Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, imvrios είπε

Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά το Banngood πλέον αν επιλέξεις δωρεάν αποστολή με air parcel register, προσφέρει επιλογή για ασφάλεια τελωνείου, με χρέωση. Είναι πιο φθηνό από το Priority Direct Mail αλλά να δούμε αφενώς πόσο εύκολα και με ποιες προϋποθέσεις θα επιστρέφουν τα χρήματα και αφετέρου πόσο περισσότερο θα αργεί η παραλαβή της παραγγελίας σε σύγκριση με το PDM:

elbpmq.png

Τέλος, είχα τιμωρήσει το Gearbest τους τελευταίους 8 μήνες λόγω των καθυστερήσεων του χειμώνα. Τώρα θέλω να αγοράσω κάτι από εκεί. Ξέρετε αν το Priority Line είναι αντίστοιχο του EU Express και σημαίνει όχι τελωνείο;

Το priority ,έχει δύο επιλογές, το eu express είναι tax free, προχθές παρελαβα κινητό σε 16 μέρες, χωρίς πρόβλημα. Από banggood μη κάνεις δοκιμές, έχει δοκιμασμένο και ταχύτατο τρόπο, τι ψαχνεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, imvrios είπε

 

Τέλος, είχα τιμωρήσει το Gearbest τους τελευταίους 8 μήνες λόγω των καθυστερήσεων του χειμώνα. Τώρα θέλω να αγοράσω κάτι από εκεί. Ξέρετε αν το Priority Line είναι αντίστοιχο του EU Express και σημαίνει όχι τελωνείο;

Priority line απο gearbest(china)..παρελαβα πριν λιγες ημερες κινητό τηλ,χωρις εξοδα τελωνειου με dhl courier(παραδοση στο σπίτι μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ,εχω παρει απο aliexpress 2 ζακετες των 12,26 η μια κ μου σταματησαν τελωνειο με ενδειξη στο tracking ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

εχω screenshot της αναλυτικης συναλλαγης απο aliexpress κ αποδεικτικα πληρωμης απο alpha bank (αναλυτικο κ κινησεις λογαριασμου οπου φαινονται οι πληρωμες απο alpha bank σε pdf)

τι κανω στην συνεχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, what_if είπε

καλημερα ,εχω παρει απο aliexpress 2 ζακετες των 12,26 η μια κ μου σταματησαν τελωνειο με ενδειξη στο tracking ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

εχω screenshot της αναλυτικης συναλλαγης απο aliexpress κ αποδεικτικα πληρωμης απο alpha bank (αναλυτικο κ κινησεις λογαριασμου οπου φαινονται οι πληρωμες απο alpha bank σε pdf)

τι κανω στην συνεχεια;

Καλημέρα, τα στέλνεις στο email τους αναφέροντας φυσικά τον αρ. αποστολής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Μου έστειλαν email πως το δεμα π περιμενω απο ebay ειναι ΕΛΤΑ κ όχι ΕΛΤΑ courier και πώς πρεπει να παρω τηλεφωνο για να μάθω περισσοτερα υποθέτω. Το δέμα έχει εκτελωνιστει και "αναμενεται απελευθερωση". Τι πρεπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Θέλω να παραγγείλω από fasttech κινητό αξίας 230€ περίπου, μου προτείνουν μέθοδο αποστολής European Express by Chronopost, τι λέτε είναι εντάξει ή περνάει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mesagala είπε

Καλημέρα.

Θέλω να παραγγείλω από fasttech κινητό αξίας 230€ περίπου, μου προτείνουν μέθοδο αποστολής European Express by Chronopost, τι λέτε είναι εντάξει ή περνάει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αν επιτρέπεται ποιο κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, YoungBizzle είπε

Καλημερα,

Μου έστειλαν email πως το δεμα π περιμενω απο ebay ειναι ΕΛΤΑ κ όχι ΕΛΤΑ courier και πώς πρεπει να παρω τηλεφωνο για να μάθω περισσοτερα υποθέτω. Το δέμα έχει εκτελωνιστει και "αναμενεται απελευθερωση". Τι πρεπει να κάνω;

Σε ποια φάση βρίσκεται,με βάση τον κωδικό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mesagala είπε

Meizu pro 7 plus

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα λόγω επεξεργαστή, flyme,sd slot και έλλειψη Β20.

Αλλά για να έρθουμε στο ερώτημα σου ψάχνοντας βλέπω ότι γράφουν ότι δεν ευθύνονται για τελωνείο, ότι το συσκευάζουν σαν δώρο( όταν το βλέπω αυτό δεν ασχολούμαι καν),

λίγο με αποτρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καινουρια τακτικη απο τα ΕΛΤΑ να μην στελνουν το δεμα στο σπιτι ? (Δεμα απο εξωτερικο που περιεχει ενα καλωδιο οποτε δεν πιστευω οτι θα εχει μεγαλο μεγεθος). Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να παω εγω ο ιδιος να το παραλαβω ή καποιος αλλος μαζι με την ταυτοτητα μου. Δεν μου εχει ξανα τυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Μάκαρος said:

Ειναι καινουρια τακτικη απο τα ΕΛΤΑ να μην στελνουν το δεμα στο σπιτι ? (Δεμα απο εξωτερικο που περιεχει ενα καλωδιο οποτε δεν πιστευω οτι θα εχει μεγαλο μεγεθος). Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να παω εγω ο ιδιος να το παραλαβω ή καποιος αλλος μαζι με την ταυτοτητα μου. Δεν μου εχει ξανα τυχει.

Χρόνια τώρα... Εμάς άφηναν ειδοποίηση, ενώ ήμασταν μέσα. Βαριούνται να τα κουβαλάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...