Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kasp123 είπε

εκανα ενα preorder απο banggood και ελεγε πως η παραγγελια θα εφευγε αυριο Παρολα αυτα εφυγε σημερα και πηρα το tracking number.

Αλλα ειναι λιγο περιεργο,ειναι καπως ετσι  LX123456789NL εχει τυχει σε κανεναν αυτο το LX??

φυσικα priοrity direct mail επελεξα

δεν ειναι κουριερ,οποτε λιγο δυσκολο μου φαινεται

 

2 ώρες πριν, pogchamp είπε

LX = Λουξεμβούργο? 

 

1 ώρα πριν, kasp123 είπε

για ποιο λογο να λεει Λουξεμβούργο???

πρωτη φορα μου συμβαινει

Ουτε Λουξεμβούργα, ουτε Lex Luthor, ουτε λουξ cola.

Τα τελευταία γράμματα μετράνε, οχι τα πρώτα. Πριν μηνες το αρχικό ήταν RE ή RX, μετα εγινε RU και φανταζομαι τωρα LX.  (ειδα και αλλες αναλογες ερωτήσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εσενα σε νοιάζει στην παραγγελία να γράφει priority direct mail και το track number να τελειωνει σε NL. Αυτος ο συνδυασμός ειναι ασφαλής εδω και πολλούς μηνες Αμα αντι για nl εβλεπες be, se, ή κατι άλλο, ναι να αγχωθείς. Για το bangood μιλάμε οχι για το gearbest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο gearbest την παραγγελια την εστειλαν   07.03 με priority EU .

Ακομα  ο αριθμος αποστολης που μου εδωσαν  δεν λειτουργει  πουθενα ουτε στο 17track.  Ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

Εσενα σε νοιάζει στην παραγγελία να γράφει priority direct mail και το track number να τελειωνει σε NL. Αυτος ο συνδυασμός ειναι ασφαλής εδω και πολλούς μηνες Αμα αντι για nl εβλεπες be, se, ή κατι άλλο, ναι να αγχωθείς. Για το bangood μιλάμε οχι για το gearbest.

απλα επειδη ηταν preorder σκεφτηκα μηπως μου εδωσαν μουφια tracking number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

Εκανα μια αγορα απο gearbest την παραγγελια την εστειλαν   07.03 με priority EU .

Ακομα  ο αριθμος αποστολης που μου εδωσαν  δεν λειτουργει  πουθενα ουτε στο 17track.  Ειναι φυσιολογικη η καθυστεριση?

Υπολογισε περιπου στις 20 του μηνος να δεις κινηση στο tracking, εκτος αν ειναι κατι μικρο που καποιες φορες εμφανιζεται νωριτερα, η γενικοτερα σταθεις τυχερος. Βεβαια υπαρχει παντα το ενδεχομενο καθυστερησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2018 στις 7:14 ΜΜ, sexotik είπε

Κινητό τηλέφωνο από Amazon.com από Αμερική με πληρωμένα στο checkout τα import fees μου έβγαλε στο tracking του amazon αυτό: 

Your package is delayed in the customs clearance process.

Your package is clearing customs. Please check back later for more delivery info from DHL.

Shipped with DHL

Tracking ID 8458075791

Friday, March 9
8:56 AM
Customs Clearance delay
ATHENS, GR
8:56 AM
Initiated customs clearance process
ATHENS, GR
8:56 AM
Customs Clearance delay
ATHENS, XX GR
8:56 AM
Initiated customs clearance process
ATHENS, XX GR
8:45 AM
Package arrived at a carrier facility
ATHENS, XX GR
4:56 AM
Package has left the carrier facility
LEIPZIG, DE

Παίζει να μου ζητήσουν απόδειξη από το τελωνείο ή να μου χρεώσουν τίποτα extra και να τρώμε μέρες τζάμπα;

 

Καλησπέρα,

Αν θες γράψε την εξέλιξη μιας και στην περίπτωση μου πήρε στην DHL μια ολόκληρη εβδομάδα να κάνουν τον εκτελωνισμό απο την στιγμή που τους έδωσα τα στοιχεία που μου ζήτησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2018 στις 1:09 ΜΜ, isay είπε

Συνοπτικά

  • Εβαλες παραγγελά 29/2, δεν ειχαν στοκ (ασε τι ελεγε), στο στειλανε 3/3
  • Στο στειλανε με dhl parcel δηλαδη ταχυδρομειο dhl που τα πραγματα ερχονται και παραδιδονται απο ΕΛΤΑ στο ταχυδρομειο της περιοχής σου, εκτος αν ειναι μικρο και στο φερει σπιτι ο ταχυδρομος
  • Θα το περιμένεις 10-15 ημερες απο την ημερομηνια αποστολής, δηλαδη 13-18/3
  • Δεν στο στειλανε με το ακριβό dhl expess που θα ερχονταν σε 3-4 εργασιμες.
  • Αυτα που σου λεει η gearbest να επικοιωνησεις εσυ με τον ενα και τον αλλο ειναι π@π@ρες της gearbest να κερδίσει χρόνο. Αν θες να τεντώσεις το πραγμα και δε σε νοιαζει να μην παραλαβεις, μπορεις να κανεις paypal dispute, αλλα μεχρι να εκδικαστει, μαλλον θα ερθει οποτε δυσκολα θα δικαιωθεις.
  • Δες τι εκανε ο pogochamp και πιεσε να σου δωσουν "κάτι" για την ταλαιπωρια
  • Ολα τα παραπάνω ειναι μια φυσιολογική-κανονική ημέρα της gearbest.

Καλημέρα , τηλεφωνησα σημερα στα ΕΛΤΑ (210-3353100) , μου είπε το οτι το δέμα έχει φτάσει Ελλάδα απο τις 5/3 και σήμερα 12/3 είναι αναμενόμενο να φτάσει στο Αεροδρόμιο.
Τώρα για το πότε θα ανοιχτεί ο σάκος , δεν γνωρίζει , υπάρχει γενικά φόρτος εργασίας και λίγο προσωπικό μου είπε.
Λογικά  σε 5-6 ημέρες θα το παραλαβω στο χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς μέσω του ebay Global Shipping Program από Αμερική. Ισχυρίζεται το ebay ότι τα import taxes πληρώνονται εκ των προτέρων οπότε φτάνει στην πόρτα σου χωρίς να χρειαστεί κάποιο extra κόστος/φόρος κλπ.

 

Έχει αγοράσει κανείς με αυτόν τον τρόπο? Ισχύει ότι μπορώ να το αγοράσω και να το περιμένω απλώς να έρθει στην πόρτα μου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naughtyplayboy4 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς μέσω του ebay Global Shipping Program από Αμερική. Ισχυρίζεται το ebay ότι τα import taxes πληρώνονται εκ των προτέρων οπότε φτάνει στην πόρτα σου χωρίς να χρειαστεί κάποιο extra κόστος/φόρος κλπ.

Έχει αγοράσει κανείς με αυτόν τον τρόπο? Ισχύει ότι μπορώ να το αγοράσω και να το περιμένω απλώς να έρθει στην πόρτα μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

To εχω ακουσει και για το Amazon οτι ισχύει.

Προσωπικά δεν εχω ψωνίσει,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, meletis_m είπε

To εχω ακουσει και για το Amazon οτι ισχύει.

Προσωπικά δεν εχω ψωνίσει,

Για το Amazon το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά η αξία ήταν πάρα πολύ μικρή οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σε αγορές 100 ευρώ και άνω...

24 λεπτά πριν, makfil είπε

Με αναζήτηση σ' αυτό το θέμα θα βρεις απαντήσεις.

Έτσι ξεκίνησα, αλλά είναι πολλές οι σελίδες!
Οπότε σκέφτηκα μήπως κάποιος έχει αγοράσει πρόσφατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, naughtyplayboy4 είπε

Έτσι ξεκίνησα, αλλά είναι πολλές οι σελίδες!
Οπότε σκέφτηκα μήπως κάποιος έχει αγοράσει πρόσφατα!

Δεν έγραψα να διαβάσεις όλες τις σελίδες αλλά να κάνεις αναζήτηση.

Αν αναζητήσεις με "ebay Global Shipping" θα βρεις αρκετές απαντήσεις σ' αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2018 στις 3:55 ΜΜ, agoraki_23 είπε

Παιδιά το γλύτωσα το τελωνείο με αυτό το status? 

31/1/2018, 12:21:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/1/2018, 10:21:39 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
31/1/2018, 10:06:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
11/1/2018, 12:50:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
9/1/2018, 07:23:00 ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αν η χώρα αφετηρίας είναι η Σουηδία - δεν υπάρχει τελωνείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα έναν αντάπτορα smartphone για τρίποδο, έπειτα από 33 μέρες από Κίνα. Κανονικό. Είχα παραγγείλει κάτι μικρό απο Αμερική παλαιότερα και είχα κακομάθει σε 2 περίπου βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...