Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

Καλημέρα! Μήπως θα μπορούσε κάποιον να μου απαντήσει,έκανα μια παραγγελία από GB,ένα printer αξίας 125€,προχώρησα σε παραγγελία και μέθοδος αποστολής με τρένο από Κίνα(Europe Railway) που είχε και δωρεάν αποστολή,από αλλά φόρουμ διάβασα ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι για να αποφύγεις το τελωνείο επειδή πάει το δέμα Καζακστάν,μετά Λευκωσία,Πολωνία και στο τέλος σπίτι στην Ελλάδα με UPS χωρίς να υπάρχει κίνδυνος τελωνείου,με το αριθμό αποστολής που μου δώσανε,μου βγάζει ότι έρχεται από Singapore με EMS στα ΕΛΤΑ courier,η απόδειξη πληρωμής λέει 23$,τι λέτε για το τελωνείο ;ευχαριστώ

Το gearbest τι σου είπε;;;ρώτησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, coolerman είπε

Το gearbest τι σου είπε;;;ρώτησες?

Τώρα το πρωί τους έγραψα αλλά δεν μου απάντησαν ακόμα,επειδή το ticket με την αποστολή το άνοιξα την 3 μετά την αγορά που δεν μπορούσα να τσεκάρω που βρίσκεται το δέμα,έκανε 9 ημέρες με τον αριθμό αποστολής να εμφανιστεί ότι έφτασε Σιγκαπούρη,και όλο υπομονή μου έλεγαν ότι θα αλλάξει η κατάσταση του transit,και τώρα ανακαλύπτω ότι αυτή από την αρχή το έχουν στείλει μέσο EMS SINGAPORE,είχα γράψει και στο ελληνικό support πριν την αγορά και μου είπαν ότι αν δεν γίνει κανένα λάθος θα έρθει με το τρένο που έγραψα πιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

Τώρα το πρωί τους έγραψα αλλά δεν μου απάντησαν ακόμα,επειδή το ticket με την αποστολή το άνοιξα την 3 μετά την αγορά που δεν μπορούσα να τσεκάρω που βρίσκεται το δέμα,έκανε 9 ημέρες με τον αριθμό αποστολής να εμφανιστεί ότι έφτασε Σιγκαπούρη,και όλο υπομονή μου έλεγαν ότι θα αλλάξει η κατάσταση του transit,και τώρα ανακαλύπτω ότι αυτή από την αρχή το έχουν στείλει μέσο EMS SINGAPORE,είχα γράψει και στο ελληνικό support πριν την αγορά και μου είπαν ότι αν δεν γίνει κανένα λάθος θα έρθει με το τρένο που έγραψα πιο πάνω

Νομίζω με την μέθοδο(europe railway) τα παραδίδει η acs.χωρίς τελωνεία κλπ!

πες μας και τι θα πεί, το gearbest(τα έχει κάνει που@@να τώρα τελευταία)

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, coolerman είπε

Νομίζω με την μέθοδο(europe railway) τα παραδίδει η acs.χωρίς τελωνεία κλπ!

πες μας και τι θα πεί, το gearbest(τα έχει κάνει που@@να τώρα τελευταία)

ΘΑ το έφερνε η UPS με την παραπάνω μέθοδο,αλλά εμένα με βγάζει στα ΕΛΤΑ 

 

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ18-01-2018

14:38ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ18-01-2018

14:48ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ19-01-2018

09:37ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Αν η απόδειξη λέει 20$ παίζει κάτι για το τελωνείο;κούτα 10 κιλά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

ΘΑ το έφερνε η UPS με την παραπάνω μέθοδο,αλλά εμένα με βγάζει στα ΕΛΤΑ 

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ18-01-2018

14:38ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ18-01-2018

14:48ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ19-01-2018

09:37ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Αν η απόδειξη λέει 20$ παίζει κάτι για το τελωνείο;κούτα 10 κιλά 

Σίγουρα επέλεξες (railway;;?)ρώτησε ξανά το gearbest με τι τρόπο στο έστειλαν...

(θεωρώ)το τελωνείο το έχεις στο τσεπάκι

αλλά ΑΝ επέλεξες railway και στο έστειλαν με άλλο τρόπο το gearbest..φαουλ το gearbest.

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, coolerman είπε

Σίγουρα επέλεξες (railway;;?)ρώτησε ξανά το gearbest με τι τρόπο στο έστειλαν...

(θεωρώ)το τελωνείο το έχεις στο τσεπάκι

αλλά ΑΝ επέλεξες railway και στο έστειλαν με άλλο τρόπο το gearbest..φαουλ το gearbest.

Είδα στο επίσημο support greece ότι λέει αν άλλαξε gearbest τον μέθοδο αποστολής τότε μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσουν το τελωνείο αν σου τύχει 

IMG_0845.PNG

23 λεπτά πριν, coolerman είπε

Σίγουρα επέλεξες (railway;;?)ρώτησε ξανά το gearbest με τι τρόπο στο έστειλαν...

(θεωρώ)το τελωνείο το έχεις στο τσεπάκι

αλλά ΑΝ επέλεξες railway και στο έστειλαν με άλλο τρόπο το gearbest..φαουλ το gearbest.

Τι λέτε;

IMG_0846.PNG

IMG_0847.PNG

IMG_0848.PNG

This package was sent with EMS, it will be delivered to you by your local postman after arrived at the destination, please just wait patiently for it. 

Επεξ/σία από Cigareocec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cigareocec είπε

Καλημέρα! Μήπως θα μπορούσε κάποιον να μου απαντήσει,έκανα μια παραγγελία από GB,ένα printer αξίας 125€,προχώρησα σε παραγγελία και μέθοδος αποστολής με τρένο από Κίνα(Europe Railway) που είχε και δωρεάν αποστολή,από αλλά φόρουμ διάβασα ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι για να αποφύγεις το τελωνείο επειδή πάει το δέμα Καζακστάν,μετά Λευκωσία,Πολωνία και στο τέλος σπίτι στην Ελλάδα με UPS χωρίς να υπάρχει κίνδυνος τελωνείου,με το αριθμό αποστολής που μου δώσανε,μου βγάζει ότι έρχεται από Singapore με EMS στα ΕΛΤΑ courier,η απόδειξη πληρωμής λέει 23$,τι λέτε για το τελωνείο ;ευχαριστώ

Δεν γνωρίζω αν το railway  περνά τελωνείο χωρίς χρέωση (δεν εχω βρει αρκετες απαντησεις επιβεβαιωσης ή διαψευσης). Απο εκεί και πέρα.

Το gearbest θα σου απαντησει έτσι κι αλλιως οτι τυχον χρεώσεις τελωνειου ειναι δικές σου, ειτε το εστελνες railway ή με ems/singPost. 

Στην περιπτωση τωρα που ερχεται όντως ems/singpost ετοίμασε 45 ευρω για τελωνειο. Το ειδος θα φτάσει ελλαδα, θα σου ζητησουν να στειλεις αποδειξη paypal ή κάρτας (δεν κοιτάνε καθολου το invoice γιατι ολα ειναι υποτιμολογημενα), θα τη στειλεις, θα βγει κουστουμι και θα τα πληρωσεις στο ταχυδρομειο σου για να παραλαβεις. Αν τώρα το sing post παραδοθει σε αλλη εταιρεία να στο φεριε με acs (λεω τωρα) χωρις τελωνειο ... θα δείξει...

Αν τώρα ειχες διαλεξει railway γιατί ήξερες σίγουρα (εσυ) οτι δεν περνα τελωνειο και το gearbest στο εστειλε με άλλο τροπο, πριν παραλαβεις μπορεις να ανοιξεις ενα ticket και ενα paypal dispute οτι αλλαξανε αυθαιρετα τον τροπο αποστολής. Βεβαια εχεις λιγες πιθανοτητς να δικαιωθείς γιατί δεν εχεις γραπτή (ή Online) επιβεβαιωση οτι με railway δεν εχει τελωνειο, συν οτι το gearbest δεν στο εστειλε με τρόπο πιο φθηνό ή βλαπτικό για σενα(π.χ. πληρωσες dhl για να ερθει γρηγορα και στο στειλανε με china unregistered )

Σε κάθε περιπτωση το gearbest τους τελευταιους μήνες εχει αποδειχτει πολλακις αναξοπιστο. Κόσμος πληρωνε το ακριβό priority line eu και του το στελνανε με nederlands post (βλαπτικο συν τελωνειο ... δωρο), αλλος πλήρωνε belgium post και του το στελνανε με sweden post. 

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, δωσε feedback με το τι τελικα εγινε για να μαθαινουμε και οι άλλοι, οπως και άτομα σαν εσενα που εχουν ιδιες απορίες. 

Π.χ. Ήρθε τελικά με ελτα και οχι acs/ups και ειχε τελωνειο τόσο. Εκανε τοσες μέρες, κλπ

19 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

Είδα στο επίσημο support greece ότι λέει αν άλλαξε gearbest τον μέθοδο αποστολής τότε μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσουν το τελωνείο αν σου τύχει 

 

Τι λέτε;

 

IMG_0847.PNG

IMG_0848.PNG

This package was sent with EMS, it will be delivered to you by your local postman after arrived at the destination, please just wait patiently for it. 

Αυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ επισημο support greece. Είναι ιδιώτης referal (κουπονάς) που πουλά με προμήθεια. Αυτα που γραφει ΔΕΝ ειναι επισημα λογια της gearbest. Το αν ισχύουν ή εγιναν οφείλεται στο gearbest και θα μπορουσες να το κάνεις και εσυ, εγω, ο Χ με tickets στο gearbest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, makfil είπε

@isay

Δεν βλέπω να σχολίασες το "επίσημο Support Greece":lol:

Εχεις καταλάβει οτι για μενα ειναι πλεον "κοκκινο πανι" ΧΑΧΑΧΑ

ΤΑ γραφω και τα ξαναγραφω μπας και σώσω κόσμο, αλλά πάντα θα υπάρχει κόσμος που πιστευει οτι διαβαζει, βάζει παραγγελιες και μετα ερχεται εδω και κλαιγεται για βοήθεια και γκρίνια. Αν ερχονταν πρώτα απο εδω (ή και αλλα αναλογα fora που γραφονται τα ίδια) θα εκανε αγορες διαβασμένος και με κέρδος. 

Σχολιασα όμως ... ειναι κατω απο το δευτερο quote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρήγγειλα απο gearbest (priority line DPDUK) με ημερομηνία αποστολής 22 Νοεμβρίου ένα tablet 105 euro και ακόμα καμία αλλαγή στο tracking number "Southall, Your parcel is on its way".
Το gearbest μου έδωσε deadline μέχρι 21 Ιανουαρίου
Να το κλάψω ή θα μου έρθει κάποτε;

Επεξ/σία από BGiwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Gearbest στις 27/12 , μια action cam αξίας 40€ με Belgium Post.Περασε σφαίρα από τελωνείο σημάδι του ότι προσπαθούν να διώξουν τα δέματα του Δεκεμβρίου.

Από την άλλη κάτι δέματα μικροαξιας είναι από Οκτώβριο κολλημένα.

Screenshot_2018-01-19-13-27-15-592_com.android.chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MiP είπε

Παραγγελία από Gearbest στις 27/12 , μια action cam αξίας 40€ με Belgium Post.Περασε σφαίρα από τελωνείο σημάδι του ότι προσπαθούν να διώξουν τα δέματα του Δεκεμβρίου.

Από την άλλη κάτι δέματα μικροαξιας είναι από Οκτώβριο κολλημένα.

Screenshot_2018-01-19-13-27-15-592_com.android.chrome.png

Εχουμε πει αρκετες φορες οτι το belgium post ειναι κατι αναμεσα στο priority line του banggood (που δεν περνά τελωνειο) και τις κλασσικές tracked αποστολές απο οπουδήποτε (που ειναι 90/10) να περασει τελωνειο. Το belgium post παιζει κάπου στο 30/70 - 20/80 να περασει τελωνειο (το 30 ειναι να περασει). οποτε ειναι μεθοδος που "αξιζει το ρισκο" αν το επιλεγουμε συνειδητα. Αυτό ομως δεν ισοδυναμει σε καμια περιπτωση "με belgium post δε σταματάνε". Πολύ κοσμος διαβασε κατι τετοιο σε sites με κουπονάδες, εβαλε παραγγελια και μετα πλήρωνε κερατιάτικα στο τελωνειο (ενω ο κουπονας πήρε κανονικα την προμήθεια του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Σαφώς και ισχύει κάτι τέτοιο και κανένας δεν εγγυάται τίποτα.Αλλα όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί είναι ο τρόπος αποστολής με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να μην σταματήσει από το GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cigareocec είπε

Είδα στο επίσημο support greece ότι λέει αν άλλαξε gearbest τον μέθοδο αποστολής τότε μπορείς να ζητήσεις να σου πληρώσουν το τελωνείο αν σου τύχει 

IMG_0845.PNG

Τι λέτε;

IMG_0846.PNG

IMG_0847.PNG

IMG_0848.PNG

This package was sent with EMS, it will be delivered to you by your local postman after arrived at the destination, please just wait patiently for it. 

Mπορούσες επίσης να παραγγείλεις και απο alliexpress(eu warehouse)3d printer τον anet a8 & να το αποφύγεις όλο αυτό..τελωνεία-ταλαιπωρία-εξτρά χρήματα να (ξανά)πληρώσεις κλπ.

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, coolerman είπε

Mπορούσες επίσης να παραγγείλεις και απο alliexpress(eu warehouse)3d printer τον anet a8 & να το αποφύγεις όλο αυτό..τελωνεία-ταλαιπωρία-εξτρά χρήματα να (ξανά)πληρώσεις κλπ.

to vrika sto ali,alla hthele 15 meres mexri na mou to steilei kai 5 apo germany me 165E alla eipa afou tha glytosw apo gearbest...opote etoimazw ta 45E?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...