Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν έκανες τον κόπο να διαβάσεις λίγες σελίδες είτε αυτού του νήματος είτε του οδηγού της υπογραφής μου, θα έπαιρνες απαντήσεις στα ερωτήματά σου, αλλά ας τα ξαναπούμε άλλη μια φορά.

 

Ανεξάρτητα του τι δηλώνει ο πωλητής πάνω στο αυτοκόλλητο, ο τελωνειακός έχει το δικαίωμα να αμφισβητήσει αυτή την αξία και να ψάξει το θέμα. Πριν από 1-1,5 μήνα όλα τα δέματα που ήρθαν στην Ελλάδα μέσω του ολλανδικού ταχυδρομείου και είχαν προορισμό τη Θεσ/νίκη, πέρασαν από το αντίστοιχο τελωνείο και για μερικά απ' αυτά πλήρωσαν ΦΠΑ οι παραλήπτες τους. Το δικό σου δέμα θεωρήθηκε ότι είναι υψηλής αξίας και ακολούθησε τη σχετική διαδικασία. Δεν γνωρίζουμε, όμως αν επιβλήθηκε ΦΠΑ (και σε ποια αξία) και θα το μάθεις όπως έγραψα παραπάνω. Το κακό σενάριο είναι 1) ο ΦΠΑ στην αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός και 2) ενδεχομένως, τέλη υπέρ ΕΛΤΑ (12€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο τι καθοριζεται ποιος πληρωνει τελωνειο και ποιος οχι?εγω ειπα στο κινεζο να το δηλωσει ως δωρο χαμηλης αξιας...τωρα τι 8α χρειαστει να πληρωσουμε στο κακο σεναριο?

αν εχεις τυχη διάβαινε, που λεει και η παροιμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θελω να αγοράσω μια κούκλα απο Ιαπωνία που κανει 500€. Στο πακέτο δεν γίνεται να αναγράφει διαφορετική τιμή καθώς πωλούνται μόνο απο το site της εταιρείας που τις φτιάχνει. Η κούκλα ειναι στα περίπου 60εκ. Ποσό λέτε να πάει το τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο τρόπος αποστολής ειναι με EMS, δεν διακινδυνεύω να πάθει τίποτα και να χάσω τα 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EMS είναι εταιρεία courier που εξυπηρετείται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ, τα οποία ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού δεμάτων. Περίπτωση να χάσεις τα 500€ δεν υπάρχει αλλά συζητιέται σοβαρά το θέμα των εξόδων εκτελωνισμού, πολύ περισσότερο αφού ο πωλητής θα γράψει στο αυτοκόλλητο την πραγματική αξία.

 

Με βάση τη νομοθεσία, για αξίες CIF (κόστος και μεταφορικά) πάνω από 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ και δασμό, ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου. Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν και τέλη 12€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υπαρχει κάπου να δω τη δασμοφορολογικη κλάση των αντικειμένων; Θεωρητικά ειναι παιχνίδι-κούκλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα πάρω τηλέφωνο στην υπηρεσία του αεροδρομίου μήπως και ξέρουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα τηλ στο τελωνειο και μου το κρατησαν το δεμα.Ισχυει οτι θα πρεπει να καταβαλω περιπου το 30% του ποσου που πληρωσα?αν το στειλω πισω τι πρεπει να κανω για να παρω τα λεφτα μου πισω?να μιλησω με το κινεζικο σαιτ και αν δεν τα βρουμε να απευθυνθω στο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα πληρώσεις 23% ΦΠΑ συν διάφορα άλλα κόστη αν το εκτελωνίσεις εσύ. Αν στο εκτελωνίσει η εταιρεία κούρριερ πληρώνεις και την αμοιβή του εκτελωνιστή. Αν δεν τα βρείτε με τον κινέζο, το paypal δεν θα κάνει τίποτα, αφού δεν το αφορά το ότι το πακέτο σου μπήκε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτο συμβαίνει μόνο για αντικείμενα αγορασμένα απο το ιδιο το αμαζον και όχι απο 3rd party seller απο το marketplace του αμαζον. Αν επιλέξεις κούριερ σιγουρα θα μπει στο τελωνειο για εκτελωνισμό και θα πληρώσεις 23% ΦΠΑ στο συνολικό ποσό που θα έχεις πληρώσεις (τιμή προϊόντος+μεταφορικά) αν ειναι κάτω των 150€ + έξοδα εκτελωνισμού, handling fees κτλ

ναι τελικα καταλαβα οτι αμα το παρω αυτο που ηθελα απο την αμερικη , μου βγαινει το ιδιο και λιγοτερο απο την ελλαδα οποτε για τωρα το αφηνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσεις 23% ΦΠΑ συν διάφορα άλλα κόστη αν το εκτελωνίσεις εσύ. Αν στο εκτελωνίσει η εταιρεία κούρριερ πληρώνεις και την αμοιβή του εκτελωνιστή. Αν δεν τα βρείτε με τον κινέζο, το paypal δεν θα κάνει τίποτα, αφού δεν το αφορά το ότι το πακέτο σου μπήκε τελωνειο.

ναι αλλα το paypal δεν σου εξασφαλιζει αν το αντικειμενο δεν το ανοιξεις και γενικα δεν του κανεις κατι οτι εχεις δικαιωμα να το στειλεις πισω και να παρεις τα λεφτα σου πισω.?τεσπα εγω πως το εκτελωνιζω?η αμοιβη του εκτελωνιστη ποσο ειναι?τι με συμφερει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ναι αλλα το paypal δεν σου εξασφαλιζει αν το αντικειμενο δεν το ανοιξεις και γενικα δεν του κανεις κατι οτι εχεις δικαιωμα να το στειλεις πισω και να παρεις τα λεφτα σου πισω.?τεσπα εγω πως το εκτελωνιζω?η αμοιβη του εκτελωνιστη ποσο ειναι?τι με συμφερει να κανω?

όχι, βέβαια, εκτός αν είναι ελλατωματικό ή διαφορετικό από αυτό που περίμενες. Κάποιος εδώ μέσα έχει περιγράψει τη διαδικασία του εκτελωνισμού, αν ψάξεις θα το βρεις το ποστ. Η αμοιβή του εκτελωνιστή εξαρτάται από την εταιρεία, το αντικείμενο που εκτελωνίζεται κτλ, πάντως δεν είναι χαμηλή. Σε συμφέρει να το εκτελωνίσεις ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...