Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pogchamp είπε

Γιατί τα πετάς; Η εγγύησή σου πως ισχύει μετά;

Ακριβώς ότι είπε ο isay, αφού τα έχω ηλεκτρονικά δεν παίζει πρόβλημα και εξάλλου δεν θα κάτσω να ασχοληθώ για 30€ πήγαινε έλα συν χάσιμο χρόνου αν πάθει τπτ.. Γενικά από Κινέζους δεν κάνω αγορές άνω των 100-150€. Έχω δει τόσα και τόσα, να μου λείπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια παραγγειλα απο e-gadgetmall το xiaomi mi mix 2 20.1.18 πληρωσα με τραπεζικη καταθεση 349 ευρω που ηταν πολυ καλη τιμη. Ελεγαν 7 με 25 μερες να ερθει. Ακομα δεν εχει ερθει. Εχει παραγγειλει καποιος αλλος απο εκει; μπορω να κανω κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stockton25 είπε

Παιδια παραγγειλα απο e-gadgetmall το xiaomi mi mix 2 20.1.18 πληρωσα με τραπεζικη καταθεση 349 ευρω που ηταν πολυ καλη τιμη. Ελεγαν 7 με 25 μερες να ερθει. Ακομα δεν εχει ερθει. Εχει παραγγειλει καποιος αλλος απο εκει; μπορω να κανω κατι;

Ξέχνα τις 25 ημέρες. Ξεκίνα να μετράς απο 40 και πάνω.

Σου εχουν δώσει tracking number του δέματος; Αν ναι μπορεις να παρακολουθεις που ειναι. Αρχικά το βάζεις στο https://www.17track.net/el

και οταν μπει Ελλάδα το παρακολουθεις στο http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Στα ελτα θα σου βγαλει και ειδοποιηση αν πρεπει να στειλεις χαρτουρα για τον εκτελωνισμο. Αν ζητησες αποστολή με courier (π.χ. dhl) ειναι αλλη διαδικασια.

Πάμε για τον τροπο πληρωμης. Αρχικά εφοσον εκανες εμβασμα (τραπεζικη καταθεση) πρακτικά δεν εχεις καμια εξασφάλιση εκτός αν πλήρωσες στο λογαριασμο της εθνικής που σε περιπτωση απάτης ίσως βγάλεις άκρη με μυνήσεις και δικαστήρια. Για τετοιες αγορές μονο paypal και κατα ειδικές περιπτωσεις κάρτα.

Πάμε για το τελωνειο. Το e-gm συνήθως στελνει τις παραγγελίες απο ΕΚΤΟΣ ΕΕ, άρα πάρα πολύ πιθανο το δεμα σου να σταματήσει τελωνειο. Αυτό θα το δεις απο το tracking number (βλ παραπανω) αλλα το χειρότερο ειναι η καθυστερηση και βεβαια ... η χρέωση. Για 350 ευρω αγορα, υπολογισε τελωνειο κάπου 120-130 ευρω πληρωτεο στο ταχυδρομειο οταν παραλάβεις. Αν τωρα ζητησες dhl ... ελπιζω να μην το έκανες.

Με λίγα λογια :

  • Ξεκινας απο 40+ ημερες αναμονη
  • Βρες το tracking number και δες που βρίσκεται το δέμα σου
  • Βαλε λεφτα στην ακρη για τελωνειο
  • Να ευχεσαι να μη βγει προβλημα (σε οτιδήποτε) γιατί με τον τρόπο πληρωμης δεν μπορεις να κάνεις και πολλα, ουτε να πιέσεις για να βρεις το δικιο σου.
  • Οταν ερεθι το πακετο να κανεις καλο unboxing video απο το ξεπακεταρισμα, μεχρι και το πρωτο boot.

Παρακάτω μπορείς να δεις αλλη συζητηση για το συγκεκριμένο μαγαζι.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56158336

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56200442

Θα κλείσω με μια προταση για σενα. Οι αγορες απο το εξωτερικό ειναι ενα πολύ καλό χομπι αλλα θελει διαβασμα και μεθοδολογία. Αν πας αδιάβαστος ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πληρώσεις ακριβά. Αποκτησε μια καρτα, φτιάξε ένα λογαριασμο paypal, διαβασε οδηγους και να διαβαζεις συζητησεις για να μαθαινεις τις εξελιξεις.

ΠΧ οταν θες να ψωνισεις, αν διαβασεις τις 10-15 τελεταιες σελιδες της παρουσας συζητησης (εδω που σου απαντω)και κάποια στιγμή ειχες διαβασει προσεκτικά τον οδηγό στο παρακατω link, θα ήσουν σε πολύ πιο πλεονεκτική θεση.

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, isay είπε

Ξέχνα τις 25 ημέρες. Ξεκίνα να μετράς απο 40 και πάνω.

Σου εχουν δώσει tracking number του δέματος; Αν ναι μπορεις να παρακολουθεις που ειναι. Αρχικά το βάζεις στο https://www.17track.net/el

και οταν μπει Ελλάδα το παρακολουθεις στο http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Στα ελτα θα σου βγαλει και ειδοποιηση αν πρεπει να στειλεις χαρτουρα για τον εκτελωνισμο. Αν ζητησες αποστολή με courier (π.χ. dhl) ειναι αλλη διαδικασια.

Πάμε για τον τροπο πληρωμης. Αρχικά εφοσον εκανες εμβασμα (τραπεζικη καταθεση) πρακτικά δεν εχεις καμια εξασφάλιση εκτός αν πλήρωσες στο λογαριασμο της εθνικής που σε περιπτωση απάτης ίσως βγάλεις άκρη με μυνήσεις και δικαστήρια. Για τετοιες αγορές μονο paypal και κατα ειδικές περιπτωσεις κάρτα.

Πάμε για το τελωνειο. Το e-gm συνήθως στελνει τις παραγγελίες απο ΕΚΤΟΣ ΕΕ, άρα πάρα πολύ πιθανο το δεμα σου να σταματήσει τελωνειο. Αυτό θα το δεις απο το tracking number (βλ παραπανω) αλλα το χειρότερο ειναι η καθυστερηση και βεβαια ... η χρέωση. Για 350 ευρω αγορα, υπολογισε τελωνειο κάπου 120-130 ευρω πληρωτεο στο ταχυδρομειο οταν παραλάβεις. Αν τωρα ζητησες dhl ... ελπιζω να μην το έκανες.

Με λίγα λογια :

  • Ξεκινας απο 40+ ημερες αναμονη
  • Βρες το tracking number και δες που βρίσκεται το δέμα σου
  • Βαλε λεφτα στην ακρη για τελωνειο
  • Να ευχεσαι να μη βγει προβλημα (σε οτιδήποτε) γιατί με τον τρόπο πληρωμης δεν μπορεις να κάνεις και πολλα, ουτε να πιέσεις για να βρεις το δικιο σου.
  • Οταν ερεθι το πακετο να κανεις καλο unboxing video απο το ξεπακεταρισμα, μεχρι και το πρωτο boot.

Παρακάτω μπορείς να δεις αλλη συζητηση για το συγκεκριμένο μαγαζι.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56158336

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56200442

Θα κλείσω με μια προταση για σενα. Οι αγορες απο το εξωτερικό ειναι ενα πολύ καλό χομπι αλλα θελει διαβασμα και μεθοδολογία. Αν πας αδιάβαστος ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πληρώσεις ακριβά. Αποκτησε μια καρτα, φτιάξε ένα λογαριασμο paypal, διαβασε οδηγους και να διαβαζεις συζητησεις για να μαθαινεις τις εξελιξεις.

ΠΧ οταν θες να ψωνισεις, αν διαβασεις τις 10-15 τελεταιες σελιδες της παρουσας συζητησης (εδω που σου απαντω)και κάποια στιγμή ειχες διαβασει προσεκτικά τον οδηγό στο παρακατω link, θα ήσουν σε πολύ πιο πλεονεκτική θεση.

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Σε ευχαριστω. Ελπιζω να παει καλα. Πρωτη φορα παραγγειλα απο εξωτερικό. Επρεπε να το ψαξω παραπανω. Στην εθνικη τα εβαλα τα λεφτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει το shipped out από το dispatched στην εξέλιξη της παραγγελίας? Στο mail που μου είχαν στείλει έλεγε has been shipped out expect 3-5 days. Ωστόσο υπάρχει και ένα τελευταίο στάδιο στο site τους που λέγεται dispatched.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω διαβάσει αρκετές σελίδες απο το thread και θα ήθελα να πώ και την δική μου περιπέτεια που εκτυλίχθηκε τον περασμένο Ιούλιο-Άύγουστο.

Είχα βρεί ενα drone dji mavic pro απο έναν top rated seller στο ebay.uk σε πολύ δελεαστική τιμή ο οποίος είχε έδρα την Αγγλία(Μάντσεστερ).Στην αγγελία του ανέφερε no import charges και επίσης χρόνο παράδοσης 5-7 ημέρες.Επειδή μου είχε κάνει εντύπωση το "no import charges" ενώ η έδρα του ηταν Αγγλία του είχα στείλει mail ρωτώντας απο που θα έρθει το drone και η απάντηση ηταν απο συνεργάτη του στην Κίνα, οπότε τον ξαναρωτάω σίγουρα "no import charges"? Και η απάντηση ηταν no import charges!!!

Προχώρησα λοιπόν στην παραγγελία και μετα΄απο 5 ημέρες ακολούθησε το γνωστό τηλεφώνημα απο την DHL για να στείλω τα απαραίτητα έγγραφα (paypal) για να προχωρήσουν στον εκτελωνισμό.

Ακολούθησαν mail για περίπου 15 ημέρες με τον πωλητή με διάφορες αλχημείες που μου πρότεινε μπας και γλιτώσει και στο τέλος αφού ειδα οτι ξεφεύγε τον πίεσα να το πληρώσει. Έτσι λοιπόν πλήρωσε το τελωνείο ο συνεργάτης του απο Κίνα γιατι όπως μου είπε γλίτωνε αρκετά χρήματα  σε σχέση με τα 450ε που μου ζητούσαν για να γίνει εδώ εκετλωνισμος!

Επεξ/σία από PCAPTURES
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από zennioptical, με cif 23,5€ αλλά αναγραφόμενη τιμή HKD50.00 (5.22€) ήρθε σήμερα με πράσινο χαρτάκι "τελωνειακώς ελεύθερο"

αναλυτικά το tracking απο Hong Kong post:

Αναφορά σε κείμενο
2018-03-02 12:02

M.D. [...], FINAL DELIVERY

2018-03-02 08:00

M.D. [...], ITEM TO BE DELIVERED

2018-03-02 06:30

M.D. [...], ITEM ARRIVED AT

2018-03-02 05:11

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> M.D. [...])

2018-03-01 14:29

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH CLOSED (--> M.D. [...])

2018-03-01 12:29

ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2018-02-27 19:41

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2018-02-27 17:41

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

2018-02-27 17:11

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-02-10 16:13

HONG KONG, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-02-05 10:59

HONG KONG, POSTING/COLLECTION

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2018 στις 8:07 ΜΜ, Maitre είπε

Να δώσω και εγώ μια ενημέρωση για παραγγελία που έκανα στο GeekBuying με tracking number της μορφής: RUxxxxxxxxxNL, ότι τελικά σταμάτησε στο τελωνείο με το γνωστό σε όλους μας... : 

10/2/2018, 00:09:49 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
9/2/2018, 00:20:12 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
9/2/2018, 12:45:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
4/2/2018, 06:58:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
1/2/2018, 08:40:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

αν και φαίνεται να έρχεται από Ολλανδία (17Track):

Origin Country : Netherlands - Tracking consuming: 1206 ms
2018-02-04 08:58 The consignment has arrived in the country of destination
2018-02-04 08:58 The item has arrived in the country of destination
2018-02-02 12:30 The item is on transport to the country of destination
2018-02-01 08:40 The item is processed at the PostNL sorting center
2018-02-01 08:40 The item is at the PostNL sorting center
2018-02-01 06:56 Consignment received at the PostNL Acceptance Centre
2018-01-29 06:30 The item is ready for shipment
2018-01-29 02:11 The item is pre-advised
2018-01-28 02:35 The Item is at the shippers warehouse

Τελικά με το GeekBuying δεν έβγαλα άκρη στο θέμα τελωνείου.

Μετά από αρκετά e-mails μου δώσανε μόνο ένα κουπόνι το οποίο δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ("Sorry, this is an exclusive coupon for specific customer." ) και που ήταν - όπως μου είπαν τελικά - για 4% έκπτωση σε προϊόντα που δεν ήταν "promotion"!!!

Οπότε συνοπτικά: από το GearBest πήρα επιστροφή τα έξοδα τελωνείου από αγορά με Netherlands Registered (PDM) (γύρω στα 28€) ενώ από GeekBuying μόνο το "κουπόνι" που περιγράφω πιο πάνω (έξοδα τελωνείου γύρω στα 40€).
Άργησα να ενημερώσω γιατί από το GeekBuying απαντάνε με 1 mail/ημέρα :P

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα έγραψα για ενημέρωση όλων μας. Εννοείτε ότι παρακολουθώ από την αρχή τα θέματα με αγορές από το εξωτερικό και έχω αγοράσει και αρκετά πράγματα. Οι πιο πάνω αγορές γίνανε με την γνώση (και τον υπολογισμό) του τελωνείου και αν κατάφερνα να πάρω κάποια από τα έξοδα πίσω ακόμα καλύτερα. :)
Επίσης, δεν έχει το Banggood όλα τα προϊόντα και ειδικά αν ψάχνεις να αγοράσεις κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο οπότε κάνεις αγορά και από άλλα μαγαζιά σε περίπτωση που δεις καλή προσφορά και το τελωνείο δεν θα είναι και τόσο πρόβλημα... ;)

Επεξ/σία από Maitre
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, isay είπε

Ξέχνα τις 25 ημέρες. Ξεκίνα να μετράς απο 40 και πάνω.

Σου εχουν δώσει tracking number του δέματος; Αν ναι μπορεις να παρακολουθεις που ειναι. Αρχικά το βάζεις στο https://www.17track.net/el

και οταν μπει Ελλάδα το παρακολουθεις στο http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx

Στα ελτα θα σου βγαλει και ειδοποιηση αν πρεπει να στειλεις χαρτουρα για τον εκτελωνισμο. Αν ζητησες αποστολή με courier (π.χ. dhl) ειναι αλλη διαδικασια.

Πάμε για τον τροπο πληρωμης. Αρχικά εφοσον εκανες εμβασμα (τραπεζικη καταθεση) πρακτικά δεν εχεις καμια εξασφάλιση εκτός αν πλήρωσες στο λογαριασμο της εθνικής που σε περιπτωση απάτης ίσως βγάλεις άκρη με μυνήσεις και δικαστήρια. Για τετοιες αγορές μονο paypal και κατα ειδικές περιπτωσεις κάρτα.

Πάμε για το τελωνειο. Το e-gm συνήθως στελνει τις παραγγελίες απο ΕΚΤΟΣ ΕΕ, άρα πάρα πολύ πιθανο το δεμα σου να σταματήσει τελωνειο. Αυτό θα το δεις απο το tracking number (βλ παραπανω) αλλα το χειρότερο ειναι η καθυστερηση και βεβαια ... η χρέωση. Για 350 ευρω αγορα, υπολογισε τελωνειο κάπου 120-130 ευρω πληρωτεο στο ταχυδρομειο οταν παραλάβεις. Αν τωρα ζητησες dhl ... ελπιζω να μην το έκανες.

Με λίγα λογια :

  • Ξεκινας απο 40+ ημερες αναμονη
  • Βρες το tracking number και δες που βρίσκεται το δέμα σου
  • Βαλε λεφτα στην ακρη για τελωνειο
  • Να ευχεσαι να μη βγει προβλημα (σε οτιδήποτε) γιατί με τον τρόπο πληρωμης δεν μπορεις να κάνεις και πολλα, ουτε να πιέσεις για να βρεις το δικιο σου.
  • Οταν ερεθι το πακετο να κανεις καλο unboxing video απο το ξεπακεταρισμα, μεχρι και το πρωτο boot.

Παρακάτω μπορείς να δεις αλλη συζητηση για το συγκεκριμένο μαγαζι.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56158336

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56200442

Θα κλείσω με μια προταση για σενα. Οι αγορες απο το εξωτερικό ειναι ενα πολύ καλό χομπι αλλα θελει διαβασμα και μεθοδολογία. Αν πας αδιάβαστος ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα πληρώσεις ακριβά. Αποκτησε μια καρτα, φτιάξε ένα λογαριασμο paypal, διαβασε οδηγους και να διαβαζεις συζητησεις για να μαθαινεις τις εξελιξεις.

ΠΧ οταν θες να ψωνισεις, αν διαβασεις τις 10-15 τελεταιες σελιδες της παρουσας συζητησης (εδω που σου απαντω)και κάποια στιγμή ειχες διαβασει προσεκτικά τον οδηγό στο παρακατω link, θα ήσουν σε πολύ πιο πλεονεκτική θεση.

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

εγω να δεις τι εχω παθει, 8/11 2017 κανω παραγγελια 2 ΜI A1 απο gearbest και τελικα 10/1/2018  μου ειπαν οτι χαθηκε το δεμα και οτι θα μου κανουν refund το μισο της αξιας, εβαλα εναν youtuber γαματο τους ταχωσε το παλικαρι και τον ευχαριστω και τελικα τα ξαναεστειλαν , με αποτελεσμα το ενα να το παραλαβουμε στις 22/2/2018 και το αλλο ενω ειχαν 1 μερα διαφορα ειναι ακομα και σημερα στην sofia . εκανα και αλλη παραγγελια μικρη φυσικα και ηρθε σε 9  μερες  και το κινητο ακομα  μεγαλη ταλαιπωρεια και να φανταστεις οτι το ηθελα για δωρο :( ελπιζω να ερθει και το αλλο   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 3 παραγγελειες.η πιο παλιά το πρώτο update της ήταν 2/2/2018 τώρα έναν μήνα μετά (27 ημερες) ακόμα δεν έχω παραλαβει.Απο το ebay με economy shiping from china/honk kong/taiwan to wordwide με china post νομιζω

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία, οι Άγγλοι πληρώνουν δασμούς τελωνείου για προϊόντα από Αμερική;

Και αν ναι έχουμε κάποιο ενδεικτικό πίνακα-πληροφοριες για τις χρεώσεις;

Επεξ/σία από BELL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BELL είπε

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία, οι Άγγλοι πληρώνουν δασμούς τελωνείου για προϊόντα από Αμερική;

Και αν ναι έχουμε κάποιο ενδεικτικό πίνακα-πληροφοριες για τις χρεώσεις;

https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/7208/session/L2F2LzEvdGltZS8xNTIwMDIyMzkzL2dlbi8xNTIwMDIyMzkzL3NpZC9mVWN0X0V6bDNvT1lEM3BaNURnYkpmYmRETGJSUGNzMGFtUE1lSVFfNzlCNU5KU0ZCdUgySyU3RVNfaWQzb1E1RVlPdzk5bTlvWUtOeGhvd3RXUGV1NU1lQ2hUY1RjSnBIY2JOUmFzWlQwNjE0SXl1N2t1ak9tdFpodyUyMSUyMQ%3D%3D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickthebig69 είπε

εγω να δεις τι εχω παθει, 8/11 2017 κανω παραγγελια 2 ΜI A1 απο gearbest και τελικα 10/1/2018  μου ειπαν οτι χαθηκε το δεμα και οτι θα μου κανουν refund το μισο της αξιας, εβαλα εναν youtuber γαματο τους ταχωσε το παλικαρι και τον ευχαριστω και τελικα τα ξαναεστειλαν , με αποτελεσμα το ενα να το παραλαβουμε στις 22/2/2018 και το αλλο ενω ειχαν 1 μερα διαφορα ειναι ακομα και σημερα στην sofia . εκανα και αλλη παραγγελια μικρη φυσικα και ηρθε σε 9  μερες  και το κινητο ακομα  μεγαλη ταλαιπωρεια και να φανταστεις οτι το ηθελα για δωρο :( ελπιζω να ερθει και το αλλο   

Γνωστά κόλπα του gearbest.

Για αυτό λεω οτι αμα δεν μπορειτε με τιποτα να το αποφυγετε, ψωνιστε απο referal σοβαρου κουπονα και ίσως βγαλετε ακρη σε περιπτωση προβληματος.

Πες μας κάτι. Με ποιο τροπο ειχες πληρώσει; Αν με paypal θα ανοιγες απευθειας dispute και δεν θα εβγαινες χαμένος.

Επισης με ποιο τροπο ειχε γινει η αποστολή; Αν κρίνω με βαση τις ημερομηνίες, μαντευω eu express dpduk.

5 ώρες πριν, Maitre είπε

Τελικά με το GeekBuying δεν έβγαλα άκρη στο θέμα τελωνείου.

Μετά από αρκετά e-mails μου δώσανε μόνο ένα κουπόνι το οποίο δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω ("Sorry, this is an exclusive coupon for specific customer." ) και που ήταν - όπως μου είπαν τελικά - για 4% έκπτωση σε προϊόντα που δεν ήταν "promotion"!!!

Οπότε συνοπτικά: από το GearBest πήρα επιστροφή τα έξοδα τελωνείου από αγορά με Netherlands Registered (PDM) (γύρω στα 28€) ενώ από GeekBuying μόνο το "κουπόνι" που περιγράφω πιο πάνω (έξοδα τελωνείου γύρω στα 40€).
Άργησα να ενημερώσω γιατί από το GeekBuying απαντάνε με 1 mail/ημέρα :P

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα έγραψα για ενημέρωση όλων μας. Εννοείτε ότι παρακολουθώ από την αρχή τα θέματα με αγορές από το εξωτερικό και έχω αγοράσει και αρκετά πράγματα. Οι πιο πάνω αγορές γίνανε με την γνώση (και τον υπολογισμό) του τελωνείου και αν κατάφερνα να πάρω κάποια από τα έξοδα πίσω ακόμα καλύτερα. :)
Επίσης, δεν έχει το Banggood όλα τα προϊόντα και ειδικά αν ψάχνεις να αγοράσεις κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο οπότε κάνεις αγορά και από άλλα μαγαζιά σε περίπτωση που δεις καλή προσφορά και το τελωνείο δεν θα είναι και τόσο πρόβλημα... ;)

Πέφτεις μονο σου σε τρια λάθη.

  • Πρώτον οτιδηποτε ερχεται απο εκτος ΕΕ, σταματα τελωνειο (*) ακομα κι αν σαν ταχυδρομικη επιλεξεις nederlands post, sweden post, belgium post (**), κλπ. Το δικό σου πακέτο δεν ήρθε απο Ολλανδια, δεν σταλθηκε απο ολλανδια, ΑΛΛΑ σταλθηκε απο Κίνα με ενδιαμεσο σταθμό και χώρα εισαγωγής την Ολλανδια, αλλά τελικό τελωνειο στην Ελλαδα.
  • Το gearbest έκανε σε σενα refund αλλά μην το πάρεις σαν κανονα. Πολλες φορες εχουμε διαβασει και γράψει το παιχνιδι που κανει. Σήμερα στο έκαναν (ακομα κι αν ελεγαν οτι το pdm τους ήταν αξιοπιστο) αλλα σε αλλες μελλοντικες περιπτώσεις θα σε βγάζουν τρελλο και θα σου βγαζουν το λαδι. Μην τους εμπιστευεσαι.
  • Το banggood εχει μεγαλη γκάμα αλλά αυξημένες τιμές 10-15% διοτι εχει ενα καραδοκιμασμενο pdm και πολύ σοβαρο support.

Στα γράφω για να μη βρεθείς μεθαυριο προ εκπληξεων και το να αναιρεσεις τα γραφόμενα σου, ειναι μικρό, αλλα θα χασεις χρήμα και πολλες τρίχες απο τα μαλλια σου (λογω νευρων)

Γενικά αν θες να ψωνίσεις απο Κίνα, κοιτα τα με την παρακατω σειρα και κρίνε που αξιζεις να κινηθείς

  1. Banggood με priority mail
  2. lightinthebox με ασφαλεια τελωνειου (παραδοξος δουλευει και το καλύπτουν ακομα -  το ποσο δεν ξερω)
  3. Ευρωπαικές αποθήκες μαγαζιών (με μικρή επιφυλαξη γιατί κάποια στελνουν απευθειας απο Κίνα)
  4. gearbest με eu express dpduk, που σημαινει extra κοστος και αναμονες 60+ ημερων, χωρια το ενδεχόμενο το gearbest να στο στειλει με κατι αλλο και μετα να κάνει ... τον κινεζο
  5. gearbest με belgium post, που στατιστικά δειχνει πολυ καλα νουμερα στην αποφυγη τελωνειου
  6. Ολα τα αλλα κολπα (untracked, υποτιμολογηση, κλπ)

Αν τώρα το gearbest εγραφε ΚΑΠΟΥ επισημα για κάλυψη τελωνειου ΚΑΙ ειχε τη συμπεριφορα του lightinthebox (δε ρωτα πολλα-πολλα) θα το ειχα πρωτο γιατι και εμενα με ενοχλουν οι αυξημενες τιμές του banggood. Ελα ομως που δεν το γραφει πουθενα και αμα σου κατσει στραβή, βαριεσαι να γραφεις tickets.

(*) το pdm του banggood "εκτελωνιζεται" μαζικά στην Ολλανδία και για αυτό περνάνε αερα. Προφανως εχουν ειδική συμφωνία η οποια κοστίζει και αυτό φαινεται και στις τιμες του.

(**) το belgium post του gearbest πάει καλα με τα στατιστικά εκτελωνισμου γιατί εφαρμοζει μαγαποντιες, αλλά εχουν παρατηρηθει περιπτωσεις κανονικου ετελωνισμου. Είναι δηλαδη καλος τροπος, αλλά μην πιστευεις αυτους που λενε οτι σιγουρα δεν περνα τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------------------ΕΠΕΙΓΩΝ---------------

Καλησπερα παιδια ...χρειαζομαι επειγοντως τα φοντα σας.

Καποιος θειος μου απο Αμερικη θελει να μου στειλει καποια πραγματα που του ειπα να αγορασει απο κει.

Εχω δυο επιλογες.

Πρωτη επιλογη ειναι με DHL(11-22 μερες) με κοστος μεταφορας γυρο στα 45-55 $  και μπορει να βαλει την επιλογη GIFT - ΤΟΠΟΣ ΑΓΟΡΑΣ αλλα παρολα αυτα του ζηταει κοστος και περιγραφη.

Και δευτερη επιλογη απο θαλασσα με καραβι (1-2μηνες) με κοστος 50$ και την εκτελωνηση την κανει συνεργατης τους στον Πειραια.

Παρακαλω περιμενω προτασεις.

Προκειτε για 3 παντελονια και ενα σκληρο δισκο WD.

Ευχαριστω

Screenshot (18).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DHL και χαρακτηρισμός ως δώρο είναι ασύμβατες έννοιες, πολύ περισσότερο αφού υποχρεώνεται να δηλώσει αξία (που θα είναι μάλλον πάνω από τα $45 της ατέλειας για είδη μη εμπορικού χαρακτήρα).

Γιατί δεν εξετάζεις την αποστολή με ταχυδρομείο; Αυτό δεν σημαίνει, βέβαια, ότι θα αποφύγεις το τελωνείο, αλλά συντομεύεις το χρόνο παράδοσης και αποφεύγεις τα παραπάνω έξοδα της courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...