καποιον που να εχει paypal δυστυχως...απο οσο εχω διαβασει και γνωριζω μια εταιρεια δεν μπορει να σου τραβηξει λεφτα απο τη καρτα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα κάνει παραγγελία από Site και είχα πληρώσει μέσω Western union. Είχα επιλέξει μέθοδο αποστολής EMS. Δυστυχώς δεν πείστηκαν οι αγαπημένοι μας τελώνες και μέσω του Site της ΕΛΤΑ Courier ζητάνε απόδειξη αγοράς . Εγω έχω το αντίγραφο της Western union φυσικά. Που το στέλνω; στην ΕΛΤΑ Courier ή στο τελωνείο του αεροδρομίου; Για το κόστος θα μιλήσω με το ΕΛΤΑ Courier;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει κάποια υπεύθυνη απάντηση να δώσει για το bg priority ας βοηθήσει. Όντως δεν υπάρχει η επιλογή στα κινητά.

Υπάρχει άραγε πιθανότητα να το καταργήσουν στη συγκεκριμένη κατηγορία?

Επεξ/σία από Lnk Hlk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnHacked είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα κάνει παραγγελία από Site και είχα πληρώσει μέσω Western union. Είχα επιλέξει μέθοδο αποστολής EMS. Δυστυχώς δεν πείστηκαν οι αγαπημένοι μας τελώνες και μέσω του Site της ΕΛΤΑ Courier ζητάνε απόδειξη αγοράς . Εγω έχω το αντίγραφο της Western union φυσικά. Που το στέλνω; στην ΕΛΤΑ Courier ή στο τελωνείο του αεροδρομίου; Για το κόστος θα μιλήσω με το ΕΛΤΑ Courier;

[email protected]

 

Καλησπέρα, στείλε συνημμένο φώτο την απόδειξη σε αυτό το Μάιλ ,φυσικά γράψε ότι αναφέρεται στο τρακινγκ ταδε. Για το κόστος δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να τους ρωτήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έστειλα ήδη εκεί το πρωι. Περιμένω να δω το κόστος γιατί μέσω western union δεν έχει αναφερθεί κάτι οπότε μακάρι να μην έχω τρεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, ενώ έχει γυρίσει το priority για banggood (πήρα μια κάρτα μνήμης σήμερα), το priority για κινητά τίποτα.

Με περιμένει πως και πως αυτό το mi note 3 να το αγοράσω, αλλα δεν βοηθάει το banggood καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτησω απο 11 του μηνα μου γραφει στα ελτα ενα δεμα απο ιαπωνια εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο κατ...ποτε λετε να ξεκολλησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...