Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oποτε θεωρω οτι πακετα με swiss post απο Ελβετια δεν περνανε τελωνειο οπως ειπωθηκε?
Η ημουν τυχερος απλα?

Γιατι ισως χρειαστει να επαναλαβω παραγγελια.
Ειχε δηλωμενη τη πληρη αξια του, στα 128 ευρω και ηρθε με swiss post priority insured.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,παρηγγειλα τις προαλλες  μια gopro βιντεοκαμερα απο αμερικη (αξια:399$ με usps) ηρθε χθες και με πηραν τηλεφωνο και μου λενε 230 (καπου εκει ) για τον εκτελωνισμο ....δεν ειναι λιγο πολλα? η μου φαινεται ? δεν το ειχα υπολογισει τοσο και τωρα τρεχω και δεν προλαβαινω να βρω λεφτα ! υπαρχει και η δυνατοτητα να το στειλω πισω αλλα θα πρεπει να πληρωσω για να το στειλουν πισω! ποσο θα μου βγει ? θα πρεπει να πληρωσω οπως και να εχει το τελωνειο? και επισης το καταστημα στην αμερικη την θελει μεχρι τις 19 ιουνιου για να μπορεσω να αρω πισω τα λεφτα της καμερας ....σαββατοκυριακο ειναι κλειστη η ups αρα δευτερα ....εμενα εκανε 4 μερες για να ερθει αν υπολογισουμε παλι τις ιδιες μερες τοτε απο δευτερα 15 ιουνιου μεχρι 19 παλι τεσσερις μερες...θα ειναι ρισκο να την στειλω πισω ? συμφερει ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις μπερδέψει την usps (αμερικάνικο ταχυδρομείο) με την ups (εταιρεία courier).

Εάν το δέμα ήρθε με ups, τότε εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ+δασμό), πρέπει να πληρώσεις αμοιβή εκτελωνιστή+αποθήκευτρα+μικροέξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω κάτι από Αμερική,

Κόστος μεταφορικών, 18 ευρώ.

Κόστος προϊόντος, λιγότερο από 15 ευρώ. ίσως λιγότερο από 10.

 

Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω τελωνείο;

Ποιό θα είναι το τελικό κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κοίτα από 22€ + πληρώνεις μόνο ΦΠΑ μέχρι τα 150€. Οπότε θεωρητικά 8€+έξοδα εκτελωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν αναφέρεις τον τρόπο αποστολής του δέματος, που έχει μεγάλη σημασία, καθώς και αυτό που θέλεις να αγοράσεις (μήπως είναι ουσία ή είδος που θέλει άδειας εισαγωγής; ).

 

Εν πάση περιπτώσει, εάν έρθει με το ταχυδρομείο, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα πληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού γιατί το σύνολο είναι κοντά στο όριο της ατέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι για δέμα που έφυγε απο κίνα και πήγε ολλανδία και μου το στέλνει με postnl έχει φτάσει στο αεροδρόμιο λέτε να πληρώσω τελωνείο ; Το δέμα κάνει 152 ευρώ και είναι 554g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει τι έχει γράψει ο πωλητής σαν δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο.

Εάν έχει γράψει την πραγματική, το πιθανότερο είναι ότι θα χρεωθείς τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...