Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά όταν μέσα απ το eBay παραγγέλνεις κάτι μεγάλης/μικρής αξίας χρησιμοποιώντας την υποχρεωτική πλέον μέθοδο, Global Shipping Program, προπληρώνοντας τα Import Changes, απαραίτητη προϋπόθεση για να μην πληρώσεις επιπλέον δασμούς και φόρους στην Ελλάδα είναι να σταλεί με USPS; Δηλαδή με το δημόσιο αμερικανικό ταχυδρομείο; Έχει παραγγείλει κανείς με το global shipping program και να σταλεί το δέμα με κάποια ιδιωτική κούριερ; (FedEx, UPS κλπ κλπ). Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, exitpc1 είπε

Σημερινη εμπειρια με τα 3 ευρω στα ΕΛΤΑ

Μου ηρθε δεμα απο Ali ενα καλωδιο για μοτοσυκλετα αξιας 17 ευρω.Το πακετο εγραφε σε ενα πρασινο στικερ "Τελωνειαος ελευθερο" και διπλα του με στυλο χειρογραφα γραμμενο 3 ευρω.

Δεν ηταν η πρωτη φορα που μου τα ζηταγανε απο τα ΕΛΤΑ (ειμαι και VIP4 τρομαρα μου).Τα πηρωσα και εφυγα.Μετα απο 20 δευτερολεπτα επιστρεφω να παρω την αποδειξη διοτι το πακετο δεν ηταν δικο μου αλλα φιλου και επρεπε να του δικαιολογησω το 3ευρω και η υπαλληλος μου ειπε οτι δεν την ειχε κοψει ακομα και οτι θα την...εκοβε αργοτερα!!

Πραγματικα προβληματιζομαι,επειδη εχω διαβασει και απο αλλους πολλα για αυτο το 3ευρω.Ποιος το καρπώνεται?Πρεπει να το πληρωνουμε στην τελικη? 

Τα 3€ είχαν σταματήσει να τα εισπράττουν από το καλοκαίρι 2017 και, μάλλον, η υπάλληλος ήθελε να τα βάλει στην τσέπη χωρίς να κόψει απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimcop είπε

παιδιά όταν μέσα απ το eBay παραγγέλνεις κάτι μεγάλης/μικρής αξίας χρησιμοποιώντας την υποχρεωτική πλέον μέθοδο, Global Shipping Program, προπληρώνοντας τα Import Changes, απαραίτητη προϋπόθεση για να μην πληρώσεις επιπλέον δασμούς και φόρους στην Ελλάδα είναι να σταλεί με USPS; Δηλαδή με το δημόσιο αμερικανικό ταχυδρομείο; Έχει παραγγείλει κανείς με το global shipping program και να σταλεί το δέμα με κάποια ιδιωτική κούριερ; (FedEx, UPS κλπ κλπ). Ευχαριστώ.

Εμένα μία CPU που είχα παραγγείλει, μου ήρθε με UPS.

UPS κινήθηκε εντός USA "σφαίρα", πέταξε UK όπου εκτελωνίστηκε και έφυγε οδικώς με UPS πάλι κατέβηκε Γερμανία-Ιταλία και ήρθε Ελλάδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από amazon Αμερικής με expedited shipping εφόσον φτάσω στο τελευταίο στάδιο πληρωμής της παραγγελίας συμπεριλαμβανονται υποχρεωτικά όλα μέσα?! Η μπορεί να έχω και απρόοπτα όταν φτάσει εδώ?? Οχι τίποτα άλλο μιλάμε για 1400€ αγορά λαπτοπ..

Το shipping and handling που λέει τα περιλαμβάνει όλα?? Η υπάρχει ακόμα κίνδυνος τελωνείου?!

Επεξ/σία από ~Joker~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Magnum είπε

Εμένα μία CPU που είχα παραγγείλει, μου ήρθε με UPS.

UPS κινήθηκε εντός USA "σφαίρα", πέταξε UK όπου εκτελωνίστηκε και έφυγε οδικώς με UPS πάλι κατέβηκε Γερμανία-Ιταλία και ήρθε Ελλάδα.

είχες προπληρώσει τα έξοδα από την πλατφόρμα του eBay στο checkout;  Όταν έφτασε Ελλάδα είχες επιπλέον χρεώσεις;

Επεξ/σία από dimcop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Από amazon Αμερικής με expedited shipping εφόσον φτάσω στο τελευταίο στάδιο πληρωμής της παραγγελίας συμπεριλαμβανονται υποχρεωτικά όλα μέσα?! Η μπορεί να έχω και απρόοπτα όταν φτάσει εδώ?? Οχι τίποτα άλλο μιλάμε για 1400€ αγορά λαπτοπ..

Το shipping and handling που λέει τα περιλαμβάνει όλα?? Η υπάρχει ακόμα κίνδυνος τελωνείου?!

στο amazon.com το προπληρωνεις το τελωνειο το εκτελωνιζουν εκει  και ναι  συμπεριλαμβανονται υποχρεωτικά όλα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gusdevelopers είπε

στο amazon.com το προπληρωνεις το τελωνειο το εκτελωνιζουν εκει  και ναι  συμπεριλαμβανονται υποχρεωτικά όλα μέσα

Τέλεια ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχα ξαναρωτήσει αυτό.

Έχει τύχει ποτέ να πάρει κανείς από amazon.com με standard international shipping, σύνολο κάτω από 22 € και να του το υπερκοστολογίσουν;

Στις 11/1/2018 στις 10:01 ΠΜ, jazzu4ia είπε

...κανείς ;;

...κανένας δεν έχει ψωνίσει από Αμαζον Αμερικής να μας μεταφέρει την εμπειρία του ;;

...είμαι καχύποπτος με το amazon global διότι το ποσό γιά  φόρους εισαγωγής-τελωνείων που μου προυπολογίζουν να πληρώσω, μου φαίνεται μικρό...

έχω ψωνίσει εγώ. Κανένα πρόβλημα. (όταν πωλείται από amazon λέμε. όχι από τρίτους πωλητές)

χρησιμοποιούσα το amazonglobal expedited.

Νομίζω σε 10 μέρες ήταν εδώ.

Επεξ/σία από Composer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 9:11 ΜΜ, makfil είπε

Όταν αγοράζεις από την αμερικάνικη αμαζόνα προπληρώνεις και έξοδα εκτελωνισμού (Import fees)

MONO με τις amazonglobal επιλογές!

Όχι το standard international shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι από πωλητή εντός του Amazon.com δεν αποστέλλεται από το ίδιο το amazon... Η ερώτηση μου είναι μια, μόλις όλα πληρωθούν στο checkout ισχύει το οτι τελωνείο κλπ τα προπληρωνεις ολα όπως είπε ο φίλος παραπάνω?? Εννοώντας πως δεν υπάρχει τίποτα περαιτέρω μόλις έρθει εδώ το αντικείμενο γενικά ΣΕ ΟΛΟ το Amazon.com συμπεριλαμβανομένων και των πωλητων του???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimcop είπε

παιδιά όταν μέσα απ το eBay παραγγέλνεις κάτι μεγάλης/μικρής αξίας χρησιμοποιώντας την υποχρεωτική πλέον μέθοδο, Global Shipping Program, προπληρώνοντας τα Import Changes, απαραίτητη προϋπόθεση για να μην πληρώσεις επιπλέον δασμούς και φόρους στην Ελλάδα είναι να σταλεί με USPS; Δηλαδή με το δημόσιο αμερικανικό ταχυδρομείο; Έχει παραγγείλει κανείς με το global shipping program και να σταλεί το δέμα με κάποια ιδιωτική κούριερ; (FedEx, UPS κλπ κλπ). Ευχαριστώ.

Αμέρικα/Ebay και με τους 2 τρόπους . με Pitney Bowes (GSP) πληρώνω τελωνείο και έρχεται με UPS ή FedEx πολύ γρήγορα . Με USPS μια φορά αντικείμενο αξίας 300ε το πέρασαν έτσι (πιστεύω ότι ήταν καθαρά θέμα τύχης και μικρού όγκου) αλλά επειδή δεν αξίζει την ταλαιπωρία και μπορεί να σε τσιβικώσουν περισσότερα προτιμότερο το GSP ξέρεις από την αρχή και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο . Κινητό από HK μέσω ebay ήρθε κανονικά με ΕΛΤΑ , το γύρισα πίσω λόγο DOA πάλι με ΕΛΤΑ και δεν είχα κανένα απολυτός θέμα με τελωνεία, από ebay παίρνω συνέχεια και χτύπα ξύλο ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είχα οποιοδήποτε πρόβλημα ακόμα και σε 50ε+ σε αντίθεση με γ@μημενο το GearBest που για  action cam 30e πλήρωσα 36ε εκτελωνισμό και οτιδήποτε έχω πάρει ακόμα και απλό 3.5 jack cable έχει πάνω το πράσινο αυτοκόλλητο τελωνειακά ελεύθερο χωρίς τα 3ε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, cosmic73 είπε

Για οσους  ανησυχησαν η "γνωστη" μεθοδος αποστολης απο το bangood ειναι παλι διαθεσιμη........ 

Όντως την είχαν προσθέσει αλλά την αφαίρεσαν ξανά. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Questioner είπε

Όντως την είχαν προσθέσει αλλά την αφαίρεσαν ξανά. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.

+1.

Τι ακριβώς συμβαίνει? Για ποιο λόγο έγινε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...