Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Μπορει να δοκιμασει με καποια εταιρεια που τα στελνει με καραβι η με οδικως (κατα ποσο θα βρει καποια απο εδω ειναι αλλο θεμα).

Του είπαν να μην το στείλει με κάτι άλλο εκτός από ΕΛΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, captnemo είπε

Του είπαν να μην το στείλει με κάτι άλλο εκτός από ΕΛΤΑ!

Τοτε τι θελεις να σου πουμε; Λογο μπαταριας Δεν μπορει να το στειλει ουτε με ΕΛΤΑ αλλα ουτε με Κουριερ.

Ας βρει καποιον να το ανοιξει και να βγαλει την μπαταρια (αφου πρωτα ενημερωσει τον παραληπτη γιατι μπορει να του πουν οτι δεν θα το φτιαξουν αν ανοιχτει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mpampiss3 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ.Παραθετω την εμπειρία μου για αγορά από bangood.

30/5/18 παρήγγειλα μια κάμερα οπισθοπορειας με οθόνη για κάποιον συγγενή μου.Η τιμή της 50€.Κατα την παραγγελία επέλεξα priority και πλήρωσα και λίγα ευρώ(νομίζω 3)για ασφάλεια τελωνείου.Για 15 ημέρες δεν είχα καθόλου ενημέρωση για την πορεία της αποστολής.Την 16η στην εφαρμογή του καταστήματος υπήρχε ενημέρωση ότι το δέμα κρατείται στο τελωνείο μέχρι να τους αποστείλω αποδειξη της αγοράς..

Σήμερα 21/6/18 μου ήρθε ειδοποίηση ταχυδρομικός ότι πρέπει μέσα σε ένα μήνα να τους αποστείλω αποδειξη από paypall ή ανάλυση κίνησης πιστωτικής.Την ίδια στιγμή τους έστειλα με φαξ και email την απόδειξη....και σε 3 ώρες μου απάντησαν ότι έλαβαν την απόδειξη και αύριο αποστέλλουν το δέμα..

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που έχει παρόμοια εμπειρία.

Καλή συνέχεια.

Screenshot_2018-06-21-18-12-19-945_com.yahoo.mobile.client.android.mail.png

Τα χρήματα του τελωνείου στα πίστωσε το banggood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα απάντηση από την ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ μέσα σε μόλις μία μέρα από την κατάθεση της απόδειξης μέσω email ότι "Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του ...". Αφού το δέμα μου είναι από τρίτη χώρα και άνω των 22€ και κάτω των 150€ να περιμένω να πληρώσω τον ΦΠΑ λογικά. Αυτόν πώς θα τον πληρώσω, με την παραλαβή του δέματος από το ταχυδρομείο μετά από ειδοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Krusty είπε

Πήρα απάντηση από την ΓΕΤΑ των ΕΛΤΑ μέσα σε μόλις μία μέρα από την κατάθεση της απόδειξης μέσω email ότι "Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παρασταστικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του ...". Αφού το δέμα μου είναι από τρίτη χώρα και άνω των 22€ και κάτω των 150€ να περιμένω να πληρώσω τον ΦΠΑ λογικά. Αυτόν πώς θα τον πληρώσω, με την παραλαβή του δέματος από το ταχυδρομείο μετά από ειδοποίηση;

Με την παραλαβη στο ταχυδρομειο +15ε οπως ειπε ο Makfil.

Φυσικα θα σου ερθει ειδοποιηση ειτε με χαρτακι ειτε στο κινητο (εμενα οταν ειναι Δεμα ερχεται στο κινητο sms, οταν ειναι απεσταλμενο κατι σαν φακελος μου ερχεται χαρτακι - 2 διαφορετικα ταχυδρομεια οποτε ισως γιαυτο και οχι για το πως ερχεται κατι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερσί για την απάντηση  Makfil και Salvation81. Αγχώθηκα για την διαδικασία εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ και ίσως δεν κατάλαβα καλά μετά και την καθυστέρηση και την απάντηση στο τηλέφωνο και νόμιζα ότι δεν θα με ειδοποιούσαν κιόλας. Πάντως έτσι μου έδωσαν (ΕΛΤΑ) δικαίωμα να συντομεύσω τον χρόνο αναμονής κάπως.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dkmaster είπε

Τα χρήματα του τελωνείου στα πίστωσε το banggood;

Τους ρώτησα και μου είπαν να τους στείλω την απόδειξη πληρωμής και θα μου τα επιστρέψουν...θα ενημερώσω μόλις έχω νέα..Ελπίζω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 θηκες για το κινητο από Aliexpress εφτασαν Ελλαδα και μπηκαν ΓΕΤΑ.

Απελευθερωθηκαν από το συστημα τους 2 ωρες μετα.

Πρεπει να ειχαν δικιο τα παιδια που ειχαν αναφερει για το περιβοητο 2ωρο στον ελεγχο των προιοντων από ΓΕΤΑ.

Αξια θηκων περιπου 8 ευρω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα στο Μέξικο έναν δίσκο. Μετα απο μέρες με ειδοποιησε ο αγοραστης οτι το πακετο είχε φτασει βρεγμένο και ο δίσκος ήταν χάλια, βασικα το εξωφυλλο, μου εστειλε και τις αναλογες φωτογραφιες. Ο τύπος έκανε claim στο paypal το οποίο τελικά απεφάνθη full refund με την προϋπόθεση να μου ξαναστειλει πίσω τον δίσκο. Εφόσον θα επιστραφεί από Μέξικο θα περάσει τελωνείο λογικά, τι γίνεται στην περίπτωση αυτή; Να πω του τύπου να δηλώσει αξία πολύ μικρή έτσι ωστε με τα ταχυδρομικά να βγαίνει κάτω από 22 ευρώ. Τι ισχύει με την αλλαγή συναλλάγματος, λογικά η αξία θα είναι δηλωμένη σε pesos, τα υπολογίζουν αυτά κάπως και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αγόρασες το δίσκο από ελληνικό μαγαζί πρέπει να έχεις την απόδειξη. Επίσης, πρέπει να έχεις την απόδειξη του ταχυδρομείου ότι τον έστειλες στο Μεξικό, στην οποία πιθανόν να αναγράφεται ότι τον έστειλες εκεί..

Αυτά μπορούν να δικαιολογήσουν την επιστροφή του σ' εσένα.

Εάν δεν τα έχεις, θα του γράψεις να τον στείλει με μηδενική αξία και ίσως καταφέρεις να το παλέψεις με την ατέλεια των 45€ (από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς πληρωμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Προβολεας εφυγε απο Aliexpress στις 20 και εφτασε Ελλαδα εχθες....Ασχετα με τα τζιμανια του τελωνειου νομιζω σπασαμε ρεκορ.

συχνα τωρα η μεταφορα απο κινα με GB post  φτανει  σε 1-2 μερες ελλαδα. το θεμα ειναι ποτε θα δειξει αφιξη στην χωρα προορισμου και εαν περασει ( με τελη  ) απο το τελωνειο.    παντως εγω τωρα που φορεσε γραβατα ο τσιπρας νομιζα οτι θα κοπουν αυτα !!

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...