Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παραλλαβεις θα γυρίσει πισω έτσι και αλλιως, τωρα μιλά με τον κινέζο όταν παει να σου επιστρέψει τα χρήματα

 

Πανω σε αυτο ρωτησα. Πρεπει να τους παρω να τους πω οτι δε θα παραλαβω η δε χρειαζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια εχω μια ερωτηση εγω θελω  να παραγγειλω κατι εργαλια επιβιωσεις απο εναν συγκεκριμενο πωλητη απο το amazon και αυτος ειναι στην αμερικη τι γινεται με το τελωνιο γιατι ειμαι νεος σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Είχα κάνει στο παρελθόν μια ερώτηση σχετικά με ένα προϊόν που ήθελα να πάρω από Ταϊλάνδη για το οποίο τελικά δεν πλήρωσα τελωνείο επειδή μου το μάρκαραν ως δώρο και με χαμηλότερη τιμή. Θέλω να ρωτήσω τώρα για αυτό http://www.amazon.com/Nike-Lunareclipse-Rlfct-Abyss-Running/dp/B00I5PTF08/ref=sr_1_18?s=apparel&ie=UTF8&qid=1433350083&sr=1-18&keywords=lunareclipse+5. Είναι από Αμερική και είναι η πρώτη φορά που ψάχνω στο amazon. Αν δεν κάνω λάθος το τελωνείο δεν το γλυτώνω. Η τιμή του είναι 100$ + 15$ μεταφορικά Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα!

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με την αγορα..ενος ηλεκτρικου σκουτερ για τον θειο μου, διοτι του εκλεψαν αυτο που ειχε, και τα εβαψε μαυρα! Λοιπον, επειδη θελει το ιδιο με αυτο που ειχε, καταφερα να το βρω μονο εδω : http://m.en.gongchang.com/product/Hcf_737-ksp/ .

Μηπως μπορει κανεις να διαπιστωσει αν ειναι αξιοπιστο αυτο το σαιτ? Εστειλα ενα μεηλ μεσω της φορμας της σελιδας, μου απαντησε καποια Μονικα, ανταλλαξαμε κ αλλα μεηλ κ συνεννοηθηκα κουτσα στραβα, δεν ξερω και καλα αγγλικα.. Ρωτησα τιμη και μεταφορικα, ειναι 100usd+60usd αντιστοιχως. Ρωτησα κ για εξτρα import charges, και μου ειπε we will direct delivery to you,you'll not pay other any cost.

the goods will direct delivery to your city,then will contact you,you can go to pick up.you'll not pay other any cost. Επειτα μου εστειλε ενα εγγραφο στο μεηλ, κατι σαν αποδειξη, και τα στοιχεια της κινεζικης τραπεζας για να καταθεσω τα 160usd.

....να το κανω η οχι?

Κ φυσικα τι θα γινει με το τελωνειο? Ισχυουν οντως οι μηδενικες εξτρα χρεωσεις που μου ειπε?

Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα!

Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με την αγορα..ενος ηλεκτρικου σκουτερ για τον θειο μου, διοτι του εκλεψαν αυτο που ειχε, και τα εβαψε μαυρα! Λοιπον, επειδη θελει το ιδιο με αυτο που ειχε, καταφερα να το βρω μονο εδω : http://m.en.gongchang.com/product/Hcf_737-ksp/ .

Μηπως μπορει κανεις να διαπιστωσει αν ειναι αξιοπιστο αυτο το σαιτ? Εστειλα ενα μεηλ μεσω της φορμας της σελιδας, μου απαντησε καποια Μονικα, ανταλλαξαμε κ αλλα μεηλ κ συνεννοηθηκα κουτσα στραβα, δεν ξερω και καλα αγγλικα.. Ρωτησα τιμη και μεταφορικα, ειναι 100usd+60usd αντιστοιχως. Ρωτησα κ για εξτρα import charges, και μου ειπε we will direct delivery to you,you'll not pay other any cost.

the goods will direct delivery to your city,then will contact you,you can go to pick up.you'll not pay other any cost. Επειτα μου εστειλε ενα εγγραφο στο μεηλ, κατι σαν αποδειξη, και τα στοιχεια της κινεζικης τραπεζας για να καταθεσω τα 160usd.

....να το κανω η οχι?

Κ φυσικα τι θα γινει με το τελωνειο? Ισχυουν οντως οι μηδενικες εξτρα χρεωσεις που μου ειπε?

Σας ευχαριστω πολυ!

Καταρχάς δεν έχω ψωνίσει από αυτό το site που λες ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση να μην το κάνεις είναι απίστευτο επικίνδυνο να χάσεις τα λεφτά και μετά τρέχα γύρευε. Ρώτα τους έχουν paypal?

ότι άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon Αμερικής σου χρεώνει και το τελωνείο, οπότε δεν υπάρχει αλλη χρέωση όταν μπαίνει ελλαδα

δηλαδη για μενα που θα βαλλω priority courier και θα πληρωσω 60 δολλαρια και αλλα 25 για μεταφορικα μολις φτασει στην ελλαδα θα μου ερθει αμεσως χωρις τελωνιο και χωρις να το ελενξουν??? δηλαδη θα μου ερθει με μια εταιρια courier  απο εδω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για μενα που θα βαλλω priority courier και θα πληρωσω 60 δολλαρια και αλλα 25 για μεταφορικα μολις φτασει στην ελλαδα θα μου ερθει αμεσως χωρις τελωνιο και χωρις να το ελενξουν??? δηλαδη θα μου ερθει με μια εταιρια courier  απο εδω??

 

To αντικειμενο που θελεις δεν ερχετε ελλαδα οποτε ξεχνα το

 

Nike Men's Lunareclipse 4 Vvd Bl/Rlfct Slvr/Grn Abyss/Bl Running Shoe 10.5 Men US

$100.00 - In Stock

Condition: New

Sold by: JMSneakers

 

     Sorry, this item can't be shipped to your selected address. Learn more. You may either change the shipping address or delete the item from your order. You can also see if this item is available to ship to your address from another seller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δηλαδη για μενα που θα βαλλω priority courier και θα πληρωσω 60 δολλαρια και αλλα 25 για μεταφορικα μολις φτασει στην ελλαδα θα μου ερθει αμεσως χωρις τελωνιο και χωρις να το ελενξουν??? δηλαδη θα μου ερθει με μια εταιρια courier  απο εδω??

Όχι, αυτο συμβαίνει μόνο για αντικείμενα αγορασμένα απο το ιδιο το αμαζον και όχι απο 3rd party seller απο το marketplace του αμαζον. Αν επιλέξεις κούριερ σιγουρα θα μπει στο τελωνειο για εκτελωνισμό και θα πληρώσεις 23% ΦΠΑ στο συνολικό ποσό που θα έχεις πληρώσεις (τιμή προϊόντος+μεταφορικά) αν ειναι κάτω των 150€ + έξοδα εκτελωνισμού, handling fees κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παραγγειλει ενα κινητο απο κινα και εχει ερ8ει ελλαδα και στο τρακ των ΕΛΤΑ μου βγαζει αυτο.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-05-2015 09:11 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-06-2015 08:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2015 16:16 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 03-06-2015 17:31 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2015 17:34 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 04-06-2015 06:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 04-06-2015 06:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 04-06-2015 08:12 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

αυτο σημαινει οτι περασε απο το τελωνειο και τελος?ή εχει μεινει στο τελωνειο και πρεπει να κανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι μπήκε στο τελωνείο σήμερα στις 06.06 και βγήκε δύο ώρες αργότερα (08.12).

 

Επειδή η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική στα ΕΛΤΑ, το ερώτημά σου θα απαντηθεί στα σίγουρα είτε όταν σου φέρει το δέμα ο ταχυδρόμος (το καλό σενάριο) είτε όταν σε καλέσουν να το παραλάβεις από το Γραφείο της περιοχής σου (το κακό σενάριο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τι καθοριζεται ποιος πληρωνει τελωνειο και ποιος οχι?εγω ειπα στο κινεζο να το δηλωσει ως δωρο χαμηλης αξιας...τωρα τι 8α χρειαστει να πληρωσουμε στο κακο σεναριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...