Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαδικασία εκτελωνισμού δεμάτων στα ΕΛΤΑ είναι πιο χαλαρή και, εν πάση περιπτώσει, πρόκειται για βιβλία που ακόμη και ο ΦΠΑ είναι χαμηλός. Αυτά που ίσως πρέπει να υπολογίζεις είναι τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγορά ενός καταγραφικού καμερών στα 145$ απο κινα, ερχεται με DHL και σταματαει τελωνειο.

Αφου λοιπον στελνω αποδεικτικα για την πληρωμη των 145$ μου ηρθε το μπουγιουρντι: 80€ τελωνειο + 50€ εξοδα DHL=130€.

Με ποια λογική αφού το ποσό ειναι μικροτερο των 150€ οπου επιβαλονται φοροι και δασμοι ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω κατι περ του ΦΠΑ?

Τις συμβουλες σας οι εμπειροι στο πως να κινηθω απο εδω και περα γιατι σιγουρα 130€ δεν θα δωσω.

Να προσθεσω οτι η αγορα εγινε στο Aliexpress οπου ο κινεζος μου ειπε θα επιβαρυνθει 205$ (!) για την επιστροφη του δεματος.

Εαν τελικα γυρισω το δεμα, με τα χρηματα που εχω δωσει τι γινεται?Πρεπει να ανοιξω dispute στο aliexpress (δεν γνωριζω εαν μπορω να ανοιξω dispute λογω τελωνειου) ή να κανω αμφισβητηση συναλλαγής στην τραπεζά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει τα ποσά της ατέλειας (22 ευρώ), του ΦΠΑ (από 22 έως 150) και του δασμού (πάνω από 150) στην αξία CIF = κόστος μεταφορικά.

 

Όταν η αποστολή γίνεται με courier, η επιστροφή δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει, εάν δεν συμφωνήσει ο πωλητής, αφού το πρόβλημα είναι ποιος θα πληρώσει τα μεταφορικά. 

 

Εν πάση περιπτώσει, έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι για αγορές από τρίτες χώρες και μάλιστα από Κίνα, πρέπει να γνωρίζουμε ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ, αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα μικροέξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει τα ποσά της ατέλειας (22 ευρώ), του ΦΠΑ (από 22 έως 150) και του δασμού (πάνω από 150) στην αξία CIF = κόστος μεταφορικά.

 

Όταν η αποστολή γίνεται με courier, η επιστροφή δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει, εάν δεν συμφωνήσει ο πωλητής, αφού το πρόβλημα είναι ποιος θα πληρώσει τα μεταφορικά. 

 

Εν πάση περιπτώσει, έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι για αγορές από τρίτες χώρες και μάλιστα από Κίνα, πρέπει να γνωρίζουμε ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ, αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα μικροέξοδα.

Προφανως και εχω καταλαβει οτι κανονικα θα επρεπε να πληρωσω μονο ΦΠΑ (αφου η αγορα μου ειναι 145$ αρα <150€)

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως αντι να πληρωσω το ΦΠΑ (περιπου 30€) γιατι το τελωνειο βαζει δασμους και φτανει τα εξοδα του στα 80€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το αντικείμενο μαζί με τα μεταφορικά ξεπερνούσε τα 150€? Αν ναι , τότε πληρώνεις και δασμούς όπως προσπαθεί να σου εξηγ'ησει ο φίλος makfil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και εχω καταλαβει οτι κανονικα θα επρεπε να πληρωσω μονο ΦΠΑ (αφου η αγορα μου ειναι 145$ αρα <150€)

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως αντι να πληρωσω το ΦΠΑ (περιπου 30€) γιατι το τελωνειο βαζει δασμους και φτανει τα εξοδα του στα 80€

 

Μεταφέρεις αυτά σου είπαν από την DHL όπως τους αρέσει να τα περνάνε χοντρικά και όχι αναλυτικά, ώστε να φαίνεται κάθε τέλος του δημοσίου, η αμοιβή του εκτελωνιστή και τα λοιπά έξοδα (αποθήκευτρα κλπ).

 

Συνήθως, η αμοιβή του εκτελωνιστή ξεκινάει από τα 70€ και ανεβαίνει ανάλογα με την αξία και το είδος του αντικειμένου. Στις αξίες αυτές, το τελωνείο χρεώνει μόνο τον ΦΠΑ και κάποια μικροέξοδα (περίπου 10-15 ευρώ) και, όχι φυσικά δασμό, εκτός εάν δεν έχει δεχτεί ο τελωνειακός τα αποδεικτικά που έστειλες και χρέωσε μεγαλύτερη αξία, αλά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να σου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα μου αναφερθηκαν στο email απο την DHL

 

Σύμφωνα με τον εκτελωνιστή μας οι δασμοί και οι φόροι θα είναι 80,00 ευρώ συν τα εκτελωνιστικά έξοδα διαχείρισης του εκτελωνισμού από την  DHL 50,00 ευρώ με ΦΠΑ, στα οποία περιλαμβάνονται τα πρακτοριακά έγγραφα, εργατικά της αποθήκης του τελωνείου, αποθήκευτρα, εκτελωνιστής και παράδοση, η οποία γίνεται αντικαταβολή.  Το σύνολο δηλαδή των εκτελωνιστικών εξόδων θα είναι 130,00 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πιθανό συμπέρασμα που βγαίνει, αν τα παραπάνω είναι σωστά, είναι ότι ο τελωνειακός δεν έχει δεχτεί την αξία του αντικείμενου, αλλά αμφιβάλλω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστεις οτι του εχω στειλει την κινηση απο την Τραπεζα, το link αγορας του αντικειμενου, το οποιο ακομα και σημερα εχει την ιδια τιμη, και screenshot ολοκληρωσης συναλλαγης απο το aliexpress.

Εστειλα απαντηση στην DHL να κανακοιταξουν το θεμα, αλλιως θα προσπαθησω να κανω εγω τον εκτελωνισμο.

Κανενα λινκ ενεργο με αναλυτικα τι χρειαζεται για να κανω τον εκτελωνισμο υπαρχει?

Το λινκ με τον αναλυτικο οδηγο με φωτο δεν ειναι ενεργο πλεον :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτελωνισμός από εσένα είναι η καλλίτερη λύση στο πρόβλημα.

Αναλυτικές οδηγίες για τον εκτελωνισμό θα βρεις στην τελευταία παρ. του τελευταίου κεφαλαίου του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια αντιμερψπιζω ενα προβλημα. Περιμενω δεμα απο ιαπωνια και οπως ειδα η αναμενομενη αφιξη του θα ειναι σε περιοδο που θα ειμαι εκτος αθηνων. Τι να κανω; Μπορει καποιος αλλος να παρει το πακετο εκτος εμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους. Εγω πηρα μια καρτα PCI απο Hong Kong, και δυστυχως ο κινεζος την εστειλε με DHL. Τωρα καλουμαι να πληρωσω μονο 110 ευρω + δασμους (!) για μια καρτουλα 35$.

 

Φυσικα και δεν θα παραλαβω. Επικοινωνησα με τον κινεζο και μου ειπε οτι αν του γυρισει πισω θα μου κανει επιστροφη χρηματων. Οποτε ρωτω το εξης: η DHL θα το γυρισει πισω αν δεν το παραλαβω η πρεπει να τους ενημερωσω;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους. Εγω πηρα μια καρτα PCI απο Hong Kong, και δυστυχως ο κινεζος την εστειλε με DHL. Τωρα καλουμαι να πληρωσω μονο 110 ευρω + δασμους (!) για μια καρτουλα 35$.

 

Φυσικα και δεν θα παραλαβω. Επικοινωνησα με τον κινεζο και μου ειπε οτι αν του γυρισει πισω θα μου κανει επιστροφη χρηματων. Οποτε ρωτω το εξης: η DHL θα το γυρισει πισω αν δεν το παραλαβω η πρεπει να τους ενημερωσω;

 

Ευχαριστω

 

Θα κάνω και εγώ μια (αφελή) ερώτηση.

Όταν θα επικοινωνήσουν μαζί σου για τον εκτελωνισμό και εσύ τους πεις ότι δεν το θέλεις, ποιος θα πληρώσει τα αποθήκευτρα, ποιος θα ενδιαφερθεί για τη διαδικασία επιστροφής, και ποιος θα πληρώσει τα έξοδα επιστροφής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους. Εγω πηρα μια καρτα PCI απο Hong Kong, και δυστυχως ο κινεζος την εστειλε με DHL. Τωρα καλουμαι να πληρωσω μονο 110 ευρω + δασμους (!) για μια καρτουλα 35$.

 

Φυσικα και δεν θα παραλαβω. Επικοινωνησα με τον κινεζο και μου ειπε οτι αν του γυρισει πισω θα μου κανει επιστροφη χρηματων. Οποτε ρωτω το εξης: η DHL θα το γυρισει πισω αν δεν το παραλαβω η πρεπει να τους ενημερωσω;

 

Ευχαριστω

Αν δεν παραλλαβεις θα γυρίσει πισω έτσι και αλλιως, τωρα μιλά με τον κινέζο όταν παει να σου επιστρέψει τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...