Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω τους λόγους που σε οδηγούν στη σκέψη επιλογής αποστολής με courier (EMS, DHL), αλλά, αφού έχεις διαβάσει τα σχετικά και ίσως τον οδηγό της υπογραφής μου, πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτό σημαίνει μεγάλο μπελά, αφού, 1) εκτός από τα έξοδα του εκτελωνισμού (ΦΠΑ, δασμός) προστίθενται και εκείνα της εταιρείας (πχ η DHL θα ζητήσει αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα κλπ), και 2) η εταιρεία courier δεν θα επαναπαυθεί στην απόδειξη των $100 και θα το ψάξει γιατί ενδιαφέρεται για μεγαλύτερο χρηματικό όφελος.

 

Μεταξύ των EMS κα DHL, η πλάστιγγα γέρνει, προφανώς, υπέρ της EMS, δεδομένου ότι εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το δέμα θα εκτελωνιστεί, με βεβαιότητα, χωρίς πρόσθετα έξοδα, ακόμη και αν η διαδικασία είναι διαφορετική από εκείνη με την DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα τον οδηγό σου makfil, ο οποίος όπως έχουν πει και άλλοι είναι εξαιρετικός.

Κάπου στον οδηγό σου λες "...Επίσης ότι, μερικά αξιόπιστα κινέζικα ιντερνετικά καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών (smartphones, tablets κλπ), τα οποία χρησιμοποιούν είτε τη SingPost είτε τη Dutch Mail, για την αποστολή των δεμάτων τους στην Ευρώπη (και φυσικά στην Ελλάδα), χωρίς τελωνειακές διατυπώσεις."

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή θα μπορούσα να ζητήσω από τον πωλητή (αν το δεχτεί) να χρησιμοποιήσει κάποια από τις δύο παραπάνω υπηρεσίες και να είμαι ήσυχος;

Τι υπηρεσίες είναι αυτές, είναι τύπου courier, έχουν tracking διαδικασία, ενδύκνεινται για μεταφορά αντικειμένων υψηλής αξίας;

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση..Θα δω τι θα κάνω τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό, και στον οδηγό αναφέρω τα ταχυδρομεία Σιγκαπούρης και Ολλανδίας και όχι υπηρεσίες, όπως κατάλαβες.

 

Πρέπει να σημειώσω, όμως, ότι στην περίοδο Μαρτίου-Απριλίου καταγράφηκαν περιστατικά δεμάτων που είχαν σταλεί, μέσω του ολλανδικού ταχυδρομείου, από Κίνα με προορισμό την ευρύτερη περιοχή της Θεσ/νίκης και, με εντολή μάλλον που δόθηκε, όλα πέρασαν από την ΥΕΔ (Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων) των ΕΛΤΑ και σε μερικά από αυτά επιβλήθηκαν ΦΠΑ και τέλη υπέρ ΕΛΤΑ (12€). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να παραγγείλω ένα στρατιωτικού τύπου μαχαίρι από αμερικα. Κάνει ένα 20αρικο, υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτι παραπάνω με την είσοδο στη χώρα; Επίσης εάν τύχει να ελεχθεί μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα λόγω του είδους του προϊόντος; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι το να πληρώσει κάποιος έξοδα εκτελωνισμού εξαρτάται από 2 παράγοντες: 1) την αξία cif (κόστος και μεταφορικά) και 2) τον τρόπο αποστολής (απλό ταχυδρομείο ή courier).

 

Πέρα απ' αυτά, η εισαγωγή αντικειμένων που περιλαμβάνονται στα ελεγχόμενα και ίσως απαγορευμένα, ελέγχεται και ο εκτελωνισμός τους απαιτεί άδεια του οικείου φορέα.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Θέλω να πάρω αυτό: https://www.twelvesouth.com/product/hirise-iphone5-ipad-mini στα 34,99$

 

Το οποίο θέλει και με DHL (2-5 Bussiness days) 20,00$ μεταφορικά σύνολο 54,99$.

Αλλιώς με FedEx International economy (5-10 Bussiness days) 34,32$ μεταφορικά σύνολο 69,31$ (Αυτοί γιατί είναι πιο αργοί και πιο ακριβοί;)

 

Θα το αγόραζα από Ελλάδα αλλά μου την έσπασαν που θέλουν 69,00€ + 4,00€ μεταφορικά!!!

Από 34,99$ στα 73,00€...

 

Έχουν κι αυτοί μεταφορικά αλλά σίγουρα δεν είναι ίδια!

Να φοβάμαι τελωνείο;;;;

Να διαλέξω DHL ή FedEx;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια μεταφορική courier από τις 2 επιλέξεις θα πληρώσεις εκτός από ΦΠΑ και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

Το έχουμε πει πάρα πολλές φορές, η αποστολή με εταιρείες courier κοστίζει πολλά περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στην έσπασαν πλήρωσε ακριβότερα για να "τους την πείς" που κάνουν αυτοί τ

 

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Θέλω να πάρω αυτό: https://www.twelvesouth.com/product/hirise-iphone5-ipad-mini στα 34,99$

 

Το οποίο θέλει και με DHL (2-5 Bussiness days) 20,00$ μεταφορικά σύνολο 54,99$.

Αλλιώς με FedEx International economy (5-10 Bussiness days) 34,32$ μεταφορικά σύνολο 69,31$ (Αυτοί γιατί είναι πιο αργοί και πιο ακριβοί ;)

 

Θα το αγόραζα από Ελλάδα αλλά μου την έσπασαν που θέλουν 69,00€ + 4,00€ μεταφορικά!!!

Από 34,99$ στα 73,00€...

 

Έχουν κι αυτοί μεταφορικά αλλά σίγουρα δεν είναι ίδια!

Να φοβάμαι τελωνείο;;;;

Να διαλέξω DHL ή FedEx;

 

35 +23% = ~43 ευρώ 

βάλε και μεταφορικά 

βάλε και έξοδα εκτελωνισμού 

βάλε και ένα ποσοστό κέρδους 

 

στα 69 που το δίνουν το βρίσκω φυσιολογική τιμή

 

πάρε το απο το εξωτερικό και πές μας πόσο θα σου βγεί στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα λάθος τελικά.

Η τιμή στο αμερικάνικο ήταν 59,99$. (Έβλεπα άλλο μοντέλο).

Το βρήκα από ελληνικό skroutzομάγαζο στα 62,11€ με μεταφορικά που θεωρώ πολύ καλή τιμή. Το πήρα ήδη.

Τα 73,00€ όντως δεν είναι και πολύ ακριβό αλλά το 62,11€ δείχνει ότι υπάρχουν περιθώρια.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα σε όλους.

Είμαι καινούργια και στο e-bay και στο forum σας και θέλω την βοήθειά σας για το εξής:

Είμαι σε φάση να πληρώσω για μία παραγγελία παπουτσιών από Αμερική.

Το ποσό που δίνει (αξία προϊόντος & μεταφορικά):

 

Sergio Rossi Women's Sandal Heels pointed mule sz 7
Qty: 1
US $19.99 
Choose a shipping service
  •  
    International Priority Shipping  
    Includes international tracking
    Est. delivery between Sat. May. 23 - Sat. May. 30
    US $26.21
     
    Import charges  
    No additional import charges at delivery

 

Παίζει να πρέπει να πληρώσω τελωνείο;;;

Το σύνολο του ποσού είναι $46,20

 

και υπάρχει και το τελευταίο πεδίο που λέει "Νo additional import charges at delivery".....

Έχω φοβηθεί μ' αυτά που έχω διαβάσει!!!

 

Επίσης στον τρόπο αποστολής λέει "International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program"

 

Απλό ταχυδρομείο δεν είναι αυτό;;;

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum μας (όχι, "σας" αφού είσαι μέλος, πλέον).

 

Το σύνολο της αξίας $46,20 είναι πάνω από τα 22 ευρώ της ατέλειας και, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος για έξοδα εκτελωνισμού, ακόμη και με το ταχυδρομείο. Συνήθως, όμως, δέματα αυτής της αξίας δεν τα σταματούν για έξοδα εκτελωνισμού. Γιαυτό, μάλλον, και το κατάστημα δεν υπολόγισε import fees.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι.

Θέλω να αγοράσω από αμερική 6 βιβλία, όπου η αξία τους στο σύνολο είναι 140 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (International Shipping).

Δεν είναι από ebay, amazon αλλά από ενα άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα, το οποίο απ' ότι έμαθα στέλνει και στην ελλάδα.

Ξέρετε μήπως αν θα χρεωθώ κάτι περαιτέρω εδώ στην Ελλάδα από δασμούς κτλ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

makfil σκέφτομαι οτι επειδή ειναι 6 βιβλία, το συγκεκριμένο pack πιστεύω οτι δε θα πέσει απαρατήρητο από τους τελωνειακούς υπαλλήλους.

πάντως σε κάθε περίπτωση το ΦΠΑ θα το πληρώσω έτσι?

 

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...