Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, sdouze είπε

ευχαριστω πολυ φιλε να σαι καλα

2.10E βλέπω εγώ πάντως import fees deposit (με amazon expedited και θα σου έρθει με τράκινγκ σπίτι σου).

Επεξ/σία από tonypapadovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 4/6/2018 στις 11:33 ΜΜ, idonthave είπε

Μια ερώτηση παράγγειλα αυτό εδώ free shipping από αμερική (ebay) κόστος 25,96$ → 22,26€,

αφού μπήκε η παραγγελία και πλήρωσα, θυμήθηκα κατόπιν εορτής για αγορές μέχρι 22€ (για το τελωνείο).

Από εμπειρία σας τι λέτε θα περάσει τελωνείο (εννοώ να χρειαστεί να πληρώσω)? μικρό δέμα (φάκελος) λιγότερο από 100gr 

Ευχαριστώ

Καλημέρα, παρέλαβα σήμερα το δεματάκι (όχι συστημένο) από Αμερική, δεν πέρασε τελωνείο (λογικά) και πάλι καλά

δεν χρειάστηκε να πληρώσω το φπα + τα 15€ για τα παραπάνω 0,26cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον να στείλουμε κινητό στο εξωτερικό?
Καλησπέρα σε όλους,

ρωτάω επειδή εχθές μου επέτρεψαν δεμα απο το αεροδρομιο που προοριζόταν για Κίνα, (αν και είχα πληρώσει 9,20€ για το δέμα)
το δέμα περιείχε 2 κινητά για επισκευή.

Στο δέμα έγραφαν τα εξής:
ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ 
το συγκεκριμένο συστημένο ΔΕΝ προωθείται αεροπορικώς λόγω του περιοεχομένου του, 
κατόπιν ελέγχου στα X-RAYS ATHENS AMU-80000 SPATA

έχω ξαναστείλει δεκάδες δέματα με κινητά στην Κίνα (τα τελευταία 2 πριν 2 εβδομάδες), και ειναι η πρώτη φορά που επιστρέφεται !

Γνωρίζει κανείς αν μόλις προσφατα βάλανε X-RAYS ή μήπως είναι τυχαίο?
ή μήπως όπως υποψιάζομαι το ένα κινητό ίσως να ήταν ανοιχτό αλλα λόγω οθόνης δεν φαινόταν οτι είναι ανοιχτό?

Όποιος έχει απάντηση, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

20180620_133933.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, teckgeek είπε

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον να στείλουμε κινητό στο εξωτερικό?
Καλησπέρα σε όλους,

ρωτάω επειδή εχθές μου επέτρεψαν δεμα απο το αεροδρομιο που προοριζόταν για Κίνα, (αν και είχα πληρώσει 9,20€ για το δέμα)
το δέμα περιείχε 2 κινητά για επισκευή.

Στο δέμα έγραφαν τα εξής:
ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ 
το συγκεκριμένο συστημένο ΔΕΝ προωθείται αεροπορικώς λόγω του περιοεχομένου του, 
κατόπιν ελέγχου στα X-RAYS ATHENS AMU-80000 SPATA

έχω ξαναστείλει δεκάδες δέματα με κινητά στην Κίνα (τα τελευταία 2 πριν 2 εβδομάδες), και ειναι η πρώτη φορά που επιστρέφεται !

Γνωρίζει κανείς αν μόλις προσφατα βάλανε X-RAYS ή μήπως είναι τυχαίο?
ή μήπως όπως υποψιάζομαι το ένα κινητό ίσως να ήταν ανοιχτό αλλα λόγω οθόνης δεν φαινόταν οτι είναι ανοιχτό?

Όποιος έχει απάντηση, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

20180620_133933.jpg

Cargo x-rays υπάρχουν εδώ και δεκαετίες, δεν μπαίνει τίποτα στο αεροπλάνο (αγαθό ή ανθρωπος) αν δεν είναι ελεγμένο.

Πιθανό, αλλά δύσκολο, να μην το είδαν σωστά. Προσπάθησε να μιλήσεις με το τμήμα cargo της goldair στο Βενιζέλος. Νομίζω ότι εκείνοι έχουν τα ΕΛΤΑ. Ρώτησε τους αν υπάρχει πρόβλημα να στείλεις κινητό στο εξωτερικό σαν ιδιώτης, με cargo δηλαδή, όχι με εταιρεία. Αν σου πούν ότι είναι οκ, έχει κοπεί κατά λάθος. Οι κανόνες είναι κοινοί για όλους, εταιρείες και ιδιώτες. Οι τιμές αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, YoungBizzle είπε

Καλημέρα,

Από τη στιγμή που φτάσει το δέμα μου στο τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ, πόσο διάστημα έχω για να το πάρω πρωτού επιστραφεί;

20 εργάσιμες μέρες.

47 λεπτά πριν, teckgeek είπε

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον να στείλουμε κινητό στο εξωτερικό?
Καλησπέρα σε όλους,

ρωτάω επειδή εχθές μου επέτρεψαν δεμα απο το αεροδρομιο που προοριζόταν για Κίνα, (αν και είχα πληρώσει 9,20€ για το δέμα)
το δέμα περιείχε 2 κινητά για επισκευή.

Στο δέμα έγραφαν τα εξής:
ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ 
το συγκεκριμένο συστημένο ΔΕΝ προωθείται αεροπορικώς λόγω του περιοεχομένου του, 
κατόπιν ελέγχου στα X-RAYS ATHENS AMU-80000 SPATA

έχω ξαναστείλει δεκάδες δέματα με κινητά στην Κίνα (τα τελευταία 2 πριν 2 εβδομάδες), και ειναι η πρώτη φορά που επιστρέφεται !

Γνωρίζει κανείς αν μόλις προσφατα βάλανε X-RAYS ή μήπως είναι τυχαίο?
ή μήπως όπως υποψιάζομαι το ένα κινητό ίσως να ήταν ανοιχτό αλλα λόγω οθόνης δεν φαινόταν οτι είναι ανοιχτό?

Όποιος έχει απάντηση, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

20180620_133933.jpg

Ανεξάρτητα από το λόγο της επιστροφής στον αποστολέα, φρόντισες να το δηλώσεις για εξαγωγή, εάν είχες πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού κατά την εισαγωγή του, για να μην ξαναπληρώσεις όταν και αν ποτέ επιστρέψει επισκευασμένο ή αλλαγμένο;

Και επειδή γράφεις ότι στέλνεις δεκάδες κινητά στην Κίνα, μήπως πρέπει να ξανακοιτάξεις τον τρόπο αγοράς κινητών από Κίνα, γιατί είναι η 1η φορά που διαβάζουμε ότι κάποιος αγοράζει κινητά από Κίνα και τα στέλνει πάλι πίσω για επισκευή;

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teckgeek είπε

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον να στείλουμε κινητό στο εξωτερικό?
Καλησπέρα σε όλους,

ρωτάω επειδή εχθές μου επέτρεψαν δεμα απο το αεροδρομιο που προοριζόταν για Κίνα, (αν και είχα πληρώσει 9,20€ για το δέμα)
το δέμα περιείχε 2 κινητά για επισκευή.

Στο δέμα έγραφαν τα εξής:
ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ 
το συγκεκριμένο συστημένο ΔΕΝ προωθείται αεροπορικώς λόγω του περιοεχομένου του, 
κατόπιν ελέγχου στα X-RAYS ATHENS AMU-80000 SPATA

έχω ξαναστείλει δεκάδες δέματα με κινητά στην Κίνα (τα τελευταία 2 πριν 2 εβδομάδες), και ειναι η πρώτη φορά που επιστρέφεται !

Γνωρίζει κανείς αν μόλις προσφατα βάλανε X-RAYS ή μήπως είναι τυχαίο?
ή μήπως όπως υποψιάζομαι το ένα κινητό ίσως να ήταν ανοιχτό αλλα λόγω οθόνης δεν φαινόταν οτι είναι ανοιχτό?

Όποιος έχει απάντηση, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

20180620_133933.jpg

Αν ΔΕΝ ειχες αφαιρεσει τις μπαταριες απο τα κινητα πολυ πιθανο να μην προχωρησαν για αυτο τον λογο.

Στειλτα παλι χωρις μπαταριες (ευελπιστω πως θα εχουν καταλληλες μπαταριες στην Κινα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και είδα σε προηγούμενο μήνυμα ότι σε ένα μέλος που ήταν το δέμα του στην ίδια κατάσταση με εμένα "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" (εννοούν από τον παραλήπτη ειδικά αν πατήσουμε την αγγλική σημαία στην ιστοσελίδα φαίνεται η λέξη ADDRESSEE) έλαβε γράμμα-ειδοποίηση για την διεύθυνση email στην οποία θα έπρεπε να στείλει τις αποδείξεις, εγώ μετά από 9 μέρες στην ίδια κατάσταση πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ που γράφει και ο παρακάτω σύνδεσμος και που είπαν ότι δεν θα μου έρθει ειδοποίηση αλλά από τώρα να στείλω την απόδειξη πληρωμής από paypal ή κάρτα και printscreen την παραγγελία με την τιμή της πχ από το ebay. Στον τίτλο του email το ονοματεπώνυμο μου και το νούμερο εντοπισμού του δέματος. Το σχετικό email είναι αυτό με το γετα με λατινικούς χαρακτήρες που αναφέρει στο τέλος του συνδέσμου. Δηλαδή αν περίμενα και άλλο για ειδοποίηση ίσως και να επιστεφόταν στον παραλήπτη το δέμα μου!

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Krusty είπε

Αν και είδα σε προηγούμενο μήνυμα ότι σε ένα μέλος που ήταν το δέμα του στην ίδια κατάσταση με εμένα "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" (εννοούν από τον παραλήπτη ειδικά αν πατήσουμε την αγγλική σημαία στην ιστοσελίδα φαίνεται η λέξη ADDRESSEE) έλαβε γράμμα-ειδοποίηση για την διεύθυνση email στην οποία θα έπρεπε να στείλει τις αποδείξεις, εγώ μετά από 9 μέρες στην ίδια κατάσταση πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ που γράφει και ο παρακάτω σύνδεσμος και που είπαν ότι δεν θα μου έρθει ειδοποίηση αλλά από τώρα να στείλω την απόδειξη πληρωμής από paypal ή κάρτα και printscreen την παραγγελία με την τιμή της πχ από το ebay. Στον τίτλο του email το ονοματεπώνυμο μου και το νούμερο εντοπισμού του δέματος. Το σχετικό email είναι αυτό με το γετα με λατινικούς χαρακτήρες που αναφέρει στο τέλος του συνδέσμου. Δηλαδή αν περίμενα και άλλο για ειδοποίηση ίσως και να επιστεφόταν στον παραλήπτη το δέμα μου!

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν, προφανως και μιλησες με καποιον ασχετο. Το οτι μπορει να περιμενες κανα 20ημερο για την ειδοποιηση ναι μου εχει τυχει (μια φορα ηρθε με κανονικο γραμμα και αλλες 3 μηνυμα σε κινητο), να μην ερθει καθολου δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Salvation81
Για να είμαι πιο ακριβής δεν επέμεινα να την ρωτήσω αν τελικά δεν θα έρθει καθόλου ειδοποίηση μετά από τόσες μέρες αλλά μόλις μου είπε όχι (να μην περιμένω) και να κάνω την σχετική διαδικασία στο email που μου έδωσε, το έκανα αμέσως γιατί φοβόμουν για αυτά που έγραφε στον σύνδεσμο που ανέφερα. Ήταν εξυπηρετική πάντως στην διαδικασία που δεν ήξερα.
 Ο πωλητής είχε αναφέρει ότι είναι δώρο ή μια πολύ μικρή τιμή (χωρίς βέβαια να με ρωτήσει εμένα) για να στέλνει φθηνά στους Έλληνες και μάλλον το ψιλιάστηκαν στο τελωνείο και τώρα θέλουν διασταύρωση.

 

"Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή  για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Krusty είπε

@Salvation81
Για να είμαι πιο ακριβής δεν επέμεινα να την ρωτήσω αν τελικά δεν θα έρθει καθόλου ειδοποίηση μετά από τόσες μέρες αλλά μόλις μου είπε όχι (να μην περιμένω) και να κάνω την σχετική διαδικασία στο email που μου έδωσε, το έκανα αμέσως γιατί φοβόμουν για αυτά που έγραφε στον σύνδεσμο που ανέφερα. Ήταν εξυπηρετική πάντως στην διαδικασία που δεν ήξερα.
 Ο πωλητής είχε αναφέρει ότι είναι δώρο ή μια πολύ μικρή τιμή (χωρίς βέβαια να με ρωτήσει εμένα) για να στέλνει φθηνά στους Έλληνες και μάλλον το ψιλιάστηκαν στο τελωνείο και τώρα θέλουν διασταύρωση.

"Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή  για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις."

Στο τελωνειο μενουν για μηνες πριν επιστραφουν η πριν πανε και καλα για καταστροφη (καποια φυσικα τα τσεπωνουν οι των εσωθεν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος αγόρασε tablet από Banggood και σε περίπου 6 μήνες του έκαψε μητρική.
Επικοινώνησε μαζί τους και του είπαν να τους το στείλει.
Το έστειλε(πλήρωσε περίπου 17€) και σε 2 μέρες τον ειδοποίησαν από το αεροδρόμιο ότι δεν περνάει λόγο μπαταρίας.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι μπορεί να κάνει(δεν έχει τις γνώσεις για να αφαιρέσει την μπαταρία)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, captnemo είπε

Φίλος αγόρασε tablet από Banggood και σε περίπου 6 μήνες του έκαψε μητρική.
Επικοινώνησε μαζί τους και του είπαν να τους το στείλει.
Το έστειλε(πλήρωσε περίπου 17€) και σε 2 μέρες τον ειδοποίησαν από το αεροδρόμιο ότι δεν περνάει λόγο μπαταρίας.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι μπορεί να κάνει(δεν έχει τις γνώσεις για να αφαιρέσει την μπαταρία)?

Μπορει να δοκιμασει με καποια εταιρεια που τα στελνει με καραβι η με οδικως (κατα ποσο θα βρει καποια απο εδω ειναι αλλο θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ.Παραθετω την εμπειρία μου για αγορά από bangood.

30/5/18 παρήγγειλα μια κάμερα οπισθοπορειας με οθόνη για κάποιον συγγενή μου.Η τιμή της 50€.Κατα την παραγγελία επέλεξα priority και πλήρωσα και λίγα ευρώ(νομίζω 3)για ασφάλεια τελωνείου.Για 15 ημέρες δεν είχα καθόλου ενημέρωση για την πορεία της αποστολής.Την 16η στην εφαρμογή του καταστήματος υπήρχε ενημέρωση ότι το δέμα κρατείται στο τελωνείο μέχρι να τους αποστείλω αποδειξη της αγοράς..

Σήμερα 21/6/18 μου ήρθε ειδοποίηση ταχυδρομικός ότι πρέπει μέσα σε ένα μήνα να τους αποστείλω αποδειξη από paypall ή ανάλυση κίνησης πιστωτικής.Την ίδια στιγμή τους έστειλα με φαξ και email την απόδειξη....και σε 3 ώρες μου απάντησαν ότι έλαβαν την απόδειξη και αύριο αποστέλλουν το δέμα..

Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που έχει παρόμοια εμπειρία.

Καλή συνέχεια.

Screenshot_2018-06-21-18-12-19-945_com.yahoo.mobile.client.android.mail.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...