Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα τα φωτα απο τους πιο εμπειρους του φορουμ.Πριν απο 2 μηνες αγορασα μια ηλεκτρονικη συσκευη απο bangood.Ελαβα λαθος προιον οποτε το εστειλα πισω και μεσα στο Σαββατοκυριακο μου εστειλαν το σωστο. Το tracking ομως δεν τελειωνει σε NL ως συνηθως με το priority direct mail αλλα σε ΒΕ.Επισης το συγκεκριμενο tracking (LB420242072BE) δεν φενεται να υπαρχει.Να αρχισω να ανυσηχώ?

bbg.jpg

Επεξ/σία από cosmic73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cosmic73 είπε

Θα ηθελα τα φωτα απο τους πιο εμπειρους του φορουμ.Πριν απο 2 μηνες αγορασα μια ηλεκτρονικη συσκευη απο bangood.Ελαβα λαθος προιον οποτε το εστειλα πισω και μεσα στο Σαββατοκυριακο μου εστειλαν το σωστο. Το tracking ομως δεν τελειωνει σε NL ως συνηθως με το priority direct mail αλλα σε ΒΕ.Επισης το συγκεκριμενο tracking (LB420242072BE) δεν φενεται να υπαρχει.Να αρχισω να ανυσηχώ?

bbg.jpg

Περίμενε λίγες μέρες και θα το δεις.

 

Δεν φαίνονται πάντα τα tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Περίμενε λίγες μέρες και θα το δεις.

Δεν φαίνονται πάντα τα tracking.

Οτι εχω αγορασει μεχρι σημερα με priority direct mail ειχε NL tracking ενω αυτο ειναι ΒΕ.Αυτο ειναι κυριως που με προβληματιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 4:05 ΜΜ, johnny77 είπε

Καλησπερα και καλή χρόνια παιδιά! Θελω να πάρω κάτι απ το Amazon.com αξίας 8,5 και μεταφορικά πάει στα 19,55. Έχει φόβο τελωνείου η έχουν συμπεριλάβει όλα τα έξοδα μέσα και να προχωρήσω άφοβα;;

Συνήθως μόλις δώσεις χώρα σου υπολογίζουν και το ποσό με φόρους μεταφορικά κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το priority direct mail μεσω NL και αλλο απλο δεμα με tracking number που μπορει να ειναι και αυτο μεσω NL η μεσω BE η αλλους 10 τροπους. Το priority direct mail δεν σταματαει στο τελωνειο, ενω το 2ο μπορει ανετα να σταματησει.  Ο τυπας με τα 2 δειγματα που του σταματησαν τελωνειο δεν ηξερε καν με τι τα ειχαν στειλει και προφανως οι κινεζοι τα ειχαν στειλει με τον φθηνο τροπο με ενα απλο tracking number και οχι με priority direct mail. Δεν εχει εμφανιστει κανεις ακομα να περασει τελωνειο με priority mail και πολυ πιθανο να μην εμφανιστει στο αμεσο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cosmic73 είπε

Οτι εχω αγορασει μεχρι σημερα με priority direct mail ειχε NL tracking ενω αυτο ειναι ΒΕ.Αυτο ειναι κυριως που με προβληματιζει.

 

4 ώρες πριν, cosmic73 είπε

Θα ηθελα τα φωτα απο τους πιο εμπειρους του φορουμ.Πριν απο 2 μηνες αγορασα μια ηλεκτρονικη συσκευη απο bangood.Ελαβα λαθος προιον οποτε το εστειλα πισω και μεσα στο Σαββατοκυριακο μου εστειλαν το σωστο. Το tracking ομως δεν τελειωνει σε NL ως συνηθως με το priority direct mail αλλα σε ΒΕ.Επισης το συγκεκριμενο tracking (LB420242072BE) δεν φενεται να υπαρχει.Να αρχισω να ανυσηχώ?

bbg.jpg

Τι έβαλες παραγγελία και σε τι ποσότητα;

Επισης απο ποια αποθήκη; Κινας ή απο αλλου;

Ακυρο. Διαβασα ξανα και δεν ήταν νεα παραγγελία αλλά επιστροφή απο αντικατάσταση.

Στο εστειλαν με belgium post, που το χρησιμοποιει το banggod για καποιες συγκεκριμένες κατηγορίες και χώρες. Το πιο πιθανό ειναι να μη σταματήσει τελωνειο, αλλα αν σταματήσει απλά τους στελνεις την αλληλογραφία για την επισκευη και αντικατασταση ώστε να περασει. Υποθέτω οταν εστειλες το πακέτο στην Κίνα, δεν ζητησες απο το ταχυδρομειο το αντιστοιχο χαρτι οτι στελνεις κατι για επισκευή. Αν είχες αυτό το χαρτί, ακομα και να σταματουσε σιγουρα, εδειχνες το χαρτί και καθαριζες σε dt.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Antonis3d είπε

Αλλο το priority direct mail μεσω NL και αλλο απλο δεμα με tracking number που μπορει να ειναι και αυτο μεσω NL η μεσω BE η αλλους 10 τροπους. Το priority direct mail δεν σταματαει στο τελωνειο, ενω το 2ο μπορει ανετα να σταματησει.  Ο τυπας με τα 2 δειγματα που του σταματησαν τελωνειο δεν ηξερε καν με τι τα ειχαν στειλει και προφανως οι κινεζοι τα ειχαν στειλει με τον φθηνο τροπο με ενα απλο tracking number και οχι με priority direct mail. Δεν εχει εμφανιστει κανεις ακομα να περασει τελωνειο με priority mail και πολυ πιθανο να μην εμφανιστει στο αμεσο μελλον.

Φιλε μου αν κοιταξεις στις λεπτομεριες της παραγγελιας μου η μεθοδος αποστολης (συμφωνα παντα με τον κινεζο ειναι priority air mail).Απο την αλλη το τρακινγκ ειναι ΒΕ.Εχει τυχει σε κανεναν να παραγγελει πακετο απο banggood  με priority direct mail  και το tracking να ειναι ΒΕ?

4 λεπτά πριν, isay είπε

Τι έβαλες παραγγελία και σε τι ποσότητα;

Επισης απο ποια αποθήκη; Κινας ή απο αλλου;

Οργανο μετρησης 1 τεμαχιο .Δεν εχω ιδεα απο που το στελνει ο κινεζος.Το αρχικο προιον που ηταν λανθασμενο ηρθε απο Κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cosmic73 είπε

Φιλε μου αν κοιταξεις στις λεπτομεριες της παραγγελιας μου η μεθοδος αποστολης (συμφωνα παντα με τον κινεζο ειναι priority air mail).Απο την αλλη το τρακινγκ ειναι ΒΕ.Εχει τυχει σε κανεναν να παραγγελει πακετο απο banggood  με priority direct mail  και το tracking να ειναι ΒΕ?

Μια ακομα ερώτηση.

Με το banggood επικοινωνησες για διευκρίνηση; Αυτοι (σε αντιθεση με το gearbest) λένε ποιες ειναι tax free μέθοδοι, οποτε ΙΣΩΣ εχουν νεα συμφωνια tax free με belgium post και εσύ να εισαι στις πρωτες αποστολές. Ανοιξε ενα ticket και ρωτα ευγενικα αν η μεθοδος ειναι tax free.

5 λεπτά πριν, cosmic73 είπε

 

Οργανο μετρησης 1 τεμαχιο .Δεν εχω ιδεα απο που το στελνει ο κινεζος.Το αρχικο προιον που ηταν λανθασμενο ηρθε απο Κινα

Στο ενδιάμεσο διορθωσα το αρχικό post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cosmic73 είπε

Φιλε μου αν κοιταξεις στις λεπτομεριες της παραγγελιας μου η μεθοδος αποστολης (συμφωνα παντα με τον κινεζο ειναι priority air mail).Απο την αλλη το τρακινγκ ειναι ΒΕ.Εχει τυχει σε κανεναν να παραγγελει πακετο απο banggood  με priority direct mail  και το tracking να ειναι ΒΕ?

Οταν λες οτι επεστρεψες πισω το προιον και αυτοι σου στειλαν το σωστο πως εγινε αυτο; Εκανες νεα παραγγελια η επικοινωνουσες μεσω email και στο στειλανε? Αμα εγινε η παραγγελια του  σωστου προιοντος μεσω email και δεν ζητησες ξεκαθαρα να στο στειλουν ΠΑΛΙ με priority direct mail τοτε υπαρχει η πιθανοτητα ο κινεζος να στο εστειλε με τον τσαμπα τροπο με μουφα tracking number ή μπορει να στο εστειλε με τον τσαμπα τροπο με ενα απλο tracking number που θα λειτουργησει σε μερικες μερες. Αμα δεν στο στειλανε με priority τοτε πολυ πιθανο να περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Μια ακομα ερώτηση.

Με το banggood επικοινωνησες για διευκρίνηση; Αυτοι (σε αντιθεση με το gearbest) λένε ποιες ειναι tax free μέθοδοι, οποτε ΙΣΩΣ εχουν νεα συμφωνια tax free με belgium post και εσύ να εισαι στις πρωτες αποστολές. Ανοιξε ενα ticket και ρωτα ευγενικα αν η μεθοδος ειναι tax free.

Η αληθεια ειναι οτι  εχω ξενερωσει μαζι τους και ηδη εχω ανταλλαξει 20 μαιλ για να μου στειλουν το σωστο πραγμα.Θα τους στειλω ενα ακομα μυνημα.

Μόλις τώρα, Antonis3d είπε

Οταν λες οτι επεστρεψες πισω το προιον και αυτοι σου στειλαν το σωστο πως εγινε αυτο; Εκανες νεα παραγγελια η επικοινωνουσες μεσω email και στο στειλανε? Αμα εγινε η παραγγελια του  σωστου προιοντος μεσω email και δεν ζητησες ξεκαθαρα να στο στειλουν ΠΑΛΙ με priority direct mail τοτε υπαρχει η πιθανοτητα ο κινεζος να στο εστειλε με τον τσαμπα τροπο με μουφα tracking number ή μπορει να στο εστειλε με τον τσαμπα τροπο με ενα απλο tracking number που θα λειτουργησει σε μερικες μερες. Αμα δεν στο στειλανε με priority τοτε πολυ πιθανο να περασει τελωνειο.

με μαιλ και εχω γραψει 10 φορες στον μαλακα τον κινεζο να το στειλει με priority direct mail .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 7:06 ΜΜ, nickthebig69 είπε

εγω να δεις τι εχω παθει, 8/11 2017 κανω παραγγελια 2 ΜI A1 απο gearbest και τελικα 10/1/2018  μου ειπαν οτι χαθηκε το δεμα και οτι θα μου κανουν refund το μισο της αξιας, εβαλα εναν youtuber γαματο τους ταχωσε το παλικαρι και τον ευχαριστω και τελικα τα ξαναεστειλαν , με αποτελεσμα το ενα να το παραλαβουμε στις 22/2/2018 και το αλλο ενω ειχαν 1 μερα διαφορα ειναι ακομα και σημερα στην sofia . εκανα και αλλη παραγγελια μικρη φυσικα και ηρθε σε 9  μερες  και το κινητο ακομα  μεγαλη ταλαιπωρεια και να φανταστεις οτι το ηθελα για δωρο :( ελπιζω να ερθει και το αλλο   

Τελικα θελει πολυ ψαξιμο... Μονο το αγχος και η αναμονη που περνας δεν αξιζει τελικά να γλιτωσεις καποια ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cosmic73 είπε

Φιλε μου αν κοιταξεις στις λεπτομεριες της παραγγελιας μου η μεθοδος αποστολης (συμφωνα παντα με τον κινεζο ειναι priority air mail).Απο την αλλη το τρακινγκ ειναι ΒΕ.Εχει τυχει σε κανεναν να παραγγελει πακετο απο banggood  με priority direct mail  και το tracking να ειναι ΒΕ?

 

Εγώ παρατηρώ ότι γράφεις αφενός Priority air mail αφετέρου Priotrity Direct Mail.

Είναι έτσι ή έχεις κάνει λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Εγώ παρατηρώ ότι γράφεις αφενός Priority air mail αφετέρου Priotrity Direct Mail.

Είναι έτσι ή έχεις κάνει λάθος;

Το ίδιο είναι. Δεν αλλάζει κάτι μόνο η ονομασία.

Πάλι δεν πληρώνεις τελωνείο κτλπ κτλπ.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αυτά είναι θαύματα 

Δεν γίνονται :)

Τυχερός είσαι.

Διαβαζω tax-free μεθοδους και θα μου πεσουν τα μαλλια.

ΔΕΝ υπαρχουν tax-free μεθοδοι. Αν θελει ο τελωνειακος βλεπει απο που εχει ερθει ενα πακετο ακομα και ερθει μεσω NL η βεσω BE. Το οτι δεν ασχολουνται καθαρα λογο ογκου εργασιας ειναι κατι το εντελως διαφορετικο. Το θεμα ειναι πως σφιγγουν τα πραγματα σιγα σιγα και δεν θα περναει τιποτα απο το τελώνειο (δυστυχως γιατι μαζι με οσους αγοραζουν ποσοτητες απο Κινα θα πιανουν και οσους αγοραζουν 1 πραγμα πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, makfil είπε

Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στην απορία σου.

Το περιστατικό που σε θορύβησε δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη.

 

Επικοινώνησα μαζί τους στο live chat του Banggood, και με διαβεβαίωσαν ότι αν για κάποιο λόγο πάει τελωνείο θα μου επιστρέψουν το ποσό που θα χρεώσει το τελωνείο. Φρόντισα να σώσω και την συνομιλία για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...